Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Soubory se zdrojovými kódy nepatří do nepovolaných rukou jako zápalky do těch dětských.Perla týdne (musel jsem si to dát jako citát do patičky)
urpmi
. Pokaždé vlatně použiju příslušný nástroj té které distribuce k instalaci software. Akorát je důležité vědět, jaký balíčkovací systém používá moje aktuální distribuce.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Takže jsem vlastně chtěl říct, že Synaptic, Apt, RPM jsou nástroje pro instalaci software v příslušných distribucích linuxu. A vůči sobě stojí na stejné úrovni.Nie nestoja. RPM si nedokáže sám od seba vyriešiť závislosti, na to má v prípade PCLOS nadstavbu apt, ktorá to rieši za neho a aby to malo aj nejaký kabát, tak grafickou nadstavbou nad apt je Synaptic. Z toho teda vyplýva, že každý z týchto nástrojov stojí na inej úrovni, navzájom si teda nie sú vôbec rovné.
RPM si nedokáže sám od seba vyriešiť závislostiHuh, WTF?!
Pokud vim, tak ne a právě to je jeden z důvodů, proč se nedoporučuje tyhle nástroje používat, pokud člověk neví, co dělá.Erm...
Proč by měl být RPM nějaký nízkoúrovňový nástroj?Protoze je :) A stejne jako v debianu nepouzivas nizkourovnovy dpkg ale apt, v rpm-based distribucich radsi pouzijes jejich nadstavbu (nejlepe opet apt :)), nez nizkourovnove rpm.
Synaptic/Smart/Gyum/Yast | Synaptic/Smart APT/Yum/urpmi | APT rpm | dpkg..je rpm/dpkg tou vrstvou spodní. Jen dodávám, že APT nepokrývá kompletně funkcionalitu RPM/dpkg, nejedná se tedy o "ideální" vrstevnou architekturu systému, ale s tím už jsem nechtěl text zatěžovat.
Já rozchazoval nějakou starou NVidii pod Ubuntu…Nejdřív jsem se divil, proč Ubuntu pod sebou potřebuje rozházenou starou nVidii. Nebo „rozchazovat“ místo „rozcházet“ je nějaké nářečí?
dlopen: /usr/lib/xorg/modules/drivers/nvidia_drv.so only ET_DYN and ET_EXEC can be loaded
A ted babo rad. Mam se zase bavit balicku a instalovat rucne? Nebo si nechat balicek a jet dal pomoci nv? Funkcni nvidiu jsem zatim videl jen v Ubuntu. Stale doufam, ze zacne Intel delat i klasicke AGP karty a ja ten proprietalni smejd budu moct vyhodit.
Tiskni
Sdílej: