Byla vydána Java 26 / JDK 26. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 10. Odstraněno bylo Applet API.
Byla vydána nová verze 260 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Odstraněna byla podpora skriptů System V. Aktualizovány byly závislosti. Minimální verze Linuxu z 5.4 na 5.10, OpenSSL z 1.1.0 na 3.0.0, Pythonu z 3.7.0 na 3.9.0…
Byla vydána nová verze 5.1 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Bylo oznámeno vydání nové verze 8.1 "Hoare" kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Doprovodný příspěvek na blogu Khronosu rozebírá kódování a dekódování videa pomocí Vulkan Compute Shaders v FFmpeg.
Byl představen open-source a open-hardware prototyp nízkonákladového raketometu kategorie MANPADS, který byl sestaven z běžně dostupné elektroniky a komponent vytištěných na 3D tiskárně. Raketa využívá skládací stabilizační křidélka a canardovou stabilizaci aktivně řízenou palubním letovým počítačem ESP32, vybaveným inerciální měřicí jednotkou MPU6050 (gyroskop a akcelerometr). Přenosné odpalovací zařízení obsahuje GPS,
… více »Vědci z univerzity La Sapienza v Římě vyvinuli systém, který dokáže identifikovat jednotlivce pouze na základě toho, jak narušují signály Wi-Fi. Autoři tuto novou technologii nazvali WhoFi. Na rozdíl od tradičních biometrických systémů, jako jsou skenery otisků prstů a rozpoznávání obličeje, nevyžaduje tato metoda přímý fyzický kontakt ani vizuální vstupy. WhoFi může také sledovat jednotlivce na větší ploše než kamera s pevnou polohou; stačí, je-li k dispozici Wi-Fi síť.
SuperTux (Wikipedie), tj. klasická 2D plošinovka inspirovaná sérií Super Mario, byl vydán v nové verzi 0.7.0. Videoukázka na YouTube. Hrát lze i ve webovém prohlížeči.
Ageless Linux je linuxová distribuce vytvořená jako politický protest proti kalifornskému zákonu o věkovém ověřování uživatelů na úrovni OS (AB 1043). Kromě běžného instalačního obrazu je k dispozici i konverzní skript, který kompatibilní systém označí za Ageless Linux a levné jednodeskové počítače v ceně 12$ s předinstalovaným Ageless Linuxem, které se chystají autoři projektu dávat dětem. Ageless Linux je registrován jako operační
… více »PimpMyGRC upravuje vzhled toolkitu GNU Radio a přidává alternativní barevná témata. Primárním cílem autora bylo pouze vytvořit tmavé prostředí vhodné pro noční práci, nicméně k dispozici je nakonec celá škála barevných schémat včetně možností různých animací a vizuálních efektů (plameny, matrix, bubliny...), které nepochybně posunou uživatelský zážitek na zcela jinou úroveň. Témata jsou skripty v jazyce Python, které nahrazují
… více »GIMP 3.2 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
S podporou hardwaru na Linuxu jsem obecně
| naprosto spokojen |
|
6% (52) |
| spíše spokojen |
|
65% (537) |
| něco mezi |
|
18% (149) |
| spíše nespokojen |
|
8% (62) |
| velmi nespokojen |
|
3% (24) |
Celkem 824 hlasů
Vytvořeno: 19.3.2012 23:08
Tiskni
Sdílej:
.
ve smyslu sprasit, tedy vyrobit na koleněSprasit? No nevím, my jsme výrobě na koleně vždy říkali bastlení, ne prasení.
Podpora linuxu výrobci HWAbych pravdu řekl, tak nemám u většiny hardwaru ponětí, jestli je daný ovladač napsaný výrobcem daného HW.
Vždycky ale musí výrobce vyjít vstříc.Samozřejmě. A proto vzniklo reverzní inženýrství…
Asi na jak kterém distru... Já používám Kubuntu a díky němu ovladače řešit vůbec nemusím. Hned mi funguje i tiskárna, tv karta i grafika. Na oknech bych to musel řešit, zvlášť ta dvb-t karta stála za ..... Pravda je teda, že jsem už dříve přešel k nvidii, protože mě ati fakt nebavila, dnes je to doufám lepší.
ACPI - katastrofa!
Ano, je tam z kazdeho kdesi cosi, ale ked sa to sklbi dokopy nie je poriadne notebook ktory by mal vhodne parametre a funkcnost OOB pre hociajke oblubenejsie distro. Nemam naladu riesit na googli, ako rozbiehat, nefunkcny zvuk, problemovu grafiku ci wifi.
Ani jedna stranka distier, ktora sa pokusala o aky taky katalog kompatibilnych zariadeni (hlavne notebookov) nie je priebezne aktualizovana. Ked si chcem kupit bezproblemovy notebook na linux, tak aby aj mne vyhovaoval (rozmery, rozlisenie, display, cpu, vga) tak zas aby som len googlil a na to tiez nemam naladu a ani cas.
Ak viete stranku, kde vyklikam akykolvek (hlavne novy) model notebooku a napise mi na kolko % a co je funkcne na linuxe, budem vdacny.
). A to ani nemluvím o hadwarových zařízeních, které přepíší část BIOSu, pokud se pokusíte notebook svépomocí rozebrat a v rozebraném stavu ho zapnete ...
.
ps - mě nefunguje síťovka
Webkamery podaktore tiez nic mocCo je to za kec? Win7/Vista kompatibilni kamera musi podporovat UVC protokol a jeho driver je v Linux vyborny (v podstate lepsi nez nez ve Win7). Tohle samo staci na to vas oznacit za trolla.
, DVB karty často potřebují firmware (zde člověk cítí to reverzní inženýrství a nezájem výrobců) a nejblbější je to asi u GPU.
Co se technologií jako Optimus a podobně týče, na tomhle nejspíš pracoval oddělený tým který nějaký Linux nezajímal (resp. nedostali za nic takového zaplaceno) takže se to dá pochopit, navíc takových zařízení je na trhu moc málo na to aby se vyplatilo se s tím drbat a něco reverzně zjišťovat..