Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Toto je pohádka o hloupém Honzovi, který začal vydělávat tolik, že kašle na princeznu i s její půlkou království. O vlkovi, který má stále čistý počítač když instaluje podezřelé programy z internetu jako na běžícím pásu. O Budulínkovi, kterému už nehrozí skolióza. Především ale o Karkulce a hajném, který ji hrdinně zachránil.
Za sedmero horami, za sedmero řekami, v krajině pohádek bydlela jedna vývojářka databázových aplikací Karkulka. Ve své chaloupce měla doma poměrně silný stolní počítač a starší notebook, který sebou brala zejména na weekend k babičce. Zabývá se tvorbou aplikací pracujících nad nejrůznějšími databázemi a proto je musela mít všechny nainstalované. A to v různých operačních systémech podle jejich cílového nasazení. Oracle má na Solarisu, MySQL a Firebird na Linuxu, Postgree ve FreeBSD a MS SQL server na Windows. Často potřebovala mít i několik z těchto databázi spuštěných současně kvůli převodům dat.
Karkulka neměla ráda v operačním systému nepořádek a také by ji vadilo pokud by ji na pozadí běželo několik databází, které se dokážou nepěkně „zažrat“ do systému a některé navíc spotřebovávají spoustu zdrojů když nic nedělají.
Karkulka si původně chtěla pořídit 5 počítačů (čtyři pro databáze a jeden jako pracovní stanici). Pak ji ale hajný, který si přivydělává webdesignem, přivedl na myšlenku virtualizace. Ukázal ji, že je v podstatě ve stejné situaci- potřebuje Internet Explorer 6 a 7, Operu, Firefox, Safari a Konqueror. IE 7 a 6 na jedné instalaci Windows- to je nadlidský úkol, na Konqueror potřebuje zase Linux a na Safari potřebuje MacOS. Všechny tyto systémy by se teoreticky daly nainstalovat klasicky na jeden počítač do samostatných oddílů ovšem ladění stránek při neustálém rebootování by brzy přivedlo hajného do polstrované místnosti bez kliky. A tam on rozhodně nechtěl protože tu už delší dobu okupuje nějaký blázen těžkého kalibru co pořád skáče jako opice a volá „developers, developers, developers!“. Hajný pak Karkulce ukázal i krásnou sbírku motýlů, ale to už je zase jiná historie.
Cestou domů Karkulka potkala vlka a chtěla se mu pochlubit svými novými znalostmi o virtualizaci. Vlk na ní ale jen s pošklebkem vycenil zuby. Prý používá tuto technologii už dlouho. Brouzdá po nejrůznějších podezřelých stránkách, instaluje z internetu každý program na který narazí… ovšem do virtuálního stroje. Navíc si může kdykoliv (tedy i za běhu, rychle a bez restartu) vytvořit snímek stavu virtuálního stroje a v případě přílišného rozházeni systému se ke kterémukoliv snímku vrátit (rovněž rychle a bez restartu, celkově mnohem pohodlněji než když to řešil pomocí uchováváni image disku).
Cestou potkala Budulínka jak běží z práce domu, vesele poskakuje a mává na ní přenosným diskem. To ji překvapilo protože Budulínek se obvykle prohýbal pod tíhou notebooku který si denně nosil do práce protože potřeboval mít v práci i doma přesně stejné pracovní prostředí. Zeptala se tedy Budulínka kde má svůj notebook a proč je tak veselý. Ten ji vysvětlil, že díky virtualizaci už sebou nemusí tahat celý notebook. Má virtuální stroj a ten sebou nosí na 2,5” disku. Doma vždy jen virtuální stroj během 5 vteřin zapauzuje, disk přenese do práce připojí k pracovnímu počítači, odapuzuje a pokračuje v práci přesně na tom místě, kde doma skončil. A přitom vůbec nevadí, že mají v práci Windows a doma má Linux. Virtuálnímu stroji je jedno uvnitř jakého počítače se nachází a jaký je hostující operační systém.
Karkulku pak napadlo, že už dlouho neviděla svého dobrého kamaráda, správce velkého datového centra, hloupého Honzu. Na vrátnici ji ale Kerberos řekl, že Honza odjel na Havajské ostrovy a tam si lehce užívá svých miliónů. To Karkulku velmi zaskočilo protože při minulé návštěvě na tom byl Honza hodně špatně. Stěžoval si na serverovnu napěchovanou k prasknutí počítači vytíženými v průměru na 10%. Další klienty, i tak lukrativní jako medvídek Pů, ale musel odmítat. Chybí prostor, elektrická přípojka a klimatizační systém je na hranici svých možnosti protože trpaslíků měl od Sněhurku pronajatých jenom sedm a rychleji šlapat prostě odmítají a vyhrožují založením odborů. A na jeden počítač nemohl aplikace klientu umísťovat. Snažil se přesvědčit např. Jitřenku a Nosferata, že jejich stroje jsou vytíženy v naprosto různých hodinách a že by tedy šly výhodně sloučit ale ti dva si prostě nedůvěřovali. Jasoň a Drsoň byli zase schopni vzájemnou zášť překonat ale jejich aplikace zase vyžadovaly rozdílné operační systémy. Jinde se hádaly různé verze aplikací a podobně. Kerberos Karkulce prozradil, že Honza díky virutalizaci mohl přijmout až 3x více klientů při stejných zdrojích. Navíc začal nabízet naprosto nestandardní služby. Zákazníkům například dokázal zajistit přesun z jednoho serveru na druhý jen s několikavteřinovým výpadkem. Skvělou referenci získal také poté, co zachránil informační systém děda Vševěda. Ten běžel na hrozně starém a selhávajícím počítači s architekturou, která se už dávno nevyráběla. Honza byl následně zavalen zakázkami od různých bank a velkých firem, jejichž staré ale vyhovující informační systémy běžely na zastaralém a problematickém hardware.
Karkulka se konečně vrátila domů s chmurnou náladou. Snad všichni v krajině pohádek už virtualizaci dávno používají, jen ona ne. Pak se ale pustila do práce. Stáhla si virtualizační software a začala instalovat jednotlivé operační systémy a databáze. Brzy se s tím sžila do té míry, že ji vůbec nepřipadalo divné, že instaluje na jednom počítači dva operační systémy ve stejné chvíli. Vytvořila si po vzoru vlka i jeden na testování nových aplikací. Od hajného dostala DVD s vypáleným strojem s nainstalovaným MacOS protože si chtěla vyzkoušet proč Applisti kolem toho systému nadělají tolik humbuku. Opět ji překvapilo, že zapauzovaný stroj od hajného si bez problému u sebe jen odpauzovala a mohla normálně pracovat, nemusela ani bootovat. Toho dne šla spát plna dojmů.
O weekendu se jako vždy vydala k babičce. Obvykle nemohla dělat žádnou užitečnou práci protože notebook, který s sebou nosila byl pomalý a měl malou paměť a disk. Tentokráte tomu ale bylo jinak. Před odchodem nainstalovala na notebook klientskou část virtualizačního nástroje. Babičku po příchodu sotva pozdravila a hned se napojila přes WiFi na její AP napojené na internet 2Mbit linkou, kterou babička potřebovala ke stahování instruktážních filmů. Napojila se na serverovou část virtualizačního nástroje a mohla využívat všechny virtuální stroje jako by u nich seděla a s výkonem svého domácího počítače.
Následujícího dne Karkulka zašla za hajným aby mu poděkovala a dala mu několik DVD s vypálenými babiččinými instruktážními filmy. Zanedlouho byla svatba. Já tam byl, jedl, pil a popřál jim, aby měli spolu více dětí než virtuálních počítačů. Mají co dělat.
V příštím dílu seriálu si ukážeme jak převést tuto pohádku do praxe A snad mě už přejde i ten pohadkový způsob psaní
Tiskni
Sdílej:
Jako motivacni uvod pekne (na mistni pomery dost nadprumer). Pokud pujde rict totez o (nejen) obsahove strance dalsich dilu, tak by to snad mohlo vydat i na serial clanku, ne? Co na to admini (a co na to Jan Tleskac)?
Doufam, ze se budes venovat podrobneji i Honzovu reseni (serverova farma) - pokud muzu, primlouval bych se za nejakou formu virtualizace na clusteru.
]QQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQf ]QQQQQQQQQQP4QQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQf ]QQQQQQQQQQf ?QQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQf ]QQQQQQQQQQ )WQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQf ]QQQQQQQQQQ ?QQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQf ]QQQQQQQQQQ )WQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQf ]QQQQQQQQQQ q' )4QQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQf ]QQQQQQQQQQf )WQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQf ]QQQQQQQQQQb' 4QQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQf ]QQQQQQQQQQQ' )QQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQf ]QQQQQQQQQQQf ?QQQQQQQQQQQP?)4QQQQf ]QQQQQQQQQ? )?QQQQPPb ]QQQQf ]QQQQQQQQ' qp )?fqyq'y])?QQQf ]QQQQQQQ' ]fJ' qQyf ?Qf ]QQQQQQf ) q ]]'4'qJ ]f ]QQQQQQ' Q af7 q byQbaabQQf ? f ]QQQQQf )bQb] ]QQQQQQQQQb af ]QQP?f J '4q qp] )WQQQQQQQQQbaaajQQQf ]QQ?\p qQQb]f 4QQQQQQQQQQQWQQQQf ]Q? a QQQQy 4QQQQQQQQQQQQQQQf ]Q ) ?QQQQQ QQQQQQQQQQQQQQQf ]Qap) p ]ayPQQ ?QQQQQQQQQQQQQQf ]QQf\ ? QQQQQQQQQQQQQQf ]QQ QQQQQQQQQQQQQf ]QQp )j) p ]QQQQQQQQQQQQf ]Q q J' 4p a q QQQQQQQQQQQQf ]QJp q q p) q QQQQQQQQQQQf ]QQQQQapqp ) p )' ?QQQQQQQQQQf ]QQQQQQQQbapq'q' pJ] ]'ayQQQQQQQQQQQf ]QQQQQQQQQQQQQf ) q qaQQQQQQQQQQQQQQQQQQf ]QQQQQQQQQQQQQb p ]QQQQQQQQQQQQQQQQQQQf ]QQQQQQQQQQQQQQf yQQQQQQQQQQQQQQQQQQQf ]QQQQQQQQQQQQQQ' qQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQf ]QQQQQQQQQQQQQP QQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQf ]QQQQQQQQQQQQQfp ]QQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQf ]QQQQQQQQQQQQQQ' QQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQf ]QQQQQQQQQQQQQQQP 4QQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQf ]QQQQQQQQQQQQQQQb qyQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQQf
Především ale o Karkulce, která si vzala hajného, který ji hrdinně zachránil.Potom toto:
Hajný pak Karkulce ukázal i krásnou sbírku motýlů, ale to už je zase jiná historie.A nakonec toto:
Zanedlouho byla svatba.První je napsáno že si Karkulka vzala hajného a nakonec byla svadba?