Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Jestli si chcete i Vy udělat něco na mírů, a jak je to dneska moderní mít to přes web (v tomto případě to dává i smysl), tak to není problém. Zvládne to asi i slabý programátor k zbastlení je třeba trochu html a javascriptu a za použití knihovny OpenLayer to jde snadno.
Základní ukázka jak to udělat je zde: zobrani bodu v OSM pokročilejší: zobrazení trasy v OSM Příklady jsou jednoduché a trochu upravit html případně javascript zvládne vetšina nějak doprgat.
Výsledek pak může vypadat nějak takto rozbrazení záznamu trasy z GPSky na mapě
Výhody to má ty, že není třeba být nutně závislí na někom dalším a hlavně nepotřebujete nějaký obskurní klíč pro API a proto to funguje za každé situace.
podrobněni o použití openstreetmap
Tiskni
Sdílej:
OpenStreet map se mi líbí, ale jsou trochu nad mé technické chápání. Dvakrát jsem se tam snažil něco doplnit... no asi nerozumím tomu kolik jakých vrstev tam je, ale moc velké úspěchy jsem neměl. Např. když jsem se snažil doplnit jednu čajovnu.Spustíš JOSM (Potlatch saje), stáhneš si obdélník, ve kterém chceš něco upravovat, přidáš bod (Kreslit uzly; klik; Esc) nebo vybereš existující objekt, přidáš mu požadované vlastnosti (
amenity="cafe"
; name="U tučňáka"
), nahraješ změny.
Možná by to stálo za článek či dva.Houska tu něco psal.
Houska tu něco psal.zde
že už převálcují nejen mapy googlu ale i od seznamu.no seznam.cz používá mapy od geodisu a google po pokrytí naší republiky používá podobné/stejné mapy. Seznam nikdy neměl svoje mapy
... změnil vícekrát jeden objekt v jednom dni ...ne, změnil dva objekty (přičemž jeden z nich měl namísto změny rovnou smazat) resp. těch objektů změnil asi tak tři tuny, kdekoliv po okolí jsem si kliknul historii, tak tam byl, a teda nevím, co s nima dělal, když ty objekty byly stejně špatně (nejen že narozdíl od mých logů neseděly s ortofoto, což se dá svést na nepřesnost jednoho či druhého, ale i zjevné nesmysly typu silnice skrz dům) ... jestli on to není nějaký hloupý bot ...?
Co mě štve je nic-moc webové rozhraní OSM. Třeba tam nejde rozumně vyznačit víc bodů nebo trasa (OK, na tohle už můžu použít tu tvou věc) a taky Mapnik zdaleka nerenderuje všechny informace, které databáze obsahuje.Aspon ako ja chapem OSM nie je konkurent pre napr. gmaps, bing ci mapy.cz ale skor pre teleatlas alebo navteq. Preto ani nemoze byt vsetko co je v DB na mapnik mape. To by nebola mapa, ale akesi roznofarebne nieco plne necitatelneho inak farebneho cohosi
gmt -jo output.img input1.img input2.img
).
Using unchanged predefined country selections will often produce your map faster then making your own selection!Stejně musím mapu vždycky mergovat s vrstevnicemi, protože ty jsou z licenčních důvodů šířeny zvlášť.
kvalita OpenStreetMap se rychle a natolik zlepšila, že už převálcují nejen mapy googlu ale i od seznamu- ROFL
stačí použít Ortofoto+KM a těch pár ulic zmapovatJe takové použití (nějaké komerční) mapy legální?