Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Už som rok nepísal blog, tak to bude len podnet na krátke zamyslenie, nič viac.
Prečo nie je oficiálna implementácia Pythonu v Pythone, ale v C. Má Guido Radšej C ako Python? Alebo je Python na takúto úlohu úplne nevhodný jazyk?
Obecnejšie, veľa jazykov (presnejšie implementácií ich kompilátor/interpretrov) sa píše v C a nie v nich samých. Je to preto, že ľudia svojím vlastným jazykom neveria, nechce sa im kašľať s bootstrappingom, alebo čím to je?
Nič prevratné sa nekoná. Potreboval som si spraviť digitálnu reprezentáciu rozvrhu, ale nenašiel som nič vhodné, tak som sa rozhodol, že si jednoduchý rozvh napíšem v PHP.
Dnes ma postretla neuveritelna vec: z nicoho nic odisla klavesnica aj mys.
Jedine co fungovalo, bola mys v opere. Absolutne si neviem vysvetlit, co sa stalo.
Ako si asi viete predstavit, bez klavesnice a mysi sa neda dost dobre pracovat a len Operovat cloveka za chvilku omrzi.
Rozmyslal som, ze co si pocat; restart samozrejme neprichadzal do uvahy.
Tak ma po chvilke napadlo, ze v Opere sa da lubovolny program pouzit na view source webstranky. Nastastie este fungoval copypaste pomocou mysi, takze som z otvorenych stranok po pismenkach zbuchal command "killall -9 fluxbox". Dal som view source a voila...
Neviem sice, ci z toho plynie nejake moralne poucenie, no ja si znova mozem spokojne povedat: moja zlata Opera...