Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
Aktivně používám GPG a vážně uvažuji o nákupu nějaké smartcard (pro generování a úschovu klíčů + kryptografické operace).
Zatím nemám moc představu, jaká je dnes reálná situace na trhu. Po chvíli Googlení se mi zdá, že asi chci OpenPGP v2 smartcard (vidím prodávat např. na KernelConcepts.de) + nějakou čtečku (ideálně asi s integrovaným PIN padem pro bezpečné zadávání PINu).
Také jsem narazil na projekt FSFE Fellowship Smartcard.
Zajímavě vypadá také GPF Crypto Stick (v angličtině tady). Sice to neobsahuje integrovaný PIN pad, ale je to zase velmi dobře přenosné a nenápadné (vypadá jako běžný flashdisk).
Má s ním někdo praktické zkušenosti nebo alespoň jakékoliv postřehy? Rád si nechám poradit.
Dá se tomu hardware věřit (z hlediska neúmyslných chyb, ale také z hlediska úmyslně vložených chyb / „odposlouchávacího“ systému)?
Tiskni
Sdílej:
nedalo by sa zo stareho usb kluca?Ne, nedalo. Tedy možná, pokud bys z něj vzal USB konektor a dostavěl zbytek
Přesně tak, ale ten token by zabránil kompromitaci samotného klíče. Proto to považuji za rozumný způsob, jak to používat na více počítačích (geograficky vzdálených), kterým sice věřím dost, ale ne 100% – v nejhorším případě by bylo podepsáno/dešifrováno něco málo, samotný klíč by zůstal uchráněn.
S trochou štěstí je to také lehce tamper-evident/tamper-resistant zařízení, takže je to rozhodně lepší médium na přenášení, než obyčejná flashka.
Zrovna k Rainbow iKey bych byl mírně skeptický. Verze 2000 nedopadla moc dobře.
No, jenže od HSM bych odolnost proti šroubováku, pájce a jiným, daleko sofistikovanějším nástrojům, právě očekával a vyžadoval.
Revokace klíče je fajn proti zneužití klíčů pro nový digitální podpis, ale zašifrovaná data potencionálně dosažitelná pro útočníka (právě proto ta data šifruji) už to nezachrání – zašifrovaný soubor útočník má a nijak mu nezabráním, aby ho revokovaným klíčem rozšifroval.