Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Letos jsem na Invexu, jako každoročně, navštívil můj oblíbený blok seminářů LinuxHall a nový blog ve stánku firmy Novell. Musím ale říci, že jsem byl znechucen.
Jako obvykle jsem hledal linuxhall v sále Morava, ale jak jsem si všiml, Linuxhall byl letos v pavilonu V. Po 20 minutovém hledání jsem jej našel. Ale s hrůzou sem se bál vstoupit. Prostory pro semináře byly přímo v dění pavilonu V, nijak odděleny a tak se stalo to co jsem očekával. Při první přednášce celého programu semináře se z vedlejšího stánku spustilo něco čemu dnešní teenegeři říkají techno nebo hip-hop (omluvte prosím pojmy, neznám tyhle věci jak se nechat upéct v peci) a přednášející, který zrovna mluvil o nějakém linuxu v praxi (Tomáš Czedron: Linux na serverech a stanicích v praxi (QCM))nebyl téměř slyšet. Když se tomu přidal problém s audio technikou (prskání v mikrofonu..) tak si asi dovete představit, že z přednášky jsem měl akorát dobrý výhled na plátno, kde se promítaly slajdy. Znechuceně jsem si o přestávce alespoň zašel na malé občerstvení, které bylo samozřejmě díky sponzorům zdarma. Celkem jsem byl zklamán, že místo krásných hostesek tam obsluhovali chlapi. Nic proti vkusu, ale raději bych si dal kávu od sličné mladé hostesky než od chlapa. Ale proti vkusu žádný dišputát. Vzheldem k tomu že je to sponzorovaná akce, by asi výdaj za hostesky mohl celou akci ještě více degradovat. Po občerstvení a né moc vydařeném výstupu IT manažera z VOKD (nebudu jmenovat) jsem znechuceně odešel do pavilonu B na blog přednáše o linuxu pořádanou firmou Novell. Program byl asi zajimavější a pořádaných ve dvou oddělených sálech. Škoda je, že zrovna ty nejzajímavější přednášky probíhaly vždy zároveň.Vybral jsem si přednášku o Sambě s tím, že v půlce ji opustím a podivám se do vetšího sálu na XEN. Ještě než přednáška začala (s mírným,asi 15 minutovým zpožděním díky technice) začal přesně s jejím začátkem BOOOM na stánku O2, který byl o 50m dál ve stejném pavilónu. Asi si dovete představit tu show. Neslyšel jsem vlastní slovo, tak jsem si přesedl kousek dopředu, abych slyšel něco od přednášejícího, který v duchu skrýval zklamání z toho že přednáší pro neslyšící. Nebylo slyšet opravdu nic kromě burácení ze stánku O2 (čti uou tú, jinak ti nedají letáček. ó dva mě bylo vytýkáno, že jejich O2 znamená kyslík. Na dotaz proč mám říkat ejč tú ou i vodě už jsem nebyl puštěn k PC abych se podíval na IPTV, ale to je jiný příběh). Takže po 15 minutách se stala má prostřední řada poslední, protože ti za mnou odešli. Asi je nebavilo se dívat na němý film o Sambě. A tak sem letošní Invex zklamaně opustil. Nebýt krásných modelek ve stánku Canon a IDIF, a také toho že jsem měl volnou vstupenku, tak bych měl zkažený celý den. Nejpříjemnější část byl samozřejmě oběd v restauraci U Kormidla, ul. Kounicova. Tam si vždycky spravím chuť.
Tiskni
Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
s/sem/jsem/