Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Mě se zdá, že to tady někteří pánové a dámy se svými úsudky poněkud přehnali. Já sám kočky nemám, ale mám několik přátel, kteří kočky v bytě chovají. Že s nimi občas dělají různé vylomeniny a použijí při tom foťák nepřisuzuji podlomenému duševnímu zdraví nebo sexuálním problémům, ale tomu, že je prostě mají rádi.
Nedávno tady probíhala diskuze o cenzuře blogu, koních a o tom, co na blog patří a nepatří. Nemyslím si, že by typický den linuxového uživatele spočíval v tom, že si si cvičně odpoledne překompiluje jádro, pak se zůčastní flamewaru o 250 příspěvcích na téma KDE vs Gnome, pak se pomodlí u oltáře s Tuxem a na dobrou noc si pustí rádio Linux a pak teprve spokojeně usne pod portrétem Richarda Stallmana. I linuxoví příznivci jsou obyčejní lidé a mají i jiné zájmy a koníčky. Mě samotného sice tématika kocoura v botách příliš neoslovuje, ale nebudu kvůli tomu napadat milovníky zvířat. Howgh
Sakra, to jsem nějak netrefil, to měla být reakce na příspěvek "jdete uz s tima kockama do prdele" . Abych ještě trochu přispěl troškou do mlýna, tak jsem bydlel před lety s přáteli, co kočky chovali. Ve dne to bylo docela fajn a rád jsem se s těma dvěma kočkama pomazlil. Horší už to bylo v noci, když se začaly kočkovat a dělaly při tom strašnej kravál, kterej by probudil i mrtvýho.
To už jsem ale moc neoceňoval a měl jsem kolikrát chuť vstát a zakroutit jim oběma krkem . Kočky jsou jinak dost čistotná zvířata a vždycky než vylezly z kadibudky tak si to hovínko zahrabaly do písku. Ale i tak h...o je pořád h...o a tak to bylo poněkud v bytě cítit. Taky jsem moc neoceňoval, že mi občas rozdrbaly různé tiskoviny a nesmazatelně se podepsaly otiskem svých drápů na několika knížkách. Kočky prostě vlezou všude a nic jim není svaté. Přecejenom jsem toho názoru, že jako domácí mazlíček je vhodnější jakýkoli ratlík. Baryka jde navíc určitým způsobem usměrnit a vychovat. Pes většinou samovolně nešplhá po závěsech a záclonách a taky jej obvykle nenajdete ve dřezu nebo na skříni. A tak vítám nápad o založení nějakého psího blogu, třeba nějaké momentky pudlíka ve dresu oblíbené linuxové distribuce :D
Tiskni
Sdílej: