Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
No že se chyby opravují, to je jasné. (Díky všem, kteří to dělají. Patří jim mé srdečné díky.) Proč ale musí na stabilní větvi vyjít během několika hodin sedm opravných verzí? Od vydání 2.6.23.1 uplynulo skoro pět týdnů. Snad by se tedy dalo 2.6.23.2 vydat ještě o pár hodin později, ale se všemi opravami najednou, ne?
To je obvykle starost vývojářů distribuce.Protoze vyvojari v distribucich nemaji nic lepsiho na praci, nez furt dokola opravovat skody napachane aktualizaci jadra. A ty rady, aby se tyhle moduly zaclenily do jadra, ty jsou taky k nezaplaceni. Kdyz uz se to nejakou nestastnou nahodou nekomu povede, tak to dopadne tak, ze po vsech "opravach" kodu obsahuje x-nasobek chyb oproti kodu, ktery byl mimo jadro. Protoze dosavadni vyvojari, co danou vec po leta vyvijeli, jsou evidentne nesvepravni pitomci, takze na jejich namitky a zduvodneni, proc je neco udelano tak, jak je, a ne tak, jak by panove od kernelu chteli, neni potreba brat zretel. Nedavny priklad je treba ivtv.
Nebylo GPIO označené za obsolete už docela dlouho?Jiste, nejlepsi je pouzivanou vec smazat a na uzivatele hodit bobek. On tam ten kod totiz hrozne prekazel a bez jeho smazani by se kernel nepohnul z mista.
Už ani nepamatuju dobu, kdy gpio obsolete nebylo - víc než rok to v takovém stavu bylo. Jako náhrada je teď dev/event, byl dostatek času na přechod.Nebylo GPIO označené za obsolete už docela dlouho?Jiste, nejlepsi je pouzivanou vec smazat a na uzivatele hodit bobek. On tam ten kod totiz hrozne prekazel a bez jeho smazani by se kernel nepohnul z mista.
Už ani nepamatuju dobu, kdy gpio obsolete nebylo - víc než rok to v takovém stavu bylo. Jako náhrada je teď dev/event, byl dostatek času na přechod.Jiste, ono to sice nefunguje, ale na to sere pes. Hosi dekujem!
lircd-0.8.3pre1[21753]: lircd(cph06x) ready lircd-0.8.3pre1[21753]: accepted new client on /dev/lircd lircd-0.8.3pre1[21753]: could not get hardware features lircd-0.8.3pre1[21753]: this device driver does not support the new LIRC interface lircd-0.8.3pre1[21753]: major number of /dev/input/event5 is 13 lircd-0.8.3pre1[21753]: LIRC major number is 61 lircd-0.8.3pre1[21753]: check if /dev/input/event5 is a LIRC device lircd-0.8.3pre1[21753]: caught signal /etc/init.d/lircmd[21762]: start-stop-daemon: /usr/sbin/lircmd died /etc/init.d/lircmd[21742]: ERROR: lircmd failed to start
Pokud vím, bylo to především tak, že pánové od lirc se několik let sveřepě bránili návrhům na začlenění ovladače do jádra, takže upřímně řečeno, dobře jim takNeni nad to zjistit si informace, nez tady zase plknes nejakou nebetycnou kravinu... http://git.wilsonet.com/linux-2.6-lirc.git/
Protoze dosavadni vyvojari, co danou vec po leta vyvijeli, jsou evidentne nesvepravni pitomci, takze na jejich namitky a zduvodneni, proc je neco udelano tak, jak je, a ne tak, jak by panove od kernelu chteli, neni potreba brat zretel.Viděl jsem už pěknou řádku externě vyvíjených modulů a na téměř všech je vidět, že jejich základy pocházejí odkudsi z dávnověku, kdy ještě spousta věcí v jádru fungovala jinak, a od té doby jsou pouze záplatovány, aby chodily s novějšími kernely. Pitomost bych nikomu nepřisuzoval, ale jaksi málokdo, kdo není přímo zapojený do vývoje jádra, dokáže při starání se o své ovladače ještě sledovat docela zběsilé tempo vývoje zbytku jádra. Při review kódu před začleněním do jádra také často vyjdou najevo nejrůznější bugy (například v základech shnilé zamykání v ReiserFS 4) nebo nepřenositelnost (ne každý ví, na co se lze spolehnout obecně a na co jen na i386). Proto si myslím, že začleňování do jádra většině driverů prospěje. Výjimky se samozřejmě najdou všude, ale podle nich bych nesoudil na funkčnost celého systému.
Některé distribuce, jako SUSE, to vzdaly a přestaly podporovat karty na tom čipsetu úplně. Takže v SUSE 10.1 to fungovalo, provedete upgrade na SUSE 10.2, těšíte se, co bude nového a vylepšeného, a ona zatím wifi přestalo fungovat úplně.
Driver pro Ralink wi-fi v OpenSuSE 10.2 je, je jen potřeba nainstalovat příslušný balíček.
wlan-kmp-default
, v 10.3 rt2x00-kmp-default
.
Pokud by se vrtali jen v implementaci a garantovali API, alespoň po nějakou nezanedbatelnou dobu, byl bych spokojený.Možná nebyl, když by se brzy ukázalo, že nějaký nový driver nelze do jádra přidat bez změny API
Tiskni
Sdílej: