Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Tiskni
Sdílej:
Hm. A napadlo taky někdy někoho využít nějak kloudně při psaní blogpostu onu volbu kategorie?Jakým způsobem lze filtrovat zobrazované blogy, přes nějaké kategorie? Kromě toho ty kategorie má každý jeden blog úplně specifické podle toho, jak si je pojmenoval autor.(?)
Krom toho. Pro inteligentního člověka přeci není mentální problém rozlišit podle názvu blogpostu jestli ho má, nebo nemá smysl číst. Je naprosto jedno o čem ten blogpost je. Důležité je, jestli mě zaujal, nebo ne.Problém je hlavně v nedostačně inteligentím pisately, který nedokáže zvolit jasný nadpis a v perexu chce obsáhnout všechny schopnosti průměrného českého „novináře“. To pak informační hodnotu vypustí zcela úplně.
Většinou čtu blogy protože se potřebuji odreagovat. Jen málokdy proto že zrovna něco hledám. Častokrát mě blogpost přivedl k něčemu zajímavému o čem jsem nevěděl, nebo co jsem neznal i když byl primárně o něčem úplně jiném.Takovou zajímavou zajímavou věc je bouhžel pak velmi obtížné zpětně najít v záplavě toho smetí. Je nutné uvědomit si, že Abc je chápáno jako portál o Linuxu a často i IT. Nevidím důvod, proč by se lidem, kteří jsem chodí kvůli informacím týkajících se Linuxu a IT, měli házet klacky pod nohy formou nevyžádaných komixů o opravách homosexuálních jeepů.
Blogy na abclinuxu jsou specifický fenomén, bez kterého by ten portál nebyl tím čím je.To jistě jsou, jenže při současné záplavě smetí se stává, že mnoho autorů odchází (již odešlo). Řešení rozdělení blogových zápisků na IT a ostatní vidím jako rozumný kompromis.
No tak, rekneme si to na rovinu. Proste posledni dobou, nebo spis asi tal rok, jsou v blozich naprostu sracky. Kategorie? Pche. Chcete neco odborneho. Nehledejte to tady.To co píšeš platí obecně, nejenom tady. A není divu. Triviální věci zde již většinou nějakým způsobem zpracovány byly a na ty odborné většina (nejen zdejších) tvůrců IT portálů prostě mentálně nedosáhne - i při nejlepší vůli to není v jejich silách. Takže jediné co lze v takové situaci dělat, je doufat že se něco zajímavého objeví alespoň formou blogu.