Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Tohle vystoupení je přesně vystřiženo z přednášek politické ekonomie na VŠE v 70. letech.A jestli to není tím, že právě v 70. letech Keller vstoupil do KSČ. :) Už tedy na scéně máme (asi) kompletní přehled významných typů levičáků: levicově-liberální (pseudo?)intoši (JS), klasičtí bolševici pracující jako "sociologové", "psychologové" ap. (Keller), jiní klasičtí bolševici (jejich jména si nepamatuju), trockisti (xkesh).
... když svuj pohled na věc vykazuješ na venek jako objektivitu většinovou.Bez ohledu na obsah vašeho sporu - ty děláš totéž.
Ale to nie je o ľavici a pravici, ale o tom, že politici u Vás (a z veľkej časti aj u nás), sú proste nenažrané hovadá. Koho potom ísť voliť? Je zopár nových strán, o ktorých zatiaľ človek nevie, či budú rovnaké hovadá, alebo o trochu menšie. Tak som volil niekoho z nich a dúfam, že to nejak dopadne.
Volil som SaS. Keby nie ich, tak asi Most. Netuším, akí budú vo vláde, to ukáže čas. Ale Sulík aj Bugár sú mi sympatickí a históriu (politickú aj osobnú) majú skôr pozitívnu než negatívnu (resp. o žiadnej negatívnej neviem).
Dekriminalizácia marihuany a registrované partnerstvá pre mňa podstatnými neboli (aj keď s nimi súhlasím). Išlo hlavne o tie sympatie. A tiež sa mi celkom pozdával volebný program SaS, ktorý bol na rozdiel od iných strán dosť konkrétny (hlavne v oblasti ekonomiky). Je vidieť, že pán Sulík sa vo svojom odbore (financie) vyzná a nie je to náhodná figúrka, čo sa dostala ku kreslu. Na rozdiel od napr. Krajcera na poste ministra kultúry. To som fakt nepochopil. Teda nechápem ani to, čo vlastne robí v politike. Ale uvidíme, možno chlapec prekvapí.
Ja som od týchto volieb očakával hlavne odchod najväčšej špiny a aké také zavedenie politickej kultúry a slušnosti. To sa myslím celkom podarilo, takže spokojnosť.
Ak je niekto teoretik a VŠ pedagóg znamená to, že poriadne nepracuje?
Není práce jako práce. Někdo se musí v práci sakra ohánět, tlačí ho termíny, nadřízení, konkurence atd. To je reálný život. Někteří lidé ovšem prožijí život ve skleníkovém prostředí veřejné instituce, kde takové tlaky téměř nejsou. Keller strávil prakticky celý život ve škole - nejdřív jako student, potom jako pedagog. Další věc je, že většina lidí musí v práci produkovat reálné a verifikovatelné výsledky. Teoretici jako Keller produkují abstraktní produkt, u kterého nelze změřit kvalitu a který nikdy nebude použit v praxi.
A čo keď niekoho tlačia termíny? To je tak možno reálny život podnikateľov, ktorí tvoria koľko? 1% populácie? Reálny život väčšiny ľudí vyzerá úplne inak. Že niekoho baví žiť pod tlakom a v strese a uhnať si v štyridsiatke infarkt, to je holt jeho vec
Záleží, nakoľko máš voľnú ruku. Ale zamestnanec sa od zamestnávateľa práve obvykle líši v tej miere zodpovednosti. A bežná robota pre rádového človeka vyzerá tak, že ráno príde, večer odíde a medzitým niečo spraví. Z jeho pohľadu ale nejde o termíny, do tých by ho mal naháňať šéf.
Študujem. Ale neboj sa, pár zamestnaní už som mal (všetky programátorské) a nikde sa po mne termíny plniť nechceli. V praxi je to tak, že ak máš pevnú pracovnú dobu, tak si v robote od rána do večera a mákáš. Nie je tvoj problém, či zamestnávateľ stihne zakázku. On sa má starať. Najať dosť ľudí, platiť presčasy, kontrolovať, čo spraviť treba a čo sa už určite nestihne. Prípadne dohadovať posúvanie termínov.
Zaměstnanci, kteří zadarmo zachraňují "svoji" firmu? A je to tak nepochopitelné? Ono to tak úplně zadarmo není. Existují formy, jak práci vynahradit, nejde-li to přímou mzdou. Nicméně jsou to lidé, kteří tu "káru" táhnou společně s námi 18 let.Presto (nebo proto?) chcete, aby se jich dalo lepe zbavovat?
ked clovek objavi stare zname pravdy sam, uvahou, rozjimanim, skusenostou... azda sa trochu nechá aj poučiť aj múdrejšími a skúsenejšími, jeden ľudský život by na to objavovanie nestačil. Sotva stačí na overovanie niektorých z nich.Aj tak nakoniec ľudia umierajú v blude. napr. v nejakom neoliberalistickom)), aby sme neodbočili od témy
Je přece jasné, že můj šéf je šéfem proto, že je schopnější, má vyšší vzdělání, pracoval víc na sobě .. a má také proto vyšší plat.
A pak že utopické vize jsou doménou levičáků…
Opět špatně. Neposuzujte vedení firem podle excesůOno to bylo myšleno hodně ironicky. Ten vliv vedení a podřízených, nebo dokonce v rámci celé společnosti, je prostě vzájemný a hlavně, že se ani jedna z těch stran neobejde bez té druhé.
Také ne. Za líné zaměstnance může právě špatné vedení, které je neumí motivovat k efektivnějším výkonům.Pozor, odtud je k levicovému smýšlení už jenom krůček. Stačí se zamyslet, co se vlastně s takovou firmou, která jde do kopru, typicky děje. Docela hezky to tu kdysi vystihl dad v zápisku hospodářský cyklus.
Naříkat nad tím, že budu mít plat jako má dnes šéf až za 180 - 200 let, to je snad případ pro Chocholouška. Je přece jasné, že můj šéf je šéfem proto, že je schopnější, má vyšší vzdělání, pracoval víc na sobě .. a má také proto vyšší plat.
Nemyslím si, že to Keller myslel jako: "ano, chceme víc, my obyčejní lidé!", ale tím srovnáním s minulostí chtěl ukázat, že managerské platy se zvyšují mnohonásobně rychleji než ty ostatní, což je jedna z příčin té nesouměřitelnosti.
Obecně k té přednášce. Pokud ta čísla co uvadí jsou jen z poloviny pravdivá, tak jdeme do prdele
Jak by k tomu pak přišli, kdyby se zavedla progresivní daň? Jaká by byla obecně motivace lidí dělat dobrou, dobře hodnocenou práci, když by platilo že čím víc si vydělaj, tím víc je skrouhnu?
To je klasická demagogie, která se snaží lidem vsugerovat představu, že při progresivním zdanění tomu, kdo má větší hrubý příjem, může zůstat menší čistý. Sice se to takhle neřekne, to by byla vyslovená lež, ale šikovně volenými formulacemi se taková představa vyvolává. Jenže tak to není, nikdy to tak nebylo a nikdy to tak nebude.
Progresivní daňová sazba je nutná proto, že životní úroveň člověka není úměrná čistému příjmu, ale tomu, co mu zbyde po odečtení nutných životních nákladů. Proto jsem považoval za nehoráznost, když úřednická vláda přišla se snížením platů státních zaměstnanců o čtyři procenta a pak si papaláši jako gesto snížili platy o "stejná" čtyři procenta. Ve skutečnosti nešlo o žádné vstřícné gesto, ale jen povýšený výsměch. Můžeme se samozřejmě bavit o tom, jestli míra progrese, kterou zavedla Paroubkova vláda (coby snížení té původní, Klausovy) byla pořád ještě příliš vysoká a jaká úroveň je ještě rozumná, ale doufám, že se nikdy nikdo nepokusí zavést opravdu rovnou daň.
Až na to, že pracháčů je míň než lopat, takže by byli míň slyšet...
To není ani zdaleka pravda. Je jich sice méně, ale mají daleko lepší možnosti, jak být slyšet. Pročpak asi všechna relevantní média (dokonce včetně "veřejnoprávních") před volbami tvrdě agitují ve prospěch pravice?
Takto bráno budete mít vždycky nižší čistý příjem - proti nulové dani; a dokonce i při nulové dani budete mít nižší příjem (oproti záporné dani). Mluvil jsem samozřejmě o tom, že se nikdy nestane, že by vám při daném daňovém systému zvýšením hrubého příjmu nevzrostl (nebo dokonce klesl) čistý.
Mimochodem, to, co tvrdíte, taky není obecně pravda, záleží na tom, jaké by byly sazby jednotlivých pásem u progresivní daně a jaká by byla sazba té rovné.
To je klasická demagogie, která se snaží lidem vsugerovat představu, že při progresivním zdanění tomu, kdo má větší hrubý příjem, může zůstat menší čistý.Pokud máš nastavenou pro zdanění diskrétní škálu pak se něco takového může klidně stát. Pokud máš plat těsně pod limitem pro přesunutí do vyšší daňové kategorie a někdo ti přidá pár stovek tak se můžeš posunout do vyšší kategorie a platit na daních více (větší část svého platu v procentech) a reálně se posunout na nižší plat.
Asi by bylo dobré se nejdřív podívat, jak ty progresivní daňové systémy opravdu fungují. Např. tady je přehled, bohužel až od roku 1999. Např. v posledním progresivním modelu se při příjmu nad 121200 platí 14544 + 19% ze základu přesaḧujícího 121200; a těch 14544 není nějaká náhodná hodnota vycucaná z prstu, ale přesně 12% z 121200, takže pro mezní hodnotu vyjde z obou stran totéž. Takže funkce čistého příjmu v závislosti na hrubém je po částech lineární, je spojitá (zanedbáme-li granularitu peněz) a rostoucí.
Samozřejmě by šel teoreticky vymyslet model, který by tak nefungoval, ale stejně tak můžu teoreticky vymyslet rovnou daň ve výši 120 procent.
je životní úroveň stejně úměrná čistému příjmu, akorát posunutému o ty životní náklady
Jenže zatímco pro vás je to "akorát posunuté", pro lidi s nižšími příjmy to "akorát posunuté" může znamenat sakra významný rozdíl.
Což nic nemění na to, že životní úroveň je závislá od čistého příjmu... A to ještě za předpokladu, že životní náklady jsou u obou skupin stejné. Celkem by mě zajímalo, zda to tak skutečně je. Např. zda náklady na zdravotní péči jsou stejné u člověka, který je 14 hodin denně v neustálém stresu a člověka, který 4 hodiny fyzicky dře a pak 2 hodiny svačí. Něco mi říká, že první skupina na tom bude trochu hůře...
Mě by ale stále zajímalo, co by v případě progrese motivovalo lidi, aby dělali odpovědnější práci, náročnější práci, nebo pracovali o 2 hodiny denně více. Vezmeme jim peníze jen proto, že tolik "nepotřebují"? WTF?
Mě by ale stále zajímalo, co by v případě progrese motivovalo lidi, aby dělali odpovědnější práci, náročnější práci, nebo pracovali o 2 hodiny denně více. Vezmeme jim peníze jen proto, že tolik "nepotřebují"? WTF?Že jsou peníze motivační faktor je velice rozšířený omyl - stačí si nastudovat libovolnou psychologickou literaturu o motivaci. Nebo se podívej na What motivates people.
Netřeba mě poučovat, minulý týden jsem dělal mimo jiné z tohoto zkouškuV případě Maslowa mluvíme skutečně o A Theory of Human Motivation, nebo o jiné z jeho prací? Protože to jak jsem já pochopil teorii motivace, peníze mezi motivační faktory nepatří. Když to řeknu polopatě, pokud někdo už pracuje špatně, jeho výkonnost přidáním peněz nezvýším. Pokud jsem to pochopil špatně, odcitujete mi tu část, ze které to plyne? McGregora jsem neznal, díky za odkaz, zkusím si to prostudovat. Každopádně ani v případě, že se jedná o McGregorův typ X, tak daňová progrese není demotivující, protože zvýšení jeho hrubé mzdy vždy zvýší čistou mzdu.Peníze samozřejmě jsou motivační faktor, stačí si nastudovat např. Maslowovu nebo McGregorovu teorii.
Nečetl jsem přímo Maslowovu práci, ale učil jsem se to v rámci managementu z Vebera. Pokud jsem to zase pochopil správně já, pak peníze slouží jako prostředek k uspokojení základních (fyziologických) potřeb každého člověka (jíst, pít, ..., za předpokladu, že toto si nakupuje). Zkrátka že peníze jsou zdrojem pro uspokojení nižších pater pyramidy potřeb. Tedy ne že by peníze jako takové byl přímo cílem, nicméně bez nich člověk spoustu svých potřeb není schopen uspokojit.
Ano, zvýšení hrubé mzdy přinese vždy zvýšení čistého příjmu. Sice jsem předpokládal, že může nastat případ, kdy se právě přehoupne do vyššího pásma a čistý příjem se tak nezmění (přesný způsob progrese neznám), ale budiž. I tak si myslím, že pro člověka je toto částecně demotivující. Zde by se možná hodilo doplnit McGregorovu teorii teorií Herzbergovou, která říká, že některé faktory, které za normálních okolností nemají na motivaci přímý vliv (hygienické faktory), mohou za určitých okolností působit demotivačně. Opět toto vychází z výzkumu, který dotyčný pán dělal v několika velkých společnostech. Příklad takového faktoru bych viděl právě ve mzdě. Pro lidi, pro které tento faktor není rozhodující (předpokládám, že fyziologické potřeby uspokojili) a motivují je skutečně vyšší cíle, je toto faktorem hygienickým. V případě, kdy ovšem začně čistý příjem růst jaksi podivně, nerovnoměrně s odvedenou prací, může tento faktor působit negativně.
Např. zda náklady na zdravotní péči jsou stejné u člověka, který je 14 hodin denně v neustálém stresu a člověka, který 4 hodiny fyzicky dře a pak 2 hodiny svačí. Něco mi říká, že první skupina na tom bude trochu hůře...
V některých ohledech ano, v jiných přesně naopak.
Mě by ale stále zajímalo, co by v případě progrese motivovalo lidi, aby dělali odpovědnější práci, náročnější práci, nebo pracovali o 2 hodiny denně více.
Totéž co bez ní: že si vydělají víc peněz.
Leckdo se vrhne na podnikání a myslí si, že zbohatne. Nezbohatne! Nebude sice koukat, kolik stojí máslo, ale zbohatnutí to není. Je to jen tvrdá dřina, riziko, ale i radost z nějakého úspěchu. To si lidé musejí uvědomit. Ne každý je Gott, Maradonna, Kellner ..Tak já myslím, že není třeba házet hned flintu do žita: 1) Sebrat sockám dávky. 2) Zrušit minimální mzdu. 3) Zavést povinné odvody na důchod do soukromých fondů. 4) Zavést povinné odvody na zdravotní pojišťovny do soukromých pojišťoven. 5) Zavést školné. 6) Zrušit přídavky na děti a dávky v mateřství. 7) Zrušit podporu v nezaměstnanosti. 8) Snížit daně právnickým osobám. 9) Zvýšit DPH. atd. ... v podobném duchu To by v tom byl čert, aby se pak tvrdě pracujícím podnikatelům a zaměstnancům nepodařilo zbohatnout!
Tohle vystoupení je přesně vystřiženo z přednášek politické ekonomieNo, a dneska se to slovo "politická" cudně vynechává, veškeré politické a ideové motivy ekonomů vytěsňují do podvědomí a hraje se mediální hra na ekonomii coby exaktní nebo aspoň racionální vědu. A protože už se dnes jazyky neučí, tak nikomu nedochází, že "eko-nomie" je bez politiky nesmysl, neboť je to hospodaření podle dohodnutých pravidel (nomos). O hospodaření podle rozumu pojednává "eko-logie". Zejména pravicoví svazáci si to ale dneska představují obráceně, neboť idiotství je považováno za rozum a naopak.
presne v duchu tohto blogpostu a celej diskusie
Můžu tě ujistit, že (ač sám spíše pravičák) stranu SPOZ jsem bral jako dobrou levicovou alternativu k Paroubkově ČSSD a doufal jsem, že ve volbách uspěje (lepší než VV nebo KSČM). Dokonce mě zaujal i váš názor na OpenSource publikovaný tady na ABC Linuxu. Nicméně co tě tady čtu, ztrácím naději, že politika bude někdy v rukou rozumných lidí.
stranu SPOZ … a doufal jsem, že ve volbách uspěje
Ona uspěla. Dosáhla téměr maximální možné škody, jakou mohla napáchat.
Ovce nazývám pravičáky proto, protože si řežou větev pod sebou samým a nepřemýšlí...
Což lze samozřejmě použít i na levičáky. :)
Na komplexní rozbor situace a toho jak z toho ven musí mít člověk obrovský rozhled a hlavně nadhled, což se mi zdá, že ani jedna "ze soupeřících stran" nemá a neumí.
Podle mne celý problém tkví v tom, že jsme špičkoví v tom, že všechno umíme rozšťourat, rozvrtat (mraky analytiků), ale velice málokdo umí z toho rozšťouraného brajglu vytvořit něco rozumného, co by dávalo hlavu a patu.
Vždycky si vybereme nějaký konkrétní problém a v tom se vrtáme, to že ten problém má mraky vedlejších návazností, které bez nadhledu nad danou problematikou člověk zavrtaný v problému vůbec nevnímá.
Myslím, že to je hlavní problém veškerých komplexních věd, které máme (ekonomie, ekologie, klimatologie a další), protože se často vytrhne jedna věc z celkového kontextu a nad tím se bádá, jak to vylepšit a nedívá se na to člověk nezúčastněně nadhledem jako na celek.
Původně jsem napsal "Sprostá slova nahradily ovce ...", ale to mi přišlo ještě nesroumitelnější.
Upřímě nevím, jestli si pod sebou řežu nebo neřežu větev. Nemyslím si, že se o mě někdy nějaký stát postará, ať už levicový nebo pravicový. Bohužel mám kamaráda, který by tu sociální pomoc potřeboval, ale od Zemana až po Topolánka se jí nedočkal. Nemá totiž dostatečně ostré lokty nebo dlouhé prsty. A já se znám - jsem na tom stejně. Takže doufám, že mi zdraví vydrží a že se protluču. A že mi do toho mého protloukání nebude nikdo moc kecat. Jestli tak vypadá ovce, pak prosím - bééé, domluvil jsem!Vidíš to stejně černobíle jako autor blogu. Samozřejmě na to máš právo, ale tipnul bych si, že tvé názory nepramení z mnohaletého poznávání světa a velkého úspěchu na trhu práce, ale z vyuky dějepisu a občanské výchovy na střední škole, kterou právě studuješ a z toho, že tě momentálně živí rodiče.
Kromě toho komunistického státu, který navrhuješ existuje několik států, které by na realitu narazili rychleji - například stát vedený naivními středoškoláky, kteří si myslí, že mají vždy pravdu.
aby se ulévání daní nevyplácelo (třeba právě nezavedením progresivního zdanění)Nebo taky větší kontrolou ze strany finančních úřadů
Chci tím říct, že ty kecy o ovcích a nemakačencích jsou vážně jen kecy. Každá strana má v něčem pravdu a je chybou, že se nedokáží navzájem poslouchat.
A vrátím se k tématu blogu - k té Kellerově přednášce. Podle něj i jako podnikatel skončíš ve stejné prdeli jako celá společnost. A podle mě nějaké argumenty má.
KSČM - student VŠ s výborným prospěchem, který rozhodně není komunista, taky uvažoval, že bude volit SSO.A šel sám do volební místnosti, nebo mu to komise přinesla až do ústavu?
a vidí velký rozdíl mezi ČSSD a KSČMještě před volbama? tj. míníš paroubkovskou ČSSD? tak to má buď dost velkou představivost nebo se jeho (nebo tvoje?) definice slova „velký“ o dost míjí s tou mou.
1) Je spravedlive nucene prerozdelovani? To je otazka etiky/moralky, lide maji o etice ruzne subjektivni predstavy, ale obecne neni mozne objektivne rici, jestli je neco eticke nebo ne.
2) Jaky je/bude skutecny dopad uplatnovani levicove/pravicove politiky na lidi? Prvni vec je otazka, jaky je ve skutecnosti soucasny stav. Vetsina lidi soudi podle sebe a okoli ("mam znameho co ma firmu...") - toto je subjektivni, proto se o tom lide hadaj. Druha vec je, jaky by melo dopad praktikovani urcite politiky, coz muzeme jenom odhadovat, cili dalsi zdroj flamu.
Na druhé straně ovšem brání firmám v přijímání nových zaměstnanců.Víte pořád čtu slyším o tom, jak problém nezaměstnanosti vyřešíme snadným propouštěním a firmy se pak div nepřetrhnout, aby najímali lidi. Ale já tomu nějak nevěřím. Přijde mi to jako ta o tom, že školné zlepší dostupnost vzdělání pro sociálně slabší. Nějak mi nesedí, že když půjde snáze vyhazovat, tak zruším psychologický blok a firmy najmou lidi, ale vyhazovat je ve skutečnosti nebudou. Mě současný stav přijde relativně fér. Zaměstnavatel Vás nemůže během okamžiku vyhodit na dlažbu. Zaměstnanec se nemůže zvednout a na místě odejít. Oba dva mají alespoň nějakou ochranu, která jim umožní plánování života/podnikání. Stabilní prostředí by v zásadě mohlo být všestranně přínosné. Měl byste vidět, co snižování stavů a nejistota, jestli se večer člověk ještě vrátí domu zaměstnán dělá s pracovní morálkou.
Měl byste vědět, co jistota, že vás zaměstnavatel nemůže vyhodit, udělá s pracovní morálkouNo asi také nic dobrého, ale celkem pochybuji, že by někdy nastala tato situace (snad možná odborových předáků se nedá dost dobře zbavit, ale to je zanedbatelná a početně omezená skupina).
Nějak mi nesedí, že když půjde snáze vyhazovat, tak zruším psychologický blok a firmy najmou lidi, ale vyhazovat je ve skutečnosti nebudou.
Někteří lidé pořád vidí jen jednu stranu mince. Podívejte se na to z pohledu zaměstnavatele. Když nemám pro zaměstnance práci, nemůžu ho propustit hned, ale defacto ho musím zaměstnávat ještě téměř půl roku (dva měsíce výpovědní lhůta plus tříměsíční odstupné). To je obrovská zátěž a zrovna v dnešní době nikdo neví, co bude za půl roku. Takže i když dnes mám zakázky a nové zaměstnance bych potřeboval, jejich přijetí je až to poslední řešení. Nejdřív firma využije stávající zaměstnance (přesčasy), potom využije agenturní zaměstnance, dále zaměstnance na dobu určitou, případně OSVČ nebo práci načerno.
Když nemám pro zaměstnance práci, nemůžu ho propustit hned, ale defacto ho musím zaměstnávat ještě téměř půl roku (dva měsíce výpovědní lhůta plus tříměsíční odstupné). To je obrovská zátěž a zrovna v dnešní době nikdo neví, co bude za půl roku. Takže i když dnes mám zakázky a nové zaměstnance bych potřeboval, jejich přijetí je až to poslední řešení. Nejdřív firma využije stávající zaměstnance (přesčasy), potom využije agenturní zaměstnance, dále zaměstnance na dobu určitou, případně OSVČ nebo práci načerno.1) Že nemáte pro zaměstnance práci, není vina jeho, ale vaše podnikatelské selhání (které má své náklady) 2) I zaměstnanci si kupodivu potřebují plánovat život, takže nastoupit někam do zaměstnaní s perspektivou, že jakmile blbě podnikající ztratí zakázky, tak já poletím na dlažbu a nebudu mít ani čas vypovědět nájem, kam jsem se kvůli práci přestěhoval, není moc motivující. 3) Že se před nabíráním nových lidí bude snažit podnikatel raději využít všechny možné rezervy, může být pro jeho podnikání jen pozitivní (lehké propouštění a tudíž lehké nabírání naopak podporuje neefektivní styl produkce). Zaměstnanec by měl být v první řadě producent hodnoty a ne náklad. Kdo má zaměstnance především jako náklad, tak si za to může sám. 4) Proč máte problém s agenturními zaměstnanci? 5) OSVČ jsou přece podnikatelé, co se vám nelíbí? 6) Pokud vás může zaměstnavatel kdykoliv vyhodit, tak se oproti práci načerno ztrácí dost významný benefit pro zaměstnance. O důvod méně, proč mít jako zaměstnanec zájem uzavírat pracovní smlouvu.
1) Že nemáte pro zaměstnance práci, není vina jeho, ale vaše podnikatelské selhání (které má své náklady)
To je dost naivní pohled, ale dejme tomu. Vtip je v tom, že firma se tomuto "selhání" bude snažit předcházet prostředky, které jsem popsal výše. Kdo na to nejvíc doplatí, je nasnadě.
3)Zaměstnanec by měl být v první řadě producent hodnoty a ne náklad. Kdo má zaměstnance především jako náklad, tak si za to může sám.
Opět naivní pohled mimo realitu. Když má firma dnes práci pro 100 zaměstnanců a za pár měsíců jen pro 50, protože zakázky prostě nejsou, tak těch 50 přebytečných zaměstnanců je obrovský náklad navíc. Můžete si to okecávat jak chcete, ale taková je realita.
4) Proč máte problém s agenturními zaměstnanci?
Já ani ne, ale odbory, stát a ti agenturní zaměstnanci s tím problém mají (malé jistoty a ochrana těchto lidí).
5) OSVČ jsou přece podnikatelé, co se vám nelíbí?
Viz bod 4). Já s OSVČ problém nemám, ale spousta dalších lidí ano - nižší odvody, žádné jistoty atd.
6) Pokud vás může zaměstnavatel kdykoliv vyhodit, tak se oproti práci načerno ztrácí dost významný benefit pro zaměstnance. O důvod méně, proč mít jako zaměstnanec zájem uzavírat pracovní smlouvu.
Každá mince má dvě strany, práce načerno má své výhody i nevýhody pro všechny zúčastněné (ovšem pro stát má jen nevýhody). Asi nemá smysl, abych to tady vypisoval.
... jednodimenzionalni kraviny ...Myslím, že zrovna on neustále zdůrazňuje, že každá mince má dvě strany a jen se snaží některým ukázat tu druhou.
Tak záleží na tom mene, alebo nie?
Vtip je v tom, že firma se tomuto "selhání" bude snažit předcházet prostředky, které jsem popsal výše. Kdo na to nejvíc doplatí, je nasnadě.Takže máme dvě možnosti: 1) doplatí na to zaměstnanci, 2) doplatí na to zaměstnanci. Lišit se budou pouze v tom, že 1) bude legální, kdežto 2) bude nelegální. BTW. Bod 2) jste jinak z velmi pečlivého dodržení odpovědí vynechal omylem anebo záměrně? Ten bod je dost podstatný.
Takže máme dvě možnosti: 1) doplatí na to zaměstnanci, 2) doplatí na to zaměstnanci. Lišit se budou pouze v tom, že 1) bude legální, kdežto 2) bude nelegální.
Nelegální je pouze práce načerno, všechny ostatní způsoby (přesčasy, OSVČ, agenturní zaměstnanci atd.) jsou legální. Další zcela legální řešení je přesun firmy do jiné země, kde jsou pružnější zákony. Odpověď na vynechaný bod 2) je zřejmá. Musíme si vybrat, co je lepší. Jestli pružnější trh práce, kde firmy mohou lehce propouštět, ale i nabírat a zaměstnanci budou, bohužel, ve větší nejistotě a zaměstnání bude poněkud nestálé. Nebo vysoká ochrana zaměstnanců, kde zaměstnaní mají určitou - i když zase ne moc velkou - jistotu práce a nezaměstnaní mají také jistotu, ale nezaměstnanosti.
Další zcela legální řešení je přesun firmy do jiné země, kde jsou pružnější zákony.No jo, ale znáte to. Poptávka, nabídka... v té pružné zemi tím zdraží pracovní síla (protože se tam sunou firmy a najímají) a brzy se to přestane vyplácet.
Moc by se nám hodilo, kdyby bylo možné pružnější nabírání sil a jejich propouštění, když není práce .. pak ti lidé sedí u prázdného stolu a my platíme jako mourovatí. Pak je zase problém lidi najmout, když příjde větší zakázka. Nějaké řešení je sice dohoda o provedení práce apod., ale není to ono. Určitě nejsme sami, kdo má podobný problém.Vám jistě ano. Otázka je, jestli by se to hodilo i vašim zaměstnancům. Jako že by třeba v sezóně bydleli a po sezóně šli bydlet pod most. Anebo pár měsíců jedli a pár měsíců hladověli... Chtělo by to prostě vypínatelné zaměstnance. Tenhle problém je tu od těch dob, kdy se začala prodávat námezdní práce v manufakturách. Výsledkem dvousetletého vývoje je pracovní právo, které zaměstnance z role nevolníka staví do role obchodního partnera. Teď na to hupne pravicová neoliberální politika a začně opět vyrábět nevolníky oddané na milost a nemilost svému pánovi... samozřejmě s argumentem naprosté svobody, třeba volby mezi tím, jestli budu jíst anebo umřu hladem. Pracovní právo by vás mělo nutit podnikat promyšlenějším způsobem.
Délka dovolené s produktivitou samozřejmě souvisí. Odpočatý zaměstnanec je produktivní zaměstnanec.Moje chyba, obvykle mám tendenci vynechávat kontext. Myslel jsem to tak, že délka dovolené s produktivitou nesouvisí tak, jak to pan Smolík ve svém příspěvku naznačoval. To jest, méně dovolené => více času v práci => více odvedené práce. Netuším, na koho jde ta reakce s nezaměstnaností a o čem to celé je. Jenom podotýkám, že dle wikipedie jsou čísla pro Státy a Evropu v podstatě totožná.
Netuším, na koho jde ta reakce s nezaměstnaností a o čem to celé je. Jenom podotýkám, že dle wikipedie jsou čísla pro Státy a Evropu v podstatě totožná.Pardon, to bylo k tomu vláknu obecně, ne přímo Vám. Ale nechtěl jsem hromadu příspěvků. Ale jak jsem psal výše, ta čísla stejná jenom vypadají. zcela odlišnou metodikou říká každé něco jiného. V EU je to procento lidí bez práce, v US je to procento lidí na podpoře (takže pouze část nezaměstnaných jenom po prvních pár měsíců, po nárůstu ta čísla celkem rychle padají, ale ne nutně proto, že by se lidé vrátili do práce, ale protože jim vypršel nárok na pomoc v nezaměstnanosti).
Aj Gréci chceli dôstojne žiť a regenerovať svoje sily a zdravie. A aj žili
Keby EÚ skutočne bola len o slobode (pohybu, obchodu, ...), tak by to bolo fajn. Ale prerastá nám to cez hlavu.
A najlepšie na tom je, že ľudia aj tak nie sú schopní vidieť, že dnešná EÚ fakt nemôže fungovať. Aspoň nie v takej miere ako doteraz. Spoločná mena je úplná blbosť, ktorá vôbec neberie do úvahy, že každý štát je na tom ekonomicky úplne inak. Smutné je, že namiesto aby to skúsili vyriešiť systémovo (zrušenie meny, kým nebude neskoro; alebo pre začiatok aspoň zbavenie sa problematických štátov), tak radšej budú sypať peniaze do kanálu... Ale škoda reči. Takýmto prístupom padne na hubu celá EÚ pomerne rýchlo, tak možno potom sa poučia.
Hovoríš o tom, že treba viac dovolenkovať. Ja som len ukázal, kde to končí
Opasky by si síce správne mali uťahovať všetci, ale neexistuje mechanizmus (teda, existuje, mali sme ho tu 40. rokov a ja osobne ho tu už viac nechcem), ako k tomu ľudí donútiť. Socialisti si predstavujú, že ľudia majú kolektívne vedomie a všetci budú konať rovnako. No, nebudú. Každý je individualita a každý hrá za vlastný tým.
Že je dnešná spoločnosť nezdravá, o tom niet veľkých pochýb. Otázka je, čo s tým? Autoritárstvo nefungovalo nikdy. Potom máme anarchizmus. Čiže zákon džungle. Tiež nie úplne ideálne. Ja osobne sa kloním ku kontrolovanému anarchizmu (ako v ekonomických, tak sociálnych ukazateľoch). To dovoľuje fungovanie voľného trhu, ale s istou mierou kontroly (napr. proti monopolom). Nič lepšie sa IMHO vymyslieť nedá. Aspoň ja som teda nič lepšie zatiaľ nevidel.
Súhlasím. A celé je to problém toho, že bez ohľadu na systém, peniaze majú tendenciu sa kumulovať na jednom mieste a dávajú niekomu príliš veľkú moc. A keď máš peniaze, kúpiš si všetkých. Aj oponentov. A protikorupčné zákony tomu nepomôžu nikdy. Vždy budú existovať cestičky, ako peniaze nenápadne doručiť.
Ale uznávam, že na Slovensku je to ešte ďaleko horšie. Tu sa kradne a podpláca tak, že o tom každý vie...
Pochopiteľne, že to s tým súvisí. Ale každý úrad má svojho šéfa a ten šéf bude vždy mať nejakú moc. To sa nijak riešiť nedá. Moc a peniaze sa proste koncentrujú. Je blbosť, aby mal každý rovnako.
A kto tvrdí, že na západe problémy nemajú?
Internet je informatika a to je zas matematika. Tam určite nie je problém navrhnúť slušný model a dokonca aj overiť, že to bude fungovať. Ale IMHO model s ľuďmi takto navrhnúť a overiť nemôžete. Ľudia sú nevypočítateľní. Každopádne, zlepšiť sa trochu dá, napr. lepšími zákonmi a kvalitnejším vynucovaním zákonov.
Samozrejme, že stojí! Čo je to za sprosté otázky? Vám nezáleží na tom, že napr. na výstavbu diaľnic sa minie 3x viac peňazí (a že sú to teda pekné balíky v ráde miliárd) než je treba, lebo všetko sa deje za zatvorenými dverami a štátna zakázka sa dohodí známemu? To si snáď robíte kozy... Ako môžete hovoriť o právnej spoločnosti a následne nechcieť, aby dodržiavala zákony?
Jak vite, ze se to resit neda? Treba v bezpecnosti pocitacu se to resi tak, ze existuje auditor, ktery nema prava, ale muze kontrolovat ty, kteri ta prava maji. Podobne, v demokracii muzeme jako obcane ty, co rozhoduji kontrolovat, a idealne, v pripade problemu je odvolat. Takovy system dava obema stranam stejnou moc, prestoze maji ruzne pravomoci. Takze to, ze je nekdo sef, jeste neznamena, ze musi mit nutne vetsi moc nez jeho podrizeni. A pletete dve nesouvisejici veci dohromady - penize a moc. To neni totez. Muzeme mit ruzne platy a stejnou moc a naopak. Chcete tvrdit, ze je hloupost, aby meli vsichni stejnou moc?Pochopiteľne, že to s tým súvisí. Ale každý úrad má svojho šéfa a ten šéf bude vždy mať nejakú moc. To sa nijak riešiť nedá. Moc a peniaze sa proste koncentrujú. Je blbosť, aby mal každý rovnako.
Sam nize rikate, ze dalnice u nas stoji 3x vic, nez na Zapade, takze asi neco lepe delaji. Nevim, zda jste prozil 90. leta, ale uroven korupce tehdy se s dneskem naprosto neda srovnat. A podle me za to muze prave prosazeni kvalitnich zakonu za ucelem vstupu do EU.A kto tvrdí, že na západe problémy nemajú?
Mechanism design je obor teorie her. Kdyz jsem byl mensi, myslel jsem si, ze lide jsou nepredvidatelni, a pocitace naopak krasne ano. Dnes jsem profesionalni programator, a co se tyce lidi trosku zkusenejsi (a taky jsem se ucil trochu kouzlit), takze mam na to spis opacny nazor.Internet je informatika a to je zas matematika. Tam určite nie je problém navrhnúť slušný model a dokonca aj overiť, že to bude fungovať. Ale IMHO model s ľuďmi takto navrhnúť a overiť nemôžete. Ľudia sú nevypočítateľní. Každopádne, zlepšiť sa trochu dá, napr. lepšími zákonmi a kvalitnejším vynucovaním zákonov.
No, vzdyt vite, ze v IT existuji lide, kteri si velmi vazi soukromi. Ja si myslim, ze jejich pohled je trochu zavadejici. Takze to je spis otazka na ne, proc jsou proti, abychom napriklad mohli znat financni transakce vysokych statnich uredniku. Kazdopadne, toto je vzdy v bezpecnosti zasadni otazka, kolik chcete investovat a ceho se vzdat, aby byl urcity system bezpecny. Protoze zvysena bezpecnost nad urcitou mez temer vzdy znamena nizsi pohodli.Samozrejme, že stojí! Čo je to za sprosté otázky? Vám nezáleží na tom, že napr. na výstavbu diaľnic sa minie 3x viac peňazí (a že sú to teda pekné balíky v ráde miliárd) než je treba, lebo všetko sa deje za zatvorenými dverami a štátna zakázka sa dohodí známemu? To si snáď robíte kozy... Ako môžete hovoriť o právnej spoločnosti a následne nechcieť, aby dodržiavala zákony?
Naráža to na problém, že nie každému sa chce rozhodovať. Bežný človek má dosť z celodennej práce. Potom má akože prísť domov a zaoberať sa riadením štátu? Just kidding. Súhlasím s tým, že takáto možnosť by tu mala byť a určite by ju nemálo ľudí využilo.
Peniaze a moc nie sú to isté, ale úzko spolu súvisia. Kto má peniaze, môže si kúpiť moc. Kto má moc, ľahšie sa mu získajú peniaze. Samozrejme, hovorím o veľkej moci a veľkých peniazoch.
Ad diaľnice: Nepovedal som na západe. Myslel som 3x viac, než by mali stáť (napr. oproti cene určenej trhom). 90. roky by som sem neplietol. To bolo obdobie krátko po komunizme a nikto ešte nevedel, čo robiť (ani politicky, ani ekonomicky, ani právne) a všetci (u nás Mečiar a spol.) kradli, koľko sa dalo. Dnes sa už pomaly blížime k normálnej demokratickej spoločnosti a voľnému trhu. Ale kradne sa stále
Ad kontrola: Ok, tak inak. Na jednu stranu súhlasím, že niečo by sa v princípe navrhnúť dalo (transparentnosť obchodov, odvolávanie politikov, vynucovanie zákonov), na druhej strane, neverím veľmi tomu, že sa niečo zlepší. Už len preto, že tí, ktorí majú možnosť rozhodovať o zmene toho systému, sú tí istí, ktorí ten systém zneužívajú vo svoj prospech
Ad bezpečnosť: Ale toto nie je o bezpečnosti. Toto je o tom, že tu máme demokraciu a teda vláda, to sú len naši zástupcovia. Preto by sme mali mať 100% dohľad nad ich činnosťou. Nie sú to naši vládcovia. Hoci dnešný stav sa podobá skôr na absolutistickú monarchiu, než na volených zástupcov, ktorí nám majú len pomáhať s riadením štátu
Ste si istý, že reaguje na správny príspevok? Ja som sa bavil o politickom spektre, nie o štýle volenia vlády.
To je učebnicová definícia. Pozrime sa na prax: neznalé masy volia toho, kto im najviac prisľúbi a následne nad ním nemajú žiadnu kontrolu. Takže sme si rozdelili moc tak, že pár panákov má všetkú, zvyšok populácie žiadnu. Za druhé, to akú vládu si zvolíte (autoritársku/liberálnu, pravú/ľavú) s pojmom demokracie nijak nesúvisí. Stačí sa pozrieť na spektrum politických strán.
Nesúhlasím. Moc je stále sústredená v rukách vlády a šéfov veľkých firiem. Bežný človek má moc o tom kecať pri pive...
Priamu demokraciu považujem za najlepšiu formu vlády. Ale nerozumiem tomu, že ju majú najviac rozvinutú niekde. AFAIK je všade na svete len zastupiteľská demokracia.
Ok, tak skoro žiadnu kontrolu. Pri zastupiteľskej demokracii to ani inak nejde. Kým nebudú mať občania možnosť sledovať transparentne činnosť vlády a právo odvolať svojho poslanca, tak sa ďalej nepohneme.
Tak to potom áno. Bolo by fajn, keby sa k takému systému smerovalo aj u nás.
A v tom je právě to obrovské riziko podnikatele. Pokud firma zkrachuje, řada zaměstnanců najde jiné místo (ne všichni) a může jet s čistým stolem dál. V jiné firmě. Podnikatel třeba splácí do konce života, hrozí mu exekuce nebo třeba i vězení (v určitých případech)To "třeba" vynechává všechny ty s.r.o. a akciové společnosti, kde nic takového rozhodně neplatí. Podle mě takové riziko nesou spíše OSVČ, ale ti zaměstnance nemají.
Miešate dohromady dve veci. Existujú spoločnosti, ktoré sú kultúrne/rasovo/osobne tolerantné. V tomto smere sa dá toho určite veľa zlepšiť. Ale v oblasti ekonomickej a politickej nikdy rovnosť nebude. Peniaze sa vždy dostanú k tomu najschopnejšiemu (či už je to diktátor a má pod sebou armádu, alebo šéf veľkej firmy, ktorý vie dobre obchodovať). A politickú moc sme už dávno odovzdali vláde, ktorá si násladne veselo kradne a po štyroch rokoch môže ísť spokojne do dôchodku.
Eh, to nie je dobré prirovnanie. Diktatúra je najhoršia forma vlády. Demokracia je trochu lepšia, ale stále má kopu problémov, ktoré dosť možno nepôjdu riešiť nikdy. A akú inú formu vlády ešte navrhujete? Dnes je to tak, že sme sa dostali z toho najhoršieho. Ale či sa veci budú dať nejako zásadne zlepšiť, to je otázka. Ja tomu veľmi neverím.
Tiskni
Sdílej: