Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Už dlouho jsem si chtěl ošahat nové uživatelské prostředí Unity, které Canonical vyvíjí pro Ubuntu 11.04. Po nezdaru s druhou alpha verzí, kterou se mi nepovedlo v pořádku ani nabootovat, natož nainstalovat, se mi to konečně povedlo v třetí alpha verzi nového Ubuntu.
Instalace konečně proběhla bez problémů a stačilo jen nabootovat. Jako debianista jsem na rychlý boot u Ubuntu zvyklý, ale alpha 3 opět posouvá žebříček rychlosti o něco výše.
Unity mě osobně trochu zklamalo, a to nemluvím o "buzích", ale o jeho vlastnostech. I když vím, že Unity je cíleno na desktop, byl jsem zklamán z nového způsobu spouštění a hledání aplikací. Aplikace jsou sice stále rozdělené do skupin dle druhu a použití, nicméně než si je takto vytříděné zobrázíte, stejně se myší najezdíte mnohem více než u klasických nabídek.
Video dostupné zde.Bugy na které jsem narazil
Narazil jsem jenom na pár chyb, na třetí alpha verzi to vůbec není špatné.
Tiskni
Sdílej:
Boční panel nelze použít při maximalizovaném okněLze. Zobrazí se pomocí klávesy Super (Win) nebo při najetí do levého horního rohu. (V CompizConfig Settings Manager se dá nastavit jestli a kdy se bude panel skrývat a jakou klávesou se bude zobrazovat.)
A co je na flashi špatné?Skoro všechno. Na blbou otázku blbá odpověď.
Rozhodně si to přehraje více lidí, než html video tag ;)Na abclinuxu pochybuju :D. Jinak nejvíce lidí samozřejmě přehraje přímý odkaz na video na HTTP. Čisté, jednoduché, pro návštěvníky Abclinuxu ideální.