OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Web Boycott Novell uvolnil specifikaci OOXML na svém webu, je tedy možné si ji volně prohlížet. Není to ovšem jen tak, za něco takového hrozí žaloba za porušování autorských práv, takže je třeba stahovat ze zrcadel dobrovolníků. Čtěte LinuxProMagazine.
Tiskni
Sdílej:
Ehm,tohle jsem nějak nepochopil...
Free software je ten s GNU GPL, open software není to stejné, je to spíš licence BSD.není to to stejné, ale jinak blbost.:)
vim ~/.emacs
Ale její návrhy, jsou volně dostupné (ten ze 7. září 2007 mám na disku). To je výhoda dospělých verzí, které se již převratně nevyvíjí :)
Samozrejme, rozprávať sa o detailoch knihy s niekým, kto nie je jej legálnym vlastníkom, by bolo porušením zákona. (link)
Pokud má někdo zájem aby se držely jiné strany jeho norem, tak je má dák k dispozici zdarma.
Pokud jde o financování tvůrců norem, tak má jít od těch kdo z existence norem těží.A jak jdou tyhle dvě věci dohromady? Ten standardizační proces musí někdo zaplatit. Buď ho financují členové standardizačního sdružení (např. OASIS, IETF), anebo se platí z prodeje přístupu k normám, případně kombinovaně. Problém je tento - když půjdou veškeré náklady k tíži členů, bude to znamenat dražší členství a tedy omezený přístup (i když formálně otevřený všem). Čili ten omezený počet členů si může udělat standard k obrazu svému. Pokud je to naopak, členství je snazší a lze tedy tvořit standard na širší platformě. ISO je trochu něco jiného, protože to není otevřená standardizační organizace, je založena na národní bázi (podobně třeba ITU). Tam by musely přispívat členské národní organizace, což by byl pro některé problém, navíc by se ty přenášely třeba až na národní rozpočty, a to by nebylo zrovna to pravé ořechové.