Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Pan Kubeček se mi již v jednom blogu již snažil odpovědět, za což mu děkuji, ale asi jsem stále natvrdlý, nebo mám dlouhé vedení, protože to pořád nechápu. OpenSUSE má takovou specialitku, kterou sem nezaregistroval u žádné konkureční distribuce. Pokud aktualizuji zdroje/repozitáře v Debian/Ubuntu nebo Mandrivě, poměrně rychle se stáhnou potřebné informace o baličcích. V openSUSE nikoli, tahle distribuce stáhne z každého repozitíáře poměrně nadstandartní hromnadu souborů, což je například u většího repoziáře typu OSS poněkud "podezřelé" a vytvoří si tzv. vyrovnávací paměť repozitáře.
Před každou instalací se tato vyrovnávací paměť načíta, což zpomaluje poces spouštění Zypperu nebo Yastu. Zajímalo by mě, jaký význam tato feature má? K čemu je v openSUSE vyrovnávací paměť každého repozitáře? Pokud vím, ostatní distribuce ji nemají a subjektivně je jejich package management rychlejší. Ať už RPM nebo DEB based...
PS.: Ještě bych to doplnil, co je vlastně tak skvělého na libzypp, že jej Novell splácal s Ximianem a použil místo távajících řešičů závislostí?
Tiskni
Sdílej:
Spíš mě zajímá, jaký to má význam?Laicky:
proč to používá jen openSUSE?Otazka asi mala zniet:
Stručně řečeno, openSUSE je tedy popředu nebo pozadu za ostatními?Popredu s features a moznostami, pozadu s optimalizaciou.
su zypper ar -n http://blablabla 'moj alias pre repozitar'Prave parameter
-n
zaisti, ze sa repozitar prida s defaultne vypnutym AUTO-REFRESH. Alias moze obsahovat medzery (musi byt ale oquotovany).zypper ref 'moj alias pre repozita'Ak sa vam nekce startovat cely Yast koli jednemu balicku, tak potom
zypper se HLADANY_VYRAZ- instalovanie
zypper in NAZOV_BALICKAAktualizacia systemu/balickov pomocou zyppera sa ale neodporuca, updatuje totiz globalne vsetky balicky, co moze byt nebezpecne ak mate pridane nejake repozitare s nestabilnymi balickami. BTW na mojom booku Pentium M 1800MHz je nacitanie cache repozitara Packman (ten je tusim najrozsiahlejsi) zalezitost na 10–15 sekund.
zypper lu --type=package
zoznam balikov v novsich verziach ako mam nainstalovanezypper -n up --type=package
nainstaluj vsetky baliky dostupne vo vyssej verzii ako mam ja bez otazok (okrem potvrdenia licencii)
OSS
, NON-OSS
a Updates
repozitarov. Bohuzial zypper este nema funkciu aby updatoval iba z konktretnych repozz.
repository, konkureční, baličcích, repozitíáře, nadstandartní, hromnadu, repoziáře, načíta, poces, távajících, řešičů...To už je na čtení jednoho krátkého zápisku trochu moc, nemyslíš? Za co nás máš?
Před každou instalací se tato vyrovnávací paměť načíta ... Pokud vím, ostatní distribuce ji nemajíAsi to víš špatně
apt-cache performs a variety of operations on APT's package cacheTím neříkám, že v libzyppu není práce práce s cache pomalá, jenom to, že ji mají i ostatní nástroje.
man apt-cache