Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Firefox a opera spolu neustále soutěží v tom kdo bute nabízet větší komfort uživatelům. Novinky FF3, popsané na lupě dnes nejsou špatné a velmi se mi líbí, ale stále ještě neobsahují to co bych chtěl. Téměř ve všem vede v mém žebříčku požadavků FF nebo jsou nastejno, ale opera nabízí jednu podstatnou, abych tak řekl "killer" vlastnost - je ovladatelná z klávesnice. Možnost pohybu po odkazech na stránce pomocí kláves Shift a Ctrl + šipky je velmi pohodlná, překousl bych jinou klávesovou kombinaci (hjkl např.), ale musí být funkční. Zná někdo řešení pro FF, které to umožňuje?
Update 13.9.2007: Objevil jsem rozšíření Crossfire, které sice je pouze pro starou verzi, ale funguje i ve verzích 2.x, pokud se doinstaluje s vypnutou kontrolou verze. V kompinaci s vhodným obarvením aktivního prvku je ten efetk podobný jako Ctrl+šipky v opeře.
Tiskni
Sdílej:
Víte co ty klávesy v opeře dělají?
Možná jsem se špatně vyjádřil, ale přesně o tom co je v uvedeném odkazu jsem psal, prostě tam ty podstatné navigační funkce chybí. FF neumožňuje procházet stránku pomocí klávesnice a v důsledku toho je FF IMHO neovladatelný z klávesnice.
Opera ma v poslednej dobe pod linuxom zacina zlostit. Nema dotiahnute pluginy na prehravanie multimedii, flash player pri prehravani videa v youtube zamrza, pri nejakom probleme java appletu zamrzne kompletne cele okno a celkovo to dost casto pada. Skusil som konqueror a ten je omnoho stabilnejsi.
Kazdopadne si operu necham, mailovy klient mi vyhovuje a rovnako na surfovanie po beznych strankach bez flashu, embedded videi a appletov je opera vyborna.
Mimochodom, pod winxp mi opera nepada, flashe nemrznu a dokonca prehra takmer vsetky embedded videa... Uz aby to chlapci dotiahli aj na linuxovej verzii.
Tabulátor funguje, tedy pokud máte zrovna aktivní okno s obsahem, ale obávám se, že je to jako srovnávat trabanta s mercedesem.
Shift+šipky mi umožňují v opeře navigaci po odkazech na viditelné části stránky (ctrl+šipky po celé stránce) všemi směry, přičemž respektují ostatní ovládací prvky stránky. Přirovnal bych to k pohybu po buňkách v tabulkovém procesoru, s prostým tabulátorem to je neporovnatelné.
To je těžký život webového designera.
A představte si, že mne je zase úplně jedno jak to který prohlížeč zobrazuje. Chci aby to bylo dobře čitelné a ovladatelné právě v tom mém oblíbeném...