Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Po krátké době tu máme zase mou rubriku momentky a opět ty kočičí.
V hlavní roli tentokráte převážně bude naše akrobatka Ninuška - hned třikrát, to aby si vynahradila tu předchozí neúčast.
Momentka 1. - Tlapku na srdce - na rozjezd je třeba se držet u země. Postel je fajn, obzvlášť pokud je ještě teplá.
Momentka 2. - Otevítrání se novým možnostem - balancování na dveřích je skvělá zábava! Za světla je to fajn, každý si Ninu fotí, ale málokdo tuší jak příjemné je, když na človek spadne ze dveří kočka když jde v noci, po tmě na toaletu
Momentka 3. - Vrchol pyramidy - každý se snaží dostat výš a výš. Pro naši Ninušku je limit těsně pod stropem. Tuhle momentku mám ze tří úhlů
Momentka 4. - Party girl - je to cca týden co oslavil náš barmský kocourek Izi svůj první rok života. Oslava byla bujará, Princezna si vzala na oslavu tuhle párty čepičku kterou Izi pohrdl.
Momentka 5. - Vražedný pohled - naše malá Chiquitka si, jak víme z minula, občas hraje na knížku, ale stále objevuje nové a nové skrýše. Pokud ji někdo najde před finálním ukrytím, dokáže se podívat přímo vražedně
Tiskni
Sdílej:
Mě se zdá, že to tady někteří pánové a dámy se svými úsudky poněkud přehnali. Já sám kočky nemám, ale mám několik přátel, kteří kočky v bytě chovají. Že s nimi občas dělají různé vylomeniny a použijí při tom foťák nepřisuzuji podlomenému duševnímu zdraví nebo sexuálním problémům, ale tomu, že je prostě mají rádi.
Nedávno tady probíhala diskuze o cenzuře blogu, koních a o tom, co na blog patří a nepatří. Nemyslím si, že by typický den linuxového uživatele spočíval v tom, že si si cvičně odpoledne překompiluje jádro, pak se zůčastní flamewaru o 250 příspěvcích na téma KDE vs Gnome, pak se pomodlí u oltáře s Tuxem a na dobrou noc si pustí rádio Linux a pak teprve spokojeně usne pod portrétem Richarda Stallmana. I linuxoví příznivci jsou obyčejní lidé a mají i jiné zájmy a koníčky. Mě samotného sice tématika kocoura v botách příliš neoslovuje, ale nebudu kvůli tomu napadat milovníky zvířat. Howgh
Sakra, to jsem nějak netrefil, to měla být reakce na příspěvek "jdete uz s tima kockama do prdele" . Abych ještě trochu přispěl troškou do mlýna, tak jsem bydlel před lety s přáteli, co kočky chovali. Ve dne to bylo docela fajn a rád jsem se s těma dvěma kočkama pomazlil. Horší už to bylo v noci, když se začaly kočkovat a dělaly při tom strašnej kravál, kterej by probudil i mrtvýho.
To už jsem ale moc neoceňoval a měl jsem kolikrát chuť vstát a zakroutit jim oběma krkem . Kočky jsou jinak dost čistotná zvířata a vždycky než vylezly z kadibudky tak si to hovínko zahrabaly do písku. Ale i tak h...o je pořád h...o a tak to bylo poněkud v bytě cítit. Taky jsem moc neoceňoval, že mi občas rozdrbaly různé tiskoviny a nesmazatelně se podepsaly otiskem svých drápů na několika knížkách. Kočky prostě vlezou všude a nic jim není svaté. Přecejenom jsem toho názoru, že jako domácí mazlíček je vhodnější jakýkoli ratlík. Baryka jde navíc určitým způsobem usměrnit a vychovat. Pes většinou samovolně nešplhá po závěsech a záclonách a taky jej obvykle nenajdete ve dřezu nebo na skříni. A tak vítám nápad o založení nějakého psího blogu, třeba nějaké momentky pudlíka ve dresu oblíbené linuxové distribuce :D