Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Jste český ISP? Vyplněním krátkého dotazníku můžete pomoci nasměrovat vývoj nové generace routerů Turris Omnia [𝕏].
Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
Aktivně používám GPG a vážně uvažuji o nákupu nějaké smartcard (pro generování a úschovu klíčů + kryptografické operace).
Zatím nemám moc představu, jaká je dnes reálná situace na trhu. Po chvíli Googlení se mi zdá, že asi chci OpenPGP v2 smartcard (vidím prodávat např. na KernelConcepts.de) + nějakou čtečku (ideálně asi s integrovaným PIN padem pro bezpečné zadávání PINu).
Také jsem narazil na projekt FSFE Fellowship Smartcard.
Zajímavě vypadá také GPF Crypto Stick (v angličtině tady). Sice to neobsahuje integrovaný PIN pad, ale je to zase velmi dobře přenosné a nenápadné (vypadá jako běžný flashdisk).
Má s ním někdo praktické zkušenosti nebo alespoň jakékoliv postřehy? Rád si nechám poradit.
Dá se tomu hardware věřit (z hlediska neúmyslných chyb, ale také z hlediska úmyslně vložených chyb / „odposlouchávacího“ systému)?
Tiskni
Sdílej:
nedalo by sa zo stareho usb kluca?Ne, nedalo. Tedy možná, pokud bys z něj vzal USB konektor a dostavěl zbytek
Přesně tak, ale ten token by zabránil kompromitaci samotného klíče. Proto to považuji za rozumný způsob, jak to používat na více počítačích (geograficky vzdálených), kterým sice věřím dost, ale ne 100% – v nejhorším případě by bylo podepsáno/dešifrováno něco málo, samotný klíč by zůstal uchráněn.
S trochou štěstí je to také lehce tamper-evident/tamper-resistant zařízení, takže je to rozhodně lepší médium na přenášení, než obyčejná flashka.
Zrovna k Rainbow iKey bych byl mírně skeptický. Verze 2000 nedopadla moc dobře.
No, jenže od HSM bych odolnost proti šroubováku, pájce a jiným, daleko sofistikovanějším nástrojům, právě očekával a vyžadoval.
Revokace klíče je fajn proti zneužití klíčů pro nový digitální podpis, ale zašifrovaná data potencionálně dosažitelná pro útočníka (právě proto ta data šifruji) už to nezachrání – zašifrovaný soubor útočník má a nijak mu nezabráním, aby ho revokovaným klíčem rozšifroval.