plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Vyšla nová verze ekonomického systému WinStrom 10.2. Novinkou je, že nyní podporuje i distribuce s RPM balíčky. Jmenovitě Fedoru, OpenSUSE a Mandrivu. Byl také přidán anglický překlad, obchodní modul a mnohá další vylepšení.
Tiskni
Sdílej:
To že existuje jisté minimální procento dokumentů, které se nezobrazují zcela korektně, za problém opravdu nepovažuji.Tak já to mám naopak. Existuje jisté minimální procento dokumentů, které se mi otevřou dobře. Zbytek — tedy drtivá majorita — je rozsypaný.
nebude znamenat revoluci, "nebot a dokud".Dovolim si souhlasit. V soucasne dobe jiz "jedu" pres 2 roky ve firemnim prostredi na Linuxu, takze si dovolim oponovat Linuxovym guru, kteri po uspesne instalaci na domaci PC rozkrikuji do sveta, jak ten Linux je skvely (taky jsem byl takovy). Migrace na Linux je vlastni iniciativa - proste jsem si chtel zkusit, jestli je Linux vhodny pro nasazeni ve firme. Dovolim si kritizovat: Provazanost OpenOffice.org vs. Gnome (klidne i KDE, ale bavime se o produkcnim prostredi a ne betatestovani) - je tragicka - napr. otevru soubor na SMB siti, chci ho ulozit a chce to po me prihlasovaci udaje k siti ke ktere jsem jiz pripojen. Provazanost tisku. Neskutecna pomalost. Spatna kvalita fontu (Oo.org si to resi po svem), typy fontu (standartizace). Prochazeni SMB (CIFS) siti - pomalost, chybovost - tyto site v podniku jsou rozsirene nemuzeme je ignorovat Integrace s Windows - bohuzel Windows budeme jeste stale potrebovat - jeste jsem nevidel RDP klienta rdesktop, ktery by nemel problemy s ceskou klavesnici - pritom to je cesta jak resit chybejici aplikace na Linuxu - pouzivat seamless okna z terminaloveho serveru W2008 - bohuzel dnes nepouzitelne. Tisk - pouzivame LPR print servery uz cca 8 let - dnesni stav - tisknu z vitrualizovaneho Windows - z Linuxu bohuzel ne - pouzivame bezne dostupne print servery (je vice vyrobcu, ale vnitrek je stejne totozny) na beznych tiskarnach HP, spatne funguje i tist pomoci HPLIP - pokud poslu narocnejsi tisk. ERP system - pouzivame Abas - ma i podporu Linuxu server nativne klient pomoci wine - vychazi z Unix systemu - nic horsiho jsem nevidel (a to jsem toho myslim videl dost) Takze to shrnu, bezny uzivatel ve firme potrebuje pracovat s kancelarskym balikem, otevira soubory na siti, ne vsechny aplikace jsou na Linux portovany proto potrebuje se pripojit vzdalene k Windows, potrebuje tisknout - funguje mu vlastne neco? V dnesni dobe ne - je to jen pro otrle lidi. Bohuzel stav, kdy bude ve firmach jen Linuxova platforma jeste dlouho nebude - proto je tak dulezita spoluprace s Windows.
Ad tiskarny: krabicky nefunguji ani pod windows, chce to kupovat poradny HW/sitove tiskarny.Ty krabicky mi spolehlive funguji s Windows uz 8 let (do cca minuleho roku s Linuxem sem tam fungovaly, v soucasne dobe vubec), a pouzivame i HP tiskarny s LAN (tam je problem s datove objemnymi tisky - napr foto ve vysokem rozliseni). Jedina bezproblemova tiskarna je stara HP LJ4 s Poscriptem. Ale uvidim, mam objednaneho profi printserver Axis, ktery je drahsi, nez tiskarna co pouzivam
tam je problem s datove objemnymi tisky - napr foto ve vysokem rozliseniTomu říkám datově objemný tisk
Co je to za produkty, k jejichz vyrobe je treba prochazet adresare na nejakem fileserveru. Proc je potreba psat pri vyrobe cerpadel nebo nabytku porad nejake dopisy a formatovat je a obcas neco udelat tluste. Ja neznam jedinou cinnost, i v kancelari (krome pisarny), kdy je potreba psat nejake dopisy. Nebo hledat nejake soubory?Asi zijeme na jine planete - teorie je to sice pekna, ale praxe je uplne nekde jinde.
Provazanost OpenOffice.org vs. Gnome (klidne i KDE, ale bavime se o produkcnim prostredi a ne betatestovani) - je tragicka - napr. otevru soubor na SMB siti, chci ho ulozit a chce to po me prihlasovaci udaje k siti ke ktere jsem jiz pripojen. Provazanost tisku. Neskutecna pomalost. Spatna kvalita fontu (Oo.org si to resi po svem), typy fontu (standartizace).Proč si to normálně nemoutnete? Pak se vás to přece nemůže na nic ptát.
Prochazeni SMB (CIFS) siti - pomalost, chybovost - tyto site v podniku jsou rozsirene nemuzeme je ignorovatCo jsem slyšel, tak CIFS bylo na Linuxu typicky rychlejší, ale sám se s Windows nikde nepotkávám, takže nevím...
Tisk - pouzivame LPR print servery uz cca 8 let - dnesni stav - tisknu z vitrualizovaneho Windows - z Linuxu bohuzel ne - pouzivame bezne dostupne print servery (je vice vyrobcu, ale vnitrek je stejne totozny) na beznych tiskarnach HP, spatne funguje i tist pomoci HPLIP - pokud poslu narocnejsi tisk.V takovém případě nahlásit chyby. Sám jsem s HPLIPem problémy neměl, asi mám štěstí.
Dobrý den,
bohužel termín se trošku pozdržel, ale mám dobrou zprávu - dnes jsme vydali beta verzi WinStrom 10.4, která podporuje daňovou evidenci a slovenskou legislativu.
Více na http://www.winstrom.cz/novinky/vydani-winstrom-10.4-beta/
Petr Ferschmann