Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Trochu mě přestalo bavit připojovat si ručně příkazem mount usb disk, čtečku SD karet, DVD a CD vypalovačku. Vzpomínal jsem jak mi kdysi mandrake vše pěkně připojil. Sice jsem se tenkrát supermountu musel vzdát, jelikož občas nefungoval (nechtělo se mi stále restartovat PC, protože nebylo možné vysunout nějaké cd), ale jinak to byla pohoda.
Začal jsem tedy hledat v mém oblíbeném jádře s patchsetem nitro již zmíněný supermount. Nenašel jsem ho tam, ale našel jsem ve fóru něco zajímavějšího, místo supermountu prý mám použít službu ivman.
Stalo se. Nainstaloval jsem ivman, stačilo emerge ivman, přiinstalovaly se k tomu ještě služby hal a dbus.
Dal jsem si to do výchoziho runlevelu příkazy:
rc-update add ivman default rc-update add dbus default rc-update add hald default
Ještě jsem to ručně spustil
/etc/init.d/ivman starta už jsem si užíval plnou funkčnost.
Používá to fstab, takže sem se nemusel hrabat v xml konfigurákách. I když stejně jsem se na ty konfiguráky kouknul. Prvně jsem se leknul co to je za zhovadilost pak jsem v tom poznal xml soubory a byl jsem doma. Cele jsem si je přečetl (jsou pěkně okomentované) a došel jsem k závěru, že nemusím nic měnit.
Kdybych si s tím chtěl hrát, tak mi ivman umožňuje libovolné akce, třeba aby vložené audio CD začalo hrát, aby se filmová DVD začala přehrávat, nebo třeba aby se stopnula služba sshd po připojení disku s tajnými informacemi .
Každopádně je to pěkná hračka, kterou teď budu muset nainstalovat známým, kterým, dělám linuxového admina (zatím mají ikonu v K menu připojit CD a vysunout CD).
Tiskni
Sdílej: