Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Zhruba před čtvrt rokem jsem si prakticky zrušil ICQ účet, o čemž jsem psal i blog. Pokusím se to zběžně zhodnotit.
Nevýhodou byla ztráta IM kontaktu na zhruba třetinu lidí, kteří mají (zatím!) jen ICQ - tito ale na mne mají (jakožto jiný svobodný protokol) e-mail, čili jsem se od nich nikterak neodřízl. Další odhadmo polovinu jsem již na jabberu měl. Zbytek (tedy cca 1/6) jsem k maličkosti zařízení jab-účtu přemluvil, z čehož mám radost.
Někteří lidé to považovali za zbytečně radikální krok a nechtějí pochopit, proč to dělám. Většině z nich bych ale i těžko vysvětlil, proč třídím odpad, tak mě to příliš neznepokojuje. Mnozí jiní to pochopili.
Vzhledem k tomu, že jsem už předtím vedl po jabberu cca 3/4 komunikace, tak mě tento krok příliš neomezil. Navíc je to fajn pocit nepoužívat žádné uzavřené formáty.
Závěr: Pokud mne někdo bude v této zvrácenosti následovat, budu mít radost a považuji to za žádoucí. Na druhou stranu plně chápu, že mnozí jsou k ICQ (apod.) už mnohem více vázaní a podobný krok si nemůžou/nechtějí dovolit. Dle očekávání nezpůsobil žádnou revoluci, ani velké +, ani -. Nicméně kdybych se mohl vrátit v čase zpět, udělal bych totéž, možná i o trochu dřív.
Tiskni
Sdílej:
I kdyz bych moc rad ICQ poslal do vecnych lovist, nemuzu si to zatim dovolit.Proč bys nemohl? Já měl v ICQ asi 150 kontaktů (z toho asi 30 lidí, které znám osobně a jsou mi dosti blízcí) a stejně jsem ho přestal používat. A to ze dne na den, nebylo to nic promyšleného, prostě mě už přestalo bavit to ICQ zapínat. Lidi kteří se mnou chtějí mluvit si Jabber pořídili, ti co nechtějí mají smůlu