Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
jak vypadá druhá strana řekyAbigail je devka
Osobně si myslím, že současná situace je okTak OK.
Hodně lidí takové věci řeší.+1 Díky moc za článek.
Proč tady?Už třeba jne z toho důvodu, aby si linuxák mohl říct "Díky [oblíbené božstvo], že takovéto [oblíbený pohlavní orgán]-oviny nemusím v Linuxu řešit."
Protoze, kdyz vidim to mnozstvi dialgu, ktere je nutne prolezt...Navíc mají v každý verzi windows jinou strukturu, protože user experience...
Že jo? Tak jsem ho dal, je to dost kvalitní a použitelné z IT.
Výběr zápisků, které se týkají Linuxu, Open Source či IT.
C$ automaticky zpřístupní administrátorovy doményV tuto chvíli asi jediná výtka. ;o)
Co Ahavi? Rada lidi ho tady jmenovala v souvislosti s jmeny pocitacu v siti a zero-conf approach. Nainstaloval jsem, ale nejak nevim co s tim dal.Avahi je super věc, používám denně. Nainstaluj Avahi (pravda, to už máš), nainstaluj nss-mdns (v některých distrech libnss-mdns). Pokud je potřeba, uprav /etc/nsswitch.conf (většinou umazávám 4 z *mdns4, ať to funguje i pro IPv6), uprav /etc/avahi/avahi-daemon.conf (někdy není ve výchozím stavu podpora IPv6). Vylaď firewall, pokud je potřeba. Pak už jen zkoušet, pomocí avahi-browse -a vypíšeš všecky nalezené počítače a služby, avahi-browse _workstation._tcp jen počítače, avahi-resolve --name název.local ukáže IP adresu počítače podle názvu. A pak začít reálně používat, ping název.local, do prohlížeče zadat adresu název.local, SSH, SFTP, ostatní služby.
Tiskni
Sdílej: