Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
newman@dhcp-lab-110 ~ $ ldd /usr/lib/openoffice.org/program/soffice.bin | grep -i gtk libgtk-x11-2.0.so.0 => /usr/lib/libgtk-x11-2.0.so.0 (0x049aa000) newman@dhcp-lab-110 ~ $ rpmquery -f /usr/lib/libgtk-x11-2.0.so.0 gtk2-2.12.8-2.fc8To uz by nam pak chybel jenom binding na Motif a Athenu :).
[espinosa@pavilon ~]$ ldd /usr/lib/ooo-2.4/program/soffice.bin | grep -i gtk
[espinosa@pavilon ~]$
[espinosa@pavilon ~]$ find /usr/lib/ooo-2.4/program -name '*gtk*'
/usr/lib/ooo-2.4/program/libvclplug_gtk680li.so
/usr/lib/ooo-2.4/program/libqstart_gtk680li.so
[espinosa@pavilon ~]$ find /usr/lib/ooo-2.4/program -name '*kde*'
/usr/lib/ooo-2.4/program/kdebe1.uno.so
/usr/lib/ooo-2.4/program/libvclplug_kde680li.so
/usr/lib/ooo-2.4/program/kde-open-url
/usr/lib/ooo-2.4/program/fps_kde.uno.so
/usr/lib/ooo-2.4/program/kdefilepicker
Ono jde o to, že některé distribuce jen přebalí oficiální build, takový "rebranding", možná změní logo a zabalí do RPM nebo DEB, zato jiné distribuce si skutečně pohrají s nastavením a rebuildují zdrojáky.
P.S.
Mám PCLinux
OOo má nativní binding pro KDE a SWT už několik let. Jmenuje se to VCL a je to zhruba obdoba SWT. Pravda, pokrývá to widgety ale ne canvas. Díky tomu je OOo skinovatelné, bohužel není úplně ideání, ne všechny skiny tomu sednou, problémy měl například Plastic, hlavně s TabbedPane, moje oblíené QtCurve je OK :) Podobně je to s GTK, Motifem, Windows. A v záloze mají svoji původní Xlib only implementaci widgetů. O jiném bindingu nevím.
Něco ke čtení:
http://wiki.services.openoffice.org/wiki/VCL
http://gsl.openoffice.org/vcl/plugins/index.html
http://kde.openoffice.org/
S tím canvasem je to horší. Impress ho údajně používá od roku 2005 zbytek nevím. Viděl jsem videozáznam z OOo 2005 konference kde to demonstrovali. A jedním dechem dodali, že je dost zklamal výkon Caira. Údajně Cairo není příliš optimalizované pro interaktivní grafiku a dost možná na rychlost obecně. No snad se toho za ty dva roky změnilo k lepšímu.
nebo někoho napadá jiný důvod, proč není 64 bit flash plugin?Možná proto, že ten virtuální stroj tam je je napsaný v assembleru...
BTW: Umí MS Office 2007 (nebo 2008 - já nevim kterej je novej) otevírat ODF ?V základu ne, musí se myslím nainstalovat plugin (odfláknutej od Microsoftu nebo spolehlivější od Sunu).
nebo spolehlivější od SunuKdyž jsem ho zkoušel posledně, tak si ten filtr někde v pozadí spustil OpenOffice, přechroustal dokument a ten se otevřel ve Wordu. Rychlost a pohodlnost dost mizerná. Navíc tam otravovala hláška z Wordu, jako že ten formát ve kterém to chci uložit není dost dobrý a jestli to radši nechci v .docu. Jasně že za to Sun nemůže a je to lepší než nic, ale k praktické použitelnosti to mělo ještě daleko. Změnilo se od té doby něco?
vim ~/.emacs
Tiskni
Sdílej: