Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nejdříve si vyjasněme, co to je MTBF. Táto hodnota je nějak definovaná, ale každému musí být zřejmé, že takto se to v praxi nedá změřit. Jak se to tedy dělá ve skutečnosti? Vysvětlíme si to na příkladu lidí, tam to bude hezky názorné :–] MTBF je 1/úmrtnost v období s konstantní úmrtnosti. Podle demografikých dat je tímto obdobím u člověka 2-39 let. V tomto věkovém rozpětí umírá v ČR ročně zhruba 1 člověk z tisíce. MTBF človka je tedy 1000 let.
To hezky koresponduje s tím, že průměrná délka života je zhruba 65let. Oh wait, to vůbec nekoresponduje, je to o víc než celý řád mimo! Proč se to tedy tak nesmyslně měří? Jednak ta čísla vypadají hezky. Dále jediným spolehlivým zpusobem by bylo nechat N disků běžet dokud všechny nepochcípají a uvést průměrnou délku jejich života. Výrobce ale většinou nechce čekat 10 let s uvedením svého produktu na trh.
Křivka závistlosti úmrtnosti na stáří ma u disku vanovitý tvar. Ze začátku je pravděpodobnost selhání velmi vysoká, pak prudce klesá, pak je dlouhou dobu zruba konstantní a následně pozvolna roste. Není to nic překvapivého, většina výrobků má podobnou charakteristuku. I člověk. Přes všechnu moderní medicínu je pravděpodobnost, že přežije jeden den novorozeně, nižší než pravděpodobnost, že jeden den přežije devadesátiletá babička. Naštěstí výrobci disků nás před počáteční fázi chrání interním testováním. Měli bychom tedy dostat disk, který je ve fázi konstantní pravděpodobnosti selhání. Kvůli transportu je ale stejně lepší novému disku pár dnů provozu nevěřit.
Mluvil jsem s několika ITiky velkých společnosti. Shodli se na tom, že disky umístěné v počítačích, do kterých se za provozu kope mají pravděpodobnost selhání vyšší. Těžko se to kvantizuje, každopádně platí doporučení- nekopejte do počítačů a nešoupejte s nimi za provozu. Obzvláště pokud po kopnutí narazí do něčeho tuhého.
Zatížení tedy poměr času po který disk (lidově řečeno) chroupe, neboli duty cycle je dalším faktorem, který ovlivňuje pravděpodobnost selhání disku. Bohužel s tím nemůžeme většinou nic dělat. Navíc zatížení je úzce propojené s teplotou, která je současně nejdůležitějším faktorem. Hitachi ve svém paperu uvádí následující graf
Asi nejzajímavější článek na toto téma je na digit-life. Z grafu
je patrný vliv teploty a zatížení na MTBF. Můžeme si z toho odnést všeobecný závěr, že za každých 10°C nad 25°C se zvýšuje pravděpodobnost selhání na dvojnásobek a životnost disku se zkrátí na polovinu.
V diskuzích je často pokládán dotaz "Můj disk má 45°C, je to OK?". Jednoduchá odpověď na tento dotaz není (jak je z předchozího odstavce patrné) možná protože neexistuje žádná hranice, do které by byla teplota "OK" a pak najednou skokově "OK" být přestala. Vždy je to o kompromisu mezi chlazením a životností disku. Volte tento kompromis moudře
Tiskni
Sdílej:
Spojka souřadicí (parataktické) Spojka souřadicí spojuje dva větné členy nebo věty v souvětí v souřadném poměru. Příkladem souřadicích spojek v češtině jsou a, i nebo nebo. * Spojky slučovací - a, i, ani, jak-tak, hned-hned, jednak-jednak * Spojky stupňovací - i, ba, ba i , dokonce, nejen-ale i, nejen- nýbrž i * Spojky odporovací - ale, avšak, však, sice-ale * Spojky vylučovací - nebo, anebo, buď-nebo * Spojky vysvětlovací - totiž, vždyť, neboť * Spojky důvodové, důsledkové - proto,a proto, tak, a tak, tudíž, teda