Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Tiskni
Sdílej:
Debata nemá smysl.Tohle tu čtu už po několikáté, tak se musím zeptat: a jaký smysl má tento zápisek?
Rušim blog.Děkuji za upozornění, v příloze přikládám "zálohu" pro případ, že bys tento zápisek opravdu smazal.
…a dokážeme si naprosto otevřeně přiznat, že v podpoře notebookového hw je linux sračka. Linux za to nemůže, ale je to tak.
Když nějaký HW nefunguje pod Windows, je to automaticky chyba výrobce. Když nějaký HW nefunguje pod Linuxem, je to automaticky chyba Linuxu. Nevím jak vás, ale mne už tahle hra na dvojí metr nějak přestává bavit.
Nedávno jsem například rodičům dával dohromady nový počítač a když jsem chtěl nainstalovat drivery k tiskárně, dozvěděl jsem se na webu výrobce (od MS samozřejmě žádné nebyly), že drivery pro tuto tiskárnu pro Windows 7 prostě nejsou a nebudou. Doporučené řešení: kupte si novou tiskárnu. (To není můj závěr, to tam opravdu napsali.) Podotýkám, že (1) mám doma stejnou tiskárnu a ještě jsem v ní nepotřeboval měnit toner, (2) nejedná se o žádného noname šmudlu, jmenovat raději nebudu, ale ta firma např. svého času koupila Compaq.
Pointa tohoto vyprávění je: troufnul by si někdo z takovéto příhody vyvodit závěr, že "v podpoře hardware (nebo třeba jen tiskáren) jsou Windows sračka"? Těžko. Tak proč v případě Linuxu je analogický závěr první, co většinu lidí napadne?
Já se jen bojím, že se situace zhoršuje a že linuxu ujíždí vlak.
To si nemyslím. V konkrétních případech to tak možná může vypadat a některé značky jsou notoricky problémové, ale celkově se podle mne situace zlepšuje. Před lety musel člověk dávat pozor skoro na každý kus hardwaru a notebook, to byla sázka do loterie. Před rokem a půl jsem si koupil netbook, zkontroloval v podstatě jen to, že tam je rozumný wi-fi adaptér (Ralink) a že tam není NVidia grafika, nainstaloval OpenSuSE 11.3 a všechno běhalo "out of the box". A to už vůbec nemluvím o přístupu firem dodávajících hardware pro enterprise sféru.
Nechci samozřejmě zastírat, že problémy pořád existují a že přístup některých výrobců je dost tristní, ale rozhodně si nemyslím, že by se situace zhoršovala. Možná jsme jen čím dál náročnější (což je koneckonců dobře).
Souhlasím. U enterprise hardwaru se výrobci předhánějí se vzorky. Nezřídka kdy se stává, že v Linuxu je podpora nových procesorů nebo čipsetů ještě dříve, než se vůbec začnou prodávát.
Co se týče spotřebního hardwaru, tam je to horší. Včera si na Devconfu pan Kysela stěžoval na výrobce desek. Podle specifikace HDA má BIOS poskytnout operačnímu systému zapojení HDA čipu. Jenže protože ovladače zvukovky ve Windows si nesou schéma zapojení v sobě, tak výrobci desek/BIOSu na to pečou a nechají původní popis, který neodpovídá tomu, jak sami HDA kodek zapojili. Alsamixer pak ukazuje chybné počty kanálů, nebo jejich mapovaní na konektory a podobně.
Na Windows se nadává nepoměrně víc, přitom často neoprávněně.nevím, jak nyní, ale v době, kdy jsem wokna ještě používal, tomu tak opravdu bylo připomněl jsem si to zrovna minulý týden, koupil jsem noťas pro tchýni a jal se instalovat Fedoru ... po nabootování jsem zjistil, že to má nějak prapodivně rozdělený disk, a že tam je normálně instalace woken (deaktivovaná smazáním bootloaderu, řekněte WOW) a rescue partition, tak jsem si říkal, že to zkusím odzálohovat tento poněkud na datové přenosy náročnější proces mi furt padal, tak jsem přemejšlel, co dělám blbě, načež mně to trklo, že já sklerotik jsem si nesjel test paměti a samozřejmě, po asi pěti minutách ve čtvrtém testu to na mě kolem 135 MB začalo sypat statisíce (!) chyb tož jsem šel reklamovat ale moc dobře si pamatuju, že stát se to před těmi mnoha a mnoha lety na woknech, tak bych divné chování připisoval jim, než jsem přišel na to, že existují i lepší testy paměti než efektní nabíhání čísílek na monitoru při BIOS POSTu ... a mnozí na to nepřišli dodnes, takže věřím, že v tomto se chování lidí nezměnilo na druhou stranu, Microsoft si za to do jisté míry může sám - nabízí snad na instalačce/před aktivací při prvním spuštění něco jako memtest?
na druhou stranu, Microsoft si za to do jisté míry může sám - nabízí snad na instalačce/před aktivací při prvním spuštění něco jako memtest?Bingo. Kdyby se do robustnosti toho co je "pod kapotou" investovala tisícina toho, co se utratí za reklamní kecy a módní přebarvování ikonek, mohly by wydle být docela dobrý systém. Ale to dřív pojede čert do práce na lyžích
na druhou stranu, Microsoft si za to do jisté míry může sám - nabízí snad na instalačce/před aktivací při prvním spuštění něco jako memtest?Na instalačním DVD ne. Po instalaci je memtest normálně v menu, ale to už je v tomhle případě trochu pozdě.
Jen tak ze zvědavosti, kolik ti je roků?
Pokrok nezastavíš. Těch změn za poslední dva roky je celkem dost. Hodně se mi líbí podpora setů. Jednoduchým příkazem "emerge @live-rebuild" si můžu překompilovat všechny live ebuildy. Dále třeba @module-rebuild pro moduly, @x11-module-rebuild pro moduly xserveru a třeba @preserved-rebuild pro překompilování balíků kde došlo ke změně verze knihovny (stejně jako revdep-rebuild). Navíc portage původní verzi knihovny zachová, takže daný program dál funguje.
Taky je super, že do /etc/portage/patches si můžu dát vlastní patch pro daný balík a portage jej automaticky použije. Odpadá tak otravné kopírování ebuildu do lokálního repozitáře a jeho editace.
Vycházím z vlastních zkušeností, nijak jsem to nezkoumal. Nicméně google našel hb-portage-advanced.xml.
Pokud ebuild nebo nějaká eclass danou funkci nezavolá, tak se nepatchuje. Takže problém asi bude u ebuildů, které mají speciální funkce na rozbalení zdrojáků.
Takže problém asi bude u ebuildů, které mají speciální funkce na rozbalení zdrojáků.Patrně, protože jinak to je hook v portage, který žádnou speciální podporu v ebuildech nepotřebuje.
@x11-module-rebuild pro moduly xserverubtw, pls, jak se mu dá říct, aby to dělal pokaždé po update xserveru? - stačí link nebo klíčová slova pro google, ale teď na nic nemůžu přijít :-/