Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
Tak po dlouhých letech planých slibů dnes od 16.00 (po odstávce od včerejška od 20.30) konečně internetové bankovnictví Komerční banky funguje i na jiných systémech než jsou MS Windows s Internet Explorerem. (A ani ty nebyly podporovány úplně bez problémů – např. Windows Vista a IE 7.)
Hlavním impulzem, který KB k tomuto kroku donutil, asi bylo definitivní ukončení podpory „implementace Javy“ od firmy Microsoft. Nebýt toho, kdo ví, jestli bychom se změny dočkali alespoň teď.
Proč ale jako Sunovskou Javu doporučují instalaci verze 1.5.0_11 (tzn. staré větvě 1.5 – dejme tomu, mají ji otestovanou – navíc ale v neaktuálním updatu 11, který obsahuje chyby), to mi není moc jasné. A jako třešničku na bezpečnostním dortu doporučují vypnout automatické aktualizace Javy. To jsou mi bezpečností novinky . . . :-/
Oficiálně jsou tedy teď plně podporovány operační systémy MS Windows (včetně Vista) a s jistými omezeními Linux a Apple MacOS. Z webových prohlížečů to pak plně jsou Internet Explorer a Mozilla Firefox, s jistými omezeními pak Opera, Safari a Konqueror.
Osobně moc nechápu, proč už to nebylo dávno. Žádných změn ve funkčnosti a vzhledu aplikace jsem si nevšiml. A napsat program v Javě tak, aby jel jen na jediném operačním systému s konkrétním webovým prohlížečem v konkrétních verzích musí být podle mého skoro větší problém, než napsat aplikaci multiplatformně.
Jen tak mimochodem, zaujalo mě toto oznámení změny v novinkách na stránkách Mojí banky (uvádím původní zdrojový kód stažený 24. 11. 2007 v 17.33, za pozornost stojí zejména cíl toho odkazu ):
<tr><b>28.9.2006</b></td></tr> <tr><td>Vážení klienti,<br>dne 28.9.2006 byly úspěšně uvedeny do provozu nové úpravy aplikací přímého bankovnictví, jejichž popis <a href="http://zpravy.idnes.cz/nazory.asp?r=nazory&c=A060119_195814_nazory_zra" target="_new">naleznete zde</a>. Komerční banka</td></tr>Nakonec i ostatní odkazy fungují nějak podivně. Tak bych si tipnul, že někdo v pracovní době serfuje kde nemá, a ještě ke všemu si to nedokáže ohlídat.
Tiskni
Sdílej:
Mně to pro jistotu nefunguje vůbec. Po kliknutí na odkaz to zůstane viset a soubor se nestáhne.
QApplication::notify: Unexpected null receiver # # An unexpected error has been detected by Java Runtime Environment: # # SIGSEGV (0xb) at pc=0xb78e8972, pid=19688, tid=3070219968 # # Java VM: Java HotSpot(TM) Client VM (1.6.0-b105 mixed mode) # Problematic frame: # C [libqt-mt.so.3+0x26f972] _ZNK7QObject12isWidgetTypeEv+0x6 # # An error report file with more information is saved as hs_err_pid19688.log # # If you would like to submit a bug report, please visit: # http://java.sun.com/webapps/bugreport/crash.jsp # Aborted