Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
V roce 2009 (wow, ten čas letí...) jsem publikoval zápisek, jak vrátit do webového prohlížeče Firefox podbarvování celého adresního řádku na stránkách zabezpečených SSL/TLS, které zmizelo s vydáním Firefoxu verze 3. Od té doby jsem více méně identický kód stále používal. S nedávno vydanou 43. verzí Firefoxu však podbarvování opět přestalo fungovat.
Naštěstí nedalo moc práce najít na webu diskusi, na základě které jsem vytvořil nový kód ~/.mozilla/firefox/<náhodné_jméno_profilu>/chrome/userChrome.css
fungující s Firefoxem 43:
/* * Tento soubor se pouziva k nastaveni nekterych vychytavek uzivatelskeho * rozhrani prohlizece Firefox. Pravidla s deklaraci !important prevazi * nad vychozimi pravidly definovanymi ve stylech UI. * * Nasleduji radku NEODSTRANUJTE */ @namespace url("http://www.mozilla.org/keymaster/gatekeeper/there.is.only.xul"); /* * Barevne podbraveni adresniho radku na stranka uzivajicich sifrovane spojeni. */ @namespace xul url("http://www.mozilla.org/keymaster/gatekeeper/there.is.only.xul"); @namespace html url("http://www.w3.org/1999/xhtml"); @namespace svg url(http://www.w3.org/2000/svg); @-moz-document url("chrome://browser/content/browser.xul") { #identity-box { background-color: transparent!important; } #urlbar{ position: relative!important; z-index: 1!important; } #identity-box::after { content: ''!important; position: absolute!important; height: 100%!important; width: 100%!important; top: 0!important; left: 0!important; opacity: .8!important; pointer-events: none!important; z-index: -1!important } /* * https://support.mozilla.org/en-US/kb/mixed-content-blocking-firefox */ /* verifiedIdentity */ #identity-box.verifiedIdentity::after { background: LightGreen!important; } /* verifiedDomain */ #identity-box.verifiedDomain::after { background: LightCyan!important; } /* mixedDisplayContent */ #identity-box.mixedDisplayContent::after { background: Yellow!important; } /* mixedDisplayContentLoadedActiveBlocked */ #identity-box.mixedDisplayContentLoadedActiveBlocked::after { background: linear-gradient(rgba(228,99,47,.32),Yellow,rgba(228,99,47,.32))!important; } /* weakCipher */ #identity-box.weakCipher::after { background: Orange!important; } /* insecureLoginForms */ #identity-box.insecureLoginForms::after { background: Orangered!important; } /* mixedActiveContent */ #identity-box.mixedActiveContent::after { background: Red!important; } }
Zrovna na abclinuxu.cz ale nefunguje HTTPS optimálně:
Tiskni
Sdílej:
Barevne podbraveni:)