Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Werner Vogels, šéf technického oddělení Amazon Web Services, na svém blogu tvrdí, že standardní magnetické disky již nejsou schopné zvládnout moderní NoSQL aplikace a přirovnává současný vztah mezi diskem a cloudem vztahu mezi magnetickým páskem a diskem v minulosti.
Tiskni
Sdílej:
No, a nebo prostě chyba nebyla v Thunderbirdu ...to je možné - pak bych ovšem od něj čekal, že řekne, kde ta chyba je například jestli mu selhal TLS handskahe a ve kterém kroku nebo jestli je ten port vůbec dostupný nebo jestli není překlep v názvu, jestli se resolvuje atd.
Claws Mail - neni to z blata do louze? Ma s nim nekdo zkusenosti?Ale jo, v rámci možností velmi slušné. (Enterprise funkce ve stylu Utlouku od toho samozřejmě nečekej.)
Enterprise funkce ve stylu Utlouku od toho samozřejmě nečekej.To by bylo v pohode, noc takoveho nepotrebuji.
Pak v pristich minutach se magicky zacnou objevovat nove mailyJo, takhle TB funguje
Magnetic disks are rapidly starting to exhibit tape-like properties and with modern workloads being increasingly random, they are becoming less and less suitable as a storage system.
One area where we have seen this particularly culminate is in modern NoSQLA ci nazvem:
Expanding The Cloud – High Performance I/O Instances for Amazon EC2
(kvalitní dávají i přes 300), ale celkově těžko polemizovat.Citation needed...
Sun s tim predbeh dobu vazne o dost.Technologie ne nepodobná ZFS L2ARC stála za výpadkem registru motorových vozidel v jedné nejmenované zemi na severu evropy.. :)
Byl jsem se podívat v krizovém štábu na dopravě. Všichni tam sedí před jedním monitorem a občas někdo vykřikne: "Teď! Teď! Teď to pojede!"
Rád bych všechny, kdo se tady vychloubají řečmi o moderních vývojářích, upozornil, že v tom článku se mluví zejména o databázích a o tom, že databáze jsou úzkým hrdlem při škálování monstr aplikací, které na AWS běží. To je fakt něco trochu jiného, než o čem mluvíte.mno, goto #6 ... nad čím asi Akonadi běží? co se týče "monstr aplikací", Akonadi mi dostatečně "monstr" přijde, ba víc "monstr" než třeba ukládání dat z LHC, ale to je čistě o odlišném chápání toho slova
Srsly, ten článek fakt mluví úplně o něčem jiném.a o čem "úplně jiném"? a mimochodem, co myslíš, oproti těm od sračkonadi jak moc "jiní" moderní vývojáři vyvíjejí cloudoviny? a jak si vykládáš větu ... if the database can be configured such that it no longer is a bottleneck, applications can become much simple, and thus more reliable and scalable?
a mimochodem, co myslíš, oproti těm od sračkonadi jak moc "jiní" moderní vývojáři vyvíjejí cloudoviny?IMHO o dost jiní, aspoň soudě podle pár přednášek, co jsem viděl. Ono pronajmout si od Amazonu takovouhle monstr-instanci není vůbec levné (víc než 3000 dolarů za hodinu), takže si to sotva lajzne někdo, kdo má rezervy ve výkonu někde v softwaru.
víc než 3000 dolarů za hodinuOK, to je nepřesné, víc než 3k to je za on demand instanci, rezervovaná instance může být i pětkrát levnější (s nějakou fixní cenou předem). Což teda pořád není žádná sláva
IMHO o dost jiní, aspoň soudě podle pár přednášek, co jsem viděl.nevim, co jsi viděl za přednášky, ale od teorie k praxi je dlouhá cesta
Ono pronajmout si od Amazonu takovouhle monstr-instanci není vůbec levné (víc než 3000 dolarů za hodinu), takže si to sotva lajzne někdo, kdo má rezervy ve výkonu někde v softwaru.v takovém světě bych chtěl žít ... bohužel hnedle v této diskusi máš protipříklad, nefunkčnost registru vozidel taky není levná záležitost, a zjevně si to někdo lajznul