OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Lennart Poettering oznámil vydání nové verze systemd. Verze 215 přináší spoustu nových vlastností. Zmínit lze nástroj systemd-sysusers pro vytváření souborů /etc/passwd a /etc/group na základě definic v /usr/lib/sysusers.d/ (zprávička) nebo rozšíření systemd-networkd o základní podporu serveru DHCPv4. Jméno počítače může být nově volitelně odesláno na DHCP server. Novinkou je také manuálová stránka file-hierarchy(7), dle Lennarta Poetteringa modernizovaná verze FHS nebo hier(7) (Google+).
Tiskni
Sdílej:
/usr/share/factory/etc -Repository for vendor-supplied default configuration files. This directory should be populated with pristine vendor versions of all configuration files that may be placed in /etc. This is useful to compare the local configuration of a system with vendor defaults and to populate the local configuration with defaults.Ten idiot není konzistentní ani sám se sebou.
Na desktope som to zatial ani raz nepotreboval a nedokazem si ani predstavit dovod.Connection sharing.
Rekurzivny DNS server alebo forwarder?systemd-resolved
Connection sharing.To běžně na těch serverech s průměrnou životností 30s používám
Typická instalace binární linuxové distribuce obsahuje NetworkManager
Typická instalace ts ts. Na serveru NetworkManager nechci.Tentokrát jsem já přehlédl tu zmínku o serveru. Na druhou stranu zatím ani na server nevidím dostatečnou náhradu za NetworkManager, i když není zdaleka ideální. Jako jediný další nadějný projekt teď vidím systemd-networkd.
a připadá mi zvrácené kvůli tomu mít daemon.Pokud chceš korektně používat DHCP a/nebo IPv6 autokonfiguraci, potřebuješ (nejméně jednoho) démona, který se o to bude starat.
..zatím ani na server nevidím dostatečnou náhradu za NetworkManager..
Pokud chceš korektně používat DHCP a/nebo IPv6 autokonfiguraci, potřebuješ (nejméně jednoho) démona, který se o to bude starat.
ip
), jindy víc vyhovuje dynamická konfigurace, která vyžaduje (nějakého) démona. Zda se démon ukončuje nebo jenom uspává, považuju za implementační detail.
světe div se, já v roce 2014 umím pracovat i offline..Chceš medaili?
Já osobně mnohem radši volím vyhovující řešení dle konkrétní situace
Zda se démon ukončuje nebo jenom uspává, považuju za implementační detail
Rozhodně nestojím o to, abych něco nastavil pomocí ip a nějaký pitomý daemon to přepsal.Ujisti se, že máš relativně aktuální verzi takového démona a že to není jen špatnou konfigurací. Pak je záhodno poslat bug report, na který se můžeš odkazovat i v diskuzích, jinak jde jen o plané řeči. Já osobně jsem se naučil zadávat bug reporty a odkazovat se na ně bez ohledu na jejich stav.
Rozhodně nestojím o to aby mezi mnou a systémem bylo víc zbytečných vrstev než je zdrávo.Já osobně z provozního hlediska definuju zbytečnou vrstvu tak, že když ji odstraním, nepřijdu o funkcionalitu, kterou využívám. Zbytečnou vrstvou tedy pro mě není ani kernel, ani balík iproute, ani DHCP klient, ani NetworkManager či obdobná služba, zvlášť pokud se bavíme v obecné rovině a ne o jednom konkrétním zařízení.
Až na to, že takový "uspaný" NetworkManager stejně z userspace ochotně přijme požadavekTo je snad jeho účel, ne? Nehledě na to, že se to umí díky D-Busu už i s momentálně vypnotou službou. Chyba je buď v požadavku nebo v nastavení bezpečnostních pravidel, nikoliv u služby, jejímž účelem je požadavek jen přijmout a zpracovat.
Já prostě nechci žádné zbytečnosti v systému.V tom případě mi nezbývá než ti poradit, abys svůj systém udržoval ve stavu, který ti vyhovuje, používal nástroje, které ti vyhovují a distribuce, které ti vyhovují. Od toho přece open source máme, ne?
A hlavně, nechci v systému nic "chytřejšího než uživatel".Pokud vím, tak základní neautomatizované nástroje pro ovládání konfigurace systému jsou k dispozici a jsou aktivně udržovány. Stejnětak jsou udržovány základní automatizované nástroje na úrovni
wpa_supplicant
a podobných. Dokonce jsou tyto nástroje často používané ze strany těch automatizačních nástrojů, takže jsou v mnohých z nich a stejně tak v kernelu opravovány chyby zjištěny na základě běžného používání systému, kdy je automatizace všeho možného uživatelem vítána. Co víc si ještě můžeš přát?
Chyba je buď v požadavku nebo v nastavení bezpečnostních pravidel, nikoliv u služby
V tom případě mi nezbývá než ti poradit, abys svůj systém udržoval ve stavu, který ti vyhovuje, používal nástroje, které ti vyhovují a distribuce, které ti vyhovují. Od toho přece open source máme, ne?
Moje zkušenost je taková, že pokud jsem byl mimo domov, otevřel jsem notebook a chtěl jsem něco dělat, neustále se mi točila ikonka nm-appletu, že se někam připojuje. Pravidelně každých pár desítek sekund vyskočila bublinka, že se nedalo připojit k síti XY a ikonka se začala točit znova. Ideálně v průběhu toho ještě vyskočilo doprostřed obrazovky okýnko se vstupem pro heslo.
Je to možná rok zpátky a v systému dost šťárám, tak jsem si říkal, že možná jenom dělám něco blbě. Jenže docela nedávno jsem viděl, že učitel měl na ubuntu úplně stejný problém na začátku semestru, když chvíli nefungovali přihlašovací údaje k wifi.
Navíc, NM si u každé sítě automaticky zaklikává/zaklikával "automaticky připojit". To jsem se takhle jednou připojil ke spolužákovi na hotspot, abych ve škole (na střední nebyla sranda se připojit k wifi a dostat se na web) fixnul nějaký bug, nebo tak něco. Dodělal jsem to, odpojil se, zavřel noťas. Pak jsme šli na intr, otevřu noťas a po půl hodině se mi v prohlížeči zobrazí krásná chybová hláška, že jsem (chudákovi kamarádovi) přečerpal FUP, bo jsem si vesele stahoval z jeho hotspotu místo z intrácké sítě.
Toť vše k tomu, jak se "NM automaticky nikam nepřipojuje".
Jo, pokud se NetworkManager nemůže připojit k síti, ke které se má připojit automaticky, tak vyskakuje žádost o heslo. Řešením by asi bylo mít v tu chvíli snadnou možnost to automatické připojování pro tuhle síť vypnout.Pokud vím, tak ta žádost vyskakuje pro síť nastavenou k automatickému připojování jednou, a interně se takové připojení označí za neúspěšné a pokus se neopakuje.
Jinak pokud si někdo nechá u sítě zaškrtnuto "automaticky připojit", tak se na NetworkManager nemůže zlobit, že ho automaticky připojil.Nehledě na to, že s výjimkou drátové sítě (a i tam to jde vypnout) NetworkManager žádná taková připojení negeneruje automaticky a tudíž se jedná vždy o akci uživatele. Pokud by uživatel na applet nesahal a vše dělal z příkazové řádky, bude mít nad celým procesem ještě větší kontrolu.
wpa_supplicant
. Jinak automatické připojování je v NetworkManageru konfigurovatelné. Pokud ti vadí, nejspíš by stačilo změnit default na auto=no
.
Už tohle nm umí? Když jsem s Pavlixem před rokem debugoval jednu síť, kde bylo přesně toto potřeba (nastavit si na interface nějaké adresy a několik rout), velice mě překvapilo, že první, co udělal, bylo zastavení nm a pak to konfiguroval taky ručně.Jednak je pavlix v tomto ohledu trochu stará škola a má dřevorubecké způsoby tak dobře zafixované, že je to pro něj v případě jednorázového testu jednodušší než kontrolovat verzi NetworkManageru a na základě toho se rozhodovat, zda už jde použít, a jednak už to na aktuálních verzích řeším spíše vytvořením nebo úpravou síťového profilu, kde ty adresy/dhcp/whatever nastavím. V prostředí s aktuálním NM je to podle mě spíše o zvyku.
Pravda, samozřejmě že je chyba třeba v tom že zůstal běžet nějaký ten applet který pošle d-bus požadavek.V případě NetworkManageru ne. Applety jsou pokud vím pasivní prvky, dokud uživatel jejich prostřednictvím o změnu nepožádá. V opačném případě bych to hlásil jako chybu.
Že nějaký program považuje za důležité nastavit sítě podle svého, že je někde špatně nastavena bezpečnostní politika.Nebo spíše že se používá tradiční unixovská politika, kdy všechny procesy jednoho uživatele mají stejná práva. To je skutečně zastaralý koncept, který by měl podle mě z moderních systémů zmizet.
Ale proč se člověk má starat o tolik věcí najednou?Tvůrci software a distribucí se holt musejí o takovéto věci starat, to je jejich úděl.
Proč prostě nemůžu použít věc která vždycky fungovala správněTo je snad otázka na tebe, ne?
Opět pravda, přesně takhle to dělám.V tom případě je vše v pořádku a pokud máš obavu, že aplikačním vývojářům jebne, tak ti nezbývá než počkat a pak na ně tlačit, aby se zase uklidnili. Velmi výhodné jsou v tomhle ohledu distribuce typu Gentoo, kde není problém ať už samostatně nebo komunitně udržovat patche, které tyto změny udrží na uzdě. Nicméně to v open source platilo vždycky, takže nejde o žádnou novinku.
Pokud chceš korektně používat DHCP a/nebo IPv6 autokonfiguraci, potřebuješ (nejméně jednoho) démona, který se o to bude starat.S tymto absolutne nesuhlasim. Ja mam rozpracovanu vlastnu nahradu za NetworkManager a ta nema ziadneho daemona (typu NM). Sada skriptov, ktora sa je spustana z dhcp klienta ci wpa supplicanta alebo netplugd. Nevidim ziaden dovod preco by nejaky daemon sa mal o dalsie procesy starat.
dbus-send --type=method_call --dest=org.psi-im.Psi /Main org.psi_im.Psi.Main.setStatus string:"offline" string:"offline"Nefunguje mi XEP-0198, tak alespoň něco.
Btw, jak se dozvíš, že ti expirovala IP adresa přidělená DHCP serverem, ale už jsi nedostal novou?dhcp klient od ISC sa da nastavit, tak aby spustil skript ak tato udalost nastane.
S tymto absolutne nesuhlasim. Ja mam rozpracovanu vlastnu nahradu za NetworkManager a ta nema ziadneho daemona (typu NM). Sada skriptov, ktora sa je spustana z dhcp klienta ci wpa supplicanta alebo netplugd.Vzhledem k tomu, že spouštíš tři démony, nemáš nárok (závorku s typu NM sis bohužel doplnil sám).
Sada skriptov, ktora sa je spustana z dhcp klienta ci wpa supplicanta alebo netplugd. Nevidim ziaden dovod preco by nejaky daemon sa mal o dalsie procesy starat.Jak řešíš souběh několika DHCP klientů a výběr rozhraní pro default routing a global DNS? Jak řešíš souběh DHCPv4, DHCPv6 a router discovery? Má vůbec další diskuze smysl, dokud se neseznámíš co a jak služby typu NetworkManager, ConnMan a podobné služby fungují a co umí? Netvrdím, že tobě to nestačí, člověk se spokojí s ledasčím, ale já osobně se zajímám o projekty, které poskytují nějakou funkcionalitu. Ne to, že si někdo napíše triviální skript a tváři se, že je autorem nového NetworkManageru.
Jak řešíš souběh několika DHCP klientů a výběr rozhraní pro default routing a global DNS?Adresy co pridu ci uz z DHCP servera alebo konfiguraku si ukladam a podla pravidiel, ktore sa spustia pri nejakej akcii sa nastavi defautlna routa ako aj nageneruje resolv.conf. Uz nebodaj sa da povedat NM aby mi zmenil defualtnu routu a dns servery na iny (pripojeny) interface? Napr. ak som pripojeny aj na wifi aj na wired ethernet a chcem default route prepinat bez nutnosti vypinat wifi.
Jak řešíš souběh DHCPv4, DHCPv6 a router discovery?Aky problem by som tu mal riesit? Povolim spustit max jednu instanciu kazdej tej veci a z rdisc6 si vytiahnem potrebne veci na konfiguraciu ipv6.
Má vůbec další diskuze smysl, dokud se neseznámíš co a jak služby typu NetworkManager, ConnMan a podobné služby fungují a co umí?.O pokrocilej funkcionalite NM asi tazko rozpravat... Ked som pred par rokmi chcel dokopat NM aby mi pre konkretny profil pri lubovolenj akcii co nastene spustilo vlastny skript tak som to nevedel. Neslo to ani nikde naklikat ani nijak inak nastavit. V manpage pre NM nebol nijak vyzivny... A co sa tyka funkcionality, kedy bude vediet NM automaticky vybrat spravny profil s 802.1X konfiguraciou na pripojenie do wired siete? Zatial mi stale robi iba to, ze skusa posledny dostupny profil. Co znamena, ze ak som bol naposledy v "obycajnej" domacej lan sieti a pripajam sa teraz do 802.1X a zaroven switch bez autentifikacie ma zapoji do nejakej (vlan) siete, v ktorej ide DHCP server, tak NM ma automaticky *nepripoji* s 802.1X autentifikaciou. Btw, connman ani neumoznuje mat viacero profilov pre wired ethernet...
Adresy co pridu ci uz z DHCP servera alebo konfiguraku si ukladam a podla pravidiel, ktore sa spustia pri nejakej akcii sa nastavi defautlna routa ako aj nageneruje resolv.conf.Dobře.
Uz nebodaj sa da povedat NM aby mi zmenil defualtnu routu a dns servery na iny (pripojeny) interface?Pokud vím, tak to stále ještě funguje tak, že NetworkManager vybírá default interface sám, ale můžeš říct, která spojení výchozí být nesmí. Popravdě řečeno momentálně u API sleduju jenom ty vlastnosti, které potřebuju pro svoji práci, ale pokud to někoho zajímá, vždy doporučuju založit ticket na bugzilla.gnome.org, popsat dobře use case, volitelně navrhnout řešení a dát mě do Cc. Už na to nemám tolik času jako dřív, ale sleduju to.
Aky problem by som tu mal riesit? Povolim spustit max jednu instanciu kazdej tej veci a z rdisc6 si vytiahnem potrebne veci na konfiguraciu ipv6.Třeba to, že DHCPv6 se má spouštět až na základně rdisc? Jakého démona používáš na rdisc? Ono je toho trošičku víc.
O pokrocilej funkcionalite NM asi tazko rozpravat... Ked som pred par rokmi chcel dokopat NM aby mi pre konkretny profil pri lubovolenj akcii co nastene spustilo vlastny skript tak som to nevedel.Nemám zájem se bavit o historii. Ale pokud máš nějaké výhrady k současným dispatcher.d skriptům (a ano, sám nějaké výhrady mám), tak mě to rozhodně zajímá. S kolegou jsme na tom postavili dokonce volání dnssec-trigger a konfiguraci unbound pro podporu lokálního DNS resolveru s podporou DNSSEC.
A co sa tyka funkcionality, kedy bude vediet NM automaticky vybrat spravny profil s 802.1X konfiguraciou na pripojenie do wired siete?Odkaz na bug report? Rád bych si přečetl reakce třeba od Dana Williamse, který tyhle věci řeší.
Btw, connman ani neumoznuje mat viacero profilov pre wired ethernet...Odkaz na feature request? Rád bych znal jejich zdůvodnění.
Nakolko ak by som mal len oznamovat po bugzillach ze sw X nepodporuje Y a ze pri pouziti A,B,C,D sa s pravdepodobnostou Z% prejavi chyba, tak by som asi ani nespal...To jsou jen hloupé výmluvy. Zadat jeden bug report za týden, odpovědět na dva předchozí, kde to má smysl a jednou za dva měsíce ublognout s odkazy člověka rozhodně o spánek nepřipraví. Není potřeba hlásit všechny chyby, ale jen nějaké malé množství těch, které člověka nejvíc zajímají.
/etc/init.d/network
na iw
, že mimo jiné přestalo fungovat právě připojení na wifi bez určení essid. A pokud vím, systemd-networkd zatím wifi ani neumí.
A pokud vím, systemd-networkd zatím wifi ani neumí
aplikace vyžádá "připojení" (protože uživatel klikl na obnovit, nebo se prostě app rozhodla)Zde jdeš s křížkem po funuse. Současné API NetworkManageru je D-Bus, přes který může komunikovat aplikace obyčejného uživatele. Tímto způsobem s NM komunikuje třeba nm-applet nebo gnome-shell network indicator.
nějaký démon jí zkontroluje "práva" (viz android!)To už dávno funguje, používá se Polkit, kde můžeš změnit nastavení, kdo může takovou akci provádět.
a po té automaticky nastartuje spojeníZ pohledu síťového managementu na tom nic automatického není, je to regulérní vyžádaná akce. A logický důsledek předchozích dvou bodů. Jak říkám, s křížkem po funuse.
Zde jdeš s křížkem po funuse. Současné API NetworkManageru je D-Bus, přes který může komunikovat aplikace obyčejného uživatele
Po dlhej uvahe som dosiel k tomu, ze ten dhcp server by sa dal asi fakt vyuzit nato, aby to pridelo adresu loopbackuTo je nesmysl.
uz by sa nemusela nastavovat adresa ::1 a 127.0.0.1 manualne...Linuxové jádro nastavuje tyto adresy automaticky ve chvíli, kdy je loopback aktivován (například pomocí
ip link dev lo up
).
Linuxové jádro nastavuje tyto adresy automaticky ve chvíli, kdy je loopback aktivován (například pomocí ip link dev lo up
).
Vidíš, jaké zbytečnosti by se daly z kernelu vykopat - Linus bude rád za minimalizaci, většina vývojářů za generalizaci (proč by měla být nějaká defaultní adresa) a Lennart/Kay za další featuru, kterou se mohou pochlubit.
Vidíš, jaké zbytečnosti by se daly z kernelu vykopatTo teda pěkně děkuju. Zrovna tohle v kernelu funguje skoro správně ;). Ale jinak mě tenhle trolling už moc nebaví a v sítích se spíše vrátím k nějaké více či méně smysluplné práci.
Dhcp server je skoro nutnost, protoze staticky adresovani a loopback jsou obsolete a moderni system potrebuje automatickou konfiguraci. Kdyz neni dostupny pripojeni, tak jak jinak se muzou sitovky nakonfigurovat ?
Proste funguje to len keď na to nešaháš a ideálne s Gnome Shell všetko ostatné mu vadí. Viem prečo to robia, chcú Mac/Linux trochu aj Win/Linux. Ale to predsa nechce väčšina užívateľov Linuxu.Podle mě je to trochu jinak. Do systemd se z mého pohledu asimilují některé gnomácké systémové funkce, takže budou využitelné z jakýchkoliv prostředí, jejichž vývojáři budou ochotni se přizpůsobit novým mechanismům a API. Svým způsobem jde vnímat systemd jako zajímavý integrační experiment, který se trochu vymkl z kontroly.
To, co dělá projekt systemd, konceptuálně linux značně přiblíží BSD projektům, které taky fungují na principu jednoho repozitáře pro základní systémJj, akom písal Mac/Linux
Pokud se podaří udržet samostatnost linuxového kernelu, zůstanou s oficiálním kernelem svázané i systemd-less projekty typu OpenWRT, které nevypadají, že by chtěly přecházet.Takto to dúfam ostane. Ja som s Linuxom veľmi spokojný tak ako je. Každé vylepšenie je pre mňa len krokom späť (MS Win). Spolieham na Linusovu rozvahu a aroganciu ľudí okolo LP, že to tak ostane.
/usr/share/doc/setup/uidgid
?
$ rpm -q --changelog setup | grep uid | head - assign 166:166 uidgid pair for ceilometer (#923891) - drop gopher (uid 13, gid 30) from groups created by default - drop uucp (uidgid 14) from groups created by default - assign 191:191 uidgid pair for systemd-journal-gateway (#918120) - assign 165:165 uidgid pair for cinder (#902987) - rename rhevagent uidgid reservation to ovirtagent - reserve uid 189 for hacluster (#872208) - reserve 186 uid for jbosson-agent user, reserve 186 gid - reserve 181:181 uidgid pair for wallaby (#772747) - reserve 134:134 uidgid pair for cimsrvr (#760178)
Jinak jejich pohled na hierarchii je popsán v file-hierarchyLOL. Že „jejich pohled“. Hele a neměly by se tak důležité věci jako změna v hierarchii souborového systému v jednom z nejpoužívanějších svobodných systémů na světě třeba někde projednat? Já nevím…třeba na nějaké konferenci nebo tak? V době Mamblu a IRC to už je docela jednoduché a ani není potřeba to pořádat fyzicky. A nebo to je nějaký nový způsob psaní standardů, že o tom Poettering ublogne na G+?
LOL. Že „jejich pohled“. Hele a neměly by se tak důležité věci jako změna v hierarchii souborového systému v jednom z nejpoužívanějších svobodných systémů na světě třeba někde projednat?...U systemd? Dobrej vtip... :D
Reknete mi, co ve FSH chybiUž od doby uvedení FHS mi přijde, že spíš než že by tam něco chybělo, tam dost věcí převejvá. Například
/etc/sgml
- to opravdu každej využije /lib64
a /usr/lib64
, případně /usr/X11R6
- to má bejt jako co?
A nebo to je nějaký nový způsob psaní standardů, že o tom Poettering ublogne na G+?Ano.
BTW: Stallman was right…again.
Asi holt křišťálová koule.Kdo mluvi o /etc? Soubory tohoto typu, co nejsou binarne vazany na architekturu, maj AFAIK bejt v /usr/share (kde uz jich je bambilion). Copak ty textaky jsou knihovny? Co to ma co delat v /usr/lib? Proc mam porad silnejsi pocit, ze systemd brani hlavne lide nerozumejici linuxu a unixu obecne?
Mluvil jsi o místě, kde podle FHS ma byt konfigurace. Jak jsem měl tedy poznat, že tím nemyslíš etc?Kdo mluvi o /etc?
USS Enterprise, shakedown crew's report. I think this new ship was put together by monkeys. Oh, she's got a fine engine, but half the doors won't open, and guess whose job it is to make it right.
Ja to pomalu vidim na prechod na XxxxBSD, aspon servery tedy.Na rootu doporučovali jako alternativu tyhle distra
K cemu flejmy, kdyz tu vetsina blokuje reklamy ?Očividně ne:
I do světa Linuxu ale vstupuje puch… tedy duch, poněkud zatrpklý.Jinak si prostě tento konfrontační způsob psaní nedovedu vysvětlit.
Planuje provozovatel AbcLinuxu vcas zmenit jmeno serveru a domenu ? abccoreos.cz i abccoreosu.cz jsou zatim volne.
Jméno počítače může být nově volitelně odesláno na DHCP server.Lze odesílané jméno nějak jednoduše měnit? Používám ISC DHCP klienta a před spuštěním mu vždy v konfiguráku nahradím jméno za nějaké náhodně vybrané ze slovníku. Nerad bych posílal DHCP serveru skutečné jméno.
p.s. Debian sice prodlužuje updaty pro squeeze do 2016, ale i tak mám o srandu postaráno. Na dlouhodobé udržení podpory alternavního sysv-initu se nedá spoléhat.
Kvalita argumentace tam výrazně převyšuje nad kvalitou argumentace 99 % kritiků systemdArgumentace v Zeitgeistu taky výrazně převyšuje nad kvalitou argumentace 99% jeho kritiků. Statistika špatných či špatně vyložených názorů na obou stranách opravdu není něco, na čem bych chtěl stavět svůj názor. To už si můžu rovnou hodit korunou a vyřvávat po diskuzích názor, který mi padne.
Jak jsem zkurvil ten odkaz je mi záhadou.Některé moderní browsery nezobrazují v řádce
http://
ale nějak ho magicky doplní při ukládání do schránky. A někdy taky ne.
Ještě se mi to nepovedlo zreplikovat. No Firefox to byl.Taky to neumím spolehlivě reprodukovat. Ale mám za to, že to nějak souviselo s dobou bezprostředně po zadání cesty do browseru, ještě než člověk vidí výslednou stránku.
přestanou GNU/Linux používat a otravovat normální lidi
Normální lidi ? Mám tomu rozumět že se považuješ za normálního ? Ty svatá prostoto
Nikdo ti nebere, že komerční zájmy jedné firmy můžou být i tvými, ale pokud nejsi akcionář nebo dobře placený zaměstnanec nebo dodavatel, tak bych to spíš viděl na tu potrefenou husu - užitečného idiota
Nakonec beztak skoncim u LFS.To je nejenom značně nepraktické, ale ani to není moc užtečné, vzhledem k tomu, že tím nijak zvlášť nepomáháš dalším uživatelům podobného zaměření. Kdybys měl v plánou používat něco alespoň ve stylu Gentoo, tak neřeknu.
Navic neni jistota, jestli tam systemd neprobubla taky.Už se stalo, ale zatím jen volitelně. Kdyby náhodou byl jako výchozí init, tak prostě zůstaneme u OpenRC a oželíme software, který bude mít systemd jako nepodmíněnou závislost. Úplně stejně bys na tom byl i s LFS ...
Gentoo je na me moc slozity, moc promakany. Vetsinu veci, co predstavuje pojem gentoo, je mi k nicemu.Gentoo představuje LFS převedený do strojově čitelné podoby a nástroj na instalaci a odstraňování balíků. Pokud je to na tebe příliš složité, nemá smysl si hrát s LFS, kde to všechno musíš dělat ručně jen pomocí základních nástrojů.
Navic neni jistota, jestli tam systemd neprobubla taky.Jak Gentoo, tak LFS už jde dneska se systemd nainstalovat. Jenže údržba dokumentů na LFS bez systemd je značně neužitečná, navíc si budeš na všechno muset psát nějaké initskripty a podobné sračky, dělat to stejné v Gentoo je užitečné i pro ostatní, kteří by to chtěli používat.
LFS je skôr o tom naučiť sa Linux enviroment. Myslím že za týmto účelom aj vzniklo.Na druhou stranu Gentoo je jedna z možných automatizací LFS, ale i binární distribuce dělají úplně totéž, jen za pomoci delegace větší části práce na infrastrukturu distributora.
Čo hovoríš na Runit, neskúšal si ho?Mám pocit, že jsem kdysi pár takových nástrojů zkoušel, ale teď nemám důvod. Nedávno jsem se začal trochu víc učit systemd, protože mi to pomáhá v současné práci, kde bych rád nějakou dobu zůstal, a pomáhalo by mi to zřejmě ve většině prací, o které bych se mohl ucházet včetně toho, kdybych se vracel čistě na živnost. Na trhu je systemd jednoznačným vítězem a nevidím smysl předstírat něco jiného. Jediný jiný projekt, o který se zajímám je procd kvůli OpenWRT.
Mno aj Gentoo OpenRC funguje veľmi dobre, tak hľadám náhradu na čom pôjdem v ďalších rokoch. Systemd to určite nebude.Já osobně si myslím, že v současné době žádná smysluplná náhrada neexistuje. Podle mě systemd určitým způsobem nasadil laťku a může trvat roky, než se objeví něco, co by stálo za řeč. Nemám v plánu věnovat úsilí alternativám jen z trucu, i když mi samozřejmě nevadí, když to udělají jiní ;).
Mno škoda, už desiaty krát prepisujem svoj komentér.Nechápu proč to děláš a proč zrovna pod mými komentáři. Ani nechápu proč mi zde dáváš otázky, na které znáš odpověď. V danou chvíli je systemd základem mainstreamového userspace pro Linux a to není úplně dobré ignorovat. BSD a Solaris ani kvality systemd s tím nemají až tolik společného.
Já osobně si myslím, že v současné době žádná smysluplná náhrada neexistuje. Podle mě systemd určitým způsobem nasadil laťku a může trvat roky, než se objeví něco, co by stálo za řeč.Mozna ze skromnosti jsi zapomnel dodat ze pro tebe, tvoje usecases nebo treba byznys s OpenStackem. Pro nase potreby to je naopak zbytecna a neopodstatnena komplikace a nepredstavuje latku, ke ktere by se melo priblizovat ale naopak obloukem se ji vyhnout. Chtelo by to priste min sebestrednosti
Mozna ze skromnosti jsi zapomnel dodat ze pro tebe, tvoje usecasesNikoliv, osobně jsem schopný pracovat s libovolně stupidním initem a případné problémy řešit libovolně stupidními workaroundy tak, jak se to vždy dělalo.
nebo treba byznys s OpenStackemNikoliv, nemám s OpenStackem nic společného ani nebyl součástí kontextu.
Pro nase potreby to je naopak zbytecna a neopodstatnena komplikace a nepredstavuje latku, ke ktere by se melo priblizovat ale naopak obloukem se ji vyhnout.Je mi líto, ale mluvil jsem zde o obecné náhradě se srovnatelnou funcionalitou, nikoliv o vašich specifických potřebách.
Chtelo by to priste min sebestrednostiJsem rád, že si to uvědomujete, můžu jen vřele doporučit se nad touto větou zamyslet kdykoli máte chuť někoho urážet jen proto, že jste nepochopil něco, co napsal do diskuze.
Na vytrhavani z kontextu a prekrucovani nemam zajem navazovat, Jen muzu vrele doporucit, abyste si poradne precetl na co odpovidate (Bedna o OpenRC) a jak (tvrzeni o nenahraditelnosti systemd).Pobavilo. Jinak mám pocit, že si Bedňu berete do huby zbytečně, jeho názor chápu, on můj taky. A teď už si prosím své problémy pořešte sám.
To že sa zmieril s niečim čo je dopredu odsúdený projekt je len jeho chyba :)Však já si počkám, až systemd začne upadat, ale zatím se na tom můžu leccos naučit, vzhledem k tomu, že to nabízí vlastnosti, které s určitou pravděpodobností budou pro pozdější náhrady samozřejmostí.
Zato viem že keď budem mať problém tak sa na Pavlixa môžem obrátiť.A to zas jo ;).
Podle mě systemd určitým způsobem nasadil laťkuTak určitě...