Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Tak nový root spatřil světlo světa. Kéž starý root neupadne v zapomnění.
Tiskni
Sdílej:
ale maji RSS na cteni zpravicky - jedine pozitivum oproti abclinuxu :)To už má Leoš na lokálu zprovozněné.
/*root.cz*/ body[id="www-root-cz"] #jobs {visibility: hidden ! important; height: 0px;} body[id="www-root-cz"] .colophon {visibility: hidden ! important; height: 0px;} body[id="www-root-cz"] .ad {visibility: hidden ! important; height: 0px;} body[id="www-root-cz"] .next {visibility: hidden ! important; height: 0px;} body[id="www-root-cz"] .rest {visibility: hidden ! important; height: 0px;}
Jo, právě tohle se používá v userContent.css v Mozille - když třeba chceš mít na všech stránkách podtrhané odkazy, tak dáš
a { text-decoration: underline ! important };
A když mají některé stránky v <body> svoje jedinečné id, tak se tím dá změnit vzhled té jediné stránky (třeba schovat reklamu, zvětšit písmo, ...) - má to jediný problém, že většina (99,9%) stránek tohle v id nemá, takže to případně chce nějakou extension (nevim přesně kterou - až to zjistím, tak to možná bude na delší příspěvek v blogu), která to tam doplní.
A kdyby si někdo v profilu takhle nastavil vlastní změny, tak by to taky fungovalo.
Existuje u CSS moznost nacist dva CSS soubory s tim, ze ten druhy jen predefinuje cast prvniho souboru? To by bylo idealni reseni.Nejsem sice webdesigner, ale tohle je IMHO vlastnost CSS: Když jsou pravidla podle ostatních kritérií nerozhodně, použije se to pozdější (zde speciálně když jsou ta pravidla stejná, tak se uplatní to pozdější). Ale třeba se pletu.
Počítač používám k nepočítačové práci, takže o haxxor-pozérství nemůže být ani řeč, a přesto se mi světlé písmo na černém (resp. tmavě šedém) pozadí čte o poznání lépe než opačná kombinace.
Ad layout. Rozhodně mně nepřijde jako rozumný nápad dávat zprávičky až na druhou stránku, třeba. A našlo by se spoustu jiných věcí jdoucích proti ergonomii.
Ale co mě nejvíc mrzí, je Krauseho imho arogatní přístup, kdy nebere v potaz názory čtenářů. Čtenáři, říkej si co chceš, my si to uděláme stejně po svém. Jako bývalý čtenář říkám, jen dělejte, dělejte, ale už beze mě.
BTW Nechystá abíčko alternativní tmavý skin, který by si šlo vybrat v profilu?
Hmm, ještě než jsem odklepnul Dokonči, tak to opravili. Alespoň je vidět, že na tom pracují.