Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tento zápisek volně navazuje na víc jak dva roky starý (ten čas ale letí...) článek Škálování quadcore při kompilaci jádra. Nevím kdy přesně v jádře přibyla volba pro hotplugování procesorů, každopádně nyní tam je a to nám umožňuje snadno emulovat počítač s méně jádry a docílit tím přesnějšího srovnání. Z hlediska CPU se změnilo za ty dva roky poměrně málo- stále zde máme čtyřjádrové procesory, frekvence se nehla ani o píď a zlepšení v architektuře nejsou ani na straně intelu (Nahalem) ani AMD (novější Phenomy) ničím, kvůli čemu by musel člověk sbírat čelist z podlahy. Snad jen servery s 2x čtyřjádrovými procesory jsou nyní častějším jevem, na desktopu to je ale relativně vzácnost.
2x X5482 (3.2 GHz), tyto procesory jsou více známy pod názvem Core 2 Extreme QX9775, protože pod tímto značením se prodávaly v Intel SkullTrail sestavách, 16 GiB DDR2 800 MHz FB DIMM
Jádro 2.6.31.5, vanilkové. gcc 4.3.4
Metodika se od minula nijak nezměnila akorát jsem neměřil kompilaci jádra se všemi volbami, neboť časy byly příliš dlouhé a já potřeboval provést spoustu měření. Použil jsem tedy .config jádra, které běžně používám. Pro simulaci počítače s méně jádry jsem použil "hotplug"
echo 0 > /sys/devices/system/cpu/cpuN/online //místo N se dosadí číslo jádra
kernel z něho odmigruje všechny procesy, zamorduje příslušné kernel thready a snad i přepne do nějakého úsporného režimu. Pro systém dané jádro přestane existovat, není ani v /proc/cpuinfo. Starší metodou je předání jádru parametru maxcpus při bootu a ještě starší omezení počtu procesorů v .config. Ne-SMP jádra, tedy s efektivnějšími implementacemi některých zámků, se už dneska v žádné distribuci nevyskytují ale ta volba v konfiguraci jádra stále je. Záměrně jsem tedy vynechal měření "jednojádra".
graf říká vše Opticky se zdá, že osmijádro oproti čtyřjádru nedává výrazně lepší výsledky ale je to jen optický klam, osmijádo zvládne kompilaci 1.87x rychleji. Celkově vzato kompilace jádra škáluje velmi pěkně. Docela by mě zajímalo, jak by vypadala situace na i7 procesoru s aktivovaným hyperthreadingem.
Zajimavé poznatky přináší ješte hodnota user+sys, jinými sklovy kolik času procesory skutečně "odedřou". ta roste z 317 vteřin při -j1 lineárně k 350 při -j16. Jinými slovy o celých 33 vteřin práce procesoru příjdeme kvůli tomu, že se procesy točí ve spinlocku, počítají pomaleji kvuli tahanici o paměťovou sběrnici a L2 cache.
Pokud od rána do večera neděláte nic jiného, než že kompilujete jádo, tak běžte pro osmijádrový počítač. Pozor, tento test říká právě to a nic jiného. Vyvozování jakýchkoliv dalších závěrů jen na vlastní nebezpečí.
Tiskni
Sdílej:
S(N) = 1/((1 - P) + (P / N))
, kde P je cast algoritmu, ktera musi bezet sekvencne a N je pocet procesoru.
problem je, ze P nemusi byt konstanta. hodnota P je dana vstupnimi daty. coz je vicemene intuitivni, ma cenu paralelizovat velke ukoly nez male. a taky a to je hlavni, jsou pripady kdy P je funkci N... coz meni vyzneni celeho ,,zakona'', i.e., jde dosahnout linearniho i super-linearniho zrychleni! to znamena, ze v nekterych pripadech jde treba na dvoujadrovem procesoru dosahnou 10x zrychleni.
na druhou stranu, v pripade parallelniho programovani je potreba prehodnotit cely pristup k navrhu algoritmu a programu... protoze zkusenosti ze sekvencnich algoritmu jsou v pripade parallelnich algoritmu vicemene k nicemu.
vysoké školství produkuje praxií nepolíbené teoretiky-idealisty:-]]
to je něco naprosto z jine galaxie řekl bychto je jasne... svuj notas jsem koupil od dvou ferengu pri ceste po gama-kvadrantu! puvodne jsem ho ani nechtel, ale nakonec jsem se nechal ukacat. :-]
Ale tady asi ani to ne páč 10x zrychlení na dvoujádru to ned8 ani backpruning,takze taky teoretik? v praxi lze dosahnout superlinearniho zrychleni i s ,,beznyma parallelnima'' programama. staci si uvedomit, ze realny program nepouziva jenom CPU... a nadesignovat pak experiment, kde vyjde desetinasobne zrychleni na dvoujadru je uz jenom otazka cviku a trochy praxe. ;-]
To není k smíchu s tím školstvím, já jsem také jeho produktem, vím o čem mluvímja jsem se smal necemu uplne jinemu... :-]]
Tak mi nějaký takový experiment vycházejiící z praxe na reálném hardwarevezmi si nejaky program a do jeho vlaken si pridej parkrat volani sleep(). uvidis, jaky to bude mit vliv na skalovani. ted si vem ten program a misto volani sleep si tam domysli, cekani na diskove I/O, cekani na sit, atd. bohuzel, z jistych duvodu nemuzu byt konkretnejsi...
Tak tim jsi to zabil naprosto.to si jen myslis, nebo jsi to i zkousel? na I/O se musi cekat za vsech okolnosti v sekvencni i nesekvencni variante. jenomze v pripade nesekvencni varianty, zatimco jeden proces ceka na vyrizeni I/O, dalsi muze vyuzivat procesor. jeste bych mel dodat, ze aby to fungovalo (mimo amdahluv zakon) je potreba, aby pocet procesu byl vetsi nez procesoru.
Pořád to v tom nevidím.pointa je v tom, ze I/O se zacne chovat jako dalsi procesor. vezmi si jako trivialni pripad treba jednoprocesorovy stroj s dvema vlaknama, kdy se musi stridave cist a zpracovavat data... zatimco jedno vlakno cte data (nepotrebuje procesor), druhe pracuje... takze uloha skaluje i kdyz by vlastne nemela.
Což takhle ukázka, do kostry pthreads aplikace napasovat nejskou simulaci výpočtu a IO a počítadlo iterací... půl hodinky. Nebo alespoň odkaz na něco, co takhle krásně škáluje.zkus si to naprogramovat sam, hint jsem dal vys. ja uz jsem touto diskuzi zabil vic casu nez je zdravo. a taky diskuzi o tom, ze ten a ten priklad neni optimalni nebo ze neodpovida realite jsem si uzil uz vic nez dost.
pdflush
), mohou běžet na volných procesorech, takže nejen že neubírají procesorový část uživateslkým procesům, ale ješte se ušetří režie přepínání úloh na procesoru (uložení a načtení všech registrů, prohozeni TSS+LDT a pod.).