Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Tákže jsem si tedka nechal překopat stránky a změnil mail. A aby toho nebylo málo tak jsme uvolnily další verzi programu
ZIMA-CAD-Parts.
Stručně ke změnám:
1) Změnily jsme název. )
2) Aplikace už umí zobrazovat místo adresářů obrázky v *.png a dokážeme tyto adresáře lokalizovat. Vše se děje za pomocí souboru metadata.ini který je ukryt ve skrytém adresáři 0000-index. V souboru metadta.ini je popsaná komplet lokalizace jednotlivých adreářů ale zároveň i parametry jednotlivých dílů a jejich lokalizace.
3) Dokážeme dílům přiřazovat parametry jako je šířka, délka, atd. viz soubor metadta.ini
4) Předělali jsme způsob filtrace jednotlivých CAD souboru. Z důvodu prostoru jsme na to udělali zvláštní okno a přidali podporu CAD systémům Pro/E, CATIA, NX, Solidworks, SolidEdge, Inventor, samozřejmě *.dwg,*.dxf, *.iges, *.step,
5) Pokud is ještě do vašeho OS nainstalujete program Productview verze 3 myslím tak máte v našem programu možnost si nastavit 3D zobrazování dílů souboru z Pro/Ečka
6) Kafe bouchá htmlka strojnikcýh tabulej jak o život! Doufám že do konce roku stihnem.
7) Já si sám pro sebe zatím bouchám díly jednotlivých firme který potřebuju aby se mě případně zrychlila a zefektivnila práce. Kdo by se hctěl zapojit a zčít sdílet díly v Pro/Ečku tak rád poskytnu. ALe
Dobudoucna:
1) Chci naprogramit vlastní instalační program, kterým budu moci nainstalovat program stejným způsobem jak na linux tak na widle. Tenhel samostatnej projekt potom využiju k dalším cílům jakož to i bude třebas muj CAD Linux kde bych si chtěl odzkoušet a odprezentovat nějaké nápady který mám.
2) Bude se muset nějak vymslet a poté naprogramit otázku dílů které jsou příslušenstvím. Aby jste rozuměli bude se muset vymyslet systém symbolickcýh odkazů a nějk to celé v aplikaci zobrazit tak, aby jste už od jednotlivého délů si mohli kliknout na příslušenství k tomu danému dílu přičemž to příslušenství bude naleznutelůné i v normálním reálném stromu dílů.
3) Naprogramit systém aby člověk mohl hledat nejenom podle jednotlicých fyzických sekcí (adresářů) ale také pomocí symbolických odkazů ve zvláštních adresářích A-Z (CADdisti budou vědět o co jde) Dílec třebas ADVU-20-40.. totiž dost lidí hledá stylem adresář A podadresář AD podpodadresář ADVU...
4) Pustit se také do 3D Vieweru pro *.step soubory
5) Naprogramit mosžnosti zobrazení v tabulkách dílů souborů pdf
6) Vymyslet rozhraní kde by bylo možné tyto díly nejenom ztahovat, ale také nakupovat(odeslat obejdnávku).
7) Dodělat offline ftp přístup. Data si nainstalujete pomocí instalátoru na disk aty data seb udou postupně aktualizovat pomocí rsync u jednotlivých úložišt.
8) Dodělat možnost aplikace se sama sebe zaktualizovat.
Závěr:
Už toho víc psát nebudu, stejně jsem toho víc pozapoměl než napsal. V každém případě vývoj bude stoprdo pokračovat dál, stál mě zase další prachy a ještě bude stát, odhaduji to tak do stovky až stotřicítky abych byl spokojenej...Každopádně mockrát děkuji všem sponzorům kteří mě poslali nemalý peníz na vývoj a jejcih jména, pokud jsem je znal jsem zvěčnil na titulní straně programu ZIMA-CAD-parts. A touto formou jim mnohokrát děkuji! Pokud by bylo potřeba změnit nějaké udaje u těchto dárců milerád změním upravím, atd. V každém případě finanční dary na vývoj budu přijímat i nadále pokud Vám moje/naše činnost přijde zajímavá a smysluplnná. Výsledný produkt(řešení + data) by měl být nabízen firmám a měli by se z toho otočit nějaký korunky. Pokud to někoho zajímá rád se rozdělím. V každém případě by měl být také stvořen webík zima-cad-parts.org kde budou umístněny moje data které tvořím k dispozici tak nějak registrovaným lidem, stojnické tabulky budou každopádně zadara a program zůstane vždy GPL. Pokudseto povede tak by se mohl takto vytvořit produkt který by mohl mít komerční uspěch a přitom bude free bez licenčních omezení.
BRUS a ať se daří!
Aktualizace:
Chtěl jsem přidat novou verzi programu na qt-apps.org Po chvilce jsem nějak získal pod 20 procent a byl jsem vykopnut. Program smazán. Udělal jsem si nového uživáka z duvodu změny adresy mých stránek a hlavně proto že qt-apps neumí změnil login!!??? a byl jsem vykopnut podruhé. Nevíte co by se mohlo dít? Nikdo mě neupozornil že dělám něco špatně a přesto se tak děje??? Rozhodně to není dobrá vizitka free software...
Tiskni
Sdílej:
máme na linuxu ještě nějaký CADy pro děti zadarmo?MEDUSA4
ZIMA-CAD-Parts (Qt Apps) ZIMA-STEP-Edit (Qt Apps) ZIMA-PTC-Cleaner (Qt Apps)Tyhle odkazy na webu vedou na Content not found
Chcete-li komunikovat s uživatelem Žeru kočičí hovna, musíte se nejprve na Facebooku zaregistrovat.