Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Fedora.cz informuje, že zemřel Seth Vidal. Seth Vidal vytvořil správce balíčků yum a byl dlouhá léta jeho hlavním vývojářem. Kromě Fedory přispíval také do CentOS. Seth Vidal tragicky zemřel poté, co jej v pondělí 8. července při jízdě na kole srazil automobil. Řidič automobilu od nehody ujel.
Tiskni
Sdílej:
Ano, odstěhovat se na venkov a kupovat jídlo od sousedů.LOL, ty asi nemáš moc zkušeností z venkova, že? Na venkově se jídlo nekupuje (a soused by ti prodal tak maximálně starou kozu).
Protože Apache si dnes už nainstaluje každá tetka mezi dojením krav a vybíráním vajíček?
jodáctvíCo to je? Něco společného s jódem?
Po tisíciletí zaznamenané lidské historie žádná společnost nezkusila odstranit olovo* z pitné vody. Teprve v dvacátém století jsme předefinovali hygienické normy.Není to úplně přesně, ale pro bezejmenného anonyma se víc snažit nebudu :) *Narážka spíš bude na olověné trubky, než na olovo ve vodě. Že to nebyl úplně ideální nápad doufám nemusím vysvětlovat.
omezování automobilové dopravy je také předepsáno, s finálním cílem do roku 2050 zakázat soukromé benzínové automobily úplně.Směle ke světlým zítřkům Severní koreji.
V roce 2050 už budou benzínové automobily tak akorát v muzeu nebo srazech veteránůProč jen mám pocit, že v roce 1950 si to samé říkali o roce 2000.
nejspíš protože si nepamatuješ, co v roce 1950 říkali ... že prej v roce 2000 budem běžně lítat na Měsíc na dovolenou a tak nicméně ten konec benzíňáků do roku 2050 se mi nejeví až tak nereálný - zatím to vypadá, že by je mohla vytlačit nafta a plyn (a já když můžu, tak krmím auto lihem, resp. "můžu" - když se mi to vyplatí, za ty prachy, co za to chtěj hajzlové v Brně určitě ne, už aby sem konečně expandovalo Tank Ono ...)V roce 2050 už budou benzínové automobily tak akorát v muzeu nebo srazech veteránůProč jen mám pocit, že v roce 1950 si to samé říkali o roce 2000.
A už se tuší, jak vyrobit líh (nejspíš z biomasy) a nespotřebovat při tom podobné množství nafty?vcelku by mě zajímal nějaký zdroj, jak to s tím "podobným množstvím" je - na téma bionafta se spotřebou nafty jsem toho viděl dost, ale na téma líh se spotřebou nafty ani ne; sice tedy lze v postupech shledávat jisté podobnosti, ale výsledná bilance se může dosti dramaticky lišit ovšem to je vcelku irelevantní - řeč byla o tom, na co budou jezdit osobáky, že kvůli tomu propálí naftu traktor neuvádíš do spotřeby toho osobáku, stejně tak jako do spotřeby elektromobilu uvádíš elektřinu a ne uhlí propálené v elektrárně
Jestli bude dost plynu, to taky nevím. Docela začínají být in plynové elektrárnydo roku 2050 určitě
(kvůli rychlému startu při vykrývání výpadků solárů).vodní jsou AFAIK rychlejší, zase další pikatchovina
že kvůli tomu propálí naftu traktor neuvádíš do spotřeby toho osobáku, stejně tak jako do spotřeby elektromobilu uvádíš elektřinu a ne uhlí propálené v elektrárně
To je správný postup, jen je potřeba, aby do ekonomiky nezasahoval stát a nedotoval některé věci a jiné nedanil, protože pak ten cenový mechanismus přestává fungovat a hospodářství je v neefektivním stavu, protože se používá technologie X, která se zdá být výhodnější, ale ve skutečnosti je nevýhodná a může za to jen dotace či selektivní zdanění.
vcelku by mě zajímal nějaký zdroj, jak to s tím "podobným množstvím" je - na téma bionafta se spotřebou nafty jsem toho viděl dost, ale na téma líh se spotřebou nafty ani ne; sice tedy lze v postupech shledávat jisté podobnosti, ale výsledná bilance se může dosti dramaticky lišitTo jsem střelil s tím, že pro bionaftu ti vlastně stačí z biomasy vymačkat olej, zatímco líh musíš ještě zkvasit.
ovšem to je vcelku irelevantní - řeč byla o tom, na co budou jezdit osobáky, že kvůli tomu propálí naftu traktor neuvádíš do spotřeby toho osobáku, stejně tak jako do spotřeby elektromobilu uvádíš elektřinu a ne uhlí propálené v elektrárněNo dobře, jestli se bavíme o tom, co pálí motor na konci, tak klidně. (pak je auto na elektřinu něco, co se nabíjí dieselovým agregátem) Já měl ale za to, že se mluví o vztahu k životnímu prostředí - a tam se musí započítat, že se to stejně spálí, i když někde jinde.
vodní jsou AFAIK rychlejší, zase další pikatchovinaA rotační zálohy jsou ještě rychlejší. Přesto si za svým tvrzením stojím. Tušíš proč?
(pak je auto na elektřinu něco, co se nabíjí dieselovým agregátem)Což může(/je) paradoxně efektivnější/účinější, než přímý pohon na spalovací agregát.
a tam se musí započítat, že se to stejně spálí, i když někde jinde.Nicméně spalování v centralizovaných spalovnách (uhelná elektrárna) je z pohledu emisí efektivnější, než spalování decentralizovaně (spousta malých kotlů na tuhá paliva v jednotlivých domech), protože se dá snáze investovat do různých filtrů a efektivních spalovacích kotlů.
No dobře, jestli se bavíme o tom, co pálí motor na konci, tak klidně. (pak je auto na elektřinu něco, co se nabíjí dieselovým agregátem) Já měl ale za to, že se mluví o vztahu k životnímu prostředí - a tam se musí započítat, že se to stejně spálí, i když někde jinde.no, jestli jsem dobře sledoval toto vlákno, tak to je o omezování občanů, nikoli o přínosech pro životní prostředí ...
vzhledem k tomu, že si nejsem jist, které přesně tvrzení myslíš, tak nevodní jsou AFAIK rychlejší, zase další pikatchovinaA rotační zálohy jsou ještě rychlejší. Přesto si za svým tvrzením stojím. Tušíš proč?
no, jestli jsem dobře sledoval toto vlákno, tak to je o omezování občanů, nikoli o přínosech pro životní prostředí ...OK
vzhledem k tomu, že si nejsem jist, které přesně tvrzení myslíš, tak neRealizovatelná kapacita.
A už se tuší, jak vyrobit líh (nejspíš z biomasy) a nespotřebovat při tom podobné množství nafty?Zavisi na plodinach, z ktereho se to vyrabi. Napr. energeticky lih vyrabeny z cukrove trtiny se uspesne vyuziva v Brazilii uz po desitky let a energeticka bilance te produkce je vyrazne ziskova, oproti tomu energeticky lih vyrabeny z kukurice v USA je nekde na hranici energeticke rentability a spis jde o formu podpory farmaru. Dalsi alternativy jsou vyroba metanu ci methanolu primou syntezou (coz je narocne na elektrinu, ale celkova efektivita neni zas tak spatna aby to bylo nerealne) ci prumyslovou biosyntezou (coz je dnes spis oblast vyzkumu).
Tak by mladí místo vysedávání za fecesbookem rozváželi na bicyklu chleba a pásli krávy.To už tu jednou bylo, 90% populace pracující v zemědělství, svatba v 15 letech, nadělat co nejvíc dětí, aby aspoň nějaké přežilo, v 40 letech na odpis. Jestli se ti tohle líbí, tak fajn - vypadni od počítače a jdi trollovat někam na pole.
Lidi jako on by v tom byli alespoň schopni žít a nezhroutit se.Ty toho anonyma znáš, nebo tak soudíš na základě toho jednoho výkřiku?
ZapomínáteNikoliv.
1. zadna ropa => minimum chemie => temer zadne lekyšpatný předpoklad "Ideálně by se cena pohonných hmot měla zvednout minimálně 10x." (východisko vlákna) != "žádná ropa"
2. snizeni produktivity zemedelstvi znamena, ze pro to, aby se lidstvo uzivilo tam musi pracovat vice lidi, tim padem logicky ubudou kapacity na vyzkum modernizaceno a? - zastavení výzkumu neznamená automaticky zapomenutí již známého, tedy jak léčit chřipku nebo tuberu (samozřejmě jistý problém by nastal až se vyvinou kmeny rezistentní vůči současným antibiotikům a nebudou žádná novější, ale tento problém se nám již pomalu objevuje i přes veškerý výzkum, myslímže v blízké době si na toto téma lidstvo užije ještě hodně "srandy" ...)
3. od zacatku prumyslove revoluce je nas blahobyt a rozvoj zavysly na relativne levne energii, bez energie nefunguje temer nic a vetsinu energie zatim mame z fosilnich paliv a ropy a ten zbytek bez nich bude fungovat taky velice obtizneale tady nikdo nemluvil o "zrušení" energií a ropy, pouze o zdražení pohonných hmot
Ano, prvnich mozna 20 let by to trochu fungovalo, nasledovanych technologickym upadkem az nekam na uroven pozdniho stredoveku.a nějaký racionální argument, proč bychom měli technologicky upadat do středověku, by nebyl?
Nerozumim sice duvodu proc by mela byt paliva 10x drazsi kdyz ropy bude dost, protoze benzin je v podstate odpad pri rafinaci ropy, ale ok. Leky by sice existovali, jenze by jste nemel penize na to si je poridit a hlavne nez by jste si dojel s volskym sprezenim do nejblizsi lekarny, mozna uz by to nemuselo ani stat za to.1. zadna ropa => minimum chemie => temer zadne lekyšpatný předpoklad "Ideálně by se cena pohonných hmot měla zvednout minimálně 10x." (východisko vlákna) != "žádná ropa"
Tak bezna chripka mutuje pomerne rychle, nove kmeny se obevuji v podstate kazdy rok a ve chvili kdy si muzete i uprostred zimy zajit koupit pomerance do supermarketu, se to nezda jako problem, ale staci se podivat do regionu s horsi zivotni urovni jak je obycejna chripka kosi. Navic zrovna na virova onemocneni prilis leku nemame, lecba je ciste podpurna, to vse by zdrazenim dopravy bylo desce nedostupne. Jina onemocneni jsou v nasich krajich vymycena diky ockovani jak dopravite dite na ockovani? Dvoudeni cesta pesky do nejakeho vetsiho mesta, kde by zasoba mohla byt? Kolik penez asi muze stat volsky povoz z chladici jednotkou na kliku, aby se dala prevest vakcina v odpovidajicich podminkach? Nebo ji budete vozit autem za 10x vetsi cenu (spis vic, protoze i k vyrobe auta je potreba doprava dilu do tovarny)?2. snizeni produktivity zemedelstvi znamena, ze pro to, aby se lidstvo uzivilo tam musi pracovat vice lidi, tim padem logicky ubudou kapacity na vyzkum modernizaceno a? - zastavení výzkumu neznamená automaticky zapomenutí již známého,
ale tady nikdo nemluvil o "zrušení" energií a ropy, pouze o zdražení pohonných hmotAle to je technicky to same! Nase civilizace je na doprave zavysla. Jak se dostane uhli nebo uran do elektrarny. Kdo si muze kupovat drahe a pokrocile vyrobky, nebo leky, kdyz vetsina lidi stravi vetsinu sveho casu zajistenim zakladnich zivotnich potreb? Kdo ty leky bude vyrabet. Pokud bude 90% obyvatel farmarit, aby vynahradili 4,5 nasobny propad vykonu zemedelstvi.
a nějaký racionální argument, proč bychom měli technologicky upadat do středověku, by nebyl?1 traktor ore pole, 1 den, za kolik dnu zore pole 0 traktoru? Rekneme, ze 1 traktor ma vykon 100 koni, 10 lidi ma silu jednoho kone prostym vypoctem dojdeme k zaveru ze nahradit jednoho traktoristu s traktorem muzeme 1000 lidmi. Co asi nyni dela tech 999 lidi? Uz jsem to jednou rikal myslim, ze by jste si meli vyzkouset jake to je byt bez dopravy, prestehovat se na cas na nejake odlehle misto a ukazat nam "lenochum co si vozime prdel v aute" jak obstojite.
Nerozumim sice duvodu proc by mela byt paliva 10x drazsi kdyz ropy bude dost, protoze benzin je v podstate odpad pri rafinaci ropy, ale ok.nevím, jestli si nepleteš důvod a způsob - jako způsob, jak mít 10x vyšší cenu paliv, se tu někde vedle uvádělo třeba zdanění, důvodem by pak byla demotivace lidí, aby furt nesmrděli v autech, nikoli tržní cena (vzácnost) ropy
Leky by sice existovali, jenze by jste nemel penize na to si je poriditnerozumím, proč by to tak mělo být
a hlavne nez by jste si dojel s volskym sprezenim do nejblizsi lekarny, mozna uz by to nemuselo ani stat za to.jsou i rychlejší dopravní prostředky nevyužívající fosilní paliva nežli volský povoz, a je jen velmi malá množina situací, kde by rozdíl, jak rychle se někdo dostane do lékárny a zpět k pacientovi autem, a jak rychle třeba na kole, hrál životaspásnou roli - takové léky, kde jde maximálně o desítky minut, si lidé většinou nosí u sebe preventivně
Tak bezna chripka mutuje pomerne rychle, nove kmeny se obevuji v podstate kazdy roktéto poznámce v kontextu nerozumím, specifické léky na aktuální chřipky stejně nemáme ani nyní, takže zastavení vývoje by neznamenalo změnu, proč je nutné na rychlost mutace chřipky upozorňovat?
a ve chvili kdy si muzete i uprostred zimy zajit koupit pomerance do supermarketu, se to nezda jako problem,a o co je zajít si do supermarketu pro pomeranče účinnější proti chřipce, nežli zajít si do sklepa pro kysané zelí?
ale staci se podivat do regionu s horsi zivotni urovni jak je obycejna chripka kosi.no ... jak? resp. já bych se prvně zaobíral tím, co je "horší životní úroveň" - v našich oblastech například zatím není valného problému s čistou vodou, po vesnicích má pomalu každej barák vlastní studnu, čehož by se zvýšení ceny paliv jistě nijak nedotklo, a on je asi sakra rozdíl, jestli někdo pije vodu z louží a koupe se jednou do roka se stádem antilop, anebo jestli má vodu dosahující hygienických limitů pro kojence a v ní se i koupe a meje mejdlem jak často potřebuje
Navic zrovna na virova onemocneni prilis leku nemame, lecba je ciste podpurna, to vse by zdrazenim dopravy bylo desce nedostupne.podpůrnou léčbou je především dostatek vitamínů, důležitých živin, a klid na lůžku s dostatkem spánku ... opravdu nevidím důvod, proč by to měla vyšší cena paliv znedostupnit, postel má každej doma a například o tom zelí už jsem psal
Jina onemocneni jsou v nasich krajich vymycena diky ockovani jak dopravite dite na ockovani? Dvoudeni cesta pesky do nejakeho vetsiho mesta, kde by zasoba mohla byt? Kolik penez asi muze stat volsky povoz z chladici jednotkou na kliku, aby se dala prevest vakcina v odpovidajicich podminkach? Nebo ji budete vozit autem za 10x vetsi cenu (spis vic, protoze i k vyrobe auta je potreba doprava dilu do tovarny)?nepřeháníš to už trochu s tím fantazírováním? nestačilo by například, aby jednou za čtvrt roku objel lékař školy (kam se dostaví i maminky s mladšíma dětma), místo aby mu každej nosil dítě někam do Prahy či jak velký město potřebuješ?
není! :-pale tady nikdo nemluvil o "zrušení" energií a ropy, pouze o zdražení pohonných hmotAle to je technicky to same!
Nase civilizace je na doprave zavysla. Jak se dostane uhli nebo uran do elektrarny.myslímže desetinásobné zvýšení ceny fosilních paliv by při dopravě uranu opravdu nebyla ta největší položka - ostatně, jakmile se dostane na příslušnou trať, tak už může být tažen elektrickou lokomotivou, která dostane energii z té elektrárny, kam to veze
Kdo si muze kupovat drahe a pokrocile vyrobky, nebo leky, kdyz vetsina lidi stravi vetsinu sveho casu zajistenim zakladnich zivotnich potreb?jako mladému perspektivnímu ajťákovi bez závazků se ti to možná jeví jinak, nicméně pro mou rodinu to "zajištění základních životních potřeb" momentálně představuje něco mezi 70 a 120% příjmů (ano, v posledních měsících jdeme do mínusu), takže drahé a pokročilé výrobky si aktuálně též nemůžem kupovat to jen tak naokraj ...
Kdo ty leky bude vyrabet. Pokud bude 90% obyvatel farmarit, aby vynahradili 4,5 nasobny propad vykonu zemedelstvi.no, myslímže prioritně by odešli zaměstnanci ze zcela jiných odvětví ...
1 traktor ore pole, 1 den, za kolik dnu zore pole 0 traktoru? Rekneme, ze 1 traktor ma vykon 100 koni, 10 lidi ma silu jednoho kone prostym vypoctem dojdeme k zaveru ze nahradit jednoho traktoristu s traktorem muzeme 1000 lidmi. Co asi nyni dela tech 999 lidi?to je něco jakože devět žen porodí jedno dítě za měsíc?
Uz jsem to jednou rikal myslim, ze by jste si meli vyzkouset jake to je byt bez dopravy, prestehovat se na cas na nejake odlehle misto a ukazat nam "lenochum co si vozime prdel v aute" jak obstojite.no a jak už jednou říkal Pavlix, narozdíl od vás lenochů bychom se z toho rozhodně nezhroutili :-p ... zhruba před měsícem jsem pomáhal kámošovi štípat dříví na vaření, například, a nemít prachy na benzín na cestu za tchýní desetkrát do roka by mi taky moc nevadilo
To je zcela nesprávné přirovnání. Práce na poli je třeba dokončit v krátkém čase, jinak nebude úroda. Tam, kde dnes stačí jeden traktor a jeden řidič, by muselo pracovat sto volských potahů se stovkou oráčů, tak jako v pozdním středověku. A ten dobytek by musel někdo živit po celý rok, aby byl v době prací na poli v kondici. Takže to znamená, že nejméně 99 lidí by se muselo přesunout do zemědělství, aby nahradili jeden kombajn. Nemohli by pracovat a vytvářet v jiných oborech. A potraviny by zdražily.1 traktor ore pole, 1 den, za kolik dnu zore pole 0 traktoru? Rekneme, ze 1 traktor ma vykon 100 koni, 10 lidi ma silu jednoho kone prostym vypoctem dojdeme k zaveru ze nahradit jednoho traktoristu s traktorem muzeme 1000 lidmi. Co asi nyni dela tech 999 lidi?to je něco jakože devět žen porodí jedno dítě za měsíc?
Před měsícem? Máte poněkud naivní představy o životě bez ropy a dopravních prostředků. Představte si, že bez motorových pil, katrů, traktorů a cirkulárek byste musel štípat dříví každý den, pokud byste chtěl jíst nebo se ohřát. A nejen štípat, ale i řezat polena rámovou pilou. A také byste pravidelně musel chodit do lesa na dříví. A odtud byste je na káře, nebo s koněm musel dopravovat domů.Uz jsem to jednou rikal myslim, ze by jste si meli vyzkouset jake to je byt bez dopravy, prestehovat se na cas na nejake odlehle misto a ukazat nam "lenochum co si vozime prdel v aute" jak obstojite.no a jak už jednou říkal Pavlix, narozdíl od vás lenochů bychom se z toho rozhodně nezhroutili :-p ... zhruba před měsícem jsem pomáhal kámošovi štípat dříví na vaření, například, a nemít prachy na benzín na cestu za tchýní desetkrát do roka by mi taky moc nevadilo
Bez podpory fosilních paliv, jádra by se celá země ocitla na úrovni středověku (zelená energie ať se na mne eko---- nezlobí nemá prostě šanci).Ze dne na den a bez možnosti výzkumu alternativ ano, hezký příklad ukazuje Kuba (nebo z jiného soudku vyčerpávání IPv4) Půjdou-li ceny nahoru postupně a na velkém území, pak nevidím důvod, proč by si s tím vyspělá ekonomika neměla poradit.
Jenže pro provoz nabíječek pro ty autíčka bude potřeba zase energie a kde ji získáme?Co třeba uran, případně "vyhořelé" palivo?
Pak by to mohlo dopadnout, že díky válkám vyčerpáme zbytek energií a budeme nasuchu a pak by to mohlo být hodně špatné.Fosilních paliv je v zemi 5x víc, než ovzduší zvládne.
Když se zamyslíme nad tím z čeho tak moc toho nás nezbývá (vítr u nás nesmysl, sluneční energie je myslím hodně drahá (jasně díky tunelům) a není dostatečná pro 100% pokrytí i naší malé populace v CZ).Jednak je tu dost velká rezerva v tom uranu, druhak i ta sluneční energie jede dost pod své možnosti - panely jsou jen na mizivém % střech domů a jen minimálně jsou doplněny i baterkami ve sklepě, které by umožnily dotyčnému baráku alespoň částečnou nezávislost na síti.
Co třeba uran, případně "vyhořelé" palivo?určitě ano
Jednak je tu dost velká rezerva v tom uranuProzatím se na něj lidí dívají jako na něco co škodí a je nebezpečné. Německo si moc nepomohlo když chce odstavit nějaké jáderky.
druhak i ta sluneční energie jede dost pod své možnostimyslím, že ti co mají dotované ceny s garancí státu jedou na plný kotel.
panely jsou jen na mizivém % střech domůNedivím se, finanční hledisko pořízení je nad možností většiny normálních lidí (počítám cca 250-450t. ). Co já vím tak někdo to má jen pro výpomoc (TUV) ale většina z nich to má ve spolupráci s ČEZem. Ale i tak se jim investice vrátí až za cca 8 let a pak teprve budou moci vydělávat.
A další polystyren bez ropy nevyrobíte.Proč bez ropy?
A uran je už dnes v části světa jako palivo zakázaný.Viz Japonsko po Fukušimě. Holt když musíš, tak musíš.
Kvalitní okna vyžadují možná o řád vyšší energii na výrobu, než ta obyčejná. (Však jsou také mnohonásobně těžší.) Tabuli izolačního skla na dřevěném uhlí jen těžko vytavíte.A dřevěné uhlí je snad jediný zdroj energie, který zůstane po zdražení uhlí/ropy/plynu na úroveň, kdy se coby energie nebude rentovat?
Elektromobily existují déle, než benzinové automobily, a přesto je dodnes elektromobil s dojezdem nad 100km dostupný pouze pro horních 10000.Protože úspory z rozsahu. Myslíte, že by spalovací motory byly stejně levné, kdyby se jich vyráběla taková trocha? Nevyzrálost technologie a neochota nenechat ji dozrát je pak druhá věc, která elektromobilům brání ve větším rozšíření. Mimochodem už ta auta vyráběná před 20 lety uměla dojezd přes 100 km v běžném provozu...
A pokud zakážou benzinové motory, přijde se svým požadavkem na daň z elektřiny pro elektromobily i stát, aby nahradil výpadek daně z benzinu, která dnes činí zhruba 2/3 jeho ceny.Tahle konstrukce mi přijde jako ukázková šikmá plocha.
Dřevěné uhlí je tradiční zdroj energie pro tavení skla, který se používal v době, kdy uhlí a plyn byly nedostupné. Pokud budou (cenově) nedostupné v budoucnu, je dřevěné uhlí opět alternativou.Kvalitní okna vyžadují možná o řád vyšší energii na výrobu, než ta obyčejná. (Však jsou také mnohonásobně těžší.) Tabuli izolačního skla na dřevěném uhlí jen těžko vytavíte.A dřevěné uhlí je snad jediný zdroj energie, který zůstane po zdražení uhlí/ropy/plynu na úroveň, kdy se coby energie nebude rentovat?
Protože úspory z rozsahu. Myslíte, že by spalovací motory byly stejně levné, kdyby se jich vyráběla taková trocha?
Nevyzrálost technologie…Neříkám, že zájmy ropných koncernů, těsně svázané s americkými vládními kruhy, neměly svůj vliv. Ale přesto, akumulátorů i elektromotorů se vyrábí obrovské množství, a to nejen pro automobilismus. Kdyby byly konkurenceschopné, mohly by z nich elektromobily montovat i malé nezávislé firmy. Přesto se tak prakticky nedělo. A přitom již elektromobily vyráběné na konci 19. století měly spoustu výhod: byly tiché, bez vibrací. Přesto je benzinová auta na začátku 20. století z trhu prakticky vytlačila.
Nikoliv. Dnes jsou elektromobily v porovnání s automobily na hranici rentability, a ve většině případů je jejich TCO vyšší vinou obrovské ceny baterií. A to přesto, že benzinové vozy jsou při provozu zatíženy mnohem vyšší daní. Až tento rozdíl odpadne, bude tento nepoměr ještě vyšší v neprospěch elektromobilů. Mimochodem, stejná absurdita, kdy daň učiní dražší technologii levnější, funguje i dnes: TCO na provoz naftových autobusů a autobusů jsou přibližně stejné. Avšak na naftu je uvalená obrovská daň, takže CNG je po zdanění levnější. Navíc onen danící stát dává dotace na přestavbu autobusů na CNG. Zábava nastane, že až počet autobusů na CNG dosáhne kritické hodnoty. Pamětníci vzpomenou, jak nakupovali státem dotované přímotopy, těšíce se na levné vytápění.A pokud zakážou benzinové motory, přijde se svým požadavkem na daň z elektřiny pro elektromobily i stát, aby nahradil výpadek daně z benzinu, která dnes činí zhruba 2/3 jeho ceny.Tahle konstrukce mi přijde jako ukázková šikmá plocha.
Dřevěné uhlí je tradiční zdroj energie pro tavení skla, který se používal v době, kdy uhlí a plyn byly nedostupné. Pokud budou (cenově) nedostupné v budoucnu, je dřevěné uhlí opět alternativou.A to protože zapomeneme, že vůbec jde využívat energie z jádra? Pro dřevo coby energii vidím budoucnost jen u vytápění zateplených baráků, kde jeho energie bohatě stačí...
...Ano, benzínové/naftové auto je výhodnější - pokud ignoruješ CO2 ve vzduchu coby negativní externalitu. Takový přístup mi přijde jako blbost jak sám o sobě, tak ekonomicky.
A to protože zapomeneme, že vůbec jde využívat energie z jádra?My nezapomeneme. Mocní politici nám zakážou.
Ano, benzínové/naftové auto je výhodnější - pokud ignoruješ CO2 ve vzduchu coby negativní externalitu. Takový přístup mi přijde jako blbost jak sám o sobě, tak ekonomicky.A co když je CO₂ pozitivní externalitou?
To je zcela nesprávné přirovnání.to je stejně kvalitní přirovnání, jako ten původní výpočet
Práce na poli je třeba dokončit v krátkém čase, jinak nebude úroda. ... Takže to znamená, že nejméně 99 lidí by se muselo přesunout do zemědělství, aby nahradili jeden kombajn. Nemohli by pracovat a vytvářet v jiných oborech.není nad to popřít sám sebe v pár větách, že? - a co by těch 99 lidí dělalo po zbytek roku, kdy zrovna "nedokončují práci na poli v krátkém čase", to by nemohli "pracovat a vytvářet v jiných oborech"?
Před měsícem? Máte poněkud naivní představytento vývod naprosto nechápu ...
o životě bez ropystejně tak jako nechápu, proč se tu neustále omílá "bez ropy", když takové nebylo zadání a jen o malý kousíček výše jsem se proti této demagogii ohradil
a dopravních prostředků.a jestli jsem prve řekl "naprosto nechápu", tak teď už nevím, co mám říci na tohle, protože vývod, že by za dané situace nebyly žádné dopravní prostředky, je asi tou největší absurditou v této diskusi
Představte si, že bez motorových pil, katrů, traktorů a cirkulárek byste musel štípat dříví každý den, pokud byste chtěl jíst nebo se ohřát. A nejen štípat, ale i řezat polena rámovou pilou. A také byste pravidelně musel chodit do lesa na dříví. A odtud byste je na káře, nebo s koněm musel dopravovat domů.tohle je stejná perla ... takže například katr nelze pohánět jinak než ropou, príma, tak se zajeď podívat třeba sem, ty realisto
není nad to popřít sám sebe v pár větách, že? - a co by těch 99 lidí dělalo po zbytek roku, kdy zrovna "nedokončují práci na poli v krátkém čase", to by nemohli "pracovat a vytvářet v jiných oborech"?Pěstovat obilí neznamená jen zasít a sklidit. Znamená to také orbu, vláčení, likvidaci plevele a škůdců, sklizeň, podzimní orbu, sklizeň píce pro dobytek. Starat se o dobytek je nutné celoročně. Zemědělec má trochu volna víceméně jen v zimě. To ovšem věnuje odkladným pracím, jako je údržba zemědělských nástrojů a výroba nových za ty, které dosluhují. Je pravda, že z těch 99 lidí by v zemědělství trvale dělalo třeba 30, a ti ostatní by nastupovali jen na nárazové práce, ale i tak by to byl obrovský rozdíl.
jsou i rychlejší dopravní prostředky nevyužívající fosilní paliva nežli volský povoz, a je jen velmi malá množina situací, kde by rozdíl, jak rychle se někdo dostane do lékárny a zpět k pacientovi autem, a jak rychle třeba na kole, hrál životaspásnou roli - takové léky, kde jde maximálně o desítky minut, si lidé většinou nosí u sebe preventivněJa ale mluvim o desitkach hodin nebo i dnech. Se stoupajicimy naklady by se distribucni sit zasadne zmensila. Aspirin by byl k dostani asi v kazdem krajskem meste, ale leky ktere jsou narocne na prepravu by byly k dostani treba jen v Praze, Brne a Ostrave, docela si nedovedu predstavit jak s horeckou slapu 80km na kole pro antibiotika.
Nerad bych lhal tusim ze nejvice obeti ptaci chripky bylo kdesi v asii snad cina a nemyslim ze by tam pili vodu z kaluze. Rozhodne si pamatuju, ze to byly tehdy prekvapive chudsi kraje, ackoliv se ocekavalo, ze nejvice zasazena bude evropa a severni amerika, diky letecke doprave. ALe kdyz ma clovek dostatek vsech vitaminu, pravidelne maso na taliri. Tak ma zkratka lepsi predpoklady se nakaze ubranit.ale staci se podivat do regionu s horsi zivotni urovni jak je obycejna chripka kosi.no ... jak?
nepřeháníš to už trochu s tím fantazírováním?Je to mozne. Jen si moc nedovedu predstavit jak se nekdy od kvetna do rijna prevazi veci, ktere potrebuji nejakou stalou teplotu v krytem voze oblozene ledem...
nestačilo by například, aby jednou za čtvrt roku objel lékař školy (kam se dostaví i maminky s mladšíma dětma), místo aby mu každej nosil dítě někam do Prahy či jak velký město potřebuješ?Jiste ze stacilo, problem je v tom, kolik tech lekaru vlastne zbude?
myslímže desetinásobné zvýšení ceny fosilních paliv by při dopravě uranu opravdu nebyla ta největší položka - ostatně, jakmile se dostane na příslušnou trať, tak už může být tažen elektrickou lokomotivou, která dostane energii z té elektrárny, kam to vezeProto jsem psal, ze by spolecnost jistou setrvacnosti nejakou dobu fungovala, ale zivotnost Dukovan konci za nejakych cca 20 let jestli se nepletu. Jak postavite nove, bez aut? Kdo tam navozi ty stovky tun betonu? Ne ze by to neslo, ale bude to stavba jak za dob faraonu, kdyz se narodil nahnali otroky stavet pyramidu a za dedecka ji dostaveli.![]()
jako mladému perspektivnímu ajťákovi bez závazků se ti to možná jeví jinak, nicméně pro mou rodinu to "zajištění základních životních potřeb" momentálně představuje něco mezi 70 a 120% příjmů (ano, v posledních měsících jdeme do mínusu), takže drahé a pokročilé výrobky si aktuálně též nemůžem kupovatJa tomu rozumim, to byl jen komentar k tomu, ze lidsto nezapomene vsechny svoje dovednosti. Prakticky by to dopadlo tak, ze vetsina veci by byla pro temer vsechny nedostupne. Jedinny kdo by z toho profitoval by byli zlodeji.
no, myslímže prioritně by odešli zaměstnanci ze zcela jiných odvětví ...Zcela jiste, otazka zni zda by to stacilo, i lekar miva hlad.
to je něco jakože devět žen porodí jedno dítě za měsíc?Ne ale tezko muzete cekat 2 mesice na zorani jednim parem volu a premyslem oracem. Vzhedem k tomu ze se da ocekavat nedostatek volu, koni a jinych taznych zvirat nasel jsem si prepocet na lidskou silu.
no a jak už jednou říkal Pavlix, narozdíl od vás lenochů bychom se z toho rozhodně nezhroutili :-pMozna ne a mozna taky ano
například, a nemít prachy na benzín na cestu za tchýní desetkrát do roka by mi taky moc nevadiloTak, to verim, ale povidejte to manzelce
Ja ale mluvim o desitkach hodin nebo i dnech. Se stoupajicimy naklady by se distribucni sit zasadne zmensila. Aspirin by byl k dostani asi v kazdem krajskem meste, ale leky ktere jsou narocne na prepravua to jsou které?
by byly k dostani treba jen v Praze, Brne a Ostrave,ukaž mi kout v naší republice (a to tě ušetřím úvah, zda by to pak nebylo výhodnější vzít někam do zahraničí), ze kterého se do uvedených měst nelze dostat v řádu hodin (ušetřím ti část hledání, kůň kluše asi 15 km/h) a že třeba Mácha chodil mezi Prahou a Litoměřicema pěšky, to je holé fantaskno, že?
docela si nedovedu predstavit jak s horeckou slapu 80km na kole pro antibiotika.proč s horečkou, před chvílí jsi vypočítal, že k práci na poli potřebuješ 999 pomocníků, tak by se mezi nimi snad jeden ochotný našel ...
Nerad bych lhal tusim ze nejvice obeti ptaci chripky bylo kdesi v asii snad cina3144 Asie vs 3642 Severní Amerika (zdroj
a nemyslim ze by tam pili vodu z kaluze. Rozhodne si pamatuju, ze to byly tehdy prekvapive chudsi kraje, ackoliv se ocekavalo, ze nejvice zasazena bude evropa a severni amerika, diky letecke doprave.... nicméně obecně je to špatný příklad, právě kvůli omezenému rozšíření, nelze brát absolutní čísla, ale leda tak relativní z počtu nakažených, no a další otázkou je, nakolik pečlivě byla vždy příčina úmrtí stanovena (jediná spolehlivá metoda PCR nebyla použita ani v případech zaznamenaných v ČR, a to tu máme netriviální počet laborek, co to umí) poslední opravdu velká celosvětová epidemie vcelku kvalitně úřadovala jak v Evropě (tam by se to ještě dalo svést na ztížené podmínky za války), tak v severní Americe (která se tou dobou na nic vymlouvat nemohla) - pravda, to už ale bude skoro sto let
ALe kdyz ma clovek dostatek vsech vitaminu, pravidelne maso na taliri. Tak ma zkratka lepsi predpoklady se nakaze ubranit.správně - jenom tu jaksi nevidím tu spojnici "dražší pohonné hmoty = nedostatek vitamínů a masa"
Jen si moc nedovedu predstavit jak se nekdy od kvetna do rijna prevazi veci, ktere potrebuji nejakou stalou teplotu v krytem voze oblozene ledem...hm, a já si zase nedokážu představit, proč by zdražení paliva na desetinásobek mělo vést na nahrazení všech aut s chlazením volskými povozy s ledem ...
Jiste ze stacilo, problem je v tom, kolik tech lekaru vlastne zbude?tolik, po kolika bude dostatečná poptávka ...
Proto jsem psal, ze by spolecnost jistou setrvacnosti nejakou dobu fungovala, ale zivotnost Dukovan konci za nejakych cca 20 let jestli se nepletu. Jak postavite nove, bez aut? Kdo tam navozi ty stovky tun betonu? Ne ze by to neslo, ale bude to stavba jak za dob faraonu, kdyz se narodil nahnali otroky stavet pyramidu a za dedecka ji dostaveli.opět ... proč bez aut, jak to z toho zadání plyne?
Ne ale tezko muzete cekat 2 mesice na zorani jednim parem volu a premyslem oracem. Vzhedem k tomu ze se da ocekavat nedostatek volu, koni a jinych taznych zvirat nasel jsem si prepocet na lidskou silu.jenže ten přepočet je chybný - máme-li se bavit o nedostatcích, tak třeba už jen v tom, že počítá s nedostatkem tažných zvířat a přitom mu vůbec nevadí nedostatek pluhů nicméně vzhledem k tomu, že zde nemáme šanci dobrat se korektního postupu, šel bych na to jinak - někde tady okolo padlo, že nárůst obyvatel ČR byl za 20. století minimální, přičemž začátkem 20. století zde byla vrcholem mechanizace parní mlátička, rozhodně se tu neproháněly po polích stokilowattové traktory ... a jestliže tehdá byla ČR potravinově soběstačná, myslíš, že tam, kde nyní v zemědělství stačí jeden člověk ovládající stroj, tehdá pracovalo místo stroje dalších 999 lidí? (k otázce setrvačnosti podotýkám, že od početí do dospělosti to u skotu trvá asi pět let, ale tahat můžou i mladší)
Mozna ne a mozna taky anono já nevim, taky jsem si užil asi měsíc na nemocenský v zimě v baráku, kde byly akorát jedny kamna na uhlí a elektrickej fukar pro případy nouze, a taky jsem to přežil bez nějakejch zbořenejch iluzíTo jsou same romanticke predstavy, ale nemoc a hlad cloveku pak krapet bori iluze. Ja radeji zustanu v teple ustredniho topeni a pro jidlo skocim do samosky kdyz mam hlad.
a jestli to znamena, ze jsem lenoch, tak at. Nechapu proc bych mel absolvovat nejake takove martirium jen pro to aby se splnil vlhky sen nejakeho posahaneho ekoteroristy. To je jak s FVE eko bussines se toci, ale vzdycky to nekdo odnese.já se nepřu o to, co bys měl nebo neměl absolvovat, pouze nesouhlasím s představou, že by desetinásobné zdražení pohonných hmot vedlo nutně na návrat do středověku
Nejsem lekarnik, ale pokud se pamatuju tak vsemozne kapky a masti na priklad vyzaduji stale teploty. Sucho temno atp. Alespon to byva napsano v pribalove informaci.ale leky ktere jsou narocne na prepravua to jsou které?
ukaž mi kout v naší republice ze kterého se do uvedených měst nelze dostat v řádu hodinS konem jsem nepocital, protoze vlastnictvi jezdeckeho kone jsem tak trochu povazoval za feudalni zhuverilost
a že třeba Mácha chodil mezi Prahou a Litoměřicema pěšky, to je holé fantaskno, že?No pro mne zcela urcite. Skoncil bych pri nejlepsi vuli nekde u Kralup.
proč s horečkou, před chvílí jsi vypočítal, že k práci na poli potřebuješ 999 pomocníků, tak by se mezi nimi snad jeden ochotný našel ...Vyjadreni predrecnika jsem pochopil tak, ze by si tam zajel sam. Reagoval jsem na to.
Ok epidemiologii se pro priste radeji vyhnuNerad bych lhal tusim ze nejvice obeti ptaci chripky bylo kdesi v asii snad cina3144 Asie vs 3642 Severní Amerika
poslední opravdu velká celosvětová epidemie vcelku kvalitně úřadovala jak v Evropě tak v severní AmericeTo jsem nevedel, myslel jsem ze to byla ciste evropska zalezitost. Diky za info.
správně - jenom tu jaksi nevidím tu spojnici "dražší pohonné hmoty = nedostatek vitamínů a masa"Tak tohle mi prijde pomerne zrejme drazsi dobrava => drazsi potraviny
hm, a já si zase nedokážu představit, proč by zdražení paliva na desetinásobek mělo vést na nahrazení všech aut s chlazením volskými povozy s ledem ...Jasne, 10 nasobek je stale asi ve financnich moznostech velke casti obyvatel, ano trochu pri argumentaci sklouzavam do polohy "zadne palivo a zadna ropa" Nicmene bylo to v reakci na ty borce cu tu hlasili, ze mi co "hnijeme u facebooku" a jak oni by to zvladali levou zadni. Trochu mi to prislo jako kdyz deti chteji byt rytiri a princeznami a nedochazi jim, ze stredovek byl opravdu oskliva doba.
tolik, po kolika bude dostatečná poptávka ...Tak to je samozrejme svata pravda, problem je v tom, jak velka cast obyvatel by mela prostredky na to aby lekare poptavala.
nicméně vzhledem k tomu, že zde nemáme šanci dobrat se korektního postupu, šel bych na to jinak - někde tady okolo padlo, že nárůst obyvatel ČR byl za 20. století minimální, přičemž začátkem 20. století zde byla vrcholem mechanizace parní mlátička, rozhodně se tu neproháněly po polích stokilowattové traktory ... a jestliže tehdá byla ČR potravinově soběstačná, myslíš, že tam, kde nyní v zemědělství stačí jeden člověk ovládající stroj, tehdá pracovalo místo stroje dalších 999 lidí? (k otázce setrvačnosti podotýkám, že od početí do dospělosti to u skotu trvá asi pět let, ale tahat můžou i mladší)Opravdu byla prvni republika zemedelsky nezavysla? Nevim, proto se ptam. Nic zajimaveho jsem nevygooglil. I tak si myslim, ze vetsina populace pracovala tehdy v zemedelstvi.
já se nepřu o to, co bys měl nebo neměl absolvovat, pouze nesouhlasím s představou, že by desetinásobné zdražení pohonných hmot vedlo nutně na návrat do středověkuNo nejspis ne hend, dokud by to mel kdo platit tak by to fungovalo. Ve chvili kdy dojdou bohatsim prachy a samaritani prestanou byt samaritany. To ze kvuli FVE zdrazila elektrina taky neznamena, ze lide naraz prestanou svitit. Taky jen cim dal vic setri a doufaji.
Nejsem lekarnik, ale pokud se pamatuju tak vsemozne kapky a masti na priklad vyzaduji stale teploty. Sucho temno atp. Alespon to byva napsano v pribalove informaci.tak zrovna sucho a temno na ropě nestojí
S konem jsem nepocital, protoze vlastnictvi jezdeckeho kone jsem tak trochu povazoval za feudalni zhuverilostčistě praktická záležitost, když lidi vyjde levněji živit koně než auto (s ohledem na naplnění všech potřeb na dopravní prostředek kladených), tak asi začne počet koňů stoupat, to není zhůvěřilost, to je pragmatismus
Jak je to s taznym konem a karou po pravde netusim, koukal jsem na wiki, od kud jsi asi cerpal ty.no tak Cobb &. prej jezdil i 20 mil v hodině, ale taky měl slušnou síť přepřahacích stanic ... a taky nevim, jestli to není kec, neb wiki uvádí cestovní rychlost dostavníku pouhých 5 mph, 20 by byl slušnej cval (ale nereálný to asi není, pořád je to o dost míň než dostihová rychlost ...)
to ale ještě neznamená nedostatek - velmi levné (a při příslušné úpravě trvanlivé) zelí jako zdroj hlavně C jsem již uvedl, k tomu česnek, cibule a cojávímco (fakt nejsem výživový poradce, toto ber jen jakože řešení existuje), a to maso taky nemusí (resp. spíše by nemělo) být každý densprávně - jenom tu jaksi nevidím tu spojnici "dražší pohonné hmoty = nedostatek vitamínů a masa"Tak tohle mi prijde pomerne zrejme drazsi dobrava => drazsi potraviny
Nicmene bylo to v reakci na ty borce cu tu hlasili, ze mi co "hnijeme u facebooku" a jak oni by to zvladali levou zadni. Trochu mi to prislo jako kdyz deti chteji byt rytiri a princeznami a nedochazi jim, ze stredovek byl opravdu oskliva doba.mezi "nezhroutit se" a "zvládat levou zadní" vidím ještě docela velký rozdíl
Opravdu byla prvni republika zemedelsky nezavysla? Nevim, proto se ptam. Nic zajimaveho jsem nevygooglil.domnívám se, že ano - pomineme-li, že se tu nepěstovala třeba taková káva, ta se dovážela, na druhou stranu se ale třeba vyvážel cukr (nebo chmel
I tak si myslim, ze vetsina populace pracovala tehdy v zemedelstvi.mám dojem, že již tou dobou většina žila ve městech, tedy v zemědělství nepracovala, ale opět, bez záruky ... nicméně to je vcelku jedno, já se nepřu o to, že by asi nějaký ten útěk z měst zpět na venkov musel nastat
To ze kvuli FVE zdrazila elektrina taky neznamena, ze lide naraz prestanou svitit. Taky jen cim dal vic setri a doufaji.no, asi tak nějak, byť by skokové zdražení na desetinásobek bylo nesrovnatelně bolestivější, rozhodně v tom nevidím konec civilizace jak ji známe
čistě praktická záležitost, když lidi vyjde levněji živit koně než auto (s ohledem na naplnění všech potřeb na dopravní prostředek kladených), tak asi začne počet koňů stoupat, to není zhůvěřilost, to je pragmatismusPokud vim tak v historii mezi chudsimi byli jezdecti kone oblibeni max jako soucast jidelnicku. On toho potvora docela dost sezere, klady neodtaha a z orat s nim pole je taky na prd.![]()
Naser pro chudemyslímže ti by to paradoxně nesli lépe
a krok zpet podle me zcela urcite.to je problém, pokud se na vývoj díváš jednorozměrně - ve skutečnosti by to byl spíše krok stranou (ještě lepší by ale bylo nesnažit se to cpát vše do jednoho a posuzovat to v různých rovinách, někde by to sice byl ne krok ale přímo skok zpátky, jinde by se nicmoc nezměnilo, a někde by to třeba byl posun k lepšímu, pokud se tedy shodneme co je vlastně lepší)
Pokud vim tak v historii mezi chudsimi byli jezdecti kone oblibeni max jako soucast jidelnicku. On toho potvora docela dost sezere, klady neodtaha a z orat s nim pole je taky na prd.to je pravda, nicméně v současnosti to auto taky nemá každý, a pole s ním taky nezořeš ... ale pokud někdo chce cestovat a má na to, tak si ho pořídí (a pokud cestovat jednou vyjímečně potřebuje, tak půjčí) - jak auto, tak koně (v té hypotetické situaci, že by osobní auta nebylo možné rozumně provozovat)
Ti nejchudsi by pravdepodobni nic nepoznali, ale Ti jen chudi a Ti kteri nemaji rezervy by to odnesli nepekne. Stejne jako odnaseji vsechny obdobne socialne inzenyrske experimenty. Socialistu s bozkym komplexem. Podle meho je to krok zpet, jako vsechny obdobne zmeny vynucovane fakticky proti vuli trhu a lidi obecne. Je to jak s dnesnimi super "ekologickymi" diselovymi motory, ktere sice maji nizsi produkci "oskliveho a zleho CO2" nicmene pri kazdem rozjezdu na krizovatce z nej vypadne briketa sazi (pokud majitel vybrakoval filtr pevnych castic, pokud ne, tak jednou za pul roku z nej ty brikety padaji nepretrzite). Rozumna cesta je podle me podpora vyvoje, ale urcte ne v podobe nejakych primych financnich pobidek, ktere se jen protoci prez nastrcene firmy a ustavy. Cestu vidim, v legislativni podpore automatickych vozidel (tzn. schvalit jejich provoz, nastavit dostatecne volne podminky, aby se sem presunul vyvoj), pro zatim pokudvim je jejich experimentalni provoz schvaleny jen v Nevade, myslim, ze byt prvni v evrope v tomhle by CR dost pomohlo ve vice smerech. Relativne dobry krok bylo podle me rozsireni zkupiny B o skutry, kdyby to podporila mesta, Tim ze by uvolnila nejaky prostor pro "scooter pooling" na misto betonovych kvetinacu. Dovedu si dost dobre predstavit stojan na nekolik skutru, kde clovek prijde s kreditni/debetni kartou strci do ctecky a az stroj vrati strhne se mu castka za pujcovne. Obdobnym zpusobem by to mohlo fungovat s automobily, posle sms nebo obedna prez internet, nebo na terminalu bankomatu a za 5 min. prijede on jen nastoupi a zada cilovou adresu. Stejne jako taxi, jen bez drahych clovekohodin. Oboje muze castecne nebo plne fungovat na elektrinu, skutry s akumulatorem, auto pohybujici se jen po meste muze mit akumulator vyrazne mensi a k dobijeni pouzivat treba trolejove vedeni za bezneho provozu. Akumulator zajisti jen pripadne prejezdy mezi hlavnimi ulicemi a zajisteni bezpecnostnich funkci pri vypadku proudu. Jenze s takovym postupem by meli problemy "nakapsovat si" lide napojeni na "eko bussines", kteri dodavaji bio paliva, fotovoltaicke clanky, nebo elektrinu z nich i v noci.Naser pro chudemyslímže ti by to paradoxně nesli lépe
hehe, no tak to co popisuješ by naopak byla megapříležitost se nakapsovatNo ja si nemyslim, jde o to vyvarovat se jakychkoliv primych financnich pobidek, ze strany statu, proste zadne dotace, ani garanotvane vykupni ceny (to samozrejme ani nefungovalo) a pak nechat lidi hlasovat penezenkama a nohama, malo kdo si to uvedomuje, ale toto jsou 2 nejsilnejsi nastroje, jakymi se da neco ovlivnit. Pokud se na tom nekdo nabali i tak, tak je to jedine dobre, protoze dokazal to co lide umeli naposledy nekde v roce 1920 a to je, ze verejne doprava muze byt ziskova.
ale všechny tyto projekty AFAIK skončily nebo těžce skomírají z důvodů nepřekonatelných problémů s krádežemi a vandalismemano tohle vnimam i ja, jako nejvetsi problem, ale pokud se nepletu tak jsou na svete mista, kde podobne modely funguj (myslim s temy jizdnimi koly), tak treba to u nas pujde jednou taky
No ja si nemyslim, jde o to vyvarovat se jakychkoliv primych financnich pobidek, ze strany statu,pro popisovaná řešení (automatická auta využívající společné napájení) bys jednak potřeboval přímou spolupráci státu na všech úrovních počínaje úpravami legislativy a konče místními stavebními povoleními apod. no a kdyby tohlento všechno bylo připravené, kdo jiný než stát by byl ochoten investovat do takovéto sítě dopravovadel v konkurenci státem provozované resp. dotované hromadné dopravy a dalších již fungujících modelů individuální dopravy? - leda někdo, kdo to bude mít státem posvěcené, IMO bez pobídek by to prostě nešlo
ano tohle vnimam i ja, jako nejvetsi problem, ale pokud se nepletu tak jsou na svete mista, kde podobne modely funguj (myslim s temy jizdnimi koly), tak treba to u nas pujde jednou takypřijde mi, že bys tady musel vyměnit nejmíň 3/4 obyvatel ...
Rozumna cesta je podle me podpora vyvoje, ale urcte ne v podobe nejakych primych financnich pobidek, ... , nastavit dostatecne volne podminky, aby se sem presunul vyvoj)Tak rychlý protimluv se jen tak nevidí. Zaprvé: ty regulace a podporu něčeho chceš anebo nechceš? A zadruhé - když nevidíš problém v CO2 ve vzduchu, proč by se podle tebe mělo cokoliv dělat se stávajícím stavem?
Obdobnym zpusobem by to mohlo fungovat s automobily, posle sms nebo obedna prez internet, nebo na terminalu bankomatu a za 5 min. prijede on jen nastoupi a zada cilovou adresu. Stejne jako taxi, jen bez drahych clovekohodin.viz a .
Jenze s takovym postupem by meli problemy "nakapsovat si" lide napojeni na "eko bussines", kteri dodavaji bio paliva, fotovoltaicke clanky, nebo elektrinu z nich i v noci.Jak velký že je ten "eko bussiness" ve srovnání s "big oil" + automobilová lobby?
Tak rychlý protimluv se jen tak nevidí. Zaprvé: ty regulace a podporu něčeho chceš anebo nechceš? A zadruhé - když nevidíš problém v CO2 ve vzduchu, proč by se podle tebe mělo cokoliv dělat se stávajícím stavem?Podporu myslim v tom smyslu, aby tomuto nebylo aktivne braneno, coz se nyni deje. Podporu v tom smyslu, ze bude pripravena legislativa, ohledne zaruky za skody, vznikle eventualnim provozem. A dalsi veci, ktere v nasem pravnim rade schazeji. CO2 jako problem nevimam, ale vnimam jine problemy, s nedostatkem parkovacich mist, s vysokou prasnosti ve mestech. Zoufalou zaostalost kultury cestovani v MHD viz a . Prvni clanek jsem nedocetl, k tomu se priznam, po te co jsem zahledl ten obrazek na konci ztratil jsem chut, je to primo ukazkovy priklad demagogie. Co se tyce druheho clanku mozna jsem necetl dost pozorne, ale nezaznamenal jsem, ze by byl se mnou nejak v zasadnim rozporu. Jedine snad, ze ja si myslim, ze "muj" model by byl schopny v podstate nahradit povrchovou MHD s vyjimkou primestske zeleznice (v podstate takovy U-Bahn a S-Bahn, coz v nemecku funguje na prvni pohled podle me docela dobre)
Jak velký že je ten "eko bussiness" ve srovnání s "big oil" + automobilová lobby?Evidentne smesny, protoze jsem si nevsiml ze by protlacili treba dan z jizdni kol, nebo garantovane vykupni ceny na cerpacich stanicich?
Prvni clanek jsem nedocetl, k tomu se priznam, po te co jsem zahledl ten obrazek na konci ztratil jsem chut, je to primo ukazkovy priklad demagogie.Pravda, při průměrné obsazenosti auta asi 1,3 osoby by na obrázku mělo být aut 43 a ne 56.
V pripade ze ridi pocitac jsou 2s rozestupy zcela zbytecne.To myslíš opravdu vážně? Zkus domyslet pár "co když" a pak to řekni s vážnou tváří ještě jednou...
za 1) je kazda fotka z jineho uhlu a vzdalenosti, ciste nahodou tak, ze opticky kolona aut vypada nejhureviz update.
za 2) kapacita autobusu je vyuzita u automobilu ne, protoze pak by to nevypadalo tak cooltakže v ranní špičce (coby denní době s největší intenzitou dopravy) jezdí každé auto plně využité?
za 3) vubec se nepocita se zavazadly, nebo nakladem, pridejte jeste 15 krabic napr od pocitace, nebo sadu trubek pro topenare, nebo treba kufr s trzbou.Kolika % lidí v autech se tohle týká? Tipuju, že kdyby 20 %, tak moc.
To myslíš opravdu vážně? Zkus domyslet pár "co když" a pak to řekni s vážnou tváří ještě jednou...Zkusil jsem, nepovedlo se. Nenapadá mě případ, kdy by „chybou počítače“ došlo k takové situaci, že by při rozestupu 0,2 došlo k nehodě a při rozestupu 2 ne.
takže v ranní špičce (coby denní době s největší intenzitou dopravy) jezdí každé auto plně využité?Ano, pokud počítáme jenom s cestou ve špičce, pak to tak nepochybně je. Taková úvaha ale připomíná Cimrmanův důlní výtah, který nepotřeboval k pohonu elektřinu ani koně, ale bohužel vozil horníky jenom směrem dolu.
hm ... takže počítáš s nemožností přerušení komunikace mezi jednotkami nebo s okamžitou a přesnou reakcí automatu, jednak že negativní zrychlení vozu před sebou vyhodnotí třeba v milisekundě stejně přesně jako v sekundě a jednak že tam není žádný reakční čas brzd (který se myslím sám o sobě uvádí asi 0,2 s)? co když má druhý vůz sjetější gumy a nachází se zrovna na mokré dlažbě zatímco první vůz právě sjíždí na asfalt?To myslíš opravdu vážně? Zkus domyslet pár "co když" a pak to řekni s vážnou tváří ještě jednou...Zkusil jsem, nepovedlo se. Nenapadá mě případ, kdy by „chybou počítače“ došlo k takové situaci, že by při rozestupu 0,2 došlo k nehodě a při rozestupu 2 ne.
Šlo to před sto léty a šlo by to zaseA jaká byla životní úroveň před sto lety? Jak velká byla tehdejší města a vůbec kolik bylo obyvatel? Lze to srovnat s dneškem?
10x dražší paliva by určitě civilizaci neuškodila, spíše naopak.Nemyslím si to, můžeš zkusit rozvést?
A jaká byla životní úroveň před sto lety? Jak velká byla tehdejší města a vůbec kolik bylo obyvatel? Lze to srovnat s dneškem?Ne. Ale lze srovnávat, že Evropa má dva- až třikrát dražší benzin/naftu než Severní Amerika a nevypadá to, že by měla horší životní úroveň. Jen se tu prostě plýtvá palivy míň. Kde je podle tebe ta hranice, kdy vysoké ceny paliv regulérně škodí? Podle mě prakticky nikde _v případě, že cena poroste dostatečně pomalu_, tak, aby se ekonomika stihla přizpůsobit (změnit technologie nebo obchodní/dopravní modely).
Tam, kde budeme uhlíkově neutrální.To bys nesměl fosilní paliva pálit vůbec, protože vznikají tak strašně pomalu, že o tom ani nemá cenu uvažovat.
Tam, kde budeme uhlíkově neutrální.Je to potřeba?
1900: 408M 2008: 732M (zdroj)Ne. Stačí se podívat na historickou mapu na mapy.cz, jak byla velká města, jak byly velké vesnice.
Ja mam opacny zkusenosti.Skutečně máš opačné zkušenosti, tedy že se všichni řidiči chovají na silnicích příkladně a předjíždí bezpečně jak auta, tak kola?
Já bych doporučoval obecně netroubit – pokud nechceš někoho vyloženě nasrat nebo odvrátit akutní nebezpečí.
s timto naprosto souhlasim, jak s tim yumem, tak s cyklisty
mne osobne vadi cykliste jak na silnici, kde jsou pomali a neprimo me ohrozuji, tak i na chodniku, kde jsou zase moc rychli a ohrozuji me primo, zvlast, kzdyz o sobe nedavaji poradne vedet
chce to vic vyhrazenych cyklostezek
Cyklista na ceste MA co delat (pokud neni vedle vyhrazena trasa) a na chodniku NE.
Ano, to je pohled zákona, ale za sebe musím říct, že je daleko lepší jet po chodníku – za předpokladu, že dáváš pozor na chodce – než se cpát s kolem na silnici – a to říkám, jak z pohledu cyklisty i řidiče. Z pohledu chodce je mi to jedno, pokud mne ten cyklista nesrazí nebo nejezdí nějak záměrně agresivně blízko lidí.
Taky me obcas prekvapuje, kolik jizdnich kol je oprenych o ruzne hospodske zahradky. Hlavne kdyz jdu okolo jako chodec, tak si muzu vsimnout, ze v ne male mire na stole
Tady se setkávají dva různé pohledy:
a lidé mají často tendenci si z obou vzít to lepší nebo to, co se jim zrovna hodí. Z toho prvního pohledu nevidím problém v tom dát si pivo – většině lidí to nic neudělá a kdyby ses náhodou vymlátil někde v lese nebo na polní cestě, tak je to tvůj problém, nemáš chlastat, když to neumíš. Ale když se cpeš na silnici, kde je provoz, kde můžeš způsobit vážnější nehodu (zničit někomu auto, nechat se přejet, způsobit srážku dvou jiných aut…), nárokuješ si různá práva a chceš být taky jakože ten účastník provozu, tak to s tím chlastem není úplně ono.
Ale byl bych pro uplne narovnani pravidel a ackoliv to nemam rad, tak v ramci narovnani pravidel bych byl pro stejna pravidla pro cyklisty, jako maji motoriste, tzn. registraci a ridicak.A proč ne i chodečák pro chodce? Registrací myslíš SPZ na kolo? Co číslo na chodce?
[citation needed] Zejména by mě zajímalo srovnání kola a kolečkových bruslí.Citovat mohu leda sebe, podle sebe take soudim. Unikajiciho chodce z mista cinu je dle meho nazoru schopen zadrzet temer jakykoliv svedek udalosti nebo nezraneny ucastnik. Troufnu si tvrdit, ze i s bruslarem je pomerne solidni sance, ano umi se pohybovat relativne rychle, ale zase je pomerne znacne narocny na kvalitu povrchu sklon povrchu a dalsi obtize, kte jej znacne limituji. Kdezto cyklista je pomerne znacne variabilni, slusnou rychlost vyvine i na trave, nebo dlazbe a pronasledovat ho zvladne tak Usain Bolt a to jeste jen chvili.
Nechápu, pro chodce snad ta stejná pravidla neplatí?Kdo absolvoval autoskolu tak mu tam jiste rekli, ze chodcem muze byt kazdy kreten. Z toho duvodu zakon na chodce neklade temer zadne pozadavky a z nich vyplyvajici povinnosti. Na rozdil od toho je cyklista regulernim ridicem, musi tedy ovladat dopravni znaceni a dalsi predpisy, v cetne povinne vybavy vozidla. Proto myslim, ze by meli povinne absolvovat stejne skoleni jako ostatni a stejnou zkouzku zda je ovladaji.
To je argument i pro chodečák. Pokud bude někomu odebrán, bude muset sedět doma nebo být přepravován připoutaný na lehátku.Na tohle snad nema cenu reagovat. Trochu vazne snad jen ze bez moznosti jezdit na bycyklu nejsou nijak dotcena zakladni lidska ani obcanska prava. Ciste technicky vzato je to mensi omezeni nez zakaz jezdeni automobilem. Coz zakaz vychazeni jiz nesplnuje.
Trochu vazne snad jen ze bez moznosti jezdit na bycyklu nejsou nijak dotcena zakladni lidska ani obcanska prava.Pro mě by to třeba znamenalo, že se nedostanu v rozumném čase do školy.
Ciste technicky vzato je to mensi omezeni nez zakaz jezdeni automobilem.?
Coz zakaz vychazeni jiz nesplnuje.Je to ochrana společnosti. Třeba jako domácí výkon trestu.
Cyklista zase musí nasednout a rozjet se.To sice ano, ale stejne, pokud bych chtel nekomu uniknout a mel si vybrat jestli si vezmu bycykl, koleckove brusle nebo pujdu po svych, volil bych bycykl
Chodec musí umět nevstupovat jen tak do vozovky, používat semafor, neskočit pod vlak na přejezdu, chodit po správné straně silnice nebo dělené stezky pro chodce a cyklisty, dát přednost tramvaji… a překvapivě mnozí chodci tohle nedokážou.Ano nedokazou a prave pro to s tim zakon pocita a v podstate veskerou zodpovednost klade na bedra ridice. Co se tyce toho, ze zelana na semaforu opravnuje k tomu aby clovek vesel na prechod nebo vjel do krizovatky (u ridicu je to jeste slozitejsi, protoze nekteri netusi ani to, ze do krizovatky nesmeji vjet, pokud ji nemohou bezpecne projet, i kdyby svitily zelene 4 vedle sebe), to bohuzel netusi ani velka cast ridicu.
O tom si dovolim pochybovat. A jeste pripomenu, ze LZLP ani UCR nemluvi jako o nezcizitelnem pravu o dobe dopravy do skoly.Trochu vazne snad jen ze bez moznosti jezdit na bycyklu nejsou nijak dotcena zakladni lidska ani obcanska prava.Pro mě by to třeba znamenalo, že se nedostanu v rozumném čase do školy.
Pomerne obtizna predstava pro me je, jak instalater nalozi naradi a material a vyrazi na kole, nebo MHD za zakaznikem. Zato si dovedu predstavit pomerne snadno jak cyklista nasedne do MHD nebo do auta/na motorku a pokracuje. Zkratka prepravni moznosti bycyklu jsou o proti vsem ostatnim alternativam znacne omezene.Ciste technicky vzato je to mensi omezeni nez zakaz jezdeni automobilem.?
To by znamenalo, ze hodlate vsechny postizene, nesvepravne a jinak nezpusobile k ziskani licence odsoudit k dozivotnimu domacimu vezeni?Coz zakaz vychazeni jiz nesplnuje.Je to ochrana společnosti. Třeba jako domácí výkon trestu.
To by znamenalo, ze hodlate vsechny postizene, nesvepravne a jinak nezpusobile k ziskani licence odsoudit k dozivotnimu domacimu vezeni?To navrhujete vy. Mohli by přece zavinit nehodu!
Tak to pozor! Ani naznakem celou dobu tady vysvetluji ze mezi ridici a chodci je vyrazny rozdil. Zato nechapu proc pro nektere ridice plati jina pravidla nez pro jine ridice. Jsme si tedy vsichni rovni nebo ne? PS: To podsouvani, ktere jste provedl se mi vubec nelibi a smrdi to demagogi ve stylu TV Nova!To by znamenalo, ze hodlate vsechny postizene, nesvepravne a jinak nezpusobile k ziskani licence odsoudit k dozivotnimu domacimu vezeni?To navrhujete vy. Mohli by přece zavinit nehodu!
Ani naznakem celou dobu tady vysvetluji ze mezi ridici a chodci je vyrazny rozdil.Dobře, můžete se mi to pokusit vysvětlit ještě jednou. Dovoluji si připomenout, že na uvedení šesti příkladů důležitých pravidel, která musí chodec dodržovat a řidič s tím nemůže nic udělat, jste pouze zopakoval, že zákon klade odpovědnost na bedra řidiče.
Zato nechapu proc pro nektere ridice plati jina pravidla nez pro jine ridice. Jsme si tedy vsichni rovni nebo ne?Já zase nechápu, proč chcete, aby pro jedny účastníky silničního provozu platila jiná pravidla než pro jiné účastníky. Že tak řešíte, jestli se koloběžka řídí a brusle ne.
Zato si dovedu predstavit pomerne snadno jak cyklista nasedne do MHD nebo do auta/na motorku a pokracuje. Zkratka prepravni moznosti bycyklu jsou o proti vsem ostatnim alternativam znacne omezene.Jak píšu níže, přepravní možnosti MHD jsou omezené například v místě, kde MHD nejezdí, a přepravní možnosti automobilu tam, kde není kde zaparkovat. Bohužel se velmi často pohybuji v místech, kde se kombinují oba zmíněné jevy.
Dobře, můžete se mi to pokusit vysvětlit ještě jednou. Dovoluji si připomenout, že na uvedení šesti příkladů důležitých pravidel, která musí chodec dodržovat a řidič s tím nemůže nic udělat, jste pouze zopakoval, že zákon klade odpovědnost na bedra řidiče.Formalne, ale pro chodce nevyplyva zadna zodpovednost. Technicky ano, protoze riskuje vlastni zivot. Nicmene zminena tramvaj muze rozjizdet chodce po desitkach a ani ji to nezpomali. Kdyz uz jsme tedy zabredli do te demagogie.
Já zase nechápu, proč chcete, aby pro jedny účastníky silničního provozu platila jiná pravidla než pro jiné účastníky. Že tak řešíte, jestli se koloběžka řídí a brusle ne.Protoze chodec se pohybuje primarne po chodniku, cyklista na cyklostezce je mi taky zcela ukradeny. Kolobezkar stejne jako bruslar jsou chodci. A meritum veci o co mi jde je aby cykliste nesli nasledky svych cinu a nechovali se jak urvani, ze retezu.
Jak píšu níže, přepravní možnosti MHD jsou omezené například v místě, kde MHD nejezdí, a přepravní možnosti automobilu tam, kde není kde zaparkovat. Bohužel se velmi často pohybuji v místech, kde se kombinují oba zmíněné jevy.Tak o mate blby, co k tomu chcete vic slyset(cist)?
Formalne, ale pro chodce nevyplyva zadna zodpovednost.Jak to, že ne? Chodec má formální (lze ho za to pokutovat), materiální (když způsobí škodu, musí zaplatit) i morální (neměl by na přechodu schválně zdržovat, neměl by blokovat prostředek silnice) zodpovědnost.
Technicky ano, protoze riskuje vlastni zivot.Cyklista ne?
Nicmene zminena tramvaj muze rozjizdet chodce po desitkach a ani ji to nezpomali.Většinou když někoho přejedou, tak zastavěj a vyšetřujou to. Btw. ten koloběžkář nebo cyklista pod tramvají taky jenom křupne, úplně stejně, jako chodec, a tramvaj může jet dál.
Kolobezkar stejne jako bruslar jsou chodci.Zákon si myslí něco jiného. Doufám, že to víte, protože jinak neznáte předpisy a neměl byste mít řidičák na kolo.
Kolobezkar stejne jako bruslar jsou chodci.Vychází to nějak z jejich fyzikální podstaty, například schopnosti páchat mechanické škody? Koloběžka má kinetickou energii stejnou jako kolo.
Kolobezkar stejne jako bruslar jsou chodci. A meritum veci o co mi jde je aby cykliste nesli nasledky svych cinu a nechovali se jak urvani, ze retezu.Ale chodci (pěší, bruslaři a koloběžkáři) by přece taky měli nést následky svých činů.
Tak o mate blby, co k tomu chcete vic slyset(cist)?Nic.
Zákon si myslí něco jiného. Doufám, že to víte, protože jinak neznáte předpisy a neměl byste mít řidičák na kolo.Ohledne kolobezky se omlouvam, kdyz jsem delal RP tak byvala jeste chodcem jestli se nemylim. Bruslar stejne jako lyzar chodcem z pohledu zakona je. RP na bycykl nepotrebuji neb to z meho pohledu neni dopravni prostredek, nybrz jen volno-casova aktivita a proto se s nim nepohybuji na silnici. A kdybych to potreboval tak ho budu proste vest, jsa zase chodcem.
Ale chodci (pěší, bruslaři a koloběžkáři) by přece taky měli nést následky svých činů.Ale ano, jenze cyklista stejne jako ridic automobilu ma pomerne snadnou cestu jak spachat skodu a v podstate beztrestne a nepoznan zmizet. Nezazil jsem chodce, ktery by se priritil vysokou rychlosti nekoho zranil a uprchl nepoznan. Zato jsem zasil cyklistu, kteremu bylo za tezko zastavit na cervene, tak si zkratil cestu prez chodnik, kde srazil starsi pani a ujel. A nikdo ze svedku vcetne mne o nem nedokazal rict vic nez ze na sobe mel cosi cerveneho. Jak takova dama prijde k tomu, ze vinnou takove spratka pravdepodobne dosla ke zlomene steheni kosti (rozsah zraneni nedokazu potvrdit, ale sanitka ji odvazela s timto podezrenim) coz pro ni znamena prakticky invalidni vozik. Proc pro cyklisty plati jina pravidla nez treba pro ridice mopedu? Z pohledu fyziky jsou srovnatelne nebezpecni, ale mezi rovnymi jsou cykliste ponekud rovnejsi.
Ohledne kolobezky se omlouvam, kdyz jsem delal RP tak byvala jeste chodcem jestli se nemylim. Bruslar stejne jako lyzar chodcem z pohledu zakona je.Ano, ale co do ujetí jsou na tom podobně - taky je každý nedoběhne.
Nezazil jsem chodce, ktery by se priritil vysokou rychlosti nekoho zranil a uprchl nepoznan.U nás se tomu většinou říká krádež, přepadení, loupež nebo vražda. Chodec prochází davem a vybírá kabelky, čeká v noci v podchodu a občas na někoho vybafne a tak.
Bruslar stejne jako lyzar chodcem z pohledu zakona je.Pokud vím, tak diskuze vznikla tím, že jsi chtěl zákon měnit. Jaký smysl má pak argumentovat konkrétními zjednodušeními, které současný zákon na reálný svět aplikuje. Když bylo někdy v zákoně psané, že koloběžkař je chodec, proč by tam nakonec nemohlo (někdy) být to samé o cyklistovi.
Ale ano, jenze cyklista stejne jako ridic automobilu ma pomerne snadnou cestu jak spachat skodu a v podstate beztrestne a nepoznan zmizet.Jako by se to s bruslařem, koloběžkařem, či dokonce běžcem stát nemohlo.
Proc pro cyklisty plati jina pravidla nez treba pro ridice mopedu?A co ti koloběžkáři.
Z pohledu fyziky jsou srovnatelne nebezpecni, ale mezi rovnymi jsou cykliste ponekud rovnejsi.Možná v nějakém alternativním vesmíru.
Cely minuly rok jsem ztravil v Praze a pamatuju si pouze JEDINNEHO ciklistu, ktery pri odbocovani do leva dal znameni o zmene smeru jizdy.no vidíš, a mě se zrovna v úterý nějakej kretén v plechovce snažil sejmout, když poté, co jsem tou rukou doleva máchnul, ještě zrychlil, aby se vedle mě narval dřív než mu vyjedu na střed ... kdyby mě debil aspoň pořádně objel přes protisměr, když nemohl počkat až mu udělám prostor na podjetí, ale to ne, hezky jen tak na půl pruhu, čímž mě uvěznil a pak už jsem nestíhal odbočit před protisměrem a musel jsem čekat já, nemluvě o tom, že mě mohl mít na kapotě, kdybych třeba měl sluchátka a neslyšel jeho vytuzenej ejč-tý-pí motor nebo mi to trošku ujelo a vybočil jsem při ohlížení se takže je to třeba jen holá zkušenost, že stejně nemá smysl snažit se ukazovat
takže je to třeba jen holá zkušenost, že stejně nemá smysl snažit se ukazovatSorry, ale to je reakce ve stylu, nema cenu davat prednost stejne tam vetsinou nikdo nejede.
ehm, na co je tam asi ten smajlík ...takže je to třeba jen holá zkušenost, že stejně nemá smysl snažit se ukazovatSorry, ale to je reakce ve stylu, nema cenu davat prednost stejne tam vetsinou nikdo nejede
kdyz uz by se nahodou neco stalo tak je pravo na tve strane a kdyz se vratis z nemocnice tak te financni stranka veci bude jiste taky zajimattak naokraj, chtěl bych vidět to dokazovaní, že jsem tou rukou opravdu máchl ...
ehm, na co je tam asi ten smajlík ...Asi jsem to vzal trochu moc vazne, nebo to tak, alespon vypadalo z me reakce. Nadsazku beru.
tak naokraj, chtěl bych vidět to dokazovaní, že jsem tou rukou opravdu máchl ...Svedek by se hodil. Ale na tema vymahatelnost prava v CR bych radeji nediskutoval. za 1) bych na poradkovych silach v CR nenechal nit suchou za 2) lepe to asi neumim, tak bych nemel kybicovat
Uh... a temi sluchatky jako opravdu nekdo vleze na kolo a hura do provozu? Neni jednodussi si zjistit kdy jede vlak a lehnout na koleje? Je to rychlejsi a kolo muzete jeste nekomu darovat. :-/+1
Uh... a temi sluchatky jako opravdu nekdo vleze na kolo a hura do provozu?ano, jsou tací, a myslímže se jejich množina značně překrývá s množinou těch "natáhne buznadres, vleze na kolo a hurá do provozu" (nepatřím ani do jedné z nich, uvedl jsem "kdyby" jako jeden z obecně častých jevů)
kde jsou pomali a neprimo me ohrozuji,Ohrozuji vas, ze jsou pomali?
objizdeni propadlych kanalu je chutovka sama o sobe....
platí i pro auta
cyklista MÁ jezdit při PRAVÉM kraji vozovkyNo on má při pravém kraji vozovky jezdit každý, ale když se postavíte k nějaké silnici třetí třídy bez středové čáry, tak zjistíte, že pokud se zrovna nevyhýbají, tak alespoň 70 % automobilů jezdí prostředkem, a to i do zatáček, zřejmě aby si je mohli závodnicky nadjíždět a projet je rychleji. Což je tedy také pěkně hovadské.
V úzkých místech, kde mě nelze předjet bez vyjetí do protisměru ...V takových místech mě podjedeš leda v případě, že pojedu protisměrem.
Chceš mě aktivně blokovat?Já nikoho neblokuju. Celou dobu mluvím o místech, kde předjíždějící do protisměru tak jako tak. Případně tam, kde je jeden pruh, do kterého se bezpečně vedle sebe nevlezeme. Tam by řidiči ta kamerka v případě sporu spíš ublížila.
Podjedu vpravo, v extrémním případě.Rozbiješ se o pilíř mostu a dobře ti tak.
Nebráním. Holt mě nelze bezpečně předjet, tudíž mě nelze předjet vůbec.+1
Tak ať taky rovnocenně dodržují předpisy aKazdy at dodrzuje predpisy, o tom nebyl spor.
a neroztahují se do 1/3 silnice,Pokud je to pro jejich bezpecnou jizdu treba, neni v tom zadny problem; vymetani rozpadlych krajnic je objektivne nebezpecne.
, o jízdě několika vedle sebe,Ano, to je spatne. A jaky ma smysl vase argumentace vyjmenovavat prestupky kterych se nekteri ridici dopousteji?
kteří na zvuk klaxonu reagují tam maximálně zdvižením prostředníčkuTo zalezi, co jim tim klaksonem chcete rici a kde.
ale cyklistů se to nějak netýká..Minimálně odrazky či reflexní materiál povinné vždy bývaly.
Brno Kníničská je někdy o nervy tam s autem jet v klidu, spíše mně štvou ti co na přechodech se snaží vynucovat přednost a nesesedají z kola.Vynucování přednosti na pěším přechodu je svým způsobem hloupé, nicméně technicky sesednutí pro řidiče nic nemění. Lepší je samozřejmě nechat přednost vynutit nějakého chodce.
technicky sesednutí pro řidiče nic nemění
To jako že řidič má dát na přechodu pro chodce přednost cyklistovi jedoucímu na kole po chodníku?
(jak už jsem tu psal, proti jízdě po chodníku nic nemám, ale vynucovat si v takovém případě přednost, WTF?)
Řidič nesmí … ohrozit nebo omezit chodce, který přechází pozemní komunikaci po přechodu pro chodce nebo který zjevně hodlá přecházet pozemní komunikaci po přechodu pro chodce, v případě potřeby je řidič povinen i zastavit vozidlo před přechodem pro chodce; tyto povinnosti se nevztahují na řidiče tramvaje,
chodec je i osoba, která tlačí nebo táhne sáňky, dětský kočárek, vozík pro invalidy nebo ruční vozík o celkové šířce nepřevyšující 600 mm, pohybuje se na lyžích nebo kolečkových bruslích anebo pomocí ručního nebo motorového vozíku pro invalidy, vede jízdní kolo, motocykl o objemu válců do 50 cm3, psa a podobně,
To jako že řidič má dát na přechodu pro chodce přednost cyklistovi jedoucímu na kole po chodníku?Čemu jsi nerozuměl na slově technicky? Zbytek příspěvku včetně citací je zbytečný, protože mě jen utvrzuješ v tom, co jsem psal, tedy že vynucovat si možnost přejet přechod před autem je podle mě hloupé. Nicméně jako řidič se snažím nechovat se jako
„technicky“ jsem pochopil jinak, než popisuješ, budiž.
Ale myslím si, že vstřícnost nad rámec zákona by měl projevit spíš chodec1 než řidič, a sám se o to jako chodec snažím – přijde mi rozumnější, aby chodec zpomalil chůzi nebo se i na chvilku zastavil nebo dal nějak najevo, že auto pouští2, než aby se muselo zastavovat 1,5 T železa (případně víc, když je těch aut několik) a pak opět uvádět do pohybu (což má mj. negativní vliv na spotřebu paliva a životní prostředí).
To se týká případů, kdy jede jedno dvě tři auta a pak nic. Na druhou stranu, když je někde souvislá kolona, tak nemám jako chodec zábrany omezit hned to první, protože konce kolony bych se nedočkal a tak jako tak musím ta auta omezit, chci-li přejít, tak už je jedno, jestli to bude tohle nebo až to další.
[1] nebo cyklista, zvlášť pokud momentálně porušuje psaná pravidla a jede třeba po chodníku
[2] ve skutečnosti by ke kolizi nedošlo, i kdyby pokračovali oba svojí rychlostí, ale je bezpečnější ten záměr explicitněji vyjádřit
přijde mi rozumnější, aby chodec zpomalil chůzi nebo se i na chvilku zastavil nebo dal nějak najevo, že auto pouští2, než aby se muselo zastavovat 1,5 T železa (případně víc, když je těch aut několik) a pak opět uvádět do pohybu (což má mj. negativní vliv na spotřebu paliva a životní prostředí).tak tak, fascinuje mě, když si někdo takhle vynucuje přednost, jen aby pak mohl čuchat oblak temného dýmu z rozjezdu nějakého pekelného stroje
tak tak, fascinuje mě, když si někdo takhle vynucuje přednost, jen aby pak mohl čuchat oblak temného dýmu z rozjezdu nějakého pekelného strojeOno nejde jen o oblak dýmu. Je to o to horší, že zákon v podstatě na řidiči vyžaduje psychologické vzdělání. A chodci nedává žádný návod na to, jak sdělit řidiči, že zjevně hodlá přecházet. Krátký pohled do statistik usmrcených chodců ukazuje, že tento fyzikálně naprosto absurdní předpis stál od svého zavedení zhruba 200 lidských životů. Zcela výmluvné jsou roky 2000 a 2001:
Zdroj:Zde jsou trochu jiná čísla (2000: 7, 2001: 30), ale ukazují totéž: Po zavedení přednosti chodců už nikdy nebylo na přechodech tak bezpečno, jako před tím.
„Před přechodem se rozhlédni, a pokud jede auto počkej.“A na téhle zásadě snad přednost na přechodech něco mění?
Ano, mění. Dnes, i když chodec vidí chodec přijíždět vozidlo, může vstoupit do vozovky. Má totiž přednost, a řidič je povinen jet tak, aby ti mohl bezpečně zastavit. Alespoň tak si to idealizuje zákon. Vyhláška 100/1975 Sb.: §18 Povinnosti řidiče k chodcům Řidič nesmí ohrozit chodce: a) přecházející na vyznačených přechodech, kteří již vstoupili do vozovky; b) při odbočování na křižovatce, jestliže chodci při přecházení na křižovatce již vstoupili do vozovky na silnici, na kterou řidič odbočuje; c) při odbočování na polní nebo lesní cestu anebo na mista ležící mimo silnici a při vjíždění na silnici. §42 odst. 6) Na vyznačeném přechodu je chodec povinen přecházet v pravé polovině. Před vstupem do vozovky je povinen se přesvědčit, zejména s ohledem na překážku, která mu případně brání v rozhledu, zda tak může učinit bez nebezpečí. Jakmile chodec vstoupí do vozovky, nesmí se tam bezdůvodně zdržovat nebo zastavovat. Chodec nesmí vstupovat do vozovky, přijíždějí-li vozidla s právem přednostní jízdy; nachází-li se ve vozovce, je povinen jim uvolnit cestu. §42 odst. 7) Chodci, kteří přecházejí na vyznačených přechodech, jsou povinni, vyžaduje-li to hustota a plynulost provozu jedoucích vozidel, brát ohled na řidiče přijíždějících vozidel zejména tím, že nepřecházejí jednotlivě, ale ve skupinách. To platí též, přecházejí-li chodci po nevyznačeném přechodu, vůči řidičům odbočujícím na silnici, po které chodci přecházejí. V jiných případech smějí chodci přecházet vozovku jen s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel, a tak, aby řidiče těchto vozidel nedonutili ke změně směru nebo rychlosti jízdy. A nyní Zákon 361/2000 Sb.: §5 odst. 1) Povinnosti řidiče h) snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo před přechodem pro chodce, sníží-li rychlost jízdy nebo zastaví-li vozidlo před přechodem pro chodce i řidiči ostatních vozidel jedoucích stejným směrem, §5 odst. 2) Řidič nesmí f) ohrozit nebo omezit chodce, který přechází pozemní komunikaci po přechodu pro chodce nebo který zjevně hodlá přecházet pozemní komunikaci po přechodu pro chodce, v případě potřeby je řidič povinen i zastavit vozidlo před přechodem pro chodce; tyto povinnosti se nevztahují na řidiče tramvaje, g) ohrozit chodce přecházejícího pozemní komunikaci, na kterou řidič odbočuje, a dále nesmí ohrozit chodce při odbočování na místo ležící mimo pozemní komunikaci, při vjíždění na pozemní komunikaci a při otáčení nebo couvání. § 54 odst. 1) Je-li blíže než 50 m křižovatka s řízeným provozem, přechod pro chodce, místo pro přecházení vozovky, nadchod nebo podchod vyznačený dopravní značkou „Přechod pro chodce“, „Podchod nebo nadchod“, musí chodec přecházet jen na těchto místech. Na přechodu pro chodce se chodí vpravo. § 54 odst. 2) Mimo přechod pro chodce je dovoleno přecházet vozovku jen kolmo k její ose. Před vstupem na vozovku se chodec musí přesvědčit, zdali může vozovku přejít, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Chodec smí přecházet vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy. § 54 odst. 3) Jakmile vstoupí chodec na přechod pro chodce nebo na vozovku, nesmí se tam bezdůvodně zastavovat nebo zdržovat. Nevidomý chodec signalizuje úmysl přejít vozovku mávnutím bílou slepeckou holí ve směru přecházení. Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku, přijíždějí-li vozidla s právem přednostní jízdy; nachází-li se na přechodu pro chodce nebo na vozovce, musí neprodleně uvolnit prostor pro projetí těchto vozidel. Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem. Chodec musí dát přednost tramvaji. § 54 odst. 4) Chodec nesmí překonávat zábradlí nebo jiné zábrany na vozovce. Shrnutí: Starý předpis byl logičtější a jednodušší. Nový předpis zkomplikoval život chodcům i řidičům, a přes obrovské investice do zabezpečování přechodů, zhoršení plynulosti dopravy a snížení maximální rychlosti v obcích (z 60km/h na 50km/h ve dne, a z neomezeno na 50km/h v noci) nepřinesl chodcům větší bezpečí. Spíš naopak.„Před přechodem se rozhlédni, a pokud jede auto počkej.“A na téhle zásadě snad přednost na přechodech něco mění?
Dnes, i když chodec vidí chodec přijíždět vozidlo, může vstoupit do vozovky.Což dřív mohl taky, pokud se přesvědčil, že nehrozí nebezpečí (tedy například, že to řidič plynule ubrzdí).
Má totiž přednost, a řidič je povinen jet tak, aby ti mohl bezpečně zastavit.Což stará vyhláška říká prakticky taky:
a) přecházející na vyznačených přechodech, kteří již vstoupili do vozovky;Nový zákon toto prakticky jen vyjasnil. Dál rozšířil působnost i na chodce, kteří ještě do vozovky nevlezli - a to považuju za velmi důležité právě pro učení dětí. Dnes je lze totiž učit, že se mají vždy zastavit na kraji přechodu a počkat, dokud jim přijíždějící auto nezastaví. To je podstatně méně náročné, než je hned naučit odhadnout bezpečnou vzdálenost auta s ohledem na všechny možné podmínky. Ad čísla o nehodovosti: nikde jsem tam neviděl nic o dopravním momentu, celkových km najetých auty apod. To jsou věci, které sice z roku na rok nemívají vliv, ale z přímého srovnání třeba let 2000-2010 už dokáží vyrobit demagogii (jak by asi vycházelo srovnání 1990-2000?).
Dál rozšířil působnost i na chodce, kteří ještě do vozovky nevlezlicož je pěkná píčovina, protože řidič prostě nemá křišťálovou kouli a neví, jestli tam ten chodec chce nebo nechce vlézt - jediný zákonem definovaný způsob komunikace je mávání bílou holí u slepců, což jsem za volantem ještě nikdy nepotkal, zato jsem kolikrát potkal situace typu dvě maminky kafrají vedle přechodu, když jim auto zastaví, tak dál nevzrušeně kafrají a nepřechází, ani nemávnou jakože může jet nebo něco, a když jim auto nezastaví, třeba protože jsou bokem a vyhodnotí to, že teda nepřechází, tak se jedna bleskově otočí a strčí kočár přímo pod kola s tím, že má přece přednost, tak co by řešila nějakou fyziku jedoucího auta ...
- a to považuju za velmi důležité právě pro učení dětí. Dnes je lze totiž učit, že se mají vždy zastavit na kraji přechodu a počkat, dokud jim přijíždějící auto nezastaví. To je podstatně méně náročné, než je hned naučit odhadnout bezpečnou vzdálenost auta s ohledem na všechny možné podmínky.nějak mi nedochází, v čem je změna - to samé jsi je mohl učit i dřív (nicméně, v praxi mi to přijde jako nesmysl, pomiňme tvé extrémní zjednodušení, které by mohlo vést k zablokování dítěte, když bude čekat na zastavení auta a ono tam žádné auto nebude
Ad čísla o nehodovosti: nikde jsem tam neviděl nic o dopravním momentu, celkových km najetých auty apod. To jsou věci, které sice z roku na rok nemívají vliv, ale z přímého srovnání třeba let 2000-2010 už dokáží vyrobit demagogii (jak by asi vycházelo srovnání 1990-2000?).a není náhodou demagogie mluvit o desetiletém intervalu, je-li srovnáváno právě z roku na rok okolo diskutované změny? nebo ten skokový nárůst vysvětlíš raději tak, že v tom konkrétním roce byly skvrny na Slunci, a lidi z nich byli v depresi a jako způsob sebevraždy si vybírali právě jen skákání pod auta na přechodu?
což je pěkná píčovina, protože řidič prostě nemá křišťálovou kouli a eví, jestli tam ten chodec chce nebo nechce vlézt zato jsem kolikrát potkal situace typu dvě maminky kafrají vedle přechodu, když jim auto zastaví, tak dál nevzrušeně kafrají a nepřechází, ani nemávnou jakože může jet nebo něco, a když jim auto nezastaví, třeba protože jsou bokem a vyhodnotí to, že teda nepřechází, tak se jedna bleskově otočí a strčí kočár přímo pod kola s tím, že má přece přednost, tak co by řešila nějakou fyziku jedoucího auta ...Mě se zase ještě před pár lety pravidelně stávalo, že jsem stál před přechodem, čuměl jsem na přijíždějící řidiče, a zpomalit/zastavit se někdo uráčil až tehdy, když jsem vlezl krok do vozovky. Stačí coby příklad stejně neohleduplného a pravděpodobně častějšího chování z druhé strany?
nějak mi nedochází, v čem je změna - to samé jsi je mohl učit i dřívNe. To by to dítě na tom přechodu mohlo stát do soudného dne.
a není náhodou ...Není, protože setrvačnost. Té změně trvalo několik let, než se stihla usadit. Viz třeba kruháče nebo zip... Spíš když už analyzovat, tak dejme tomu typické smrťáky z let 1995-2000 a 2008-2013, třeba.
Ne. To by to dítě na tom přechodu mohlo stát do soudného dne.Presne tak. Problem s chodci v predchozim zneni zakona byl, ze nemeli temer zadna prava, coz bylo silne nevyvazene a novy zakon to konecne zacal resit.
To ovšem šlo řešit mnohem lépe, například zobecnit mávání bílou holí i na vidící populaci:To je zase pitomost, kocourkovske reseni. Kolik lidi se rekreuje cekanim u znaceneho prechodu? Rozpoznat, zdali se chodec chysta ci nechysta prejit, neni zas tak slozite a obvykle je dosti casu sledovat situaci na prechodu s predstihem. Fascinuje me, jak nektere jednoduche veci jako tato, ktere v jinych statech funguji desitky let bez vetsich problemu, se stavaji u nekterych jedincu neprekonatelnym problemem.
Kolik lidi se rekreuje cekanim u znaceneho prechodu?Budete se divit, ale dost. Je to místo, kde se setkávají známí, zastaví se, pokecají, a za chvíli zase jdou dál. Za tu dobu jim často zbytečně zastaví několik aut.
Rozpoznat, zdali se chodec chysta ci nechysta prejit, neni zas tak slozite a obvykle je dosti casu sledovat situaci na prechodu s predstihem.S předstihem? Myslíte tu půlsekundu mezi okamžikem, kdy spatřím chodce spoza zaparkovaného vozu a okamžikem, kdy k přechodu dorazím? (A že to často bývá i méně.)
Fascinuje me, jak nektere jednoduche veci jako tato, ktere v jinych statech funguji desitky let bez vetsich problemu, se stavaji u nekterych jedincu neprekonatelnym problemem.V jiných státech platí úplně stejné fyzikální zákony. Možná si tam jen lidé na dupání na brzdu před přechodem, a na přejeté chodce, kteří přecenili brzdné schopnosti auta, zvykli. (Ostatně, i v hollywoodských filmech je přejetý nepozorný chodec častým tématem.)
Budete se divit, ale dost. Je to místo, kde se setkávají známí, zastaví se, pokecají, a za chvíli zase jdou dál. Za tu dobu jim často zbytečně zastaví několik aut.Nevykladajte mi tu pohadky, v CR, v UK, v Irsku a Nemecku posledni roky pravidelne jezdim autem a mohu srovnavat situaci, s vyjimkou mensich deti jsem nikdy zadne vetsi problemy nezaznamenal.
Já tedy lidi postávající poblíž přechodu, u nichž není patrné, zda zjevně hodlají přecházet, potkávám docela běžné. Možná, že si jich jen nevšímáte, nebo máte jiný výklad slov zjevně hodlat přecházet.Budete se divit, ale dost. Je to místo, kde se setkávají známí, zastaví se, pokecají, a za chvíli zase jdou dál. Za tu dobu jim často zbytečně zastaví několik aut.Nevykladajte mi tu pohadky, v CR, v UK, v Irsku a Nemecku posledni roky pravidelne jezdim autem a mohu srovnavat situaci, s vyjimkou mensich deti jsem nikdy zadne vetsi problemy nezaznamenal.
pokud mate pocit ze vam brani jezdit, tak odevzdejte ridicak a budete si moci hrat na vzoroveho chodce.Netvrdím, že mi brání jezdit. Jen mi zjišťování, zda se poblíž přechodu nenachází někdo, kdo zjevně hodlá přecházet, komplikuje řízení ve městě.
Jen mi zjišťování, zda se poblíž přechodu nenachází někdo, kdo zjevně hodlá přecházet, komplikuje řízení ve městě.No a? A proto budete komplikovat situaci chodcum a nutit je machat holi, jak navrhujete vyse? Znacene prechody bez svetelne signalizace jsou prevazne domenou hustych osidleni a to ze tam maji chodci prednost, je rozumne reseni.
Nevykladajte mi tu pohadky, v CR, v UK, v Irsku a Nemecku posledni roky pravidelne jezdim autem a mohu srovnavat situaci, s vyjimkou mensich deti jsem nikdy zadne vetsi problemy nezaznamenal.no, pokud pravidelně jezdíš tak, že jedeš z ČR po dálnici do UK, tak těch babek kafrajících u přechodu asi fakt moc nepotkáš ... po městech je ovšem situace zcela jiná, a pokud tvrdíš že tvou zkušeností je opak, všichni chodci se chovají předvídatelně a nikdy nepostávají před přechody když je zrovna nehodlají použít, tak máš buď nebetyčné štěstí, asi jako nelze pravděpodobnostně vyloučit, že na šesti stech kostek padne zároveň šestka, je to mizivé ale prostě se to někdy stane, anebo prostě a jednoduše kecáš
všichni chodci se chovají předvídatelně a nikdy nepostávají před přechody když je zrovna nehodlají použítto se asi nechovaji, ale jestli nejsi schopen poznat dve babky co spolu plaji a nahodou stoji u prechodu od chodce, co chce prechazet, tak mozna radeji nesedej za volat. A jestli se ti ve zvysene mire stava, ze chodec takhle jde po chodniku a najednou ti na prechodu skoci pod kola, tak to uz vubec nesedej za volat. Nerikam, ze se to obcas nestane - stejne jako ruzne jine prestupky - ale pokud ti prijde, ze je to tak caste (usuzuji z toho, jak to tady dramatizujes), tak bych spis tipoval na chybu na tvoji strane
a co považuješ za "zvýšenou míru"?tak asi zalezi jak casto clovek jezdi a kde. Nicmene asi bych to definoval tak, ze se to stava casteji nez ostatni obdobne prestupky. Co se tyce vypocitatelnosti, tak me se treba mnohem casteji stava, ze auto jedouci predemnou po rovne silnici bez zadnych prekazek najednou prudce zpomali, pote da blinkr (pokud se vubec obtezuje) a zacne odbocovat (pripadne najizdet na chodnik, takze zpomali temer na nula), nez ze by mi nekdo skocil pod kola.
situaci, kdy vidím auto stavět před přechodem, který pak nikdo nepřechází, potkávám tak jednou do měsíce - takže v té neschopnosti poznat plkající babky zjevně nejsem sámano, ridicu pochybnych kvalit jezdi po nasich silnicih opravdu hodne
bohužel většinou po městě a dle období skoro denněa co považuješ za "zvýšenou míru"?tak asi zalezi jak casto clovek jezdi a kde.
Nicmene asi bych to definoval tak, ze se to stava casteji nez ostatni obdobne prestupky.no, a já bych si třeba s touto definicí dovolil nesouhlasit ... to je jako kdybych já alergik prohlásil, že mě ve zvýšené míře pálí oči při kontaktu s pyly travin, a ty jsi mi oponoval, že to není zvýšená míra, protože z pylů travin se mi častěji spouští rýma nežli jak často mě pálí oči
Co se tyce vypocitatelnosti, tak me se treba mnohem casteji stava, ze auto jedouci predemnou po rovne silnici bez zadnych prekazek najednou prudce zpomali, pote da blinkr (pokud se vubec obtezuje) a zacne odbocovat (pripadne najizdet na chodnik, takze zpomali temer na nula), nez ze by mi nekdo skocil pod kola.mám obdobnou zkušenost, ale viz výše, že je něčeho míň než něčeho jiného ještě neznamená, že toho není až moc nicméně je to s těmi blinkry pěkná analogie, má-li auto povinnost dát blinkr dostatečně včas než začne odbočovat, proč by neměl mít chodec povinnost třeba mávnout rukou dostatečně včas nežli začne přecházet (ostatně když může mít slepý chodec povinnost mávat holí ...)
což je snad o důvod více, aby legislativa nevyžadovala nadpřirozené schopnosti ...situaci, kdy vidím auto stavět před přechodem, který pak nikdo nepřechází, potkávám tak jednou do měsíce - takže v té neschopnosti poznat plkající babky zjevně nejsem sámano, ridicu pochybnych kvalit jezdi po nasich silnicih opravdu hodne
což je snad o důvod více, aby legislativa nevyžadovala nadpřirozené schopnosti ...Princip je takovy, ze apriory musite predpokladat, ze prechod chce nekdo pouzit a teprve pokud se muzete objektivne domnivat, ze tomu tak neni, tam muzete vjet primerenou rychlosti neprimo umernou jistote vaseho odhadu; treba rychlosti kroku.
ano, momentálně musím, jako workaround debilního zákona otázkou ale je, proč bych měl? - viz o odstaveček výše s těmi blinkry, kontext kolego, kontextcož je snad o důvod více, aby legislativa nevyžadovala nadpřirozené schopnosti ...Princip je takovy, ze apriory musite predpokladat, ze prechod chce nekdo pouzit
otázkou ale je, proč bych měl?Vždyť je to jen o vyjádření potřeby se více či méně plynule pohybovat po městě. Já osobně se po městě pěšky pohybuju dost, takže mi možnost přejít rozumným způsobem některé další ulice dost pomůže a přitom nemám pocit, že by to nějak zásadně poškodilo silniční dopravu. Když už se odhodlám pohybovat se po městě autem, tak holt počítám s tím, že mi budou překážet ostatní auta a občas pustím i nějakého toho chodce.
Protože ulice nepatří jen tobě(ne, fakt se tu nehádám o to, jestli toho chodce mám pustit, ale jakým způsobem)
a ty máš vyšší kvalifikaci (ŘP)to je irelevantní, neznalost zákona neomlouvá, nevidím rozdíl proti jiným povinnostem chodci stanoveným - nebo snad ze zákona smí vbíhat po přechodu když jim svítí červenej paňáca apod.?
i odpovědnost (ovládáš o jeden a půl řádu víc hmoty).tak si to převeď na kolo, s tím jsem často lehčí než chodci - a taky na něj nepotřebuju ŘP :-p
otázkou ale je, proč bych měl?Jak jsem psal vyse, jde o ochranu zdravi chodce, a je celkem irelevantni ci je to nakonec chyba. Vedle imaginarni davky stesti je klicovym parametrem rychlost vozu v dobe kolize a tu ma pod kontrolou pouze a jen ridic vozu a proto se regulace v podstatne mire prenasi na nej.
pro tebe je irelevantní, jestli si půjdeš sednout do chládku nebo ne? hmm ... tak to asi další diskuse nemá význam, neb se zcela zásadním způsobem rozcházíme v předpokladechotázkou ale je, proč bych měl?Jak jsem psal vyse, jde o ochranu zdravi chodce, a je celkem irelevantni ci je to nakonec chyba.
Vedle imaginarni davky stesti je klicovym parametrem rychlost vozu v dobe kolize a tu ma pod kontrolou pouze a jen ridic vozu a proto se regulace v podstatne mire prenasi na nej.tohle je naprosto zhovadilý přístup a tahle civilizace na něj jednou dojede
no, pokud pravidelně jezdíš tak, že jedeš z ČR po dálnici do UK, tak těch babek kafrajících u přechodu asi fakt moc nepotkáš ...Staci objet pribuzenstvo a zname, ktere jsou po cele CR.
všichni chodci se chovají předvídatelně a nikdy nepostávají před přechody když je zrovna nehodlají použítTo samozrejme netvrdim. Nicmene tvrdim, ze je to velmi vyrazna mensina situaci a pokud je situace neprehledna, jedu velmi pomalu a opatrne.
Nicmene tvrdim, ze je to velmi vyrazna mensina situaci"výrazná menšina" je pořád proklatě víc než "téměř nula" ... ježdění s pocitem, že přes veškerou ohleduplnost (ne, fakt se tu nehádám o to, jestli toho chodce mám pustit, ale jakým způsobem) jsem tak nejmíň dvakrát do roka jednou nohou v kriminále, mi na vyrovnanosti a tedy lepším výkonům za volantem fakt nepřidává
a pokud je situace neprehledna, jedu velmi pomalu a opatrne.oukej, tak seš prostě dobrej a vždycky to perfektně odhadneš, nicméně viz v threadu vedle, ne všichni tu křišťálovou kouli mají - nějaký ťukance, že někdo nečekaně zastavil před přechodem a další to za ním nedobrzdili jsem už taky viděl ostatně mně samotnému takhle jednou scházelo jen pár centimetrů - nějakej dement, samozřejmě luxusní černé SUV s neprůhlednými skly, mi vjel pod kola, co by se obtěžoval dávat přednost nějaký blbý feldě, no a místo toho, aby se bleskem rozjel, abych se mu nepodíval do kufru, tak naopak zastavil ... důvod? - protože kdesi kilometr od přechodu uviděl chodce, kterýho já jsem (než mi ten dement zakryl výhled) ignoroval, protože jsem věděl, že spolehlivě projedu daleko předtím, než vůbec k tomu přechodu dojde
Pokud to v danem miste omezuje tranzitni dopravu, je treba to resit jinak, treba tam dat svetelnou signalizaci.ano, teorie hezká ... taky podchody a nadchody nejsou špatná věc ... teď ještě aby se tím řídili páni konšelé, co o tom rozhodují, a nechovali se tak, že řidič je úhlavní nepřítel
Mě se zase ještě před pár lety pravidelně stávalo, že jsem stál před přechodem, čuměl jsem na přijíždějící řidiče, a zpomalit/zastavit se někdo uráčil až tehdy, když jsem vlezl krok do vozovky. Stačí coby příklad stejně neohleduplného a pravděpodobně častějšího chování z druhé strany?pokud zastavili, když jsi vlezl krok na přechod, tak dle současného pojetí jsi jasně projevil úmysl přecházet, podle dřívějšího jsi se dostal do zóny přednosti, a tedy zachovali se správně - neohleduplnost by to byla, kdyby v takové situaci nezastavili ale na nezastavení, když jsi nepřecházel, resp. neměl dostatečnou telepatickou sílu sdělit to řidičům pouhým pohledem svůj úmysl, nicmoc neohleduplného neshledávám - jistě, můžeme se pak bavit na téma co bys asi tak u přechodu dělal než chtěl přecházet a že to přece každému muselo být jasné, ale opravdu si nemyslím, že by pravidla měla být stavěna na nějaké důvtipnosti náhodného účastníka provozu, resp. vlastnictví křišťálové koule ostatně že by spolu účastníci IMO měli spolu komunikovat jasněji jsem už tady někde okolo psal
toto tvé tvrzení je v přímém rozporu se zkušeností, kterou uvádíš výše, tedy že ti řidiči zastavovali - nebo snad dítěti stojícímu na kraji přechodu by ti samí, co zastavovali Dejvovi na kraji přechodu, nezastavili?nějak mi nedochází, v čem je změna - to samé jsi je mohl učit i dřívNe. To by to dítě na tom přechodu mohlo stát do soudného dne.
sorry, ale takto to je ty mrtvolky vzniklé v přímé příčinné souvislosti s dementní mediální kampaní okolo přednosti chodců nemůžeš jenom tak škrtnout s tím, že "vono se to ještě neusadilo"a není náhodou ...Není, protože setrvačnost. Té změně trvalo několik let, než se stihla usadit. Viz třeba kruháče nebo zip... Spíš když už analyzovat, tak dejme tomu typické smrťáky z let 1995-2000 a 2008-2013, třeba.
pokud zastavili, když jsi vlezl krok na přechod, tak dle současného pojetí jsi jasně projevil úmysl přecházet, podle dřívějšího jsi se dostal do zóny přednosti, a tedy zachovali se správně - neohleduplnost by to byla, kdyby v takové situaci nezastaviliV mém případě to tak nebylo - kdybych udělal o krok víc, první auto by mě už regulérně sejmulo, tedy je to jednání proti staré vyhlášce i novému zákonu.
ale na nezastavení, když jsi nepřecházel, resp. neměl dostatečnou telepatickou sílu sdělit to řidičům pouhým pohledem svůj úmysl,Jakej že má ten +- půlkrok význam? Si ze mě děláš (_|_), ne?
toto tvé tvrzení je v přímém rozporu se zkušeností, kterou uvádíš výše, tedy že ti řidiči zastavovali - nebo snad dítěti stojícímu na kraji přechodu by ti samí, co zastavovali Dejvovi na kraji přechodu, nezastavili?Haló, tady furt já.
ty mrtvolky vzniklé v přímé příčinné souvislosti s dementní mediální kampaní okolo přednosti chodců nemůžeš jenom tak škrtnoutA čím si vysvětluješ ten následný setrvalý pokles?
asi nerozumím ... první auto bylo příliš blízko, čili jsi ten krok navíc neudělal (v souladu s ustanovením, že nesmíš přecházet bezprostředně před autem) a ono nezastavilo neb nemohlo včas, čímž porušilo leda tak chybné ustanovení první verze zákona požadující ignorovat zákony fyzikální, a další už mohlo a tedy ti normálně dalo přednost ... v čem je problém?pokud zastavili, když jsi vlezl krok na přechod, tak dle současného pojetí jsi jasně projevil úmysl přecházet, podle dřívějšího jsi se dostal do zóny přednosti, a tedy zachovali se správně - neohleduplnost by to byla, kdyby v takové situaci nezastaviliV mém případě to tak nebylo - kdybych udělal o krok víc, první auto by mě už regulérně sejmulo, tedy je to jednání proti staré vyhlášce i novému zákonu.
signalizační, je to zjevné sdělení úmyslu přecházet, tak jako to mávnutí bílou holíale na nezastavení, když jsi nepřecházel, resp. neměl dostatečnou telepatickou sílu sdělit to řidičům pouhým pohledem svůj úmysl,Jakej že má ten +- půlkrok význam? Si ze mě děláš (_|_), ne?
myslel jsem Dejva v mladším vydání :-ptoto tvé tvrzení je v přímém rozporu se zkušeností, kterou uvádíš výše, tedy že ti řidiči zastavovali - nebo snad dítěti stojícímu na kraji přechodu by ti samí, co zastavovali Dejvovi na kraji přechodu, nezastavili?Haló, tady furt já.
Jinak bavím se o různých odbobích. Ještě před 5 lety se mi běžně stávalo, že jsem si přednost musel vynucovat. Dnes prakticky ne. I když je otázkou, nakolik se změnilo chování řidičů a nakolik je to tím, že se míň pohybuju po tak frekventovaných přechodech.a tím "vynucováním" myslíš to, že jsi musel zjevně projevit úmysl? - chm ...
z větší části návratem do předchozího stavu, kdy chodci pomalu zjišťují, že na chvíli uvěřili bludu, že zákony ČR mají platnost nad zákony fyzikálními ... ale nezoufejme, zaslechl jsem (tuším Luk tu o tom i psal?) že se na nás chystá něco podobného s cyklisty, to nám těch mrtvolek zase přibydety mrtvolky vzniklé v přímé příčinné souvislosti s dementní mediální kampaní okolo přednosti chodců nemůžeš jenom tak škrtnoutA čím si vysvětluješ ten následný setrvalý pokles?
Dál rozšířil působnost i na chodce, kteří ještě do vozovky nevlezlicož je pěkná píčovina, protože řidič prostě nemá křišťálovou kouli a neví, jestli tam ten chodec chce nebo nechce vlézt
Šmarjá, to je neuvěřitelný, jak si čecháčkové jako ty dovedou vymejšlet nejdivočejší „myšlenkové“ konstrukce, jenom aby nemuseli dodržovat zákon. Předpokládám, že u přednosti zprava taky špekuluješ, jestli tam to auto chce vjet, nebo jestli náhodou nechce zastavit, protože se řidičovi náhodou udělalo blbě, že?
A když nepustíš v tramvaji sednout babičku, tak by tě měl taky sejmout policajt?
A proč by jedna slušnost (pouštět lidi na přechodu) měla být zakotvena v zákoně a vynucována státní mocí, zatímco jiná slušnost (pouštět babičky sednou) ne a měla záviset jen na libovůli lidí?
A proč by jedna slušnost (pouštět lidi na přechodu)Slusnost neni ve vetsine pripadu pravne vynutitelna. Chodci jsou regulerni ucastnici silnicni provozu a proto je na miste aby jejich prava a povinosti byla take zakotvena v zakone, stejne jako prava a povinosti ostatnich subjektu.
Dokazete rozlisovat zavaznost asocialniho chovani?
Právě že dokážu. Ta babička stojící v tramvaji může mj. omdlít a zlomit si ruku, nohu nebo se třeba praštit do hlavy. Zatímco chodec, který pustí auto a přejde silnici o dvě vteřiny později, žádnou srovnatelnou újmou netrpí. Oproti tomu zastavit auto jsou nemalé náklady: ošoupávání brzdových destiček (náklady – odpisy materiálu, emise, hluk), následné rozjíždění (opět náklady – spotřeba, emise, hluk), nepohodlí pro cestující, riziko srážky (ten za tebou to neubrzdí).
Proto viz #292 – jednou jako chodec pustím auto a příště zase někdo dá přednost mně – a oba na tom vyděláme, navíc tu bude čistší ovzduší a spotřebuje se méně benzínu.
A taky negativně vnímám, když se slušnost (případně solidarita) vynucuje zákonem – lidi pak mají pocit, že se o všechno postará stát a oni nemusí nic řešit, odvyknou si, že mohou být slušní a solidární dobrovolně a směřuje to k redukci na případy taxativně vyjmenované v zákoně a vynucované státem.
Ta babička stojící v tramvaji může mj. omdlít a zlomit si ruku, nohu nebo se třeba praštit do hlavy.Delate z toho absurdni divadlo. Kouknete se do prepravnich radu DP a pak zjistite, ze ve vetsine z nich se takova situace resi.
Zatímco chodec, který pustí auto a přejde silnici o dvě vteřiny později,Takovou zkusenost jsem v detstvi v Praze tedy nemel, musel jsem cekat bezne jednu dve minuty, nez nejaky ridic kolonu zastavil a pustil me.
ošoupávání brzdových destiček (náklady – odpisy materiálu, emise, hluk), následné rozjíždění (opět náklady – spotřeba, emise, hluk),Pokud vam to cini problem, po meste autem nejezdete.
riziko srážky (ten za tebou to neubrzdí).(a) malokdy jste nucen na to tvrde slapnout (b) ma drzet odstup primereny rychlosti vozidla.
A taky negativně vnímám, když se slušnost (případně solidarita) vynucuje zákonem – lidi pak mají pocit, že se o všechno postará stát a oni nemusí nic řešit, odvyknou si, že mohou být slušní a solidární dobrovolně a směřuje to k redukci na případy taxativně vyjmenované v zákoně a vynucované státem.Anglosaske pravo je v tomhle smeru mnohem volnejsi a za omezeni nebo nepusteni chodcu ve meste vas sejmou vice nez v Cechach. Viz. Highway Code, volne doporuceni, o chodcich treba 35 bodu zde.
Pouštění lidí na přechodu bylo předpokládám zavedeno zákonem za účelem snížení úmrtnosti (zřejmě i těch netrpělivých) chodců na přechodech
V tom případě, by bylo dobré, kdyby měli chodci přednost i před vlakem nebo minimálně tramvají, ne? Ti netrpěliví tam přece můžou skočit…
spor postižený versus viník s hodnotou odškodnění velikosti několika (i mnoha) měsíčních platůA proto existuje pojištění zodpovědnosti z provozu motorových vozidel...
Ale něco jiného je odškodnění postižených, tedy když by v tam řidiči třeba někde zustal ruka a měl rozdrcené zápěstí, a žádal (třeba s pomocí soudu) o odškodnění - bolestné, psychická újma, kompenzace pracovního výpadku případně odškodnění trvalých následků.Přečti si svou smlouvu k pojištění z provozu motorových vozidel ještě jednou... Pojištění z provozu motorových vozidel kryje mimo jiné také bolestné, ztížení společenského uplatnění, ušlý výdělek či u podnikatelů ušlý zisk, náklady léčení zdravotní pojišťovny, potřebné léky, rehabilitace, náklady na cestovné a další.
k operaci sesednutí potřebuje cyklista obvykle zastavit a nějak se srovnat s novou pozicí, což může automobilu poskytnout dostatek času na to, aby ještě projel, dříve než se chodec, který takto z cyklisty vznikl, vůbec může na ten přechod dostatAutomobilu je potřeba poskytnout čas tak jako tak. Tuto povinnost má chodec ze zákona a je podložená zdravým rozumem. Nelze srovnání situací A a C oponovat srovnáním situací A a B A: Chodec opatrně vstupuje do vozovky a přechází. B: Cyklista opatrně vjíždí do vozovky s vědomím, že jsou řidiči připraveni reagovat na rychlost chodce. C: Cyklista proletí před autem přechod, jako by tam žádná silnice nebyla. Rozdíl mezi A a B je, jak už jsem říkal, čistě technický, oproti tomu pachatek C je idiot a aspirant na darwinovu cenu (kromě toho, že tím může způsobit trauma či dokonce škody na zdraví a majetku lidem, kteří situaci nezapřičinili).
jinak samozřejmě taky na tom sesedání nebazíruju, pominu-li obyčejnou slušnost - např. oční kontakt při dodržení své povinnosti přesvědčit se, že lze bezpečně přejít, ehm, tak přejetPotom je otázka, proč se přít, když na to máme víceméně stejný názor. U některých pravidel jsou důležitější aspekty než jejich dodržování, v tomto případě: 1) Jako řidič jsi chráněný, pokud ti cyklista vletí přímo pod kola a místo zkoumání, kdo jste jeli jakou rychlostí se použije fakt, že nevyužil možnosti přejít podle pravidel. 2) Jako chodec jsi chráněný v případě srážky s cyklistou, protože ten přechod je dle zákona tvůj a nemáš povinnost srážce předcházet. 3) Jestliže cyklista vědomě porušuje pravidlo, ztrácí oporu zákona a má mnohem větší důvod si rozmyslet důsledky svého jednání a chovat se opatrně jak vůči řidičům, tak vůči regulérním chodcům. Stejně jako u jiných účastníků v provozu to pak často znamená, že když si není dostatečně jistý, radši zvolí z hlediska zajištění bezpečnosti jednodušší cestu a pravidlu se podřídí.
Nelze srovnání situací A a C oponovat srovnáním situací A a Behm, tak jsem se asi v diskusi ztratil ... podle mého byla řeč o nucení k sesednutí, čili jiná situace D: Cyklista opatrně přijíždí k přechodu s vědomím, že řidiči jsou připraveni reagovat na chodce. Řidiči si vynucují, že dají přednost jen chodci. Cyklista sesedá a pokračuje do přechodu jako chodec (převede případ na situaci A). srovnávám tedy B a D situace D dává oproti B řidiči čas navíc - ten čas, který cyklistovi trvá ten převod na situaci A pokud jste se bavili o něčem jiném, pak se omlouvám za nepochopení - to je má odpověď na otázku "Čemu jsi nerozuměl na slově technicky?"
Potom je otázka, proč se přít, když na to máme víceméně stejný názor.abychom si vyjasnili třeba výše uvedené nedorozumění
1) Jako řidič jsi chráněný, pokud ti cyklista vletí přímo pod kola a místo zkoumání, kdo jste jeli jakou rychlostí se použije fakt, že nevyužil možnosti přejít podle pravidel.chyba někoho jiného mě nezbavuje mých povinností, tedy snažit se ho nepřejet, a takové dokazování, že jsem se fakt snažil, nemusí být zrovna příjemné, a nemusí pro mě dopadnout úplně dobře to je vpodstatě jako s tím, že nesmím jen tak zastřelit zloděje, i když on právě porušuje zákon apod.
On snad dle pravidel musí sesednou a vzít kolo pěkně do teplých. Je to PŘECHOD a ne PŘEJEZD.Mám za to, že pokud někdo požaduje dodržování pravidla ne proto, aby to pomohlo, ale proto, aby se dodrželo psané pravidlo, aniž by to byla náplň jeho práce, musí být nějak duševně narušený. Dám příklad z jiné oblasti. Starý či špatně pohyblivý člověk formálně nemá nárok na to, abys ho pustil v MHD přednost, dokud ten nárok nedoloží průkazem. Přesto nevidím důvod předložení průkazu požadovat a dokonce nevidím důvod ani požadovat vlastnictví takového průkazu. Účelem různých provozních pravidel není to, abys na jejich základě někoho buzeroval.
Při Pražských cyklostezskách, kde je cyklopruh na 4-proudovce se není čemu divit, že někdo zemře.Myslíš tím třeba Vršovickou? To je čtyřproudovka a přijde mi naprosto v pohodě. Teda, měl jsem tam nehodu - nabourala do mě cyklistka (její vinou)…
Rocne je u nas cca 3 tis. silnicnich nehod cyklistu, z toho cca 20% smrtelnych. Presto se najdou idioti, kteri vyrazi na frekventovanou okrsku i se svymi potomky predskolniho veku
Vyrazit na bicyklu na silnici urcene pro motorova vozidlaMyslíš tím Silnici pro motorová vozidla (tak, jak je definována zákonem, tj. třeba touto značkou) nebo se tím snažíš vyjádřit, že jakákoli silnice, na které se mohou pohybovat motorová vozidla, je pro cyklisty nepoužitelná?
Rocne je u nas cca 3 tis. silnicnich nehod cyklistu, z toho cca 20% smrtelnych.Z jakého zdroje čerpáš? Nebo „u nás“ není ČR? Například tady se píše, že v roce 2010 zemřelo 70 cyklistů, a tady, že v roce 2012 64. Pokud je 64 20 %, tak celek je 320, jsi tedy se svými 3000 o desítkový řád mimo.
Jsem pro, aby všichni cyklisté, kteří se chtějí pohybovat po pozemních komunikacích museli povinně absolvovat auto(cyklo)školu a test z pravidel silničního provozu a vlastnit řidičák.Za mě se pravidla provozu včetně pár specifik pro cyklisty učily na zakladce, aspoň na té naší. I na dopravním hřišti jsme byli.
Jsem pro, aby všichni cyklisté, kteří se chtějí pohybovat po pozemních komunikacích museli povinně absolvovat auto(cyklo)školu a test z pravidel silničního provozu a vlastnit řidičák.Myslim, ze by dokonce neskodilo, kdyby v autoskole zaradili i par cyklojizd. Verim, ze by to mnohym otevrelo oci.
Já bych i souhlasil, ale s jednou poznámkou.. kdyby se tahle logika dodržovala na 100% tak se nedá přejet horizont bez téměř úplného zastavení.Jednou se mi na horizontu objevila dáma s kočárkem a za horizontem auto. Dost jsem přibrzdil a potkali jsme se přesně v jedné lajně. Bezpečně jsme se vešli, ale ten pocit, co kdyby situace vypadala o kus jinak...
klidně někomu fyzicky zabráním v předjetíJak?
(4) Řidič předjížděného vozidla nesmí zvyšovat rychlost jízdy ani jinak bránit předjíždění.
(1) Je-li to nutné k odvrácení hrozícího nebezpečí, dává řidič zvukové výstražné znamení. Mimo obec může řidič dávat zvukové výstražné znamení i tehdy, je-li to nutné k upozornění řidiče předjížděného vozidla.
(2) Místo zvukového výstražného znamení smí řidič dávat světelné výstražné znamení krátkým přerušovaným rozsvícením dálkového světla nebo přepínáním potkávacích a dálkových světel; k upozornění řidiče předjížděného vozidla je smí dávat i v obci.
Nejedná se o agresivitu, ale o defenzivní způsob jízdy.
Jenže tak to bohužel většina lidí nepochopí. Na silnicích je dost kreténů, kteří mají psychické trauma z toho, že by je někdo předjel, berou to jako urážku na cti, a tak se tomu všemožně brání. A předjíždějící si to vyloží tak, že jsi nejspíš jeden z nich – nenapadne ho, že ho ve skutečnosti chceš ochránit před nebezpečným manévrem.
(4) Povinnost zabránit nehodě má prioritu před zákazem bránit v předjíždění.to sis právě vycucal z prstu, zatímco kolega ti citoval platnou legislativu, byť ji chybně označuje za "vyhlášku" ač jde o zákon to dosti ubírá na váze tvým dalším slovům, řečeno diplomaticky ... nevim, jestli troluješ, nebo je v tom cosi jiného
No myslím, že má v něčem i pravdu, raději zabrání nehodě tím, že ho zablokuje, aby ho nemohl předjet.to je ovšem čirá spekulace z kávové sedliny, předjížděný neví, čemu brání či nebrání (předjíždějící může mít o situaci klidně mnohem lepší přehled)
Chápu to protože zrovna když bude vedle něj nebo kousek před ním tak se objeví rozjetý kamion. Co ten člověk udělá? Instinktivně se bude tlačit doprava na to auto které se snažil předjet. Díky místu to bude asi problém a nakonec by ten člověk vzal sebou i jeho.mno, místo kdyby se soustředil na bránění v předjíždění, a raděj se držel pravidla "nohu nad brzdu", nevidím v takové situaci problém - pokud už jsou vedle sebe, tak předjížděný, který jede pomaleji, přeci nemůže mít problém pustit to předjíždějící auto před sebe, proč by se měl nechat sejmout z boku?
Já totiž píšu o bránění v zahájení předjížděcího manévru, zatímco ty máš podle mě na mysli bránění v jeho dokončení.to je z hlediska zákona docela jedno jinak reagoval jsem na kolegu; že ty seš hovado, co brání předjetí od zaátku, jsem vyrozuměl již dávno velmi dobře
Vystrčím mu zadek před čumák, když na to přijde.
třeba v přejetí plné čáry - po vzoru hyperkorektního kolegyTeď mu podle mě křivdíš a navíc to moc dobře víš.
který před horizontem zastavuje a jde se pěšky podívat, zda za ním není překážka, tak by nikdo nikam nedojelA teď už vaříš z vody naprosto flagrantně.
ale no tak ...Hyperbola je v mnohých případech zajímavý prostředek, ale pokud ji používáš k ubohému zesměšňování názorového oponenta, tak bych spíše odkazoval na tento zdroj.
co se týče toho "křivdění", četl jsi diskusi pozorně?Jistě. V tomto případě dokonce velmi pozorně, protože mi téma připadá zajímavé a různé pohledy na něj o to více.
přiznal porušování pravidel,Pokud vím, tak to tak úplně není. Přiznal čin, který ty i já považujeme za porušení pravidel.
přesto je přesvědčen, jak se chová úžasně správně, jak bys to tedy označil?Jak bych označil něco, co považuju za porušení pravidel? Nejspíš porušení pravidel.
to je právě ten rozdílek, na to bys mohl odkazovat, kdybych to použil jako argument, a ne jako popíchnutí - předmětem příslušné části onoho příspěvku bylo to bránění ostatním v něčem, otázka přiměřené rychlosti před horizontem je s tímto mimoběžnáale no tak ...Hyperbola je v mnohých případech zajímavý prostředek, ale pokud ji používáš k ubohému zesměšňování názorového oponenta, tak bych spíše odkazoval na tento zdroj.
teď si nejsem jist, jestli řešíš to, zda přiznal "čin" nebo "porušení" - samozřejmě myslel jsem čin - anebo zda to je porušení, anebo to za porušení pouze považujeme ... správná poznámka, že se můžeme mýlit, a rozhoduje soud, nicméně daná situace a výklad pravidel mi přijdou jen těžko zpochybnitelné (zejména protože kolega přiznal úmysl v předjíždění zabránit, tedy odpadá dokazování, zda daný způsob jízdy tím bráněním je či není)přiznal porušování pravidel,Pokud vím, tak to tak úplně není. Přiznal čin, který ty i já považujeme za porušení pravidel.
Jak bych označil něco, co považuju za porušení pravidel?nikoli, myslel jsem to jeho přesvědčení, že jedná správně mně to tedy přijde analogické s příklady špatného použití podmiňovacího způsobu, na kterém jsem se pojem "hyperkorektní" před dávnými lety naučil btw, krajová specialita "abychme", protože "bysme" je přeci nespisovně; zkomolení Templštejna na Templštýn, protože "ej" přeci používaj ti nespisovní pražáci, no a hlavně "fúctě kočička a písek"
teď si nejsem jist, jestli řešíš to, zda přiznal "čin" nebo "porušení"Ale vůbec ne. Jen to popisuju realisticky. On přiznal čin. My ho považujeme za porušení. Názor soudu neřešíme, protože máme svůj.
nikoli, myslel jsem to jeho přesvědčení, že jedná správněZda jedná správně, nejsem schopný posoudit, a stojím si za tím, že z dostupných informací to dost dobře nejde. Zda jedná proti pravidlům je otázka již výše zodpovězená.
byť si to dle mých zkušeností se zahraničím značně idealizujeno já jsem jezdil také hodně po venku a např. v Itálii, kde jsou prý nejhorší řidiči jsem potkal jen asi dvě nehody. Jednu udělal nějaký čech když se blbě zařadil na kruháč a pak chtěl jet jinak (byly to 3 auta přede mnou a vidím, pražák odbočil a najednou chce doleva a bác). Druhou tu jsem viděl někde na dálnici kdy jeden polák asi neubrzdil auto a vzal to do nějakého maďarského autobusu. Je to vždy o lidech a někdy stačí jen přejet hranice Mikulov/Laa/Hevlín a najednou vidíš, že to co bylo v Rakousku zcela normální u nás normální není.
Nevycucal.fajn, v tom případě pro tebe jistě nebude problém uvést i číslo předpisu a paragrafu, ve kterém se ten čtvrtý odstavec, tak jak jsi jej napsal, nachází?
Zákon o silničním provozu > Část 1 > Hlava II > Díl 1 > § 4aktuální znění:
§ 4 Povinnosti účastníka provozu na pozemních komunikacích Při účasti na provozu na pozemních komunikacích je každý povinen a) chovat se ohleduplně a ukázněně, aby svým jednáním neohrožoval život, zdraví nebo majetek jiných osob ani svůj vlastní, aby nepoškozoval životní prostředí ani neohrožoval život zvířat, své chování je povinen přizpůsobit zejména stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace,1) povětrnostním podmínkám, situaci v provozu na pozemních komunikacích, svým schopnostem a svému zdravotnímu stavu, b) řídit se pravidly provozu na pozemních komunikacích upravenými tímto zákonem, pokyny policisty, pokyny osob oprávněných k řízení provozu na pozemních komunikacích podle § 75 odst. 5, 8 a 9 a zastavování vozidel podle § 79 odst. 1 a pokyny osob, o nichž to stanoví zvláštní právní předpis,5) vydanými k zajištění bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích, c) řídit se světelnými, případně i doprovodnými akustickými signály, dopravními značkami, dopravními zařízeními a zařízeními pro provozní informace.tvůj příspěvek:
(4) Povinnost zabránit nehodě má prioritu před zákazem bránit v předjíždění.takže za prvé, příslušný paragraf nemá žádný odstavec (4) za druhé, v celém textu §4 není ani slovo o nějaké "prioritě", "nehodě" nebo "předjíždění" takže zcela nepokrytě lžeš príma, děkuji, to mi stačí, dobrou noc
Nevím cos měl večer v krvi, žes cítil potřebu mě takhle rádoby ostře a hloupě napadat. Však uznáš mojí pravdu až ti přišijou vinu na nehodě způsobenou někým jiným, kterou ses dostatečně nesnažil odvrátit, pokud tedy vůbec jezdíš.+1
Občanský zákoník (Zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník) ČÁST ŠESTÁ: Odpovědnost za škodu a za bezdůvodné obohacení § 415 Každý je povinen počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, na majetku, na přírodě a životním prostředí.
Cítím-li se v autě ohrožen, mám právo ba povinnost to ohrožení zmírnit nebo mu zamezit.S tím nic nenaděláš, vždy se může stát, že trefíš na nějakého závodníka, který na ty tvoje manévry nebude brát ohled a pojede vlevo ať už mu to dovolíš nebo ne.
Těsně před zatáčkou a v ní zrychlím a předjetí neumožním, za ní zpomalímprávě toto by mohl nějaký vzteklý jedinec brát jako útok na svou osobu a mohl by se chtít mstít (vybrždovat popř. by mohl chtít si to vyřídit ručně). I takoví lidé jsou.
§ 4 Povinnosti účastníka provozu na pozemních komunikacích Při účasti na provozu na pozemních komunikacích je každý povinen a) chovat se ohleduplně a ukázněně, aby svým jednáním neohrožoval život, zdraví nebo majetek jiných osob ani svůj vlastní, aby nepoškozoval životní prostředí ani neohrožoval život zvířat, své chování je povinen přizpůsobit zejména stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace,1) povětrnostním podmínkám, situaci v provozu na pozemních komunikacích, svým schopnostem a svému zdravotnímu stavu,Vyplývá to i z různých rozsudků soudů. Tvůj vývod je úplná blbost a jestli myslíš, že se učí, tak jsi to blbě pochopil.
…a kdy umožním nebo neumožním předjet je pouze na úvaze předjížděného…není, ten(/ty) má(š) povinnost to umožnit.
Odpověď na otázku: Ne, nic o zastavování se nikde nic nepíše, ale musíš mu umožnit předjet. A pokud někdo takový přiletí, a máš možnost uhnout, tak jediná správná věc je uhnout, vše ostatní je jen výchova a soudcování.
musíš mu umožnit předjetTo mi zní jako blbost. Zákon v tomto pokud vím neukládá žádnou aktivní povinnost pomáhat někomu v tom, aby mohl předjet.
kdo si myslí, že tak jezdí, tak si to opravdu jen myslívelké +1 a to platí obecně, tuhle tu jeden hejhula tvrdil, jak jezdí podle předpisů, načež jsme ho usvědčili z jejich neznalosti a že podle nich nejezdí a zrovinka dneska jsem si připomněl jednu starší diskusi v podobném duchu na téma bezpečnosti na vodě proč si proboha lidi nejsou schopni vědomě připustit jistou míru rizika, a raději si lžou do kapsy, jak se mu vyhýbají, byť je jejich představa o tom vyhýbání často nereálná nejen prakticky, ale i principiálně, rozporem s fyzikálními zákony?
Tak mě zkus usvědčit.k tomu nemám dostatek dat nicméně má doposavadní zkušenost praví, že tak tomu bývá, a zatím jsi nezavdal jediný důvod věřit opaku
Jistou míru rizika člověk připouští už jenom tím že se rozjede.trošinku ti uniká čestina - téma je, zda si připouští
Jezdit vyšší rychlostí než takovou která umožňuje zastavit na úseku který je vidět není připouštění rizika, ale holá demence.ó nikoli demence, nýbrž v mnoha případech holá nutnost, má-li člověk vůbec někam dojet, případně nemá-li způsobit ještě větší průšvih
Myslím, že s extrapolací zkušeností zaházíš příliš daleko.to je sice možné, ale zatím je to jen názor proti názoru - jak říkám, nepředvedl jsi nic, co by mě donutilo ten můj změnit
To s tou češtinou nechápu. "Si" imho na tý větě nic významně nemění."si" mění význam způsobem pro tuto diskusi přímo esenciálním vzhledem k tomu, že jsi zjevně na jiné vlně než já, nebudu se pokoušet to objasňovat a raděj tě odkážu na ÚJČ, nebo tvoji oblíbenou vyučující češtiny, nebo kohokoliv, kdo o zvratných částicích tuší více než jen to, že existují
Zatím jsem vždycky dojel všude, takže to zas taková nutnost není. Zachránilo to už život nejednomu jezevci a mě několikrát ošetřilo bouračku.goto #202 to, že si myslíš, že to tak je, neznamená, že to tak skutečně je btw, nevim, kde jezdíš ty, ale já jsem jezevce na silnici snad ještě neviděl
zrcatkaTady souhlasím, ohlížení se je občas pěkně o držku. Na druhou stranu zrcátko, které jsem na kole měl než se urvalo, fungovalo jen pro auta se zapnutými světly...
Ale ja beru vetsinu a vetsina jede pomalu, na kolech co se k jezdeni po silnici nehodi (horaky atd), castokrat dokonce s detma. Ja prachy na poradny kolo nemam, jsem lemra, takze pojedu do lesa, kde me nikdo nezajede a kde nikoho nezdrzuju.Zjevně vycházíš z předpokladu, že cyklistika == sport. Pokud použiju tu samou logiku, tak na silnici nemáš co dělat ani ty v autě, protože přece máme závodní okruhy.
Zjevně vycházíš z předpokladu, že cyklistika == sport. Pokud použiju tu samou logiku, tak na silnici nemáš co dělat ani ty v autě, protože přece máme závodní okruhy.A nedej bože turistika, když máme lesní cesty.
Chodec chodi po chodniku (ceste, trave, poli, lese, whatever), nema na silnici co delat.Pitomost. Silnice se stavi pro chodce uz asi tri tisice let a v Cechach vede cela rada silnic v mistech nekolik staleti starych historickych cest, kde se chodilo pesky bezne a neni k nim casto zadna jina alternativa (pojem "silnice" se pouziva od Karla IV). Vase uporna snaha vyhradit silnice pouze pro auta je komicka, nejen v rozporu se zdravym rozumem, ale i platnou legislativou, silnice neni dalnice.
(rozmery, povrch).A to me jako chodce nejak omezuje? Jakoze asfalt na chodniku je vyrazne jiny nez na silnici?
Ale proc chodit nekde, kde je provoz, auta jezdi rychle, predjizdi se atd?Protoze v mnoha pripadech nemate alternativni cestu. Kouknete se nekdy na mapu.
Pokud chcete dostat chodce a cyklisty mimo silnici, musi by postavena alternativni cesta a tou neni nejaka spatne vedena, rozbahena, neudrzovana polnacka stavena k jinym ucelu.Ona často nebývá ani ta.
Na prepravu z A do B je lepsi neco co ma motor, treba motorova kolobezka nebo treba to elektrokolo.Mám v plánu, ale zatím teda používám obyčejné kolo, má nejnižší TCO.
Proste kdyz jede pomalu nebo sotva, je to jen rekreace nebo sport, takze nema na silnici vubec co delat.Jak se definuje pomalu? Ještě nedávno jsem denně jezdil tříkilometrový úsek (cesta do školy), který byl na kole rychlejší než autem. Neměla by podle této logiky auta na silnici co dělat?
Pokud jede tak, aby nikoho nezdrzoval, dodrzuje aspon zakladni predpisy provozu, tak mi cyklista nijak zvlast nevadi.No hurá, to je významný názorový posun. Jen tak dál.
Cyklistovi k rovnocenosti chybi nekolik zakladnich veci: zrcatka, ridicak, casto strizlivost a v neposledni rade motor.To je stejna pitomost jako tvrdit, ze abych byl rovnocenny, musim byt treba schopen zdvihat na bench 100kg.
Oni totiž mají problém, jelikož předpisy třeba o přednosti autobusu při vyjíždění ze zastávky moc lidí nerespektuje...Myslel jsem tím třeba nedávání přednosti na přechodu (autobusem) nebo předjíždění s nulovým až záporným (vytlačení) bočním odstupem (autobusy, tramvaje).
a přijet pozdě to skoro riskujou lynč od cestujících :)Možná to zní neuvěřitelně, ale i když bych měl přijet pozdě do práce nebo do školy, k prasení mě to neopravňuje. Všimni si, že závody za provozu jsou zakázány - ale pro časovku danou nereálným jízdním řádem asi platí alternativní fyzikální zákony.
Oni totiž mají problém, jelikož předpisy třeba o přednosti autobusu při vyjíždění ze zastávky moc lidí nerespektuje...Nemám pocit, že by to lidi nerespektovali [zkušenost převážně pražská], to už jsem častěji narazil na to, že autobusák vyjel vteřinu po rozblikání bez ohledu na to, co v tom pruhu jede.
a přijet pozdě to skoro riskujou lynč od cestujících :)Ještě jsem v nezažil [Praha], že by někdo byť nadával řidiči, že jede pozdě. Nejhorší nadávky padají, když prasí [bezdůvodně zametají s cestujícími]. Ale pořád zůstávají hrozby typu krácení prémií.
Napsal, že největší procento prasičů je mezi cyklisty a řidiči DPP. Dle mých zkušeností nejvíc prasí automobilisti a z nich taxíkáři a řidiči kamiónů. Ale i „obyčejní“ motoristi.Podle mě je mnohem důležitější to, že ať je statistika ve prospěch kterékoli skupiny, tak to není důvod praktikovat nějakou hromadnou nenávist.
Měl jsem to rozepsané a připadlo mi to moc štavé (ale fčul už musím :) )…
Za den/cestu potkám stovky aut desítky chodců a několik ks cyklistů, a ještě jsem nikdy neviděl autonehodu (auto-auto, auto-chodec), ale už jsem viděl cyklistu narazit do houkající sanitky, do mně dvakrát v autě (bez vzájemné újmy) narazil cyklista (když jsem jel po hlavní, 1× z vedlejší a jedenkrát on v protisměru řezal zatáčku, a když jsem stihl zastavit a on ne). Že mi někdo nedal přednost, nebo udělal nějakou věc co mě nebo okolí vyloženě ohrozila, bych celkem spočítal na prstech ruk, ale nespočetně-krát mi cyklista vynadal či hrozil, či si klepal na čelo, že mu nedávám přednost, ovšem když jedu po hlavní a on s ní sjíždí nebo na ni najíždí - holt hlavní nevede vždy rovně (jeden přede mnou ujel, protože jsem měl špatnou náladu a vystoupil jsem), při odbočování vpravo z vedlejší na hlavní cyklista téměř vždy vjede bez ohledu jestli jede po hlavní auto, mám jednu vytipovanou křižovatku, kdy se mi snad nestalo, že bych tu přednost dostal, několikrát mě cyklista podjel, když jsem zastavil před přechodem, jedenkrát málem sundal (typický sportovec co, jede po silnici a dívá se jen 1m před sebe, bo se soustředí na dýchání) paní s kočárkem, naštěstí ho strhla zpět. Nevím o tom že by se čelně v noci srazily dvě auta, protože obě nesvítí, ale dva cyklisti docela vážně se „tady“ na cyklostezce takto srazili.
Plně neosvětlené auto jsem snad nikdy nepotkal, cyklistu tak minimálně jednoho za 14dnů, nikdy jsem neviděl, že by auto zepředu svítilo či mrkalo červeně (a zezadu nic), cyklistu tak 3× za rok.
Nikdy jsem neslyšel, že když dávali dýchnou řidičům, tak 90% z projíždějícíh nadýchalo, což se na cyklostezce stalo (brali to na konci při nájezdu na silnici). Nevím o tom, že by existovaly vyznačené auto-trasy po konzumnách alkoholu, cyklotrasy ano…
A nikdy jsem neslyšel navrhovat automobilistu vytažení kamionu vrtulníkem či tankem na cyklostezce, ale cyklistou ano.
Takže jak píšu i tady, kolo je prostě nebezpečná věc ovlivňující psychiku a zdravý rozum obecně, takže je si na to třeba dávat pozor, zvláště pokud se k tomu přidá častá večerní viróza…
Za den/cestu potkám stovky aut desítky chodců a několik ks cyklistů, a ještě jsem nikdy neviděl autonehodu (auto-auto, auto-chodec)Nevím, kde se pohybuješ a co klasifikuješ jako nehodu. Já v reálu potkávám běžně nehody auto-auto, nehody auto-chodec znám z doslechu především od zraněných známých, nehodu auto-kolo jsem neviděl. Viděl jsme i nehodu kolo-kolo, kdy cyklisti jeli společně natěsno a neuměli to. Jsi si jistý, že si ta čísla nepřekrucuješ kvůli přecitlivělosti na cyklistiku? Třeba tím, že jako nehodu za přítomnosti cyklisty počítáš i když se vůbec nic nestane, zatímco stejnou situaci bez cyklisty za nehodu nepovažuješ? Statistika je v tomhle hrozně ošemetná.
Nevím, kde se pohybuješ a co klasifikuješ jako nehodu.Myslel jsem „okamžik“ nehody, ne to, že jedu kolem těsně po ní, ostatní případy s kolem jsem měl možnost viděl přesně „ten“ okamžik.
Jsi si jistý, že si ta čísla nepřekrucuješ kvůli přecitlivělosti na cyklistiku? Třeba tím, že jako nehodu za přítomnosti cyklisty počítáš i když se vůbec nic nestane, zatímco stejnou situaci bez cyklisty za nehodu nepovažuješ? Statistika je v tomhle hrozně ošemetná.
Jsem si jistý, nemám nic proti cyklistice viz „Informace navíc“. Je to jen ukázka(důkaz) toho, že kolo je ta droga či věc negativně působící na lidskou psychiku. Bo, i když potkám mizivé procento cyklistů, tak vidím víc ukázek nedodržení předpisů, bezohlednosti čí střetů, než u aut, a kola řídí ve valné většině i řidiči aut, takže problém je to kolo, ne člověk. Zajímavostí je, že tato droga nepůsobí na děti přímo, ale jen přes zfetovaného dospělého.
Informace navíc: Jezdím sám někdy na kole, tedy častěji na koloběžce, což je z pohledu dopravy totéž, ale abych byl upřímný, mám možná drobné, asi radikálnější, názory, kde by se kolo nemělo vyskytovat, ale ne proto, že bych to chtěl kolu upírat, ale proto, že prostě tam nevidím možnost bezpečné koexistence s motorovými vozidly, ale jsou to jen názory s aplikací maximálně na sebe a rodinu.
Rasismus se tu objevuje zcela běžně.A i další hnusy, bohužel. Nedá se holt naivně předpokládat, že by tu byla výrazně osvícenější mentalita než na zbytku internetu, holt.
Takže kondolencia 2.0 a slušnosť je podľa Teba schvaľovať že automobilisti sú nadľudia a že cyklisti majú zmiznúť z povrchu zemského.To mne podsouvas nesmysly. K diskusi o cyklistice a automobilismu jsem se vubec nevyjadroval.
Neni lepsiho pocitu, nez kdyz pod kapotou bubla nepreplnovany poctivy osmivalec.hmmm ... dvanáctiválec?
Na třetí stranu, jezdím často s nezatíženým nízko-objemovým malým autem (ne Ha-te-peckem a ne české či německé výroby)indické?
Neni lepsiho pocitu, nez kdyz pod kapotou bubla nepreplnovany poctivy osmivalec.A pak něco vyčítej silničním cyklistům, když po silnici taky jezdíš jen pro zábavu. :-P
Neni lepsiho pocitu, nez kdyz pod kapotou bubla nepreplnovany poctivy osmivalec.Bussiness plan: Nahraju zvuky různých motorů a budu je prodávat místo porna.