Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.
… více »Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Dnes sa mi stala zvláštna vec. Začalo to tým, že sa mi v Konqerori nechcel načítať práve tento server. Skúsil som Google. Ani ten. Pozerám, čo je to vlastne za chybu - "Unexpected Program Termination", čudujem sa, že čo to je. Nikdy som sa s niečím podobným nestretol. Kašľal som na to, spustil som Kopete...
Kopete začalo hlásiť, že konfiguračný súbor nie je zapisovateľný. Okamžite sa prepínam na plochu, kde mám Konsole a rýchly "ls -a" na daný súbor mi prezradil, že zapisovateľný je. Čudujem sa. Kopete sa spustilo, no akosi divne. Ikonky konečne vidno[1], no téma je akási rozhádzaná. Cítim podraz. :)
Pri podraze človeka častokrát zachráni len dmesg, čo ma napadlo ako prvé. Nepotešilo ma, čo som uvidel...
EXT4-fs error (device sda1): ext4_journal_start_sb: Detected aborted journal
Remounting filesystem read-only
mpage_da_map_blocks block allocation failed for inode 56849 at logical offset 6 with max blocks 1 with error -30
This should not happen.!! Data will be lost
ext4_da_writepages: jbd2_start: 1024 pages, ino 56849; err -30
Pid: 20, comm: pdflush Tainted: P 2.6.29-ARCH #1
Call Trace:
[<ffffffffa00bb022>] ext4_da_writepages+0x482/0x4c0 [ext4]
[<ffffffffa00bc360>] ext4_da_get_block_write+0x0/0x1a0 [ext4]
[<ffffffff8029ee00>] do_writepages+0x20/0x40
[<ffffffff802ea68d>] __writeback_single_inode+0xad/0x4e0
[<ffffffff80227b75>] default_spin_lock_flags+0x5/0x10
[<ffffffff804b460e>] _spin_lock_irqsave+0x3e/0x50
[<ffffffff8026764e>] debug_mutex_add_waiter+0x2e/0x80
[<ffffffff802eae7d>] generic_sync_sb_inodes+0x16d/0x4f0
[<ffffffff804b460e>] _spin_lock_irqsave+0x3e/0x50
[<ffffffff802eb3bd>] writeback_inodes+0x4d/0xe0
[<ffffffff8029ef96>] wb_kupdate+0xa6/0x130
[<ffffffff8029ffcb>] pdflush+0x16b/0x250
[<ffffffff8029eef0>] wb_kupdate+0x0/0x130
[<ffffffff8029fe60>] pdflush+0x0/0x250
[<ffffffff80258cf7>] kthread+0x47/0x90
[<ffffffff8020d95a>] child_rip+0xa/0x20
[<ffffffff80258cb0>] kthread+0x0/0x90
[<ffffffff8020d950>] child_rip+0x0/0x20
Najmä ten riadok, kde sa spomínajú "dáta" a "stratené" vyzerá celkom hrozivo. Tie dve slová by sa nemali nikdy vyskytovať v jednej vete. A to som nedávno rozmýšľal, že aké je EXT4 celkom stabilné... Jediné čo ma upokojilo je, že som len pár týždňov dozadu preinštaloval systém, čiže veľa dôležitých dát sa na tejto partícií ešte nestihlo nakumulovať. Nezisťoval som ešte aké škody mi to tu narobilo, no ako pozerám, tak KDE4 je nepoužiteľné (resp. strašne otravné a škaredé) s diskom, ktorý je len read-only. Nič sa nedá robiť, idem si dať reboot...
[1] Po nedávnom experimentovaní s KDE4 sa mi prestali zobrazovať isté ikony po celom KDEčku.
Doplnené po reboote:
Systém som dal teda vypnúť. Pri zastavovaní služieb som si hlášky, že nevie zapísať súbor, užil až-až, no najviac ma pobavilo, že to zastalo, keď malo remountnúť / na read-only. Neviem, či to ten systém myslel sarkasticky, či je to bug alebo nebodaj ešte feature! :) Tvrdé vypnutie a následné zapnutie.
Init(?) mi oznámil, že fajlsystém je poškodený, že ho musím opraviť ručne. Púšťam fsck, ktorý mi hlási čo všetko je posr...pokazené, dávam opraviť. Reboot. Štart v pohode, prihlasujem sa do KDE, púšťam Konqeror... História prázdna. Kopete ide opäť ako má - bez ikoniek... ;) Púšťam dnešný Prison Break, po piatich minútach sekne. Prvá újma, no nie až tak žalostná - s Prison Breakom to je také zlé, že by ho ani strata dát u jeho tvorcov nezachránila...
Tiskni
Sdílej:
Tvrdé vypnutie a následné zapnutie.
SysRQ nic?
. A to nám to chtějí ve Fedoře 11 podstrčit jako výchozí filesystém.