Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
bral bych to i s dokovačkou, amatéři... To je celkem vopruz takhle začínat po víkednu
Tak to je fakt masakr.
Predpokladam ze se to stalo nekde v Praze ?
V Praze nam dvakrat vypacili firemni auto.
Cemu se divite, to byli bruselsti vyberci dani, za rok je tam mate zas. Kdyz jste si vybral Dansko tak se musite smirit s tim, ze vas stat bude takhle okradat. V Somalsku by se vam to nestalo.
asi uplne guloveTřeba založil početnou rodinu; co ty víš?
Docela mne překvapuje, že tu řešíte jen cenu hardware. To by měla být až druhořadá položka. A co data, která jsou např. v tom notebooku? Nebo dokumenty, které předpokládám byly v tom trezoru? Nebojíte se zneužití?
Jak už psal kolega, měl jsem na mysli hlavně únik (a možnost následného zneužití) dat. Pořádné zálohování pokládám za samozřejmost. (Když už jsem u toho – data jsou zálohovaná na intranetu – a ten intranetový server tam nikde poblíž nebyl? ).
Možná ještě jedna věc, když tam tak vidím tu dokovací stanici – byl na tom dokovaném notebooku Linux? Jak se dokování pod Linuxem chová? Nejsou s tím problémy? (Uvažuju o nákupu notebooku s dokem jako plné náhrady za stolní počítač. Potřebuju tedy bezproblémový chod pod Linuxem, ale nemám tušení, jak se to pod tímto OS chová. Skoro mi připadá, že to s Linuxem nikdo nepoužívá, protože jsem o tom myslím ani nikdy neviděl žádný článek.)
S dokovací statnicí nemám zkušenost pod žádným operačním systémem. Tuším ale, že se např. před oddokovaním notebooku musí operačnímu systému říct, aby stanici odpojil. Toto je v Linuxu řešeno jak?
před oddokovaním notebooku musí operačnímu systému říct, aby stanici odpojil. Toto je v Linuxu řešeno jak
* pouze kernel členů KERNEL ULTRAS