Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Na fóru Ubuntu.cz často čtu, jak se Krusader stále liší v ovládání od Total Commanderu. Chybí zejména ikony zařízení pro každý panel zvlášť.
Nedalo mi to a podíval jsem se, zda-li by se to nedalo nějak vyřešit. Docela mě překvapilo, jak je řešení jednoduché.
Postup:
Vytvoření zástupců
Zvolte v menu Krusaderu uživatelské akce->uživatelské akce->nová akce
Vyplňte pole:
identifikátor = Název funkce. Nedá se později změnit, tak si dejte záležet. "doma_pravý"
ikona => Nastavte si libovolnou ikonu, dle vašeho gusta.
kategorie => třeba "user interface"
titulek => "doma_pravý"
bublina => "Domovská složka"
popis => Pokud zaškrtnete "použít bublinu", použije se text z pole "bublina". Jinak můžete napsat cokoli.
příkaz = Vybrat akci můžete tlačítkem "přidat". Pro nás k tomuto účelu poslouží funkce "pravý panel->přejít na umístění". V novém okně vyberete cestu, kam má odkazovat. Vyleze z toho textová hodnota, která se dá upravovat i ručně. Např.: "%rGoto("/home/pavel")%". Kde "r" označuje pravý panel.
pracovní adresář => Tam nevím co zadat, nechal jsem prázdné.
Zbytek můžete nechat tak jak je. Jedině snad, pokud si chcete nastavit klávesovou zkratku. Po dokončení potvrdit tlačítkem "OK" v pravo dole.
Takto postupujeme, dokud si neuděláme zástupce pro každou stranu panelu (levý i pravý) zvlášť!
Nastavení panelu:
"vzhled & chování->panely nástrojů->action toolbar"
Z levé části nataháme do pravé části panelu námi vytvořené zástupce. Srovnat si je můžete šipkama uprostřed tak, jak uznáte za vhodné.
Po potvrzení tl."použít" se změny uloží, i když Krusader mi vždy spadnul. :)
Ve výsledku to bude vypadat nějak podobně jako na 1. obrázku
Všichni zástupci jsou vloženy do jednoho panelu, takže pokud je chcete mít nad pravou i levou částí Krusaderu, musíte ji posunout na střed. Má to nevýhodu. Pokud změníte velikost okna, pak se lišta pohne ze svého místa. Vyřešit se to dá použitím dalšího panelu. Jelikož jsem nepřišel jak ho přidat, lze upravit jiný stávající panel "Maintoolbar" k obrazu svému.
Dávám k dispozici i své konfigurační soubor pro krusader. Stačí soubor krusaderrc nakopírovat do "~/.kde/share/config". Doporučuji udělat zálohu stávajícího.
Pokud z vás někdo bude mít nějaká vylepšení, prosím doplňte v diskusy.
Hezký den! Milhouse :)
Tiskni
Sdílej:
~
(společně s ..
, /
a =
).
/ a .. nie je to iste ako home...A proto jsem zmiňoval i
~
.