Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Pan Kubeček se mi již v jednom blogu již snažil odpovědět, za což mu děkuji, ale asi jsem stále natvrdlý, nebo mám dlouhé vedení, protože to pořád nechápu. OpenSUSE má takovou specialitku, kterou sem nezaregistroval u žádné konkureční distribuce. Pokud aktualizuji zdroje/repozitáře v Debian/Ubuntu nebo Mandrivě, poměrně rychle se stáhnou potřebné informace o baličcích. V openSUSE nikoli, tahle distribuce stáhne z každého repozitíáře poměrně nadstandartní hromnadu souborů, což je například u většího repoziáře typu OSS poněkud "podezřelé" a vytvoří si tzv. vyrovnávací paměť repozitáře.
Před každou instalací se tato vyrovnávací paměť načíta, což zpomaluje poces spouštění Zypperu nebo Yastu. Zajímalo by mě, jaký význam tato feature má? K čemu je v openSUSE vyrovnávací paměť každého repozitáře? Pokud vím, ostatní distribuce ji nemají a subjektivně je jejich package management rychlejší. Ať už RPM nebo DEB based...
PS.: Ještě bych to doplnil, co je vlastně tak skvělého na libzypp, že jej Novell splácal s Ximianem a použil místo távajících řešičů závislostí?
Tiskni
Sdílej:
Spíš mě zajímá, jaký to má význam?Laicky:
proč to používá jen openSUSE?Otazka asi mala zniet:
Stručně řečeno, openSUSE je tedy popředu nebo pozadu za ostatními?Popredu s features a moznostami, pozadu s optimalizaciou.
su zypper ar -n http://blablabla 'moj alias pre repozitar'Prave parameter
-n
zaisti, ze sa repozitar prida s defaultne vypnutym AUTO-REFRESH. Alias moze obsahovat medzery (musi byt ale oquotovany).zypper ref 'moj alias pre repozita'Ak sa vam nekce startovat cely Yast koli jednemu balicku, tak potom
zypper se HLADANY_VYRAZ- instalovanie
zypper in NAZOV_BALICKAAktualizacia systemu/balickov pomocou zyppera sa ale neodporuca, updatuje totiz globalne vsetky balicky, co moze byt nebezpecne ak mate pridane nejake repozitare s nestabilnymi balickami. BTW na mojom booku Pentium M 1800MHz je nacitanie cache repozitara Packman (ten je tusim najrozsiahlejsi) zalezitost na 10–15 sekund.
zypper lu --type=package
zoznam balikov v novsich verziach ako mam nainstalovanezypper -n up --type=package
nainstaluj vsetky baliky dostupne vo vyssej verzii ako mam ja bez otazok (okrem potvrdenia licencii)
OSS
, NON-OSS
a Updates
repozitarov. Bohuzial zypper este nema funkciu aby updatoval iba z konktretnych repozz.
repository, konkureční, baličcích, repozitíáře, nadstandartní, hromnadu, repoziáře, načíta, poces, távajících, řešičů...To už je na čtení jednoho krátkého zápisku trochu moc, nemyslíš? Za co nás máš?
Před každou instalací se tato vyrovnávací paměť načíta ... Pokud vím, ostatní distribuce ji nemajíAsi to víš špatně
apt-cache performs a variety of operations on APT's package cacheTím neříkám, že v libzyppu není práce práce s cache pomalá, jenom to, že ji mají i ostatní nástroje.
man apt-cache