Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Už dlouho jsem si chtěl ošahat nové uživatelské prostředí Unity, které Canonical vyvíjí pro Ubuntu 11.04. Po nezdaru s druhou alpha verzí, kterou se mi nepovedlo v pořádku ani nabootovat, natož nainstalovat, se mi to konečně povedlo v třetí alpha verzi nového Ubuntu.
Instalace konečně proběhla bez problémů a stačilo jen nabootovat. Jako debianista jsem na rychlý boot u Ubuntu zvyklý, ale alpha 3 opět posouvá žebříček rychlosti o něco výše.
Unity mě osobně trochu zklamalo, a to nemluvím o "buzích", ale o jeho vlastnostech. I když vím, že Unity je cíleno na desktop, byl jsem zklamán z nového způsobu spouštění a hledání aplikací. Aplikace jsou sice stále rozdělené do skupin dle druhu a použití, nicméně než si je takto vytříděné zobrázíte, stejně se myší najezdíte mnohem více než u klasických nabídek.
Video dostupné zde.Bugy na které jsem narazil
Narazil jsem jenom na pár chyb, na třetí alpha verzi to vůbec není špatné.
Tiskni
Sdílej:
Boční panel nelze použít při maximalizovaném okněLze. Zobrazí se pomocí klávesy Super (Win) nebo při najetí do levého horního rohu. (V CompizConfig Settings Manager se dá nastavit jestli a kdy se bude panel skrývat a jakou klávesou se bude zobrazovat.)
A co je na flashi špatné?Skoro všechno. Na blbou otázku blbá odpověď.
Rozhodně si to přehraje více lidí, než html video tag ;)Na abclinuxu pochybuju :D. Jinak nejvíce lidí samozřejmě přehraje přímý odkaz na video na HTTP. Čisté, jednoduché, pro návštěvníky Abclinuxu ideální.