Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
Aktivně používám GPG a vážně uvažuji o nákupu nějaké smartcard (pro generování a úschovu klíčů + kryptografické operace).
Zatím nemám moc představu, jaká je dnes reálná situace na trhu. Po chvíli Googlení se mi zdá, že asi chci OpenPGP v2 smartcard (vidím prodávat např. na KernelConcepts.de) + nějakou čtečku (ideálně asi s integrovaným PIN padem pro bezpečné zadávání PINu).
Také jsem narazil na projekt FSFE Fellowship Smartcard.
Zajímavě vypadá také GPF Crypto Stick (v angličtině tady). Sice to neobsahuje integrovaný PIN pad, ale je to zase velmi dobře přenosné a nenápadné (vypadá jako běžný flashdisk).
Má s ním někdo praktické zkušenosti nebo alespoň jakékoliv postřehy? Rád si nechám poradit.
Dá se tomu hardware věřit (z hlediska neúmyslných chyb, ale také z hlediska úmyslně vložených chyb / „odposlouchávacího“ systému)?
Tiskni
Sdílej:
nedalo by sa zo stareho usb kluca?Ne, nedalo. Tedy možná, pokud bys z něj vzal USB konektor a dostavěl zbytek
Přesně tak, ale ten token by zabránil kompromitaci samotného klíče. Proto to považuji za rozumný způsob, jak to používat na více počítačích (geograficky vzdálených), kterým sice věřím dost, ale ne 100% – v nejhorším případě by bylo podepsáno/dešifrováno něco málo, samotný klíč by zůstal uchráněn.
S trochou štěstí je to také lehce tamper-evident/tamper-resistant zařízení, takže je to rozhodně lepší médium na přenášení, než obyčejná flashka.
Zrovna k Rainbow iKey bych byl mírně skeptický. Verze 2000 nedopadla moc dobře.
No, jenže od HSM bych odolnost proti šroubováku, pájce a jiným, daleko sofistikovanějším nástrojům, právě očekával a vyžadoval.
Revokace klíče je fajn proti zneužití klíčů pro nový digitální podpis, ale zašifrovaná data potencionálně dosažitelná pro útočníka (právě proto ta data šifruji) už to nezachrání – zašifrovaný soubor útočník má a nijak mu nezabráním, aby ho revokovaným klíčem rozšifroval.