Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Tak jsem zjistil, že openSUSE je jednouživatelský OS ... ne vážně, byl bych rád, kdyby mě někdo nakopnul. Třeba budete znát řešení. Mám následující problém:
V Počítači mám 2 uživatele. Přihlásím se jako jeden z nich, přehrávám hudbu, filmy (amaroK-Xine, Kaffeine-xine). Pak přijde přítelkyně, přepne se nasvého uživatele a amaroK zamrzne, Kaffeine se ani nespustí. Stručně řečeno Xine jede jenom pod prvně spuštěným uživatelem. Další mají smůlu. Lze jen restartovat PC a přihlásit se pod jiným účtem. Ale pak zase budou mít problém ostatní. Zkoušel jsem aktualizace Xine na novější verze z Packmana, ale pořád to řvalo něco o nevyřešených závislostech. Zajímavé je, že když jsem v Yastu nastavil aktualizovat vše na novou verzi, ty "neproveditelné" aktualizace proběhly. Bohužel, výsledek je pořád stejný. Xine funguje jen pro prvního přihlášeného.
Řešil to tu někdo? Nějaké podnětné připomínky a nápady?
Tento pocit mám stále častěji. A stále silněji. V České národní povaze je hluboce zakořeněno býto tak trochu Švejkem. Nebo spíše vychcánkem a zbabělcem. Projevuje se to všude. Jakmile se objeví nějaké závažné téma, tohoto národního folkloru jsou hned plné média, ať už jde o radar, politiku - hlavně tu světovou a domácí sociální, sport - zejména fotbal neboli sport pokrytců, v neposlední řadě také chování Čechů v zahraničí. Nezdráháme se totiž být vychcánky ani v zahraničí.
Pan Kubeček se mi již v jednom blogu již snažil odpovědět, za což mu děkuji, ale asi jsem stále natvrdlý, nebo mám dlouhé vedení, protože to pořád nechápu. OpenSUSE má takovou specialitku, kterou sem nezaregistroval u žádné konkureční distribuce. Pokud aktualizuji zdroje/repozitáře v Debian/Ubuntu nebo Mandrivě, poměrně rychle se stáhnou potřebné informace o baličcích. V openSUSE nikoli, tahle distribuce stáhne z každého repozitíáře poměrně nadstandartní hromnadu souborů, což je například u většího repoziáře typu OSS poněkud "podezřelé" a vytvoří si tzv. vyrovnávací paměť repozitáře.
Před každou instalací se tato vyrovnávací paměť načíta, což zpomaluje poces spouštění Zypperu nebo Yastu. Zajímalo by mě, jaký význam tato feature má? K čemu je v openSUSE vyrovnávací paměť každého repozitáře? Pokud vím, ostatní distribuce ji nemají a subjektivně je jejich package management rychlejší. Ať už RPM nebo DEB based...
Dnes řeším pro mě nový problém. Možná získám USB flash disk, zatím neznám velikost, ale bude někde mezi 4-16GB, případně můžu vyměnit kapacitu za rychlost, pak bych měl asi 2GB. Otázka zní, jaký filesystem použít? Pomůžu si "lepším" filesystémem než FAT32?
Poznámka: Na mých strojích jede jen Linux, ale hádejte co mají všichni okolo?
doplnění: zvažuji i možnost použití nějakého bootovatelného Linuxu na extra oddíl.
Včera jsem se účastnil diskuze pod blogem pana Marka Stopky. Upřímně řečeno. Je mi z toho smutno. Autor říká - cituji:
...nepokouším se zde zpochybňovat holokaust, avšak ani ho potvrdit. Nemám na jeho existenci/neexistenci utvořen názor. Abych si jej udělal, musel bych udělat vlastní výzkum...
Zajímalo by mě, kolik pánové Stopka a spol (vesele mu přizvukující v diskuzi) provedli vlastních výzkumů k ověření všech vědomostí, které získali - od přírodních zákonů až po filozofii. Trvzení o neexistenci vlastního názoru na největší a nejzrůdnější masovou vraždu v dějinách lidstva, považuji za neskutečnou ubohost. Možná, že by si tito pánové mohli zajet do Íránu, podat si ruku se známým islamofašistou Ahmadínežádem, které přesně pro ně pořádá tzv. vědecké konference. A co je nehorší, argumentuje se zde svobodou slova. Je zajímavé, že svoboda slova je nejčastější berličkou všech fašistů a komunistů, když se snaží dostat k moci.
Jak jsem zjistil mojí sestře chodí úplně jiné hoaxy než mě, posuďte sami
Dnes jsem ve své osobní emailové schránce našel tento mail. Ponechám jej bez komentáře. Myslím, že není třeba:
Včera jsem viděl ve zprávách jeden, zcela nepochybně smutný příspěvek. Přestože byl z číny, dal by se 100% zařadit klidně i do České Republiky. Každý kdo si vzpomíná na dokument Český sen mi dá za pravdu. Při výprodeji v supermarkteu Careffour byli ušlapání 3 lidé. A co, že se tam tak převratného vyprodávalo? Obyčejný stolní olej na smažení a vaření. Ano, tito lidí zemřeli kvůli blbému oleji na fritování.
Máte rádi koncerty? Já ne. Teda... rád si zajdu do klubu na kvalitní kapelu, pokud není extrémně zahuleno. Rád si zajdu na DVD projekci. Ale postávat v mnohatisícovém stádu, to mám za trest.
Udělal jsem si malý průzkum. Moje nepoužitelná HD2600Pro mi ležela zabalená u postele a přemýšlel jsem co s ní. Ignor mě přivedl na zajímavou myšlenku. Co kdybych jí zkusil reklamovat? Podíval jsem se tedy na stráky ASUSu a hledal jsem system requirements. A ono NIC