Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Už som rok nepísal blog, tak to bude len podnet na krátke zamyslenie, nič viac.
Prečo nie je oficiálna implementácia Pythonu v Pythone, ale v C. Má Guido Radšej C ako Python? Alebo je Python na takúto úlohu úplne nevhodný jazyk?
Obecnejšie, veľa jazykov (presnejšie implementácií ich kompilátor/interpretrov) sa píše v C a nie v nich samých. Je to preto, že ľudia svojím vlastným jazykom neveria, nechce sa im kašľať s bootstrappingom, alebo čím to je?
Nič prevratné sa nekoná. Potreboval som si spraviť digitálnu reprezentáciu rozvrhu, ale nenašiel som nič vhodné, tak som sa rozhodol, že si jednoduchý rozvh napíšem v PHP.
Dnes ma postretla neuveritelna vec: z nicoho nic odisla klavesnica aj mys.
Jedine co fungovalo, bola mys v opere. Absolutne si neviem vysvetlit, co sa stalo.
Ako si asi viete predstavit, bez klavesnice a mysi sa neda dost dobre pracovat a len Operovat cloveka za chvilku omrzi.
Rozmyslal som, ze co si pocat; restart samozrejme neprichadzal do uvahy.
Tak ma po chvilke napadlo, ze v Opere sa da lubovolny program pouzit na view source webstranky. Nastastie este fungoval copypaste pomocou mysi, takze som z otvorenych stranok po pismenkach zbuchal command "killall -9 fluxbox". Dal som view source a voila...
Neviem sice, ci z toho plynie nejake moralne poucenie, no ja si znova mozem spokojne povedat: moja zlata Opera...