Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Na fóru Ubuntu.cz často čtu, jak se Krusader stále liší v ovládání od Total Commanderu. Chybí zejména ikony zařízení pro každý panel zvlášť.
Nedalo mi to a podíval jsem se, zda-li by se to nedalo nějak vyřešit. Docela mě překvapilo, jak je řešení jednoduché.
Postup:
Vytvoření zástupců
Zvolte v menu Krusaderu uživatelské akce->uživatelské akce->nová akce
Vyplňte pole:
identifikátor = Název funkce. Nedá se později změnit, tak si dejte záležet. "doma_pravý"
ikona => Nastavte si libovolnou ikonu, dle vašeho gusta.
kategorie => třeba "user interface"
titulek => "doma_pravý"
bublina => "Domovská složka"
popis => Pokud zaškrtnete "použít bublinu", použije se text z pole "bublina". Jinak můžete napsat cokoli.
příkaz = Vybrat akci můžete tlačítkem "přidat". Pro nás k tomuto účelu poslouží funkce "pravý panel->přejít na umístění". V novém okně vyberete cestu, kam má odkazovat. Vyleze z toho textová hodnota, která se dá upravovat i ručně. Např.: "%rGoto("/home/pavel")%". Kde "r" označuje pravý panel.
pracovní adresář => Tam nevím co zadat, nechal jsem prázdné.
Zbytek můžete nechat tak jak je. Jedině snad, pokud si chcete nastavit klávesovou zkratku. Po dokončení potvrdit tlačítkem "OK" v pravo dole.
Takto postupujeme, dokud si neuděláme zástupce pro každou stranu panelu (levý i pravý) zvlášť!
Nastavení panelu:
"vzhled & chování->panely nástrojů->action toolbar"
Z levé části nataháme do pravé části panelu námi vytvořené zástupce. Srovnat si je můžete šipkama uprostřed tak, jak uznáte za vhodné.
Po potvrzení tl."použít" se změny uloží, i když Krusader mi vždy spadnul. :)
Ve výsledku to bude vypadat nějak podobně jako na 1. obrázku
Všichni zástupci jsou vloženy do jednoho panelu, takže pokud je chcete mít nad pravou i levou částí Krusaderu, musíte ji posunout na střed. Má to nevýhodu. Pokud změníte velikost okna, pak se lišta pohne ze svého místa. Vyřešit se to dá použitím dalšího panelu. Jelikož jsem nepřišel jak ho přidat, lze upravit jiný stávající panel "Maintoolbar" k obrazu svému.
Dávám k dispozici i své konfigurační soubor pro krusader. Stačí soubor krusaderrc nakopírovat do "~/.kde/share/config". Doporučuji udělat zálohu stávajícího.
Pokud z vás někdo bude mít nějaká vylepšení, prosím doplňte v diskusy.
Hezký den! Milhouse :)
Tiskni
Sdílej:
~
(společně s ..
, /
a =
).
/ a .. nie je to iste ako home...A proto jsem zmiňoval i
~
.