Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Zhruba před čtvrt rokem jsem si prakticky zrušil ICQ účet, o čemž jsem psal i blog. Pokusím se to zběžně zhodnotit.
Nevýhodou byla ztráta IM kontaktu na zhruba třetinu lidí, kteří mají (zatím!) jen ICQ - tito ale na mne mají (jakožto jiný svobodný protokol) e-mail, čili jsem se od nich nikterak neodřízl. Další odhadmo polovinu jsem již na jabberu měl. Zbytek (tedy cca 1/6) jsem k maličkosti zařízení jab-účtu přemluvil, z čehož mám radost.
Někteří lidé to považovali za zbytečně radikální krok a nechtějí pochopit, proč to dělám. Většině z nich bych ale i těžko vysvětlil, proč třídím odpad, tak mě to příliš neznepokojuje. Mnozí jiní to pochopili.
Vzhledem k tomu, že jsem už předtím vedl po jabberu cca 3/4 komunikace, tak mě tento krok příliš neomezil. Navíc je to fajn pocit nepoužívat žádné uzavřené formáty.
Závěr: Pokud mne někdo bude v této zvrácenosti následovat, budu mít radost a považuji to za žádoucí. Na druhou stranu plně chápu, že mnozí jsou k ICQ (apod.) už mnohem více vázaní a podobný krok si nemůžou/nechtějí dovolit. Dle očekávání nezpůsobil žádnou revoluci, ani velké +, ani -. Nicméně kdybych se mohl vrátit v čase zpět, udělal bych totéž, možná i o trochu dřív.
Tiskni
Sdílej:
I kdyz bych moc rad ICQ poslal do vecnych lovist, nemuzu si to zatim dovolit.Proč bys nemohl? Já měl v ICQ asi 150 kontaktů (z toho asi 30 lidí, které znám osobně a jsou mi dosti blízcí) a stejně jsem ho přestal používat. A to ze dne na den, nebylo to nic promyšleného, prostě mě už přestalo bavit to ICQ zapínat. Lidi kteří se mnou chtějí mluvit si Jabber pořídili, ti co nechtějí mají smůlu