Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jelikož máme doma dva notebooky, které jsou podporované až od jádra 2.6.35, velmi jsem se těšil, až se dostane novější kernel do repozitářů Debianu Testing Wheezy. Jak jsem upozorňoval ve zprávičce, stalo se tak nedávno.
Jakmile jsem si ukousl chvilku času, pustil jsem se do vymítání Ubuntu. Ubuntu jako takové je dobré provizorium, tuplem na strojích, které aktivně používá kdokoli, hlavně když to nemusím být já. Již jsem se těšil, jak se Ubuntu zbavím, nicméně nebylo mi přáno.Ani Debian Testing totiž nefunguje vždy na 100%, a na obou strojích jsem narazil na bug v udev.
1.) Zabugovaný UdevNeznám podrobnosti tohoto bugu, ne u každého se projevuje, jak jsem se dozvěděl od dvou přátel, kteří také nedávno, a narozdíl ode mě úspěšně, migrovali na Wheezyho. Nicméně tento zabugovaný udev, jehož rychlou opravu si splácali i tvůrci aptosidu, se projevuje vytvořením adresáře /run, selháním své vlastní inicializace při bootu, a znefunkčněním klávesnice a myši po najetí X serveru.
Řešení je na snaděKdyž jsem o řešení tohoto problému četl poprvé, nechtělo se mi věřit že takto primitivní oprava může zabrat. Stačí čistě a jednoduše smazat adresář /run z oddílu s Debianem, ať už z druhého systému v počítači, nebo pomocí Live distribuce, a Debian Wheezy hnedle bez nejmenšího problému najede(nebo aspoň u mně tomu tak bylo).
2.) Automatický login v Gnome 2.30Jelikož mám rád automatické přihlášení, rozhodl jsem se ho nastavit i na otcově Lenovu. V tom mě však Wheezy odmítl poslechnout. Já blb to se slovy "až potom" nepovolil už při instalaci, a utilita "přihlašovací obrazovka" se mě nevím proč neptala na heslo, čímž mi zabránila v nastavení autologinu. Tož když to nejde po dobrem, tak to půjde po zlém. Jsme přeci v linuxu, ono to půjde i jinak a taky šlo.
Jak nastavit autologin když to nejde pomocí "Přihlašovací obrazovky"Nejdříve jsem zamířil do gconf-editoru. To byla taková malá rána do prázdna, protože horší věc než gconf editor jsou už jen registry Windows. Ani namátkovým hledáním jsem nenašel nic užitečného, ani vyhledávání slova "login" nepomohlo, tož zbylo jediné -> Google.
Asi na pátý pokus jsem nalezl řešení. Konfigurační soubor obsluhující autologin se skrývá kde jinde než v /etc. Je to /etc/gdm3/daemon.conf. K tomu aby autologin fungoval, jako byste ho nastavily v GUI, stačí do daemon.conf přidat tyto řádky:
TimedLoginEnable=false AutomaticLoginEnable=true TimedLogin=jmeno_uctu AutomaticLogin=jmeno_uctu TimedLoginDelay=30
Poté už jen stačí zrestartovat gdm3. Lze to přes init.d, ale co už, funkci je třeba i ověřit, takže prostě restart.
3.) Firefox 4.0Ačkoli Firefox řekněme "nemám rád", otci ho nechávám jako výchozí prohlížeč. To má jednoduchý důvod. Otec není zrovna zběhlý user a Firefox, potažmo Iceweasel, není zrovna "složitý" prohlížeč.
Ve Squeezem je dostupný skrze backports, viz. mozilla.debian.net, ve Wheezym dostupný není, dokonce ani v unstable, ale až v experimentalu. Nu což, stačí si přidat repozitáře experimental(stejné jako ostatní, jen namísto wheezy nebo testing obsahují slovo experimental), sekci main, poté sudo apt-get update, a nakonec sudo apt-get install -t experimental iceweasel.
Hotovo, vymalováno.
Tiskni
Sdílej:
devtmpfs
, včetně možnosti jeho automatického připojení při startu do /dev
(funguje ale jen pokud se nepoužívá initramdisk
/initramfs
).
devtmpfs
zvládne vygenerování rudimentálního adresáře /dev
dle aktuálních zařízení, což většinou stačí na nouzové nabootování i v okamžicích, kdy je udev
nefunkční, nebo dokonce kdy se namísto init
u spustí nějaký staticky linkovaný shell (nebo busybox
) a /dev
je zcela prázdný.