Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Letos jsem na Invexu, jako každoročně, navštívil můj oblíbený blok seminářů LinuxHall a nový blog ve stánku firmy Novell. Musím ale říci, že jsem byl znechucen.
Jako obvykle jsem hledal linuxhall v sále Morava, ale jak jsem si všiml, Linuxhall byl letos v pavilonu V. Po 20 minutovém hledání jsem jej našel. Ale s hrůzou sem se bál vstoupit. Prostory pro semináře byly přímo v dění pavilonu V, nijak odděleny a tak se stalo to co jsem očekával. Při první přednášce celého programu semináře se z vedlejšího stánku spustilo něco čemu dnešní teenegeři říkají techno nebo hip-hop (omluvte prosím pojmy, neznám tyhle věci jak se nechat upéct v peci) a přednášející, který zrovna mluvil o nějakém linuxu v praxi (Tomáš Czedron: Linux na serverech a stanicích v praxi (QCM))nebyl téměř slyšet. Když se tomu přidal problém s audio technikou (prskání v mikrofonu..) tak si asi dovete představit, že z přednášky jsem měl akorát dobrý výhled na plátno, kde se promítaly slajdy. Znechuceně jsem si o přestávce alespoň zašel na malé občerstvení, které bylo samozřejmě díky sponzorům zdarma. Celkem jsem byl zklamán, že místo krásných hostesek tam obsluhovali chlapi. Nic proti vkusu, ale raději bych si dal kávu od sličné mladé hostesky než od chlapa. Ale proti vkusu žádný dišputát. Vzheldem k tomu že je to sponzorovaná akce, by asi výdaj za hostesky mohl celou akci ještě více degradovat. Po občerstvení a né moc vydařeném výstupu IT manažera z VOKD (nebudu jmenovat) jsem znechuceně odešel do pavilonu B na blog přednáše o linuxu pořádanou firmou Novell. Program byl asi zajimavější a pořádaných ve dvou oddělených sálech. Škoda je, že zrovna ty nejzajímavější přednášky probíhaly vždy zároveň.Vybral jsem si přednášku o Sambě s tím, že v půlce ji opustím a podivám se do vetšího sálu na XEN. Ještě než přednáška začala (s mírným,asi 15 minutovým zpožděním díky technice) začal přesně s jejím začátkem BOOOM na stánku O2, který byl o 50m dál ve stejném pavilónu. Asi si dovete představit tu show. Neslyšel jsem vlastní slovo, tak jsem si přesedl kousek dopředu, abych slyšel něco od přednášejícího, který v duchu skrýval zklamání z toho že přednáší pro neslyšící. Nebylo slyšet opravdu nic kromě burácení ze stánku O2 (čti uou tú, jinak ti nedají letáček. ó dva mě bylo vytýkáno, že jejich O2 znamená kyslík. Na dotaz proč mám říkat ejč tú ou i vodě už jsem nebyl puštěn k PC abych se podíval na IPTV, ale to je jiný příběh). Takže po 15 minutách se stala má prostřední řada poslední, protože ti za mnou odešli. Asi je nebavilo se dívat na němý film o Sambě. A tak sem letošní Invex zklamaně opustil. Nebýt krásných modelek ve stánku Canon a IDIF, a také toho že jsem měl volnou vstupenku, tak bych měl zkažený celý den. Nejpříjemnější část byl samozřejmě oběd v restauraci U Kormidla, ul. Kounicova. Tam si vždycky spravím chuť.
Tiskni
Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
s/sem/jsem/