Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Disclaimer: tenhle zápisek by u někoho mohl vzbudit touhu pustit se do flamewaru, ale to opravdu není cílem, takže jestli v sobě něco takového cítíte, ani nečtěte dál . Snažím se získat nějaké informace, od kterých se můžu odpíchnout v dalším zkoumání, flamewar mi nepomůže v ničem, takže pls, flamujte někde jinde
Zprávy o tom, že Sun koupil MySQL, a diskuse pod nimi všude na Internetu mě přivedly k přemýšlení o tom, jaké jsou vlastně výhody a nevýhody jednotlivých databázových systémů a od tohoto uvažování jsem se dostal až k myšlence, jaké jsou výhody a nevýhody operačních systémů, konkrétně *BSD a Linuxu.
Nemůžu se nepodělit, toto mi přistálo v RSS
Jako - asi bych neměl být překvapený, přecijen to není poprvé (viz řešení řady bezpečnostních problémů v IE6 - je to nebezpečné? v SP2 zakážeme celou užitečnou funkci!).
Ale nakonec - mně to žíly netrhá :)
Update:
Tak toto mi přistálo v RSS hned poté. Ale stejně to je drsný.
Aspoň, že si uvědomují, kde je problém doopravdy:
We stated that it was the file formats that were insecure, but this is actually not correct. A file format isn't insecure — it's the code that reads the format that's more or less secure.
Pěkný večer přeji, nemám mnoho času na vysvětlování (grafomanská půlka mého já pláče ), takže se přímo zeptám: jaké síťové rozsahy používá Masarykova univerzita?