Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Letos jsem na Invexu, jako každoročně, navštívil můj oblíbený blok seminářů LinuxHall a nový blog ve stánku firmy Novell. Musím ale říci, že jsem byl znechucen.
Jako obvykle jsem hledal linuxhall v sále Morava, ale jak jsem si všiml, Linuxhall byl letos v pavilonu V. Po 20 minutovém hledání jsem jej našel. Ale s hrůzou sem se bál vstoupit. Prostory pro semináře byly přímo v dění pavilonu V, nijak odděleny a tak se stalo to co jsem očekával. Při první přednášce celého programu semináře se z vedlejšího stánku spustilo něco čemu dnešní teenegeři říkají techno nebo hip-hop (omluvte prosím pojmy, neznám tyhle věci jak se nechat upéct v peci) a přednášející, který zrovna mluvil o nějakém linuxu v praxi (Tomáš Czedron: Linux na serverech a stanicích v praxi (QCM))nebyl téměř slyšet. Když se tomu přidal problém s audio technikou (prskání v mikrofonu..) tak si asi dovete představit, že z přednášky jsem měl akorát dobrý výhled na plátno, kde se promítaly slajdy. Znechuceně jsem si o přestávce alespoň zašel na malé občerstvení, které bylo samozřejmě díky sponzorům zdarma. Celkem jsem byl zklamán, že místo krásných hostesek tam obsluhovali chlapi. Nic proti vkusu, ale raději bych si dal kávu od sličné mladé hostesky než od chlapa. Ale proti vkusu žádný dišputát. Vzheldem k tomu že je to sponzorovaná akce, by asi výdaj za hostesky mohl celou akci ještě více degradovat. Po občerstvení a né moc vydařeném výstupu IT manažera z VOKD (nebudu jmenovat) jsem znechuceně odešel do pavilonu B na blog přednáše o linuxu pořádanou firmou Novell. Program byl asi zajimavější a pořádaných ve dvou oddělených sálech. Škoda je, že zrovna ty nejzajímavější přednášky probíhaly vždy zároveň.Vybral jsem si přednášku o Sambě s tím, že v půlce ji opustím a podivám se do vetšího sálu na XEN. Ještě než přednáška začala (s mírným,asi 15 minutovým zpožděním díky technice) začal přesně s jejím začátkem BOOOM na stánku O2, který byl o 50m dál ve stejném pavilónu. Asi si dovete představit tu show. Neslyšel jsem vlastní slovo, tak jsem si přesedl kousek dopředu, abych slyšel něco od přednášejícího, který v duchu skrýval zklamání z toho že přednáší pro neslyšící. Nebylo slyšet opravdu nic kromě burácení ze stánku O2 (čti uou tú, jinak ti nedají letáček. ó dva mě bylo vytýkáno, že jejich O2 znamená kyslík. Na dotaz proč mám říkat ejč tú ou i vodě už jsem nebyl puštěn k PC abych se podíval na IPTV, ale to je jiný příběh). Takže po 15 minutách se stala má prostřední řada poslední, protože ti za mnou odešli. Asi je nebavilo se dívat na němý film o Sambě. A tak sem letošní Invex zklamaně opustil. Nebýt krásných modelek ve stánku Canon a IDIF, a také toho že jsem měl volnou vstupenku, tak bych měl zkažený celý den. Nejpříjemnější část byl samozřejmě oběd v restauraci U Kormidla, ul. Kounicova. Tam si vždycky spravím chuť.
Tiskni
Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
s/sem/jsem/