Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Vesmirne lety jsou absolutne nejvetsim uspechem lidstva. A jeho nejvetsi nadeji na dlouhodobe preziti. Pokud nezacneme osidlovat vesmir, tak nas muze jedna poradna katastrofa znicit. Skoda ze ty vzdalenosti ve vesmiru jsou tak velike a vsechny ty warpove motory a nadsvetelne rychlosti pouhou scifi. Ale lidstvo dokazalo osidlit kdejaky zapadly tichomorsky ostrov na rakosovych katamaranech, tak proc bychom nezvladli pristat s generacnimi lodemi v blizkych hvezdnych soustavach?
Par otazek:
Ad 1) jsem cetl, ze teoreticky je mozne zakrivit vesmir timto zpusobem, ale potrebna energie je vetsi nez hmota celeho vesmiru.
Ad 2) ocekaval bych, ze nejdrive astronomove najdou vhodnou planetu, pak se tam posle automaticka sonda, pak robotizovana teraformovaci souprava a pak teprve lidska posadka. Ukol na tisic let, leda bychom dokazali letat rychlostmi blizkymi rychlosti svetla. Pokud budeme mit dost casu a neznicime se mezitim (nebo nas neco jineho), jednou toho dosahneme.
Ad 3) jako mladsi ano, mozna jako stary zase ano.
1. kdo vi, fyzika ma jeste sve limity, ale je to nepravdepodobne. pokud by to bylo mozne, uz by nas navstivili emzaci...
2. nanomaterialy by mohli vyresit mnohe, hlavne problem s radiaci. dal by to chtelo energeticky zdroj, termojaderna fuze by tu pry mohla byt do 50ti let, takze v horizontu sta let by tu mohla i byt. i tak by to bylo ohromne drahe, ale mozne...
3. podle situace na zemi
Mám dojem, že jsou jisté technologické limity, které překročit nelze. Vydatnost/výtěžnost paliva/zdrojů, trvanlivost/kvalita konstrukčních materiálů, použitý princip přesunu. Warp už je teoreticky "načatý", snad bych o něm něco našel.
Mé domněnky k otázkám: 1) nějak ochcat se to určitě povede, omezení časového dosahu vzhledem k rychlosti světla. 2) Záleží na bodu 1 a na konstrukci ekosystému onoho plavidla, zda bude dostatečně soběstačné a bezpečné. 3) Ten kdo tam bude, to bude mít jako práci. Kdybych to měl v oboru, proč ne.
To s tým warpom nebol len pokus o žart? Ak nie, tak rozhodne hľadajte a nájdite, som totiž fakt zvedavý, či mi bude trvať aspoň pol minúty, kým sa začnem pri čítaní o warpovom pohone smiať
Obligátne big bang a dark matter je v článku zmieňené, ďalej je to už analogicky a warp si postavý každý druhý doktor Cocraine, right? Mali ste si dať trochu viac námahy s tými článkami. Hovoril som, že pol minúty, aby som sa začal smiať, nie je nič moc :-P
Nejak ma prestalo baviť zamotávať sa do dlhých nezmyselných flamewarov, čo je vec, ktorá mi šla vždy dobre, tak som sa naučil zdržať sa komentárov a tým pádom som sa stal anonymom Ale o fyzike sa pobavím vždy rád
Nejsem žádný odborník na scifi, ale jeden můj kamarád, který má načteno, říkal, že skoro ve všech knihách to dopadne špatně.
Osobně musím doporučit knihu Nonstop, autor Brian W. Aldiss. Naprosto mě tehdy dostala.
IMHO nej od A.
1) ohýbanie priestoru, aká to pekná fráza. Ešte keby jej tu tak niekto rozumel... Ste si vedomý napríklad toho, že keď pohnete rukou, tak ohýbate (časo)priestor? Ste si vedomý toho, že naše slnko ohýba časopriestor, takže Zem okolo neho krúži? Ste si ďalej vedomý toho, že ak by ste hypoteticky chceli skrátiť vzdialenosti medzi bodom A a bodom B, tak by ste museli na celú tú vzdialenosť naniesť kopu sĺnk, aby to malo nejaký efekt? A že tá kopa je pri medzihviezdnych vzdialenostiach nepredstaviteľné číslo? Ak áno, tak prečo píšete takéto sprostosti?
Ďalej, čo sa týka 1) obecne, tak nikdy sa nedá nič vylúčiť na 100%, ale na 99% nič podobné možné nebude. Fyzikálne zákony neprestávajú platiť zo dňa na deň. Len sa neustále vylepšujú a spresňujú. Ak už niečo platí 100 rokov a je to potvrdené miliónmi experimentov, tak je skutočne nepravdepodobné, že to nie je pravda (minimálne v nejakej aproximácii). V tomto zmysle máme už dlho špeciálnu a obecnú teóriu relativity a tie by každému polointeligentnému šimpanzovi mali stačiť na to, aby si uvedomil, že cestovať rýchlejšie ako svetlo sa proste nedá, nie bez narušenia všetkého, čo o svete vieme. Bohužiaľ, moderná spoločnosť je zdegenerovaná všetkými tými treťotriednymi sci-fi a vo vnútri skutočne verí, že celá fyzika vôbec neplatí a existuje králičia nora, do ktorej budeme môcť vojsť. Nie že by na tom bolo niečo zlé, ako sci-fi a fantasy, ale brať to vážne, dámy a páni, to je prejavom hlbokej demencie...
Vzpomeňte na Newtonovu fyziku, taky byla experimentálně potvrzena, teoreticky odladěna, vše krásně sedělo. A pak přišel nějaký úředníček Einstein .. Takže nikdy neříkej nikdy, třeba za pár století nějaká chytrá hlava přijde na něco, co úplně převrátí naše dosavadní znalosti. Koneckonců, jak si můžeme být jisti našimi vědeckými znalostmi, když vědci netuší, co ta zatracená temná hmota a energie je. A přitom je jí více než té hmoty, kterou známe.
Rád by som vás poopravil, spojiť sa ich podarilo v teórii strún už nejaký ten piatok dozadu. Z teórie strún vychádza ako nízkoenergetická aproximácia jednak kvantová teória poľa, jednak obecná teória relativity. Prvá vec je zrejmá z kvantovej povahy strún a v podstate samotného spôsobu, akým je budovaná, druhú dokázal Witten (a tiež nie až tak nedávno). Zároveň Maldacena už pred viac ako 10 rokmi dokázal dualitu medzi strunovou teóriou a konformnou teóriou poľa a struny sú v súčasnosti hojne využívané napríklad pri vyšetrovaní silných interakcií (odporúčam zistiť si niečo o pojme kvark-gluónová plazma, ktorá je duálnym objektom k čiernym dieram, je to hit posledných mesiacov ), čo ostatne nie je až tak prekvapujúce, keďže struny prvopočiatne vznikli práve pri modelovaní silných interakcií. Že by struny mohli popisovať aj gravitáciu sa ukázalo až neskôr.
Napokon zostáva už len nájsť správne vákuum (tj. riešenie strunových rovníc = vesmír, v ktorom žijeme). Na tom sa momentálne usilovne pracuje a ak vám niečo hovorí F-teória, tak tam to vyzerá veľmi nádejne. V podstate ľudia, ktorí sa trochu vyznajú, sú si takmer istý, že struny sú správna fyzikálna teória. Ak vás to zaujíma, môžem vás odkázať na blog Luboše Motla, vynikajúceho českého strunového fyzika, kde okrem iného komentuje aktuálne články z teoretickej fyziky.
Ale newtonova fyzika stále platí, obrovské množstvo oborov fyziky (meteorológia, geofyzika, statika, atď atď), ju neustále používa. Newtonova teória (hovorme o dynamike, ale rovnako tak gravitačná teória) je teda neskutočne presná a odchýlky nastávajú prakticky len pri obrovských, alebo miniatúrnych škálach (resp. veľkých energiách). Vývoj poznania vo fyzike nikdy nešiel cestou revolúcie, vždy evolúcie. Ak zoberieme obecnú teóriu relativity a spravíme limitu do malých polí, tak dostaneme newtonovu teóriu gravitácie a newtonovu dynamiku. Podobne ak zoberieme kvantovku a spravíme klasickú limitu, tak opäť dostaneme Newtona. Takže by som rád ešte raz zdôraznil, že vo fyzike sa žiadne revolúcie nekonajú (v zmysle zahodenia všetkých predchádzajúcich poznatkov) vždy ide len o spresnenie. Pričom čím ďalej sa dostaneme, tým je zrejmejšie, že to spresňovanie bude menšie a menšie.
Ad temná energia: nevieme zatiaľ presne, čo to je, ale zas by som to nepreháňal, tušiť to tuší každý, kto sa v obore trochu vyzná. Je to proste ďalší druh častíc, ktorý veľmi neinteraguje s bežnou hmotou inak ako gravitačne. Čo presne je to za častice sa uvidí, až budú v budúcnosti lepšie testy, ale žiadna revolúcia sa kvôli tomu rozhodne konať nebude.
Hm, nie je mi zrejmé, čo presne máte na mysli cestovaním v čase. Ak len časupodobné uzavreté krivky, tak tie skutočne existujú v mnohých riešeniach OTR, ale sú to AFAIK dosť patologické prípady (napríklad v Kerrovom riešení s nahou singularitou) a často tie krivky navyše prechádzajú čiernou dierou, takže je zrejmé, že by každého cestujúceho roztrhali slapové sily Ak tým myslíte vedomú zmenu priestoročasu (stroj času?), tak nič podobné mi nie je známe. Máte k tomu nejaké podklady? Rád by som sa o tom dozvedel viac.
To je ok, nechcel som vás kritizovať, len som bol zvedavý. Veď koho by už nezaujímalo cestovanie časom
Problem je, ze k tomu, aby ses dostal k rychlostem nad (rekneme) 1/5 c, potrebujes hodne energie. A pro 99/100 c pak zatracene hodne energie. Budeme radi, jestli se kdy dostaneme na 1/10 c.
Ad 1), na to, aby obyvateľ posádky "nestarol" voči pozemskému pozorovateľovi sa musí dosť dlho pohybovať rýchlosťou blízkou rýchlosti svetla. Ak ste tak dobrý počtár, určite si zároveň rád spočítate, koľko energie (hmoty) bude stáť urýchlenie celej rakety na túto rýchlosť. Zároveň nezabudnite započítať, že celá tá hmota musí byť na palube rakety a teda treba ďalšiu hmotu na urýchlenie tej pôvodnej hmoty, atď... Samo o sebe nejaká tá suma nie je nič hrozné, ale intuícia mi hovorí, že v tomto prípade by nám to nejako extra nekonvergovalo a ak aj áno, tak nie k číslu, ktoré je dosiahnuteľné bežnými metódami
Ad 2), každú sekundu nás zasahujú milióny ultrarelativistických častíc z kozmického žiarenia. Žiadne smrteľné efekty na sebe nepozorujem Samozrejme, zrnko prachu je trochu väčšie a nastala by pekná hadrónová zrážka, ale nesúhlasím s tým, že by mala byť a priori smrteľná pre posádku.
1969 ... Ano, letos tomu bude již celého půl století.
Jak rátam, tak rátam...
Ono pro delší lety do vesmíru by to chtělo odolnější materiály, lepší piloty (zaujalo mě http://osel.cz/index.php?zprava=1466) a obecně všechno rychlejší...
Btw. http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Kanonizace ;)
Jo ještě jsem zapomněl... SSSR ani Amíci se V1 a V2 neinspirovali, oni je přímo ukradli, včetně vědců... Defakto všechny konstrukce raket stojí dneska právě na V1 a V2. (Amíci nejdřív s nima experimentovali a poté na základě toho vylepšovali..., Rusové byli bezradní a nakonec nechaly původní koncept a jen daly 5 těch raket dohromady, aby se dostaly výš).
amíci vzali von brauna a řadu jeho lidí a získali tak i dokumentaci. rusové ale ulovili pár "druhořadých" inženýrů a některé von braunovy spolupracovníky (nejsem si teď jistý, jestli jich bylo víc, nebo jen jeden). ale prostě vedení sssr chtělo rychlé řešení, nevěřilo koroljovovi, takže mu nařídili rychle zbudovat několik V2 a založitt to na nich.První balistická raketa R-1 z roku 1948 vycházela skutečně z konstrukce V-2 a měla dolet asi 300 km. Působily tam týmy německých expertů pod vedením Helmuta Gröttrupa a druhý tým pod vedením Koroljova. Přednost dostával ale postupem času Koroljov. Taky je zajímavé, že teorii použití raket vytvořil dávno před válkou Konstantin Ciolkovskij.
Otázkou je, proč se vlastně na Měsíc vracet. Vždyť tam nic není. Jediný důvod letů na Měsíc bylo propagandistické vítězství ve studené válce, ale žádný další přínos nevidím.
Tím se dostáváme k další otázce - k čemu je dobré vyslání člověka na Mars? Co to přinese kromě propagandistického vítězství? Ano, vyvinou se přitom nové technologie, které se potom použijí i jinde, ale tyto technologie bychom vyvinuli i bez letu na Mars a podstatně levněji.
Kdo to ale zaplatí? Náklady na vyslání člověka na Mars budou astronomické, stejně jako v případě projektu Apollo. Viděl bych to na stovky miliard dolarů, což mi přijde jako docela drahá zvědavost.
Ty války měly přinést nějaký jasně definovaný výsledek (zastavit šíření komunismu, svrhnout diktátora, zajistit ropné zdroje), i když to nakonec třeba dopadlo jinak. Apollo nepřineslo nic, kromě propagandistického triumfu. Měsíc se nedá k ničemu využít a Mars také ne.
Možná, že se Apollo zaplatilo, i když u tak velkých projektů se dá s čísly pěkně čarovat. Problém je právě s tím zapojením lidí. Co astronauti na Měsíci udělali? Vztyčili vlajku, udělali pár fotek a posbírali nějaké vzorky. Na Marsu to bude stejné. Tyto činnosti zvládnou automatické sondy za zlomek nákladů.
Jedna věc je dovolená za své vlastní peníze. Druhá je let na Mars za hromady peněz daňových poplatníků. Peníze daňových poplatníků by se měly používat jen na zajištění základních funkcí státu. Všechny ostatní akce (mistrovství světa v lyžování, olympiáda, let na Mars) ať si jejich propagátoři zaplatí sami. Když jsou tyto akce tak skvěle výdělečné, jak nám tvrdí, tak jistě nebudou mít problém založit akciovku, emitovat akcie a ještě vydělat.
Odpověděl. Podívat se na vlastní oči je jistě lepší než koukat na fotky. V případě letu na Mars ale jde o obrovský nepoměr. Sonda na Marsu přinese lidstvu stejný užitek jako astronaut za zlomek peněz. V konečném důsledku zaplatí daňoví poplatníci obrovsky drahou "dovolenou" několika málo vyvoleným.
Posílání lidí na oběžnou dráhu je OK, protože tam jsou jasné výsledky. Družice dnes zajišťují spoustu činností a přinášejí nám spoustu věcí. Posílání lidí na Měsíc nebo Mars je plýtvání penězi, protože z toho není a ještě dlouho (nebo nikdy) nebude žádný užitek, jen obrovské náklady. Projekt Apollo to jasně ukazuje. Američané poslali na Měsíc pár lidí, pak to celé zrušili a téměř 40 let na Měsíci lidská noha nestanula. Proč? Protože Měsíc je k ničemu.
Měsíc se nedá k ničemu využít a Mars také ne.To není pravda. Co nerostné suroviny? Třeba získávání helia pro jadernou fúzi z měsíčního regolitu.
Apollo nepřineslo nic, kromě propagandistického triumfuTo také není pravda. Projekt Apollo přivezl na Zem několik stovek kilogramů měsíčních hornin, ze kterých vědci určili geologický původ Měsíce, astronauti zanechali na jeho povrchu různá zařízení, díky jednomu z nich například víme, že se Měsíc každým rokem vzdaluje od Země o 4 centimetry (což podporuje teorii o jeho vzniku) Poznatky o planetách naší sluneční soustavy např. pomáhají zpřesnit teorie o vzniku vesmíru apod. Nesmíš být tak zarytý materialista a uznat, že i vědecké poznatky mají velkou cenu, ne jen nerostné bohatství a zisky... Pokud lidstvo nedokáže kolonizovat i jiné planety, tak je v dlouhodobém horizontu odsouzeno k záhubě.
To není pravda. Co nerostné suroviny? Třeba získávání helia pro jadernou fúzi z měsíčního regolitu.
Na kolik by takové hélium z Měsíce vyšlo? Řekl bych, že i kdyby se na Měsíci volně válely hroudy ryzího zlata, tak by jeho dovoz byl stejně prodělečný. Asi by nebyl problém dohledat, kolik stojí vynesení jednoho kilogramu nákladu jen na oběžnou dráhu.
Poznatky o planetách naší sluneční soustavy např. pomáhají zpřesnit teorie o vzniku vesmíru apod. Nesmíš být tak zarytý materialista a uznat, že i vědecké poznatky mají velkou cenu, ne jen nerostné bohatství a zisky...
S tímhle souhlasím, ale stále zůstává má otázka. Co z výše popsaných činností nedokáže udělat automatická sonda?
Měsíc se nedá k ničemu využít a Mars také ne.to je hroznej blabol :(
Nepodsouvej mi věci, které jsem neřekl. Vědecký výzkum je správný a potřebný. Jenže lunární program je klasickým příkladem vyhazování peněz z propagandistických důvodů. Tohle je ekonomická omezenost - napumpovat někam hromadu peněz a doufat, že se to snad zaplatí. Ano, vyvinuly se věci, které se následně uplatnily jinde, ale toho by se dalo dosáhnout i bez letu na Měsíc a levněji. Proč se poslední člověk prošel po Měsíci před 37 lety? Protože momentálně neexistuje žádné aspoň trochu smysluplné využití. Ani náznak.
Stejně tak jsem netvrdil, že jsou války OK. Jen jsem uvedl, že v případě Vietnamu a Iráku existovaly dobré důvody, proč do války jít. Že nám nyní tyto důvody moc dobré nepřijdou a že se situace nevyvíjela podle plánu, to je jiná věc, kterou ovšem nezpochybňuji.
sám mcnamara přiznal, že jejich domněnka o šířícím se komunismu byla mylná...
Nechci zabíhat do detailů, ale Američané v tomto kontextu udělali celou řadu politických a strategických chyb (podpora Pol Pota a podobně), takže ehm.
jinak pro tvoji informaci, vývoj v koreji není srovnatelný.
Z dnešního pohledu není. Ovšem tehdy mohlo jít o obdobný zákrok proti invazi. Jenže se to zvrhlo.
...ty země jsou formálně stále ve válce...
Nejen formálně. Aktuální situace je velice napjatá, protože zbraně KLDR a pozvolna umírající Kim Čong-Il.
Dovolil bych si oponovat ohledne komunismu v Cine.
Je tam takovy hybrid. Ekonomicka svoboda spojena s tvrdou politickou nesvobodou.
Cili, po ekonomicke strance je tam kapitalismus a po politicke strance je tam totalita.
… cez polovodicovy vyskum (vratane aplikacii pre solarne ziskavanie energie)Tak fotovoltaika je zrovna oblast, ktera by se bez versmirneho programu nedostala vubec nikam - vzdyt fotovoltaicke panely pouziva naprosta vetsina vermirnych sond (krome tech, co jsou moc daleko od Slunce) a to proto, ze je to pro ne vyhodne - narozdil od aplikace fotovoltaiky zde na Zemi.
Queen Elizabeth I: I like your immensities. Your ocean is an image of Eternity, I think. Such great spaces make us small. Do we discover the New World, Mr. Raleigh, or does it discover us? Sir Walter Raleigh: You speak like a true explorer.
Něco podpobného jsem četl. Myslím, že to byla povídka od Dicka nebo Asimova:
Na Zemi zuřila válka a v jednom biologickém ústavu vyšlechtili v „akvárku“ odrůdu lidí, kteří by dokázali přežít na Marsu v otevřené krajině (protože kultivace Marsu ještě nebyla hotová a ani nikdy by tamní atmosféra nedosáhla zemských podmínek) a (jako v každém napínavém příběhu) na poslední chvíli je odeslali automaticky řízenou raketou na Mars. Končí to tak, že těsně před zničením dopravního spojení uteče vedoucí výzkumu s rodinou Mars a je odkázán na život ve stanici (pod skleněnou kupolí), zatímco jeho vyšlechtěný „lidi“ se úspěšně adaptují na marsovský ekosystém.
Příběh je ale psán z pohledu „lidí“, kteří jsou až do konce drženi v izolaci a nevědomosti a až na konci se dovtípí, že jsou vlastně výjimeční a jaká je čeká budoucnost.
Např. Asimov ve svých povídkách/románech o R. Daneelovi. Nebo Alexander Kazancev v knize Zánik Faeny. A určitě jich bude hodně dalších.
Před pár lety jsem četl něco s podobným námětem -- skupina vědců na cizí planetě provádí dlouhodobý výzkum pozůstatků mimozemské civilizace, po X letech se pro ně má vrátit loď, ale nevrátí. Postupně se smíří s tím, že jsou tam nadobro a chtějí tam lidstvo zachovat, ale první tam narozené dítě a postupně i všichni ostatní pomřou na nějakou nemoc...
Kdybych si mohl vzpomenout aspoň na jméno těch mimozemštanů (drakončané nebo tak nějak...), tak najdu co za knihu to je, ale nevzpomenu si .
No tak si představ zemi před sto lety. Tehdy se vědělo, že je technicky možné dostat se do vesmíru - a to je všechno.
Já nejsem proti výzkumu a technickým výzvám. Ale chtěl bych mít aspoň náznak toho, k čemu to bude dobré. Cíl letu na Měsíc byl jen jeden - předstihnout SSSR. Nic víc. Mars je to samé. Vize osidlování jiných planet je vzdálena v nekonečnu. Momentálně dokážeme osídlit ISS a to s potížemi. Americké raketoplány jsou na konci životnosti a náhrada se nerýsuje.
Stačí aby Američani postavili o jednu letadlovou loď méně.
Máš zkreslené představy. Supernosič třídy Nimitz stojí 4,5 mld. USD, chystaný supernosič třídy Gerald R. Ford má stát 9 mld. plus 5 mld. na vývoj. Za to nepošleš člověka ani na Měsíc.
Všichni piloti, co se dostali nad 100km byli později prohlášeni za kosmonauty, na X-15 mj. létal i Armstrong.Kozmonauti? Americkí kozmonauti? ;)
já bych k těm začátkům raketového létání zařadil ještě tohle www.dfens-cz.com/view.php plus navazující články. V tom bych fakt nechtěl lítat.
Tiskni
Sdílej: