Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
V roce 2009 (wow, ten čas letí...) jsem publikoval zápisek, jak vrátit do webového prohlížeče Firefox podbarvování celého adresního řádku na stránkách zabezpečených SSL/TLS, které zmizelo s vydáním Firefoxu verze 3. Od té doby jsem více méně identický kód stále používal. S nedávno vydanou 43. verzí Firefoxu však podbarvování opět přestalo fungovat.
Naštěstí nedalo moc práce najít na webu diskusi, na základě které jsem vytvořil nový kód ~/.mozilla/firefox/<náhodné_jméno_profilu>/chrome/userChrome.css
fungující s Firefoxem 43:
/* * Tento soubor se pouziva k nastaveni nekterych vychytavek uzivatelskeho * rozhrani prohlizece Firefox. Pravidla s deklaraci !important prevazi * nad vychozimi pravidly definovanymi ve stylech UI. * * Nasleduji radku NEODSTRANUJTE */ @namespace url("http://www.mozilla.org/keymaster/gatekeeper/there.is.only.xul"); /* * Barevne podbraveni adresniho radku na stranka uzivajicich sifrovane spojeni. */ @namespace xul url("http://www.mozilla.org/keymaster/gatekeeper/there.is.only.xul"); @namespace html url("http://www.w3.org/1999/xhtml"); @namespace svg url(http://www.w3.org/2000/svg); @-moz-document url("chrome://browser/content/browser.xul") { #identity-box { background-color: transparent!important; } #urlbar{ position: relative!important; z-index: 1!important; } #identity-box::after { content: ''!important; position: absolute!important; height: 100%!important; width: 100%!important; top: 0!important; left: 0!important; opacity: .8!important; pointer-events: none!important; z-index: -1!important } /* * https://support.mozilla.org/en-US/kb/mixed-content-blocking-firefox */ /* verifiedIdentity */ #identity-box.verifiedIdentity::after { background: LightGreen!important; } /* verifiedDomain */ #identity-box.verifiedDomain::after { background: LightCyan!important; } /* mixedDisplayContent */ #identity-box.mixedDisplayContent::after { background: Yellow!important; } /* mixedDisplayContentLoadedActiveBlocked */ #identity-box.mixedDisplayContentLoadedActiveBlocked::after { background: linear-gradient(rgba(228,99,47,.32),Yellow,rgba(228,99,47,.32))!important; } /* weakCipher */ #identity-box.weakCipher::after { background: Orange!important; } /* insecureLoginForms */ #identity-box.insecureLoginForms::after { background: Orangered!important; } /* mixedActiveContent */ #identity-box.mixedActiveContent::after { background: Red!important; } }
Zrovna na abclinuxu.cz ale nefunguje HTTPS optimálně:
Tiskni
Sdílej:
Barevne podbraveni:)