Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Nejdříve si vyjasněme, co to je MTBF. Táto hodnota je nějak definovaná, ale každému musí být zřejmé, že takto se to v praxi nedá změřit. Jak se to tedy dělá ve skutečnosti? Vysvětlíme si to na příkladu lidí, tam to bude hezky názorné :–] MTBF je 1/úmrtnost v období s konstantní úmrtnosti. Podle demografikých dat je tímto obdobím u člověka 2-39 let. V tomto věkovém rozpětí umírá v ČR ročně zhruba 1 člověk z tisíce. MTBF človka je tedy 1000 let.
To hezky koresponduje s tím, že průměrná délka života je zhruba 65let. Oh wait, to vůbec nekoresponduje, je to o víc než celý řád mimo! Proč se to tedy tak nesmyslně měří? Jednak ta čísla vypadají hezky. Dále jediným spolehlivým zpusobem by bylo nechat N disků běžet dokud všechny nepochcípají a uvést průměrnou délku jejich života. Výrobce ale většinou nechce čekat 10 let s uvedením svého produktu na trh.
Křivka závistlosti úmrtnosti na stáří ma u disku vanovitý tvar. Ze začátku je pravděpodobnost selhání velmi vysoká, pak prudce klesá, pak je dlouhou dobu zruba konstantní a následně pozvolna roste. Není to nic překvapivého, většina výrobků má podobnou charakteristuku. I člověk. Přes všechnu moderní medicínu je pravděpodobnost, že přežije jeden den novorozeně, nižší než pravděpodobnost, že jeden den přežije devadesátiletá babička. Naštěstí výrobci disků nás před počáteční fázi chrání interním testováním. Měli bychom tedy dostat disk, který je ve fázi konstantní pravděpodobnosti selhání. Kvůli transportu je ale stejně lepší novému disku pár dnů provozu nevěřit.
Mluvil jsem s několika ITiky velkých společnosti. Shodli se na tom, že disky umístěné v počítačích, do kterých se za provozu kope mají pravděpodobnost selhání vyšší. Těžko se to kvantizuje, každopádně platí doporučení- nekopejte do počítačů a nešoupejte s nimi za provozu. Obzvláště pokud po kopnutí narazí do něčeho tuhého.
Zatížení tedy poměr času po který disk (lidově řečeno) chroupe, neboli duty cycle je dalším faktorem, který ovlivňuje pravděpodobnost selhání disku. Bohužel s tím nemůžeme většinou nic dělat. Navíc zatížení je úzce propojené s teplotou, která je současně nejdůležitějším faktorem. Hitachi ve svém paperu uvádí následující graf
Asi nejzajímavější článek na toto téma je na digit-life. Z grafu
je patrný vliv teploty a zatížení na MTBF. Můžeme si z toho odnést všeobecný závěr, že za každých 10°C nad 25°C se zvýšuje pravděpodobnost selhání na dvojnásobek a životnost disku se zkrátí na polovinu.
V diskuzích je často pokládán dotaz "Můj disk má 45°C, je to OK?". Jednoduchá odpověď na tento dotaz není (jak je z předchozího odstavce patrné) možná protože neexistuje žádná hranice, do které by byla teplota "OK" a pak najednou skokově "OK" být přestala. Vždy je to o kompromisu mezi chlazením a životností disku. Volte tento kompromis moudře
Tiskni
Sdílej:
Spojka souřadicí (parataktické) Spojka souřadicí spojuje dva větné členy nebo věty v souvětí v souřadném poměru. Příkladem souřadicích spojek v češtině jsou a, i nebo nebo. * Spojky slučovací - a, i, ani, jak-tak, hned-hned, jednak-jednak * Spojky stupňovací - i, ba, ba i , dokonce, nejen-ale i, nejen- nýbrž i * Spojky odporovací - ale, avšak, však, sice-ale * Spojky vylučovací - nebo, anebo, buď-nebo * Spojky vysvětlovací - totiž, vždyť, neboť * Spojky důvodové, důsledkové - proto,a proto, tak, a tak, tudíž, teda