Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Někteří budete třeba následující dva programy znát, ale já o nich dodnes nevěděl (nekamenujte mě za to, prosím) a protože je považuju za zajímavé (podle toho, co o nich zatím vím), tak se podělím o odkazy:
Lítal jsem včera po Praze a sháněl ještě dárky. Předvánoční Praha...to je snad za trest Ale pozitivum bylo, že jsem se zašel mrknout na Anděl do (relativně) nového Apple Center okouknout jednu z mých oblíbených inkarnací UNIXu, pokecat s někým, kdo do toho vidí trochu víc a žasnout nad tím železem, na kterém to běží...a osypat se nad cenovkami
Velkými sympatiemi k platformě Apple jsem se nikdy netajil a ani nepopírám, že by ty sympatie za předpokladu dostatečného kapitálu přerostly v dlouhodobý vztah...
Nejdřív mě napadlo napsat o tom zprávičku, ale přecejen je to trochu off-topic.
No prostě, kdybyste si náhodou někdo ještě pro své programátorské či jakékoliv jiné textové počínání ještě nevybral svůj oblíbený monospace/fixed width font, tak tohle je docela zajímavá stránka, kde tak můžete učinit.
Tak tenhle zápis snad flame nevyvolá. (I když...na Ábíčku člověk nikdy neví ;)
Alespoň mě tak nazval ten náš Mao Ce Torvalds (nebo se tak nejmenuje?). Ale načasoval si to, chlapec. Zrovna, když jsem včera večer opustil Fedoru a KDE a nainstaloval Ubuntu s Gnome.
A nebylo to jen tak. KDE me štvalo. Na pár věcí teď sice vzpomínám, ale jinak jsem rád, že jsem konvertoval. Proč?