Deskreen byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o aplikaci umožňující používat libovolné zařízení s webovým prohlížečem jako druhou obrazovku, viz videoukázka. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPLv3.
Byla vydána nová verze 0.11.0 raw photo editoru Filmulator. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3. Ke stažení je také spustitelný balíček ve formátu AppImage.
Byla vydána nová verze 13.8 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v příspěvku na blogu.
Otevřená certifikační autorita Let’s Encrypt v příspěvku na svém blogu představila své nové databázové servery. Hardware: 2U rack server Dell EMC PowerEdge R7525, CPU 2x AMD EPYC 7542, Memory 2TB 3200MT/s, Storage 24x 6.4TB Intel P4610 NVMe SSD. Software: OpenZFS a MariaDB s InnoDB.
Článek systemd pro vývojáře: lokální vývojové servery v systemd na MojeFedora.cz doporučuje vývojářům používání systemd k ovládání svých projektů pomocí "systemctl --user".
Vyšla nová verze souborového manažera Midnight Commander 4.8.26. Mezi hlavní novinky patří zachování obsahu příkazové řádky při přepínání panelů pomocí Ctrl+O, stíny okolo dialogových oken jako v Norton Commanderu a dalších (vytvořeno autorem zprávičky), podpora jakkoli dlouhých názvů souborů a spousta dalších drobnějších věcí.
Projekty Elasticsearch a Kibana změní s verzí 7.11 licenci. Už se nebude jednat o open source software. Důvodem změny licence byl spor se společností AWS (Amazon Web Services). AWS na změnu licence odpovídá vlastním forkem. Vycházet bude z verze 7.10 a zůstane pod open source licencí Apache.
Lidé ze společnosti Corellium se včera na Twitteru pochlubili screenshotem Ubuntu na Apple Siliconu aneb zprovoznili Ubuntu na počítači Apple s novým ARM procesorem M1. CTO jej už používá k vývoji ve svém herním křesle s 49 palcovým monitorem. Dnes byly na blogu Corellium publikovány detaily a pro případné zájemce i návod a obraz ke stažení. Upravili obraz Ubuntu pro Raspberry Pi.
Rodina počítačů Raspberry Pi se rozšířila o jednočipový počítač Raspberry Pi Pico v ceně 4 dolary s vlastním procesorem RP2040. Představení na YouTube.
Společnost Red Hat na svém blogu oznámila, že Red Hat Enterprise Linux (RHEL) bude možné provozovat zdarma na 16 serverech.
Včera jsem se podíval na svou oblíbenou rss čtečku orijinn a nestačil jsem se divit. Služba zrušena.
Možná, někdy, bude-li mít autor dostatek elánu a za správné konstelace hvězd bude služba obnovena a zpoplatněna. Provozovatel služby se projevil jako slušný člověk a přestože je služba zrušena, umožňuje stažení uživatelských dat. Tentokráte mne boží prozíravost ochránila velkého zklamání.
Zhruba před měsícem (možná o něco dříve), jsem narazil na zajímavý nástroj rsstool pro stahování rss a atom kanálů a jejich rozparsování. Jen tak pro sebe jsem si napsal shellový script, který vezme seznam kanálů, stáhne je do databáze (sqlite3) a následně přes maildrop mi je nahrne jako e-mail zprávy do muttu. Jednoduché účinné, celý script je tak jednoduchý, že obsahuje snad jen 10 příkazů a o něco málo více řádků protože rsstool umí stáhnout rss kanál, a rovnou jej vypíše jako sql příkazy insert. Jakmile jsou kanály v pracovní tabulce, už je pomocí sql příkazů manipulace směšně jednoduchá. To co jsem si kdysi parsoval v perlu z html a ukládal v dbm strukturách mi tyhle užitečné nástroje umožňují provést pomocí pár řádek na velmi vysoké úrovni abstrakce. Tomu říkám pokrok.
A tenhle script, napsaný víceméně ze zvědavosti, mne nyní zachránil od zklamání, opět mám svá data v bezpečí na lokále. Jako jednorázové služby používat on-line aplikace ano, ale svá data chci mít pěkně u sebe. Možná že je to zpátečnický názor, ale konec služby orijinn mne opět utvrdil v jeho správnosti.
Tiskni
Sdílej:
To co je popsané v odkazu nezní tak strašně, úložiště pro zálohy a hosting, to je vcelku běžné. Rád bych si 80GB svých záloh uploadoval na jiný kontinent do spolehlivého úložiště, to je snem mnoha administrátorů. Moje veřejná data tam budu rád zálohovat pomocí rsync. A ta soukromá jim tam klidně našoupu zabalená v .gpg souborech.
Pokud to nebude jejich primární uložení, pak to je docela dobrý nápad pro zálohu. Teď jde o to jaké to bude mít provedení (neočekávám žádný standard, windows only, cena apod.).
Podobné argumenty jsem očekával.
Ad důležitost dat: Ano je to jen rss čtečka, ale u pošty už by mne to zamrzelo mnohem více. A budiž to varováním pro případy až bude on-line textový procesor, tabulkový kalkulátor apod.
Ad zálohování: Nevím jak váš home, ale můj (nejen home) je zálohován. 1. Denně se zrcadlí na druhý disk (pomocí rsync), jednou týdně se zrcadlí na jiný počítač na jiném konci města. 2. Vybraná (podle důležitosti a velikosti) data pak jsou na ten počítač přenášena denně (pomocí flashdisku a unison, nejen z důvodu zálohy). 3. A jednou měsíčně jsou vybraná data vypalována. Samozřejmě, že první dva body jsou plnně automatické a u třetího mám script, který jen spustím a založím médium. To víte, já mám je svým datům poněkud osobní vztah . Ale k tomu musí dojít každý sám (u mne bohužel po jejich opakované ztrátě
).