Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Začala vznikat nová verze oblíbeného (především na Windows) programu pro práci s obrázky XnView, která je založena na Qt 4.
Tiskni
Sdílej:
Moznost volby?
No když příjde na XnView tak alternativy jsou jenom když slevíte většinu nároků (a nebo od začátku žádné velké nemáte).
Jinak různé pre-alfy multiplatformní verze tuším existují už přes rok.
Jenže žádný z těch OS prohlížečů na XnView ani vzdáleně nemá. Myslím samozřejmě verzi 1.90 pro Windows, ta multiplatformní je ještě hodně nedodělaná. Jediný prohlížeč, který by mohl trošku XnView konkurovat, je Gwenview, ostatní ani náhodou.
Používal jsem, Xnview ještě v dobách Fedory Core1-4 , tehdy nějaký GIMP padal a byl poněkdu težkopádný ... , a nějaký podobný sw pro grafiku tehdy moc nějak nebyl. Xnview byl pouze LINUX port , který je na vedlejší koleji , protože P.G. se primárně věnuje woknovým verzím.
Jenom jednu věc , srovnáváte nesrovnatelné , Xnview není nástroj jako GI , Xnview byl vždy primárně prohlížeč a to GIMP myslím , že není. Na tehdejší dobu to byla solidní aplikace ,která se chovala solidně. Proč budu prohlížečem otáčet obrázky TIFF , vždyt ta aplikace na to není určena... ??
Používám ho dodnes , rychlý start , sice utopie s rozhraním ,ale má celkem hodně voleb na uložení souborů při konverzi. rychlost scanování je celkem velká , ale vždy záleží zda máte povoleno ukládat thumbnails do cache , já to mám povoleno a když vstoupím do adresáře kde mám svoje scanny v 1200 dpi pak Xnview jen blikne a je to tam ... ( OpenSuse 11.1 , GNOME ) , na woknech je celkem jeden z nejlepších z těch co jsou free.
a co Irfanview ? taky jeden z těch lepších ... www.irfanview.com/ v woknech rychlejší než Xnview. FastStone nějak nemusím ... je to celkem nanažratá aplikace. V Xp/VISTA bych spíše doporučil Xnview klasický než tu MP , ta klasická verze je aspoň se mi zdálo stále ještě lepší.
No máte zcela pravdu když se podívám na XP/Visty pak tam je situace horší , ale asi bych se přklonil spíše k Xnview než k fastone image. Irfan je vhodný na prohlížení , ale ne na prohlížení celých adresářů... Irfan je velice rychlý , pro mne hrálo celkem velkou roli to , že Xnview se nemusí instalovat , rozpakuji někam zip a jede to i z USB.Fastone je celkem schopný , ale ta rychlost než natáhne celý systém. Nevím , ale já se přikláním raději ke kombinaci Xnview / irfan.
Jak ste přišli na to, že XnView není free pro non-profit organization? http://www.xnview.com/en/features.html. Cituji: XnView is provided as FREEWARE for private non-commercial or educational use (including non-profit organization)
Aha, já myslel, že je to někde uvedeno. Asi před třemi lety tam bylo: "Freeware pro domácí nekomerční použití", což znamenalo problém i pro neziskovky. Protože jsem program chtěl učit děti, tak jsem autorovi napsal o svolení. Nejen že mi ho dal, ale změnil licenci obecně. Ta nová verze je asi všechno odzačátku (ve smyslu i technologicky).
Mám dojem, že někdy v létě došlo ke změně licence u IrfanView Vidím tam už jen: "FREEWARE (for non-commercial use)" bez toho dovětku "private".
Zajímavý pohled.
Mame povoleni uzivat irfanview v organizaci primo od autora. Pokud ste nejaka rozumna instituce tak to zkuste taky.
Tak pokud vim, tak XnView je puvodne prohlizec, pripadne convertor a ne editor.Já jsem je nezačal srovnávat - reagoval jsem na příspěvek, který je srovnával - mně to vysvětlovat nemusíš
A ohledne prohlizeni Tiffu jsem nenasel nic lepsiho.Hm, tak potom asi není tiff jako tiff
Jedina co bych mu vytknul, ze vypada hrozne(Linux verze).Hm, mluvíš vůbec o verzi, o které se píše ve zprávičce? Hrozně vypadala ta starší verze, takže možná mluvíme každý o něčem jiném.
Z Wikipedie: The author creates XnView MP (XnView Multi Platform) to replace XnView for *nix and XnView for Mac OS X. The final version would include all the features in XnView 1.92, Unicode support, internal 16/32 bits per component support, easier handling of native language support (text based files) and better database. Currently the newest version is 0.12.