OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
CDR.cz píše o volebním úspěchu švédské Pirátské strany (Pirat Partiet), která byla založena v reakci na soud s torrent trackerem The Pirate Bay. Získala 7,1 procent hlasů, což vystačí na jedno křeslo v Evropském parlamentu.
Tiskni
Sdílej:
Teď je otázka, jak to 1 křeslo ovlivní těch dalších 732 křesel, co jsou v EP také.
Pokud bude řečnit a bude dostatečně hájit svůj program.
jak to 1 křeslo ovlivní těch dalších 732 křesel, co jsou v EP také.Podobně jako 22 křesel pro Česko... Někdy stačí ovlivňovat i pouhou existencí.
Podobně jako 22 křesel pro Česko......tedy nijak zvlášť
Práce poslance není jen hlasovat ano/ne. Poslanec může i vyjednávat, vystupovat, přesvědčovat ostatní aj. S takovou byste mohl říct, že žádná země nijak zvlášť neovlivní EP.
...tedy nijak zvlášťA to ještě každé z těch 22 křesel zastupuje proporciálně daleko méně obyvatel EU než třeba jedno křeslo německé.
Směrnice a nařízení (nesmí se tomu říkat zákony) připravují nikým nevolení komisaři, ale o chodu EU rozhdodují hlavně ministři a hlavy vlád členských států ("Rada EU" a "Evropská rada"), rovněž nikým nevoleni, hlavně však nevoleni ke správě EU. Evropský parlament je opravdu jen zástěrka demokracie. Inu, taková je dnešní Evropa, místo kde se demokracie zrodila. Přiznejme si však kriticky, že my - občané, pro změnu nic neděláme.
A to prosím svědčí o čem? To, že vláda vytvořená na základě politických stran, které byly zvoleny do PS, prosazuje program těchto stran prostřednictvím legislativních opatření, je špatně?
Legislativní inciativu má evidentně dostatečné množství subjektů a podstatné je, že nakonec o nich rozhoduje volený orgán, který může návrhy libovolně měnit. Převodní mechanismus od občanů k legislativě samozřejmě není ideální, ale je to dobrý kompromis optimalizující náklady na tvorbu a schvalování zákonů.
Obecně v tomto vláknu cítím známý duch profesora inženýra.
Hlavní rozdíl je v tom, že pokud se EP k návrhu směrnice EK v určité lhůtě nevysloví, tak je návrh směrnice automaticky přijat. Navíc EP nemůže přijmout vlastní variantu směrnice, ale může jen návrh komisi vracet k přepracování dokud to EP nebo EK nepřestane bavit.
pokud se EP k návrhu směrnice EK v určité lhůtě nevysloví, tak je návrh směrnice automaticky přijatTo je asi to jediné, co nutí některé poslance se o tyto směrnice vůbec zajímat. Kdyby to bylo obráceně, tak by byla většina legislativy prakticky neprůchodná, resp. procházela by pouze taková, kterou by poslanci mohli udělat na domácí politické scéně momentální dojem.
Navíc EP nemůže přijmout vlastní variantu směrnice, ale může jen návrh komisi vracet k přepracováníTo by byl ideální model i pro českou legislativu. Za prvé by zákony byly navrhovány pečlivěji a za druhé by se nedaly zaplevelovat nikterak nesouvisejícími přílepky. Oba principy politiku zefektivňují.
My, jako celek neděláme vůbec nic.. Pravda! A to mě dostává. Každý by chtěl svobodu, ale kdby měl pro ní jenom hnout prstem, to už ne. Pasivita občanů si opravdu nezasluhuje nic jiného, než diktát! Zrovna třeba Já se snažím dělat za deset, takových nás jenom v ČR bude tak tisíc... To sice hned máme deset tisíc , ale co to v té mase je... Ve zbytku EU to je stejné...
Nejde o to křeslo, ale o publicitu v médiích. Strana, která ve volbách získala mandát, je pro novináře daleko zajímavější než strana, která dostala 1% hlasů. A v případě Pirátské strany bude díky svému zaměření zajímavější ještě víc.
http://www.prop.sk/klamanie.html
Jako vystrahu mistnim piratum doporucuji sledovat jakym zpusobem o tomto volebnim vysledku referuje CT24 (Piratska strana == stahovani filmu, hudby a her).
Taky tvrdi, ze strana byla zalozena pred cca tremi roky -- az do ted jsem zil v domeni, ze je tak pul roku stara.
Ovšem jestli Česká Pirátská Strana nechce být takto vnímána tak by s tím měla *hned* začít něco dělat.
Mohu tě ujistit, že děláme a snažíme se bojovat za dobrou reputaci. Bohužel vydávání tiskovek a výkřiky neukáží, že jsme seriozní strana. To chce program, nové myšlenky, lepší realizaci těch starých a dobrou reputaci, to jsou všechno body, které se v ČPS právě teď probírají, pilují a opravují.
Jinak jeden poslanec, který se snaží může zvrátit hodně. Už jen proto, že pobírá plat za to, co jiní dělají dobrovolně, což je třeba největší problém ČPS - nemáme lidi, kteří by mohli makat naplno. Navíc jeden poslanec si může dovolit držet velmi striktní stanoviska a nepřistupovat na kompromisy.
Free Culture!
Navíc jeden poslanec si může dovolit držet velmi striktní stanoviska a nepřistupovat na kompromisy.
Neni pak nahodou pusobeni takoveho nekompromisniho poslance jenom množinou výkřiků? IMHO je to nejjednodussi zpusob jak se dostat na politickou periferii. Na druhou stranu pokud zacne s nekym spolupracovat -- coz je nutnost v pripade ze nechce jenom mlatit hubou -- tak se nejspis dostavi prokleti monotematickych stran. Cast volicu neustoji spolupraci s levici/pravici a muzes 5 % tak leda zamavat.
Jako priklad muze dobre slouzit SZ, která jak víme se svými 2 % fakticky odebrala mezi politicke mrtvoly. (Nebo je to alespon hodne pravdepodobne.)
SZ udělala největší chybu v tom, že šla po korytech. Spolupracovat ano, ale to ještě neznamená podepsat smlouvu se stranou, proti které de facto polovina mých voličů hlasovala (a SZ tenkrát získali mandát díky protestním hlasům proti politice velkých stran). Vyměnit podporu pro svůj program za věci, které nejsou proti němu, je pořád spolupráce. Zahodit polovinu programu podpisem koaliční smlouvy výměnou za pár křesel je podraz na voliče.
Já chápu, že ex-volič SZ přesně takhle uvažuje, ale na druhou stranu -- Jak má strana s minimální silou v parlamentu prosazovat svůj program jinak než tak, že se bude podílet na vládě?
IMHO je část voličů volila kvůli programu -- a ti si podle mě nemají vzhledem k síle SZ zase tak moc na co stěžovat -- a druhá část byly zmiňované protestní hlasy. Těm co je volili na truc by ovšem vyhovovalo kdyby se SZ nezapletla ani s ODS ani s ČSSD a pouze "nastavovala establishmentu kritické zrcadlo". Nejsem si jistý jestli by to kromě prodloužení schůzí PS mělo očekávaný význam.
Obavam se, že male uzce zaměřené strany jsou odsouzeny sdilet osud SZ. Možná by z jejich hlediska bylo rozumne jit do předvolebni koalice, ale to tu neni prilis ve zvyku
Jak má strana s minimální silou v parlamentu prosazovat svůj program jinak než tak, že se bude podílet na vládě?
Např. vyslovením důvěry vládě a tím, že zůstane v opozici. Jinak řečeno, vybere si menší zlo, ale spolupracovat s ním nemusí. Člověče, to chce trochu fantazie. Vládní zodpovědnost je pro malou, neetablovanou stranu zabiják. Strana Zelených mohla mít 15%, nebýt Bursíkovi politické zaslepenosti.
Jaký smysl má v takovém případě vyslovení důvěry vládě? Tím, že ji vyslovíš důvěru automaticky neseš odpovědnost za to co udělá. Pokud v ní ovšem nejseš tak to vlastně ani nemůžeš nijak ovlivnit. Navic vlade nestaci dat pouze duveru -- pokud ma byt alespon minimalne akceschopna tak s ni musis systematicky hlasovat. (Zvlaste v klasickych podminkach CR kdy vlada ma 101 hlasu.)
Predstava, ze das vlade duveru a pak si s ni obcas zahlasujes a u zbytku navrhu budes jenom tlouct hubou ve stylu "tato vlada..." by nebylo dobre vubec pro nikoho (jak stranu tak stat). Navic mi to prijde, jak by rekl Mirek Dusin, necestne a nesportovni.
Nejaky jiny navrh? Me totiz nic jineho nenapada...
…nebýt Bursíkovy politické zaslepenosti.
IMHO vycházíte z chybného předpokladu, že Bursíkovi šlo o blaho Strany zelených. Vzpomínám si na článek, kde autor dohledal všechny politické strany a hnutí, za která kdy Bursík kandidoval. Pokud men paměť neklame, Strana zelených byla šestá…
To byla podle mne, největší chyba SZ, že si z netrpělivosti, aby už už byli v parlamentu, natahali do vrcholných funkcí kariéristy bez dlouhodobé vazby na tu stranu. Trochu mi to připomíná situaci, kterou znám z basketu: klub, který léta hraje druhou ligu, po postupu do první (nebo už kvůli tomu postupu) kvůli konkurenceschopnosti angažuje cizince, kteří jsou sice z hlediska individuálních dovedností lepší než jejich hráči, ale rozpadne se tím souhra a vztahy v týmu, takže družstvo nakonec může hrát hůř než předtím. A přesně tohle podle se podle mne přihodilo Straně zelených. Na druhou stranu (očekávaný) propad zpátky do "druhé ligy" jim může pomoci oddělit zrno od plev a ukázat, kdo to s nimi myslí vážně a kdo bez příslibu poslaneckého křesla raději půjde o dům dál.
z chybného předpokladu, že Bursíkovi šlo o blaho Strany zelených.Otázka je, jestli má politikovi jít právě "o blaho strany". Takových bych se coby občan bál nejvíc.
největší chyba SZ, že si z netrpělivosti, aby už už byli v parlamentu, natahali do vrcholných funkcí kariéristy bez dlouhodobé vazby na tu stranu.Podle mě je největší chyba SZ, že z netrpělivosti hodně přecenila svou voličskou podporu a namísto voličům se začala věnovat opět sama sobě. Na tom může mít Bursík lví podíl, protože z principu ideologické voličstvo se nestane pragmatickým jen proto, že stranu povede technokratický profesionál.
propad zpátky do "druhé ligy" jim může pomoci oddělit zrno od plev a ukázat, kdo to s nimi myslí vážněJako že zrna odejdou a plevy zůstanou?
Otázka je, jestli má politikovi jít právě "o blaho strany". Takových bych se coby občan bál nejvíc.
No, lepší by samozřejmě bylo, kdyby mu šlo především o "blaho občanů", ale obávám se, že to je příliš velká utopie. V každém případě nevidím pozitivum v tom, když mu jde výhradně o jeho vlastní blaho.
Jako že zrna odejdou a plevy zůstanou?
Samozřejmě naopak. Vycházím z toho, že kariérista, který bere stranu jen jako výtah k zajímavým postům, nemá motivaci zůstávat ve straně, která je "vybydlená" a kterou jen delší trpělivá práce v ústraní může k těmto postům opět dostat. Ono se stačí podívat, jaký typ lidí se dostával do vrcholných funkcí ČSSD do roku 1996 a jaký po roce 2000.
SZ bohužel dojela na to, že se její nejschopnější člověk stal její předsedou.
IMHO spíš na to, že se jejím předsedou stal člověk, kterého si dokážu stejně dobře představit jako představitele kterékoli strany. Podle mne by měl předseda stranu a její zaměření reprezentovat, ale z přesvědčení, ne jako chameleon, který má pokaždé jinou barvu podle toho, kde zrovna sedí.
lepší by samozřejmě bylo, kdyby mu šlo především o "blaho občanů", ale obávám se, že to je příliš velká utopie. V každém případě nevidím pozitivum v tom, když mu jde výhradně o jeho vlastní blaho.V tom bych rozhodně neviděl Bursíka na špičce politické scény. Pokud pod "vlastní blaho" nepočítáte ambici vybudovat racionálně a efektivně fungující organizaci k prosazování své ideologie. Bohužel politická strana není podnikatelská firma (i když se mnohá firma politické straně podobá). Bursík sice tak nějak odmítá pochopit, že lidské pohnutky jsou většinou iracionální, ale tím se chová vzhledem ke skutečnosti paradoxně taktéž iracionálně a pro stranu zhoubně.
Vycházím z toho, že kariérista, který bere stranu jen jako výtah k zajímavým postům, nemá motivaci zůstávat ve straně, která je "vybydlená"No a kdo myslíte, že tam zůstane? Můžete to sice nazývat "zajímavé posty", ale taky jde o politické funkce, které teprve dávají možnost vůbec politiku nějak provozovat. Vybydlená strana nenabízí nic motivujícího ani skutečným politikům. Už jen z přímého přenosu sjezdu, který jsem dost pozorně sledoval, bylo jasné, že naprostá většina delegátů byli političtí jelimani - a nejen političtí. Málokdo dokázal dát dohromady souvislou myšlenku... Myslím, že to bylo pro Bursíka velice snadné, převálcovat vnitrostanickou opozici, a ti jen koukali jak vyvoraný myši.
Podle mne by měl předseda stranu a její zaměření reprezentovat, ale z přesvědčení, ne jako chameleon, který má pokaždé jinou barvu podle toho, kde zrovna sedí.Taky to můžete brát tak, že se barvy mění kolem člověka, který zůstává relativně konsistentní
Ovšem jestli Česká Pirátská Strana nechce být takto vnímána tak by s tím měla *hned* začít něco dělat.Proč by tak neměla být vnímána? Já jí vnímám jako stranu usilující o dekriminalizaci stahování.
nesymetrické rozdělení křesel upřednostňující lidnatější země.Ehm, snad omezení upřednostňování málo lidnatých zemí... 1 český poslanec zastupuje asi 400 000 obyvatel, jeden německý poslanec dvojnásobek obyvatel. Už vidím ten řev našich obránců "národních zájmů", kdyby to bylo naopak...
lisabon a jeho nesymetrické rozdělení křesel upřednostňující lidnatější zeměNení to spíš tak, že se současná výrazná asymetrie s Lisabonskou smlouvou přikloní o něco více symetrii?
nepleť si to s tou českou událostí v reakci na soud několik let poté.Já si to nepletu. Poukazuju na to, že si to plete autor zprávičky.
Raději Pirátská než třeba Strana poctivých a neúplatných, Jen Vaše blaho atd, to by jim pak nevěřil vůbec nikdo. Čím honosnější název tím větší darebáci.
Jo, takhle je aspon budou volit lidi, kterym jde o recesi :).
Ruku na srdce, nekdo tu veri, ze by se mohli do parlamentu opravdu dostat? :)
Co Strana reformace? Ve jménu Jana Husa proti korytům a přežraným?
s takovym nudnym nazvem by nikdy 7 procent neziskali :-p
Jednak ten název sám o sobě upoutává pozornost médií a jednak to jednoznačně ukazuje na spojení se Švédskou Pirátskou stranou. Díky tomu se dá na jejich postupu do EP vydělat. S jiným názvem by to nešlo.
Jestli mají šanci na úspěch v Česku, je dobrá otázka. Cítím v sobě i v ovzduší chuť po nějakém „novém“ politikovi či straně, která se distancuje od starého pletichaření a bude jednat s občany přímo i mimo období voleb, její vnitřní chod bude co možná nejotevřenější a její vystupování slušné a civilní, bez obviňování všech ostatních stran z faulů. Doufal jsem v SZ, ale ti mnoho lidí včetně mne zklamali.
A víš (v demokraciích celého světa) o někom kdo by tyhle podmínky splňoval (po 2 a více volebních období)? Mě napadá jenom M'buci a ten to má o dost jednodušší -- je totiž fiktivní.
"Změnu" spojenou s velkým očekáváním jsi volil i ty se SZ. IMHO v politice platí přímá úměra -- čím větší očekávání, tím větší zklamání.
O americkou politiku se nezajmám, ale myslím, že ještě není čas na to odlišit nezbytnou korekci Bushovi politiky (která s Obamou v podstate nesouvisí), nesplněné předvolební sliby a jeho skutečný přínos. Každý politik je navíc stále na hřbetě byrokratického koně, nad kterým má jenom omezenou vládu, a který ho navíc může kdykoliv vyhodit ze sedla
podívejte se jak se jmenují třeba různí šašci v Itálii
Proč chodit pro příklady tak daleko? Cibulka už to dotáhl na dvě třetiny první strany volebního lístku…
No, zda se mi, ze ten nazev porad prodluzuje, v pristich volbach bude z jeho hlasovaciho listku mozna i dvojlistek
V prvních polistopadových komunálních volbách byl takový zajímavý systém, kdy bylo možné hlasovat i pro kandidáty z různých stran, takže na volebním lístku musely být všechny kandidátky. Pokud si dobře vzpomínám, ten pražský "lístek" měl formát něco mezi A2 a A1. Takže nic nového. Třeba by pomohlo ustanovení, že všichni kandidáti musejí být schopni zpaměti bezchybně napsat název strany, za kterou kandidují. :-)
> Švédská Pirátská strana do Evropského parlamentu
Už je možná pozdě na to chtít se ptát:
Co děti? Mají si kde hrát?