Sovereign Tech Agency (Wikipedie) prostřednictvím svého fondu Sovereign Tech Fund podpoří KDE částkou 1 285 200 eur.
Google na včerejší akci The Android Show | I/O Edition 2026 (YouTube) představil celou řadu novinek: Gemini Intelligence, notebooky Googlebook, novou generaci Android Auto, …
Evropská komise by do léta mohla předložit návrh normy omezující používání sociálních sítí dětmi v zájmu jejich bezpečí na internetu. Prohlásila to včera předsedkyně EK Ursula von der Leyenová, podle níž řada zemí Evropské unie volá po zavedení věkové hranice pro sociální sítě. EU částečně řeší bezpečnost dětí v digitálním prostředí v již platném nařízení o digitálních službách (DSA), podle německé političky to však není dostatečné a
… více »Multiplatformní open source aplikace scrcpy (Wikipedie) pro zrcadlení připojeného zařízení se systémem Android na desktopu a umožňující ovládání tohoto zařízení z desktopu, byla vydána v nové verzi 4.0.
Chybí vám někdo, s kým byste si popovídali o bastlení, technice, počítačích a vědě? Nechcete riskovat debatu o sportu u piva v hospodě? Pak doražte na virtuální pokec u virtuálního piva v rámci Virtuální Bastlírny organizované strahovským MacGyverem již tento čtvrtek. Možná se ptáte, co se tak může probírat? Dají se probrat slavná výročí - kromě 55 let obvodu 555 (což je mimochodem prý andělské číslo) a vzpomínky na firmu Signetics -
… více »GTK2-NG je komunitní fork GTK 2.24 (aktuální verze je 4.22). Oznámení a diskuse v diskusním fóru Devuanu, forku Debianu bez systemd. Není to jediný fork GTK 2. Ardour je například postaven na vlastním forku GTK 2 s názvem YTK.
V neděli 17. května 2026 proběhne v Českých Budějovicích první MobileLinux Hackday zaměřený na Linux v mobilech, embedded platformy a open source hardware. Po sedmi úspěšných měsíčních setkáních v Praze se akce přesouvá také do jižních Čech, aby se komunita mobilního Linuxu mohla potkat i mimo hlavní město. Akce se uskuteční v konferenčním sále Vajgar v Clarion Congress Hotelu (Pražská tř. 2306/14) se zahájením mezi 14:00 až 15:00 a … více »
Vývojáři Debianu zhruba v polovině vývojového cyklu Debianu 14 s kódovým názvem Forky rozhodli, že Debian musí dodávat reprodukovatelné balíčky, tj. kdokoli si může nezávisle ověřit, že daný binární balíček vznikl překladem a sestavením z konkrétních zdrojových kódů. Aktuálně je reprodukovatelných 98,29 % balíčků.
Německý e-shop Škoda Auto byl hacknut. Útočníci získali přístup k uživatelským údajům (jméno, adresa, e-mail, heslo, telefon, …).
Na webu konference Den IPv6 2026, která se uskuteční 4. června v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích, je nyní k dispozici kompletní program této tradiční akce věnované tématům spojeným s protokolem IPv6. Na celodenní pásmo přednášek je třeba se přihlásit a zaplatit účastnický poplatek 242 korun. Registrační formulář najdou zájemci opět na webu akce. Konferenci Den IPv6 2026 organizují i letos společně sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
Jeste ze tu mame tyhle rejpaly ohledne naseho jazyka 
> Microsoft je obyčejná firma, která naprosto běžnou cestou dosáhla na vrchol úplně stejně jako tisícovky dalších firem.S výnimkou tých, ktoré neboli odsúdené za zneužívanie monopolného postavenia.
Xerox doplatil na svůj management. Určitě tam bylo plno právníků a ekonomů...
Záleží co je to za školu. Jestli je to střední škola, je to v pořádku.no to snad nemyslíš vážně! - učit nesmysly je správně jen protože jde o střední?
Dnes Je hribě většinové (nelíbí se mi to, ale je to tak!) používání Windows a MS Office. Tak se to tak i učí.Jenže výuka MS Office se velice podobá výuce angličtiny od přeučené ruštinářky. Apropo - znalost MS Office má dneska v CV prakticky každý a stejně je nikdo používat neumí a firmy zaměstnancům ty kurzy stejně nakonec zaplatí.
Myslím to zcela vážně. Na střední škole nepřipravují informatiky. Učí tam lidi používat počítač tak, aby to budoucí zaměstnavatel ocenil.ukaž mi zaměstnavatele, který ocení, jestliže jeho zaměstnanci pracují stylem "Odřádkujeme si dvakrát enterem nový odstavec", takže po výměně tiskárny v kanclu se rozsype formátování všech doposud stvořených dokumentů, a musí platit několik zbytečných člověkodnů trávených opravami formátování (nemluvě o neefektivitě takového postupu při vytváření rozsáhlejších dokumentů)
Co je na tom tak hrozně nepochopitelného?mno, přečti si moji původní reakci prosím ještě jednou - úplně jsi v odpovědi změnil téma, z obecného učení nesmyslů, že později se to snad naučí správně, na poněkud mimoběžné "MS Office je nejrozšířenější"
ukaž mi zaměstnavatele, který ocení, jestliže jeho zaměstnanci pracují stylem "Odřádkujeme si dvakrát enterem nový odstavec",Mám obavu, že většina zaměstnavatelů to ani nezjistí, protože například dostanou na podpis výtisk, případně dělají při formátování stejné zhůvěřilosti a veškeré problémy svádějí na počítače, či konkrétněji na ten hrozný Word a ještě horší OOo, a ani ve snu je nenapadne, že chyba je někde jinde.
OOo Writer. je lepší než Word.
Jsem také fanoušek OSS, ale zrovna o tomto by se dalo dlouze polemizovat - celkově špatně srovnatelné - OOo je zdarma a podporuje formát, který je nyní standardizován - MSO umí některé věci lépe, některé mnohem lépe. OOo na běžné dokumenty bohatě stačí, ale to, co potřebuji dělat v práci, neumí. Ale nejsem běžná sekretářka, takže mám asi blbé nároky.
Ale tu původní poznámku jsem myslel úúúúúplně jinak. Myslel jsem to tak, že zprznění wordového dokumentu se v OOo projeví mnohem více, takže ho potom dotyčný subjektivně hodnotí hůř. Znám to od nás. Ještě donedávna jsme měli málo licencí na MS Office, a bylo mi několikrát vytýkáno, že někteří zaměstnanci mají jakýsi OpenOffice a nemohou si předávat navzájem dokumenty například se svým nadřízeným, protože se jim rozsypou. Takže jsem vždy demonstroval, že moje dokumenty, ač mnohastránkové, se složitějším formátováním, se nerozsypou vůbec (maximálně sem tam uskočí na okraj listu obrázek zarovnaný vůči něčemu, co OOo nepodporuje). Sice je to neuspokojilo, protože oni samozřejmě nemají čas se učit správně používat textový procesor, ale aspoň jsem vždy uhájil OOo 
... veškeré problémy svádějí na počítače, či konkrétněji na ten hrozný Word a ještě horší OOo, a ani ve snu je nenapadne, že chyba je někde jinde.máš pravdu, to jest drobná trhlinka v mé úvaze ... neuvědomil jsem si to, že většinu lidí ani nenapadne, že by za to nemohla tak úplně jenom sama technika ("ty hrozné počítače, jen nám přidělávají práci"), nicméně pointa stále platí, zaměstnavatelé netouží po tom, aby zaměsnanci pracovali neefektivně, bez ohledu na to, jestli danou konkrétní neefektivitu vidí nebo ne
pointa stále platí, zaměstnavatelé netouží po tom, aby zaměsnanci pracovali neefektivně, bez ohledu na to, jestli danou konkrétní neefektivitu vidí nebo neS tímto samozřejmě plně souhlasím, a i v tom výše uvedeném příkladě bude určitě zaměstnavatel vděčnější za zaměstnance, který perfektně formátuje dokumenty, než když výsledek vypadá jak z kvalitně tisknoucího psacího stroje
I když sdílím názor s tebou, učiteli bych se podřídil. Holt "práce s počítačem" znamená i ovládání MS produktů.Já se těším, až se víc rozšíří MS Office 2007 - už jsem zaznamenal zajímavé reakce od lidí, kteří se jako cvičené opice naučili klikat ve Wordu 97-2003 a teď to maj úplně všechno jinak. Prej děs běs a jsou tam, kde byli, když se začínali učit poprvé. Sám jsem si ověřil, že ačkoliv má ovládání MS Office 2007 svou logiku, je poněkud jinak postavené než dosud, a to už je docela problém v případě, že máte svoje návyky a chcete rychle vytvořit dokument podle svého přání, tak jak jste dosud byli zvyklí. Chtěl bych teď vidět hlavně ty učitele, kteří učili podle nějaké příručky "ovládání MS Word", jak by se poprali s verzí 2007...
nestandardizovaných, tvrdě komeřních programechCo to je nestandardizovany program? U formatu bych vedel... MS Office je de facto standard, i kdyz se nam to nelibi. A navic, neni svoboda vyberu to, za co se tu snazis bit? Tak proc vubec mit standardizovany program?
) HTML format, po te ho procistim sadou regularnich vyrazu, procpu pres Tidy, preformatuju tak, aby se v tom clovek vyznal a teprve potom to muzu pouzit na vkladani do stranek (a i tak to musim rucne doopravovat).
Jedine, co delam s Excelem (mimo prohlizeni XLS), je:
a) Ulozeni XLS souboru jako CSV, s kterym pak uz muzu neco delat.
b) Otevreni XLS nebo CSV souboru, mirne priupraveni stylu (sirky radek, datumy, format cisel a pod.) a nasledne ulozeni, abych mel jistotu, ze to prijemce otevre v poradku.
Access jsem pouzil jednou v zivote na vyexportovani dat z accessovske databaze (pres XLS->CSV->SQL), Powerpoint jsem pouzil dvakrat, pokazde jen na otevreni toho, co nekdo poslal.
Doma Officy samozdreme nemam (na co taky), jedine, na co obcas pouziju OO< je export e-booku z DOCu do PDF.
b) Ulozeni jako zjednosuseny(Tak to já i dlouhé věci, dodané ve Wordu, hodím přes schránku do textového editoru a naformátuji ručně - věřím, že je to rychlejší, než popsaný postup) HTML format, po te ho procistim sadou regularnich vyrazu, procpu pres Tidy, preformatuju tak, aby se v tom clovek vyznal a teprve potom to muzu pouzit na vkladani do stranek (a i tak to musim rucne doopravovat).
doc
. Za open-source bych se být tebou nepral. Zato svobodný software už za ten odboj stojí. Přeju úspěchy.
)
Bohužel se to nedá docela dobře napsat, takže budu jen doufat, že to vyznělo tak, jak to vyznít mělo.
Díky za pozornost
Tiskni
Sdílej: