Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Letos jsem na Invexu, jako každoročně, navštívil můj oblíbený blok seminářů LinuxHall a nový blog ve stánku firmy Novell. Musím ale říci, že jsem byl znechucen.
Jako obvykle jsem hledal linuxhall v sále Morava, ale jak jsem si všiml, Linuxhall byl letos v pavilonu V. Po 20 minutovém hledání jsem jej našel. Ale s hrůzou sem se bál vstoupit. Prostory pro semináře byly přímo v dění pavilonu V, nijak odděleny a tak se stalo to co jsem očekával. Při první přednášce celého programu semináře se z vedlejšího stánku spustilo něco čemu dnešní teenegeři říkají techno nebo hip-hop (omluvte prosím pojmy, neznám tyhle věci jak se nechat upéct v peci) a přednášející, který zrovna mluvil o nějakém linuxu v praxi (Tomáš Czedron: Linux na serverech a stanicích v praxi (QCM))nebyl téměř slyšet. Když se tomu přidal problém s audio technikou (prskání v mikrofonu..) tak si asi dovete představit, že z přednášky jsem měl akorát dobrý výhled na plátno, kde se promítaly slajdy. Znechuceně jsem si o přestávce alespoň zašel na malé občerstvení, které bylo samozřejmě díky sponzorům zdarma. Celkem jsem byl zklamán, že místo krásných hostesek tam obsluhovali chlapi. Nic proti vkusu, ale raději bych si dal kávu od sličné mladé hostesky než od chlapa. Ale proti vkusu žádný dišputát. Vzheldem k tomu že je to sponzorovaná akce, by asi výdaj za hostesky mohl celou akci ještě více degradovat. Po občerstvení a né moc vydařeném výstupu IT manažera z VOKD (nebudu jmenovat) jsem znechuceně odešel do pavilonu B na blog přednáše o linuxu pořádanou firmou Novell. Program byl asi zajimavější a pořádaných ve dvou oddělených sálech. Škoda je, že zrovna ty nejzajímavější přednášky probíhaly vždy zároveň.Vybral jsem si přednášku o Sambě s tím, že v půlce ji opustím a podivám se do vetšího sálu na XEN. Ještě než přednáška začala (s mírným,asi 15 minutovým zpožděním díky technice) začal přesně s jejím začátkem BOOOM na stánku O2, který byl o 50m dál ve stejném pavilónu. Asi si dovete představit tu show. Neslyšel jsem vlastní slovo, tak jsem si přesedl kousek dopředu, abych slyšel něco od přednášejícího, který v duchu skrýval zklamání z toho že přednáší pro neslyšící. Nebylo slyšet opravdu nic kromě burácení ze stánku O2 (čti uou tú, jinak ti nedají letáček. ó dva mě bylo vytýkáno, že jejich O2 znamená kyslík. Na dotaz proč mám říkat ejč tú ou i vodě už jsem nebyl puštěn k PC abych se podíval na IPTV, ale to je jiný příběh). Takže po 15 minutách se stala má prostřední řada poslední, protože ti za mnou odešli. Asi je nebavilo se dívat na němý film o Sambě. A tak sem letošní Invex zklamaně opustil. Nebýt krásných modelek ve stánku Canon a IDIF, a také toho že jsem měl volnou vstupenku, tak bych měl zkažený celý den. Nejpříjemnější část byl samozřejmě oběd v restauraci U Kormidla, ul. Kounicova. Tam si vždycky spravím chuť.
Tiskni
Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
s/sem/jsem/