Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Traxdata mam hlavně cd-rw, spokojenost plná. Sám používám v poslední době (3 roky?) TDK, podle cdrCz jsou to TDK, Ricoh nebo Titek, Traxdata mají mít výrobce převážně Ritek.
Jakou rychlostí pálíte? Při poloviční (rychlosti && mechaniky i média) bez problému.
Podle zkušenosti kolegy škodí i výpary z nového nábytku, shnilo mu jich dost kusů
Někde jsem viděl rozbor, že přité poloviční rychlosti jsou vypálené body - pity- přesnější a kvalitnější, než při plné rychlosti. Víc k tomu nemám co říct.
Ano, disk varuje. Pokud se rozjede při bootu. (Co jinak by při nepoužívání mohlo drhnout?)
Hm. Disk bude na zálohu? A to ho budete stále zkoušet a kontrolovat? Tj. dvd necham ležet pozálohování (i když se maj tak jednou ročně testovat na kvalitu záznamu). Když to samý udělam s diskem, tak se o tom nedovim, v jakym je stavu.
dave ~/compile/dvdisaster-0.70 $ ./dvdisaster Segmentation faultHmm
V Debianu Sid je 0.66 (verze 0.70 už je v incoming, takže se na mirrorech už taky brzy objeví) a na amd64 mi chodí. Až při ukončení se objeví:
*** glibc detected *** free(): invalid pointer: 0x00000000006eb830 *** Afbrudt (SIGABRT)
Takže cosi shnilého tam skutečně je. Ale vypadá to zajímavě. Díky za tip, d.f.h.
Tiskni
Sdílej: