Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Již nějakou dobu mám problém se přinutit vstát a jít do práce, dnešek v tomto nebyl výjimkou. Ale jak se ukázalo, byl to naprosto zabitý den. Už od rána se nebylo možné přihlásit do firemních systému, Excel tabulky s query nebylo možné aktualizovat a customizovaný Outlook si hrál na tlející mrtvolu.
Po dvou a půl hodinách ta zpráva došla i k nám do Olomouce. Firemní Outlook má již od soboty celosvětově potíže (centrální servery v Kodani), vysvětlení proč nefunguje i zbytek našich systému přišel záhy. Na pobočce v Hostivicích byl v neděli překopnut kabel a celé Hostivice jeli na část záložní kapacity, přesněji na 64 kbps. A jelikož z Olomouce máme pouze VPN do Hostivic, odnesli jsme to též. Téměř dvě stě lidí na 64 kbps??? Jednoznačně průser. V Olomouci jsme mohli alespoň částečně fungovat, máme totiž jako poslední pobočka analogové telefony a faxy, ale třeba v Hostivicích jsou IP telefony a zde se ukázala jednoznačně slabina tohoto řešení. Lidi bez mobilu nebylo možné kontaktovat - žádný email, žádný telefon...
Celý den byl jen o vysvětlování klientům co se stalo a o hledání provizorního udržení služeb na povinné úrovni. A výhled není dobrý, Telefónica O2 odhaduje zprovoznění služeb zítra v pozdních odpoledních hodinách!
Byť jsme se dnes v práci nenadřeli, byl tento pracovní den podstatě horší než ty vyjímečně produktivní , nicméně v druhé půlce dne jsem se skvěle odreagoval a užil si ji.
Využil jsem sluníčka, u své Barchettky jsem stáhnul střechu a pořádně ji prohnal směr Drahany. Tu cestu miluju a strašně rád ji jezdím na kole. První půllka do kopce vede lesem a v takovém slunném dni to přináší velmi zajímavý efekt světla a stínů, který působí hodně adrenalinově pokud člověk ten kopec drtí 150km/h na vytočenou trojku (a jela by ještě o něco málo víc). Na plyn pořádně šlapu ještě na úseku mezi Drahany a Protivanovem, kde je cesta pořádně hrbolatá, krajnice místy dost vymletá a cesta, lemovaná poli a větrnými elektrárnami, vede pořád mírně nahoru a dolů. V tom "průvanu" člověk opravdu zapomene na starosti všedního dne
Od Protivanova už je cesta frekventovanější a tak zvolním a vklidu dojedu do rodného Prostějova. Ale den přece může být ještě příjemnější a zrvona dnes kino Metro 70 hrálo film Shine a Light, film Martina Scorseseho o Rolling Stones
Kdyby se mě někdo zeptal jestli znám nějakýho Scorseseho film, musím říct že ne, americká kinematografie jde zcela mimo mě (až na Lynche). Film je zachycením koncertu Rolling Stones v New Yorku a je prostříhám záznami koncertů a interview z historie Rolling Stones.
V dnešní době humorně působila odpověď Micka Jaggera jak dlouho chtěji Rolling Stones ještě hrát, bylo to po dvou letech na výslení, pričemž Mick odpvěděl: "nečekal jsem že to vydržíme i ty dva roky, že vůbec prorazíme. Hrajeme už dva roky, ale pořád o nás hovoří jako o začínající kapele, myslím že ještě rok vydržíme."
Směšný je i prostřih neuvěřitelně dotěrných a především hloupých dotazů novinářů, jako například "kterou otázku dostáváte nejčastěji?", což skvěle glosuje Keith Richards: "právě tuhle!"
Celý film je pojat jako natáčení záznamu koncertu Rolling Stones, ve filmu se objevuje i samotný Scorsese. Převážnou část díla ovšem tvoří samotný koncert, okořeněný úvodem Billa Clintona a hudebními hosty Jacka Whitea III (White Stripes), Buddy Guye a Christinou Aguilerou (ta holka je vážně nadaná, škoda že sama po hudební stránce dělá totální sračky).
Playlist koncertu měl snad jedinou vyjímečnost a sice píseň As Tears Go By, která byla první vlastní písní Jaggera a Richardse, kterou ovšem nejprve nahrála Marianne Faithfull a kterou Rolling Stones zahráli poprvé na turné až v roce 2005. Jinak pro mě nebyl tento koncert po hudební stránce ničím vyjímečným, Rolling Stones jsou umělci kteří ke svým koncertům přistupují vždy velmi profesionálně a tradičně si jejich koncerty drží vysokou úroveň.
Přesto je Shine a Light koncertem který by neměl ve sbírce Stones fans chybět, odlišnost od jiných záznamů koncertů Stones dělá právě umělecké zpracování filmu (detaily, efekty zdůrazňující maličkosti typické pro Stones - např. vyplivnutí cigarety Richardsem, nezvyklý detail - takhle blízko jste Stones určitě neviděli ani z první řady).
Tiskni
Sdílej:
Scorsese je paradny reziser, asi idem pohladat dvd Goodfellas :)
Už od rána se nebylo možné přihlásit do firemních systému, Excel tabulky s query nebylo možné aktualizovat a customizovaný Outlook si hrál na tlející mrtvolu. Po dvou a půl hodinách ta zpráva došla i k nám do Olomouce. Firemní Outlook má již od soboty celosvětově potíže (centrální servery v Kodani)Ach jo.. To my co nám všechno jede na linuxu si holt prostě ani nedáchneme..
Ach jo.. To my co nám všechno jede na linuxu si holt prostě ani nedáchneme..Linux nam bezi na firewallu a je to nejproblematictejsi cast nasi site. Jinak nevim jak by Linux na firemnich PC pomohl v pripade prekopnute kabelaze.