V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Nedávno se mi ve škole stala taková, mno pro mě dost nepříjemná věc. Týká se to mého přesvědšení v Open Source a standardizované protokoly. Představte si, Že po mě chtěly abych pracoval s programama od microsoftu. Myslíte si že jsem fanatik? Možná, ale v tom případě je fanatiků mnohem víc...
...nemám rád to tupé stádo jdoucí s většinou, ano, řeč je o uživatelích windows a kancelářského balíku microsoft office.
Jednoho krásného dne se nedostavil náš učitel na informatiku do školy a my dostali supl. Náš učitel, co nás mívá normálně už si jakžtakž zvykl na to, že cítím odpor k nestandardizovaným protokolům v IT, a díky jeho lenosti poskytnout mi software pro tvorbu standardizovaných dokumentů mám mnohé úlevy. Ale tenhle člověk, co nás měl na suplování to ne a ne pochopit, pořád si trval na tom, ať mu v microsoft office vytvořim makra. Šílenost, vadí mi, že kvůli věřícim se připouští i alternativní vznik naší milované planety Země a ve verzi že Zemi vytvořil bůh.
Tak proč já, já který věřm ve standardy, opensource a GNU musím pracovat v těch děsných nestandardizovaných, tvrdě komeřních programech s uzavřenym zdrojovym kódem, které když pak na to příde díky jejich extémní ceně si stejně jako student dovolit nemohu? Že to po mě bude vyžadovat zaměstnavatel? Mno tak za to se mi pži mých zájmech a dovednostech moc reálné nezdá, krom toho, nejedna firma už jako kancelářský balík používá OpenOffice, velké firmy s oblibou nasazují GNU/Linux v čimdál větším množství. Dnešní doba je taková, že si lidé mohou vybrat z toho co jim vyhovuje a světe div se, lidi si na to pomalu i zvykaji, vypovídá o tom i rozšíření firefoxu, stále stoupající zájem o jabber a dokonce i poslední dobou přibývající uživatelé GNU/Linux.
Tak proč většina škol u nás zaostává a tento fakt ignorují? Naše školství vychovává zákazníky jedné firmě, což je v dnešní době nepřípustné, ehm, ono to nebylo přípustné nikdy, ale to je na delší povídání.
Prostě já si připadám diskriminovaný a omezovaný ve svobodě volby, když po mě někdo chce abych dělal něco, o čem jsem bytostně přesvědčený, že je to špatné. Nesouhlasím s tím co po mě chtějí a chci se bránit, ovšem v tomto případě pořádně ani nevím jak, možná tak začít sepisovat petici. Rozhodně by nebylo špatné, když by ve škole probíhala výuka 50:50 windows a nějaký alternativní nekomerční operační systém založený na OpenSource.
Myslete si o mě co chcete, třeba jsem fanatikem, nikomu nic vnucovat nechci, ale ať nikdo nevnucuje nic mě!
Tiskni
Sdílej:
> Microsoft je obyčejná firma, která naprosto běžnou cestou dosáhla na vrchol úplně stejně jako tisícovky dalších firem.S výnimkou tých, ktoré neboli odsúdené za zneužívanie monopolného postavenia.
Xerox doplatil na svůj management. Určitě tam bylo plno právníků a ekonomů...
Záleží co je to za školu. Jestli je to střední škola, je to v pořádku.no to snad nemyslíš vážně! - učit nesmysly je správně jen protože jde o střední?
Dnes Je hribě většinové (nelíbí se mi to, ale je to tak!) používání Windows a MS Office. Tak se to tak i učí.Jenže výuka MS Office se velice podobá výuce angličtiny od přeučené ruštinářky. Apropo - znalost MS Office má dneska v CV prakticky každý a stejně je nikdo používat neumí a firmy zaměstnancům ty kurzy stejně nakonec zaplatí.
Myslím to zcela vážně. Na střední škole nepřipravují informatiky. Učí tam lidi používat počítač tak, aby to budoucí zaměstnavatel ocenil.ukaž mi zaměstnavatele, který ocení, jestliže jeho zaměstnanci pracují stylem "Odřádkujeme si dvakrát enterem nový odstavec", takže po výměně tiskárny v kanclu se rozsype formátování všech doposud stvořených dokumentů, a musí platit několik zbytečných člověkodnů trávených opravami formátování (nemluvě o neefektivitě takového postupu při vytváření rozsáhlejších dokumentů)
Co je na tom tak hrozně nepochopitelného?mno, přečti si moji původní reakci prosím ještě jednou - úplně jsi v odpovědi změnil téma, z obecného učení nesmyslů, že později se to snad naučí správně, na poněkud mimoběžné "MS Office je nejrozšířenější"
ukaž mi zaměstnavatele, který ocení, jestliže jeho zaměstnanci pracují stylem "Odřádkujeme si dvakrát enterem nový odstavec",Mám obavu, že většina zaměstnavatelů to ani nezjistí, protože například dostanou na podpis výtisk, případně dělají při formátování stejné zhůvěřilosti a veškeré problémy svádějí na počítače, či konkrétněji na ten hrozný Word a ještě horší OOo, a ani ve snu je nenapadne, že chyba je někde jinde.
OOo Writer. je lepší než Word.
Jsem také fanoušek OSS, ale zrovna o tomto by se dalo dlouze polemizovat - celkově špatně srovnatelné - OOo je zdarma a podporuje formát, který je nyní standardizován - MSO umí některé věci lépe, některé mnohem lépe. OOo na běžné dokumenty bohatě stačí, ale to, co potřebuji dělat v práci, neumí. Ale nejsem běžná sekretářka, takže mám asi blbé nároky.
Ale tu původní poznámku jsem myslel úúúúúplně jinak. Myslel jsem to tak, že zprznění wordového dokumentu se v OOo projeví mnohem více, takže ho potom dotyčný subjektivně hodnotí hůř. Znám to od nás. Ještě donedávna jsme měli málo licencí na MS Office, a bylo mi několikrát vytýkáno, že někteří zaměstnanci mají jakýsi OpenOffice a nemohou si předávat navzájem dokumenty například se svým nadřízeným, protože se jim rozsypou. Takže jsem vždy demonstroval, že moje dokumenty, ač mnohastránkové, se složitějším formátováním, se nerozsypou vůbec (maximálně sem tam uskočí na okraj listu obrázek zarovnaný vůči něčemu, co OOo nepodporuje). Sice je to neuspokojilo, protože oni samozřejmě nemají čas se učit správně používat textový procesor, ale aspoň jsem vždy uhájil OOo
... veškeré problémy svádějí na počítače, či konkrétněji na ten hrozný Word a ještě horší OOo, a ani ve snu je nenapadne, že chyba je někde jinde.máš pravdu, to jest drobná trhlinka v mé úvaze ... neuvědomil jsem si to, že většinu lidí ani nenapadne, že by za to nemohla tak úplně jenom sama technika ("ty hrozné počítače, jen nám přidělávají práci"), nicméně pointa stále platí, zaměstnavatelé netouží po tom, aby zaměsnanci pracovali neefektivně, bez ohledu na to, jestli danou konkrétní neefektivitu vidí nebo ne
pointa stále platí, zaměstnavatelé netouží po tom, aby zaměsnanci pracovali neefektivně, bez ohledu na to, jestli danou konkrétní neefektivitu vidí nebo neS tímto samozřejmě plně souhlasím, a i v tom výše uvedeném příkladě bude určitě zaměstnavatel vděčnější za zaměstnance, který perfektně formátuje dokumenty, než když výsledek vypadá jak z kvalitně tisknoucího psacího stroje
I když sdílím názor s tebou, učiteli bych se podřídil. Holt "práce s počítačem" znamená i ovládání MS produktů.Já se těším, až se víc rozšíří MS Office 2007 - už jsem zaznamenal zajímavé reakce od lidí, kteří se jako cvičené opice naučili klikat ve Wordu 97-2003 a teď to maj úplně všechno jinak. Prej děs běs a jsou tam, kde byli, když se začínali učit poprvé. Sám jsem si ověřil, že ačkoliv má ovládání MS Office 2007 svou logiku, je poněkud jinak postavené než dosud, a to už je docela problém v případě, že máte svoje návyky a chcete rychle vytvořit dokument podle svého přání, tak jak jste dosud byli zvyklí. Chtěl bych teď vidět hlavně ty učitele, kteří učili podle nějaké příručky "ovládání MS Word", jak by se poprali s verzí 2007...
nestandardizovaných, tvrdě komeřních programechCo to je nestandardizovany program? U formatu bych vedel... MS Office je de facto standard, i kdyz se nam to nelibi. A navic, neni svoboda vyberu to, za co se tu snazis bit? Tak proc vubec mit standardizovany program?
b) Ulozeni jako zjednosuseny(Tak to já i dlouhé věci, dodané ve Wordu, hodím přes schránku do textového editoru a naformátuji ručně - věřím, že je to rychlejší, než popsaný postup) HTML format, po te ho procistim sadou regularnich vyrazu, procpu pres Tidy, preformatuju tak, aby se v tom clovek vyznal a teprve potom to muzu pouzit na vkladani do stranek (a i tak to musim rucne doopravovat).
doc