Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Esperanto. Nevím o jazyku s jasnějšími a jednoduššími pravidly. Výhoda umělého jazyka umocněná tím, že při jeho tvorbě byl kladen důraz právě tyhle vlastnosti.
O češtině jsem už nejednou slyšel, že je to ne-li nejsložitější, pak minimálně jeden z nejsložitějších jazyků. A nemám důvod nevěřit. Teda co se týká pravidel a gramatiky. Nepočítám čínské a japonské písmo apod.
Poměr gramatiky:historii je 3:1 !Tak to máš ještě dobrý. Já to měl asi tak zhruba 1:20 (na jednu hodinu gramatiky připadlo minimálně 20 hodin literatury). Opravdu smutné.
Ten předmět by se měl rozdělit na dva (historie literatury a gramatika).Tak kdyby to u nás na škole měli rozdělit, tak by ta gramatika vyšla tak na jedno čtvrtletí po celou dobu "studia"
A plno lidem se zase zveda zaludek, kdyz ctou takovou rvouci chybu.Jestli se ti po takový prkotině zvedá kufr, tak to nechci vidět jak to vypadá, když piješ alkohol
lepsi vymenit icka nez psat traparny do diskuzi, todle neustaly upozornovani na jakoukoliv chybu ve vete me uz se*etak se nauč tu češtinu pořádně a máš po problému
/opt
používám hlavně pro aplikace, u kterých chci mít současně nainstalovaných víc verzí. Ne že by to v FHS nešlo, ale bylo by to zbytečně krkolomné.
/opt
… :-)
To je pravda, ale co když se časem autoři rozhodnou přidat další?Vyřeší skript v aktualizačním balíčku, který v případě potřeby vytvoří adresář a konfigurační soubor přesune.
Heh, kdyz mi upadne notebook z mostu, tak nejdriv budu potrebovat novej a jestli nezacnou rust na stromech, tak me fakt dve hodiny instalace, abych mel novej system, nevytrhnout.Dvě hodiny? To nemáš žádná nastavení programů, která bys chtěl zachovat?
Vyjmenujte mi distribuci, která nemá /var/www? … Tzn, že správně má být /srv/www (případně /srv/httpd).
OpenSuSE už docela dlouho.
/apps
s podsložkami /apps/aplikace/etc
, /apps/aplikace/var
atd., a kořenové adresáře, např. /var
, jako pohled definovaný jako union /apps/*/var
. Bohužel s dnešními filesystémy (nebo spíš VFS vrstvou) dost obtížné, řešení pomocí symlinků neelegantní, leda tak naprogramovat si vlastní pseudofilesystém pod FUSE...
/usr/bin/ruby -> ruby1.8
). A úplně ideální by bylo, kdyby každý proces měl vlastní řekněme pohled na filesystém, ve kterém by byla upřednostněna právě ta správná verze knihoven nebo jiného softwaru. Tady už je moje představivost značně mlhavá
Tiskni
Sdílej: