Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Jestli si chcete i Vy udělat něco na mírů, a jak je to dneska moderní mít to přes web (v tomto případě to dává i smysl), tak to není problém. Zvládne to asi i slabý programátor k zbastlení je třeba trochu html a javascriptu a za použití knihovny OpenLayer to jde snadno.
Základní ukázka jak to udělat je zde: zobrani bodu v OSM pokročilejší: zobrazení trasy v OSM Příklady jsou jednoduché a trochu upravit html případně javascript zvládne vetšina nějak doprgat.
Výsledek pak může vypadat nějak takto rozbrazení záznamu trasy z GPSky na mapě
Výhody to má ty, že není třeba být nutně závislí na někom dalším a hlavně nepotřebujete nějaký obskurní klíč pro API a proto to funguje za každé situace.
podrobněni o použití openstreetmap
Tiskni
Sdílej:
OpenStreet map se mi líbí, ale jsou trochu nad mé technické chápání. Dvakrát jsem se tam snažil něco doplnit... no asi nerozumím tomu kolik jakých vrstev tam je, ale moc velké úspěchy jsem neměl. Např. když jsem se snažil doplnit jednu čajovnu.Spustíš JOSM (Potlatch saje), stáhneš si obdélník, ve kterém chceš něco upravovat, přidáš bod (Kreslit uzly; klik; Esc) nebo vybereš existující objekt, přidáš mu požadované vlastnosti (
amenity="cafe"
; name="U tučňáka"
), nahraješ změny.
Možná by to stálo za článek či dva.Houska tu něco psal.
Houska tu něco psal.zde
že už převálcují nejen mapy googlu ale i od seznamu.no seznam.cz používá mapy od geodisu a google po pokrytí naší republiky používá podobné/stejné mapy. Seznam nikdy neměl svoje mapy
... změnil vícekrát jeden objekt v jednom dni ...ne, změnil dva objekty (přičemž jeden z nich měl namísto změny rovnou smazat) resp. těch objektů změnil asi tak tři tuny, kdekoliv po okolí jsem si kliknul historii, tak tam byl, a teda nevím, co s nima dělal, když ty objekty byly stejně špatně (nejen že narozdíl od mých logů neseděly s ortofoto, což se dá svést na nepřesnost jednoho či druhého, ale i zjevné nesmysly typu silnice skrz dům) ... jestli on to není nějaký hloupý bot ...?
Co mě štve je nic-moc webové rozhraní OSM. Třeba tam nejde rozumně vyznačit víc bodů nebo trasa (OK, na tohle už můžu použít tu tvou věc) a taky Mapnik zdaleka nerenderuje všechny informace, které databáze obsahuje.Aspon ako ja chapem OSM nie je konkurent pre napr. gmaps, bing ci mapy.cz ale skor pre teleatlas alebo navteq. Preto ani nemoze byt vsetko co je v DB na mapnik mape. To by nebola mapa, ale akesi roznofarebne nieco plne necitatelneho inak farebneho cohosi
gmt -jo output.img input1.img input2.img
).
Using unchanged predefined country selections will often produce your map faster then making your own selection!Stejně musím mapu vždycky mergovat s vrstevnicemi, protože ty jsou z licenčních důvodů šířeny zvlášť.
kvalita OpenStreetMap se rychle a natolik zlepšila, že už převálcují nejen mapy googlu ale i od seznamu- ROFL
stačí použít Ortofoto+KM a těch pár ulic zmapovatJe takové použití (nějaké komerční) mapy legální?