Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Nastal čas úklidu systému. Už mi začínala, po četných pokusech, moje instalace FreeBSD trochu bobtnat a tak bylo třeba ji trochu pročistit. Také nastává čas upgradu na poslední release a já mám přeci je větší důvěru k čistému systému.
Jak se pozná, že vyšla nová verze renomovaného OS? Objeví se na něj najednou celá řada článků, přestože o něm není celý rok příliš slyšet. Teď koukám do RSS čtečky na www.osnews.com a nestačím se divit (a jako uživatel FreeBSD jsem příjemně překvapen).
Ještě mi chybí nějaká ta recenze, tipuji to ještě na další cca 3-4 články, i tak je to docela nával proti obvyklému množství.
Jsem docela zvědavý jak to bude vypadat až vyjde nový Debian.
Máme tu nový rok a s ním i pravidelné články o nastávajícím roce linuxu na desktopu. Je to sice již tradiční novoroční písnička, ale myslím že bychom měli rozlišovat mezi zbožným přáním a realitou. To stejné o nástupu linuxu na desktop slýchám již od konce minulého století, ne že bych to Linuxu nepřál, naopak, ale pozice windows zůstane IMHO ještě nějakou dobu bohužel neotřesená.
Letos se však vyrojilo více článků zabývajících se tím proč linux na desktopu (doufám, že jen zatím) neuspěje. Od fanatických výkřiků jeho odpůrců, až po docela věcné a rozumné argumenty. Zejména s výtkami na absenci podpory od výrobců HW i SW souhlasím.
Pro čtení rss aktuálně používám mutt a pro jejich stahování kombinaci programů
rsstool a sqlite3 (+
nějaké standardní příkazy) ve vlastním scriptu. Zmínil jsem se o tom a někdo jej chtěl vidět . Celý script je velmi jednoduchý a tady je.
Včera jsem se podíval na svou oblíbenou rss čtečku orijinn a nestačil jsem se divit. Služba zrušena.