Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nič prevratné sa nekoná. Potreboval som si spraviť digitálnu reprezentáciu rozvrhu, ale nenašiel som nič vhodné, tak som sa rozhodol, že si jednoduchý rozvh napíšem v PHP.
Je to celkom jednoduché, predmety a hodiny sa načítávajú zo súboru rozvrh.txt a takýto je výsledok. Chýba tomu k dokonalosti trochu grafickej omáčky, ale som programátor, takže podobné veci ma nebavia
Dôvod, prečo píšem tento zápis je trojaký. Niekto by mohol spraviť pekné css, prípadne dať návrh na to, ako to ofarbiť. Druhý dôvod je, že som sa chcel podeliť, keby niekto tiež niečo podobné potreboval. No a potretie, bol by som rád, ak by ste mi dali vedieť, či už niečo podobné, ale lepšie (napríklad aj vaše vlastné) existuje. Ja osobne by som tiež radšej využil niečo hotové, ale ako hovorím, nič som nenašiel, takže som musel zabiť 15 minút svojho života
Aha, a ešte zdroják.
UPDATE: Upravil som trochu rozvrh, aby vyzeral viac k svetu a pridal som učebné miestnosti. A pribudol css súbor.
Tiskni
Sdílej:
Ja ho nezatracujem paušálne, ja ho zatracujem pri trápnom rozvrhu, ktorý som chcel mať čo najrýchlejšie.pri rozvrhu bych ho zatracoval taky....porad nechapu, proc se tady o nem bavime
A rovnako tak v tomto prípade zatracujem XML.Nic ti nevnucuju, ale u sveho rozvrhu me napada nekolik problemu, jejichz reseni by bylo elegantni pomoci XML
A s tým základom webu si trochu mimoMyslel jsem to tak, ze webova stranka je XML (tedy pokud je dobre napsana), takze XML je zakladem webu. Ze se pouziva SQL, to samozrejme vim (a kdyz nekdy vidim, jak lidi pouzivaji MySQL kvuli par kB dat...)
pri rozvrhu bych ho zatracoval taky....porad nechapu, proc se tady o nem bavimePretože som ho spomenul ako príklad technológie, ktorá je tu zbytočná a ty si na to reagoval a ja zasa
Nic ti nevnucuju, ale u sveho rozvrhu me napada nekolik problemu, jejichz reseni by bylo elegantni pomoci XMLTo je veľmi subjektívne. Z môjho pohľadu je ten rozvrh dokonalý, čo sa týka pomeru vynaloženej práce a výsledného efektu, takže som spokojný.
Myslel jsem to tak, ze webova stranka je XML (tedy pokud je dobre napsana), takze XML je zakladem webu. Ze se pouziva SQL, to samozrejme vim (a kdyz nekdy vidim, jak lidi pouzivaji MySQL kvuli par kB dat...)Tak sme sa nepochopili. Ja som myslel používanie XML ako konfiguračného jazyka jednoduchých nástrojov, kde je to zbytočná réžia navyše. Ako som písal, XHTML (pozor na to, základom dnešného webu v tomto zmysle je SGML!) je XML, takže sa mu vyhnúť nedá, preto som tento prípad neuvažoval.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free