Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dle mého názoru je velká škoda, že Linux není příliš rozšířen, protože je podle mě daleko stabilnější a práce s ním je příjemnější a jednodušší. Škoda, že ho nevymyslel Microsoft, alespoň by ho teď měl skoro každý, kdo by vlastnil počítač.
$ cat /usr/bin/controlplayer #!/bin/bash if [ `dcop amarok player "isPlaying()"` == true ]; then case $1 in "next") dcop amarok player "next()";; "prev") dcop amarok player "prev()";; "paus") dcop amarok player "playPause()";; "stop") dcop amarok player "stop()";; esac else case $1 in "next") beep-media-player -f;; "prev") beep-media-player -r;; "paus") beep-media-player -t;; "stop") beep-media-player -s;; esac fiVo
~/.fluxbox/keys
potom pri príslušných multimediálnych klávesoch len volám exec controlplayer next, prev, paus, stop
.
Zdravím,
či už tento príspevok pochopíte ako provokáciu k flame alebo obyčajný skúmavý dotaz, chcel by som sa spýtať, čo môže editor Vim ponúknuť niekomu ako ja a teda človeku, ktorý:
Poznám základné vimovské príkazy (:w, :wq! apod.), viem že existujú dva módy, medzi ktorými sa dá prepínať, ale užitočnosť či efektívnosť tohto spôsobu práce mi zatiaľ uniká. A či ako smrteľník nejak vo veľkom budem potrebovať makrá..
Díky za názory,
-- jose
ps: Ak sa nazdávate, že i pre mňa by bol Vim vhodný, prosím doporučte mi Váš obľúbený (online) manuál/how-to.